İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Yurtdışından Online Alışverişte Dikkat Edilecekler

Yurtdışından Yapılan Alışverişte Nelere Dikkat Etmeliyiz

Merhaba Sayın Okurlarımız.Bu makalemizi artık internet üzerinden alışverişin çok sık yapıldığını bildiğimiz için ve buna ek olarak yurt dışında satılan ürünleri almadan önce nelere dikkat etmeniz gerekiyor ve İngilizce yazan cümlelerin ,terimlerin anlamları neler sizlere bilgi vermek istiyoruz. Artık insanlar mağazalara gidip alışveriş yapmak yerine internet üzerinden iki tık ile ürün satın alabiliyor. Buna bir de yabancı siteler eklendi. Aslında bizim Türk sitelerinden daha önceleri var olan İnternet Sitelerinin güvenliği hakkında bir araştırma yaptık. Hangi alışveriş sitelerini tercih etmenizi hangilerinden uzak durmanızı belirteceğiz. Yurtdışından bir ürün alacaksanız ve kredi kartıyla ödeme yapmak ne kadar güvenilir geliyor sizlere bu konu üzerinde duracağız.

Yurtdışından Alışverişte

Güvenlik: Eğer aradığınız ürünü ülkemizde bulamadınız ya da yurt dışında daha düşük bir fiyata buldunuz acelem de yok beklerim diyorsanız yurt dışından ürün satın alabilirsiniz tabiki. Dünyaca tanınmış bazı belli başlı siteler vardır. Bunların başında Ebay,Amazon,Alibaba 3 örnek üzerinden yola çıkabiliriz. Zaten bu üç site dünyanın en büyük E-ticaret sitelerinden olduğundan dolayı güvenlikte bir o kadar üst düzeydedir. Ancak yinede sizler güvenliği kendi elinize de almanız gerekmektedir. Yabancı alışveriş sitelerinde “Buyer Protection” yani Alıcı Koruması,Alıcı Güvenliği denilen bir sistem vardır. Bunun olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Bu da sigorta anlamına gelmektedir. 200$’a kadar bir koruma sisteminin olduğunu belirtmektedir. Eğer bir dolandırıcılık söz konusu olursa yani siz ürün aldınız fakat size göndermezlerse 2 haftalık bir bekleme süresinin ardından Site yönetimi sizlere ücretinizi geri öder. Yani her alışveriş sitesinden alışveriş yapmanızı tavsiye etmiyoruz.

Hangi Siteler Güvenli: Yukarıda da bu konuya sadece başlık olarak değinmiştik fakat şimdi siteleri tek tek incelemek istiyoruz.

Ebay: Dünyanın en büyük alışveriş siteleri arasında bulunan Ebay’da müşteri ve satıcının güvenliği son derece önem arz etmektedir. Yani sadece belirli bir ülke değil Türkiye’den Amerika’ya ya da Amerika’dan Şili’ye kadar ürün gönderimi olmaktadır. Bir ürünü beğendiniz ve almak istiyorsunuz. Ne yapacaksınız ? Hemen satıcının profiline girin ve “Feedback ” yani Geri Bildirim nasıl bir bakın. Yani satıcı yorumları nasıl güvenilir mi yoksa dolandırıcı mı bakabilirsiniz.

Amazon: Bu şirket Dünya’nın ilk açılmış alışveriş sitesi olmanın güvenini vermektedir. Bu sebepten dolayı aradığınız her şeyi bu sitede bulabilirsiniz. Güvenlik açısından ürünü almadan önce satıcının profiline giriniz geri bildirimlere bakınız. Olumlu mu yoksa olumsuz mu ? Bir de üyelerin üyelik tarihine ve bugüne kadar yaptığı alışverişlere bakmanızı öneriyoruz.

Yurt Dışından Ürün Getirmek ve Gümrük Sorunu: Alıcıların belki de en fazla kafasını karıştıran sorulardan birisi de budur. Yani bir ürün alacağım fakat gümrükten geçer mi ? Gümrükte kalırsa ne yapacağım ? Param Yanar mı gibi bir çok soru kafaları karıştırmaktadır. Bu sorunlarınıza cevap vermek istiyoruz. 75  Euro ve altı ürünlerde gümrük vergisi ödemek zorunda değilsiniz öncelikle bunu belirtmek istiyoruz. Gelen ürüne kargo ücreti olarak 15-20 Euro ödersiniz ve ürüne hiç bir vergiden muaf şekilde teslim alırsınız.

Aldığınız ürünlerin toplamı 1.500 Euro’dan fazla değilse,Toplam ağırlığı 30 kiloyu  geçmiyorsa, şahsi kullanım malıysa ve bir kaç madde daha eklenirse bu gibi ürünlerin alımında vergi ödemezsiniz. Ancak vergi ödemiyorsunuz diye ürünlerin gümrükten geçeceği anlamına da gelmiyor. Kimi zaman gümrük memurları güvenlik açısından ürünleri açtırıp bakabilmektedir.

Sizlere yurt dışından nasıl alışveriş yapmanız gerektiğine ve nelere dikkat etmeniz gerektiğine dair bilgiler sunduk. Eğer anlattıklarımız dışında kafanıza takılan başka bir soru varsa yorum kısmını kullanarak bize soru sorabilir fikrimizi alabilirsiniz. Malum yurtdışından ürün alacaksınız ciddi bir durumdur.

Not:Durumu ticari amaçla yapacaksanız durum biraz daha farklı olabilmektedir. Yani yurt dışından ürün temini eden firmalar ile iletişim kurmanız gerekecektir.

Kaynak
Kaynak

Bir önceki yazımız olan Seyahat Acentası Bilet Satış Ofisi Nasıl Açılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.