Nasıl Operatör Olunur? Makine, Kepçe Operatörü Maaşları Ne Kadar?

Makineler, kurulan dünya düzeninin vazgeçilmez parçalarıdır. Bugün makineler olmasaydı, muhtemelen hala ilkel bir yaşam sürüyor olacaktık. Makineler yapılması gereken işlerin daha hızlı yapılabilmesini sağlamanın yanı sıra her türlü işin insansız ve otomatik olarak yapılabilmesine de olanak tanıyor. Bu da iş gücünden büyük bir tasarruf sağlayarak hem ekonomiye katkı sağlıyor hem de var olan iş gücünün daha farklı yerlerde, daha iyi şekilde değerlendirilmesini mümkün kılıyor.

Yaşamın her alanında farklı amaçlarla üretilen makineler kullanılıyor. İş makineleri de bunların başında geliyor. Farklı sektörlerde ihtiyaç duyulan iş makineleri operatörler tarafından kontrol ediliyor. Bu işte çalışmak isteyen kişiler de makine operatörü maaşları ve çalışma koşulları hakkında bilgi sahibi olmak istiyor. Eğer siz de iş makinesi operatörü maaşları ne kadar diye merak ediyorsanız sizler için hazırladığımız bu yazıyı okuyabilirsiniz.

İş Makinesi ve Operatörü Nedir?

Günümüzde farklı amaçlarla, farklı sektörlerde kullanılan birçok makine bulunmaktadır. Loder, bekoloder, ekskavatör, dozer, greyder ve forklift gibi; inşaat, taşıma, yükleme, kazı işlemlerde kullanılan makinelere, iş makineleri adı verilmektedir. Bu makineler otomatik olarak çalışamazlar. Makineleri kullanacak becerikli ve iyi eğitimli sürücülere ihtiyaç vardır.

İş makinesi sürücülüğü oldukça ilgi gören bir meslek olmakla birlikte bu işi yapmak isteyen insanların kafalarında birçok soru mevcuttur. Kafanızdaki soruları giderebilmek amacıyla sunduğumuz bu içerikte iş makinesi sürücüsü ne iş yapar, nasıl iş makinesi sürücüsü olunur, iş makinesi sürücüsü maaşları ne kadardır gibi en çok sorulan soruları tek tek cevaplayacağız.

İş Makinesi Sürücüsü Ne İş Yapar?

İş makinesi sürücüsü uzmanlaştığı iş makinesini en iyi şekilde kullanmak ve belirli aralıklarla söz konusu makinenin bakım ve onarımlarını yapmakla görevlidir. Operatöre verilen iş; kazı, taşıma, yükleme gibi işler olabilir. İş makinesi sürücüsü, kullandığı makineye olabildiğince hakim olmak durumundadır. Çünkü makineler ağır ve güçlü olduklarından yanlış kullanımlarda büyük maddi hasarlara, yaralanmalara ve ölümlere sebep olabilmektedir.

Nasıl İş Makinesi Sürücüsü Olunur?

İş makinesi sürücüsü olmayı düşünen kişilerin, operatör maaşı dışında, en çok araştırdığı konulardan birisi de nasıl sürücü olunabileceğidir. Sizlere bu konuda da oldukça detaylı bilgiler sunmaya çalışacağız.

Birçok motorlu araç için açılan kurslar olduğu gibi, iş makineleri için de özel kurslar açılmaktadır. Bu kurslarda diğer motorlu araçlardaki temel eğitimle birlikte, iş makinelerine özel teorik ve pratik eğitimler de verilmektedir. Kursu tamamlayan adaylar girdikleri teorik ve pratik sınavlardan başarılı oldukları zaman, kendilerine G sınıfı sürücü belgesi verilir. Yalnız bu noktada belirtmemiz gereken bir husus var. Kursta bir defada yalnızca tek bir iş makinesi için ehliyet alabilirsiniz. Yani bir kere kursa gidip G tipi ehliyet almanız hem kepçe hem de ekskavatör kullanabileceğiniz anlamına gelmez. 

Kepçe Operatörü Nasıl Olunur? 

İş Makinesi Operatörü Nerelerde Çalışabilir?

İşverenler, işe alacakları makine sürücülerinde G sınıfı ehliyet şartı aramaktadırlar. İş makinesi sürücülerinin çalışma alanları da oldukça geniştir. Operatörler devlette de çalışma şansına sahiptir, özel sektörde.

Özel sektörde G sınıfı ehliyete sahip olmak ve makineyi iyi kullanabilmek gibi şartlar aranırken, devlette bu şartlar değişiklik gösterebilir. Devlette çalışmak isteyen iş makinesi sürücülerinde aranan şartlar şu şekilde özetlenebilir:

Benzer konular:
 • G sınıfı ehliyete sahip olmak.
 • KPSS’den istenilen puan aralığını tutturmak.
 • Makine, iş makineleri, bilgisayar destekli makine ön lisans bölümlerinden birinden başarıyla mezun olmak.

Devlette iş makinesi sürücüleri genel olarak Devlet Hava Meydanları İşletmesi’ne atanmaktadır. Belirli dönemlerde Karayolları kepçe operatörü alımı da yapmaktadır. Ayrıca belediyeler de hem sözleşmeli hem de kadrolu olarak iş makinesi operatörü istihdam eder.

Operatör Maaşları Ne Kadar?

Son olarak akıllardaki “Kepçe operatörü ne kadar maaş alır? Kamuda çalışan operatörler ne kadar maaş alıyor? Özel fabrikada operatör maaşları ne kadar? Belediye kepçe operatörü maaşları yüksek mi?” gibi soruların yanıtlarını verelim. Böylece siz de merak ettiğiniz her şeyi öğrenmiş olursunuz. 

Tahmin edebileceğiniz gibi makine operatörü maaşı özelde ve kamuda birbirinden farklıdır. Özel sektörde dozer, ekskavatör veya kepçe operatörü maaşları yapılan işe, işin zorluğuna, çalışılan bölgeye ve işveren firmanın maaş politikasına göre farklılık gösterir. Devlette ise maaşlar sabit olsa da çalışılan kurumun ek ödemelerine göre farklar oluşmaktadır. Kepçe operatörü maaşı gibi her türlü iş makinesi sürücü maaşlarına ait bilgileri şu şekilde özetleyebiliriz:

 • Özel sektörde kepçe operatörü maaş aralığı 2.500 – 4.400 TL arasında değişir. Belediye kepçe operatörü maaşları ise 3.000 – 4.500 TL aralığındadır.
 • Ekskavatör operatörü maaşları 3.500 – 5.500 TL arasındadır. Ekskavatör sürücülerinin kamu ve belediye operatör maaşları özel sektörle benzerdir.
 • Dozer operatörü maaşları 2.500 TL’den başlar ve işin kapsamına göre artış gösterir.
 • Silindir operatörü maaşları hem kamuda hem de özel sektörde ortalama 3.000 TL’dir. Bu miktar 4.500 TL’ye kadar çıkabilir.
 • Greyder operatörü maaşları 2.700 TL civarından başlar ve yükselir. İyi bir greyder operatörü 8.000 TL’ye kadar maaş alabilir.
 • Loder operatörü maaşları ve finişer operatörü maaşları birbirine oldukça benzerdir ve 2.600 – 4.500 TL arasındadır.
 • Forklift operatörü maaşı 2.000 – 3.200 TL arasında değişir.

Gördüğünüz gibi operatör maaşları hem sektöre hem de makinenin tipine göre değişiyor. Devlette DHMİ iş makinası sürücüsü maaşları en yüksek olanlardır diyebiliriz. Fakat önce Devlet Hava Limanları İşletmeleri’nde çalışmak için gerekli şartları sağlamalısınız. Özel sektörde de en çok para yurt dışı inşaat işlerindedir. Eğer fırsatınız varsa farklı ülkelerde iş yapan Türk inşaat firmalarıyla çalışabilirsiniz. Operatör iş ilanları sayfalarına ulaşmak için bölüm sonundaki linki tıklayabilirsiniz.

Ehliyet alırken bahsettiğimiz tüm bu noktaları göz önünde bulundurmanızı öneririz. Tabii daha çok para kazanan operatörlerin daha zorlu işler yaptığını unutmayın. 

Kariyer.net sitesinde yayınlanan operatör ilanları için TIKLAYINIZ!

İŞKUR iş makinesi operatörü alımı ile ilgili duyuru ve başvurulara ulaşmak için TIKLAYINIZ!

Yurt Dışı İnşaat İş İlanları

DHMİ Tekniker Maaşları Ne Kadar?

Bir önceki yazımız olan Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Mezunları Nerelerde Çalışabilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumları Görüntüle (3)

 • Selam ben irandan yaziyurom 20yi dir işim kepçe loderle çalişmakdi çok tejrubeliyim ben nasil orda iş bola bilirm teşekur edarim bana yardim edarsniz

 • Ayhan kocak bn ardahan liyim loder bekoleder ve ekskavatör operatörüm meslegimi seviyorum isimede 4 elle sarilmaktayim

 • merhaba ben beko Eksvator opreturuyum 9 yıldır bu meslekle meşkulum iyi gunler

Benzer Konular