İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

50/D’li Çalışan Araştırma Görevlilerine Kadro Teklifi Sunuldu

50/D’li Çalışan Personellere Kadro Verilecek Mi

Merhaba Sayın Okurlarımız.CHP İstanbul Milletvekili Eren ERDEM tarafından meclise devlet üniversitelerinde 50/D’ye tabii olarak çalışan araştırma görevlilerin kadroya alınmasına yönelik bir yasa teklifi hazırlandı ve meclise sunuldu.“2547 Sayılı Yükseköğretim Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi” başlığı altında üniversitelerde görev yapan ve daha önce bu pozisyonda çalışanlar için 33/A maddesi hükümlerinin uygulanmasına yönelik bir kanun teklifi sunuldu. Yıllardır bu alanda YÖK farklı çalışmalar yapıyor fakat bir türlü Araştırma Görevlilerini sevindirecek bir sonuç alınamıyordu. Sözleşmeli öğretim görevlisi olarak çalışan kadroya alınması için çalışmalar devam ederken bir teklif sunuldu. Üniversitede doktorasını yapmış ve bittikten sonra işsiz kalmamak için yeni düzenlemeler yolda.

50-D'li Çalışanlar İçin Yasa Teklifi

Diğer akademik personeller,öğretim görevlileri ile aynı iş koşullarında çalışmalarına rağmen herhangi bir güvenceleri olmayan,maaşları daha düşük olan araştırma görevlileri 50/D’li çalışanların diğer 33/A maddesine göre çalışanlar ile aynı haklara sahip olmaları yönünde çalışma yapıldı ve kanun teklifi olarak  meclise sunuldu.

Meclise sunulan bu kanun teklifinde aynı işte çalışanların aynı haklardan yararlanması ve ücreti almasının gerektiği yönündedir.

2547 SAYILI YÜKSEKÖĞRETİM KANUNUNDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ

MADDE 1- 4/11/1981 tarih ve 2547 sayılı Yükseköğrenim Kanununun 50 nci maddesinin (d) fıkrası aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir. “d) Lisansüstü öğretim yapan öğrenciler, kendilerine tahsis edilebilecek burslardan yararlanabilecekleri gibi, her defasında öğretim yardımcılığı kadrolarından birine de atanabilirler. 50 nci maddenin (d) fıkrasına dayandırılarak çalışanlar ile bu maddenin yine (d) bendine dayanarak çalıştırılmış ve sonrasında görevi sonlandırılmış kişiler için Kanunun 33 üncü maddesinin (a) fıkrası hükümleri uygulanır.”

MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer.

MADDE 3- Bu kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.

Kaynak:Editör
iş ilanı

Bir önceki yazımız olan Dikkat: Yaz Aylarında Çeyrek Altın Fiyatları Yükselebilir başlıklı makalemizde 2015 Yaz Düğün Sezonu Altın Fiyatları, 7 Haziran Seçimlerinin Altın Fiyatlarına Etkisi ve Çeyrek Altın Ramazan Ayından Sonra Çıkar hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.