Gassal Nedir, Ne İş Yapar? Gassal Maaşı Ne Kadardır?

Hepimiz biliyoruz ki hayat bir gerçek olduğu gibi ölüm de bir gerçek. Ve hayattayken insanlara sunulan hizmetler olduğu gibi insanlar öldüğünde de, onlara karşı son görevlerin yerine getirilebilmesi için, sunulması gereken bazı hizmetler bulunmakta.

Ölümden sonra cenazeyle ilgilenen belli başlı meslekler var.  İnsanların öldüğü ilk andan son anına kadar bu yolculuğa eşlik eden mesleklerden biri de gassallık. Kulağa değişik gelen ismi ve çok yaygın olmayan meslek tanımı gasssalığı ilgi çekici kılan noktalardan biri.

Vefat eden kişileri son yolculuklarından hemen önce temizleyen, onları İslami koşullara uygun olarak yıkayıp kefenleyen gassallar, zor bir meslek icra ediyorlar. Biz hazırladığımız bu içeriğimizde “Gassal nedir ne iş yapar? Gasilhanede çalışmak istiyorum, nasıl gassal olunur? Gassallar ne kadar maaş alır?” gibi soruların üzerinde duracağız. Gassal mesleği çalışma şartları hakkında merak edilen soruların cevaplarını vermeye çalışacağız.

Gassal Ne Demek?

Gassal, vefat eden kişilerin vücutlarını yıkayarak temizleyen kişidir. Bir diğer adıyla ölü yıkayıcı olarak bilinen gassallık mesleği için cenaze yıkayan kişiye ne denir sorusunun cevabıdır diyebiliriz.

Gassal Ne İş Yapar?

Belki de okuyucularımızdan birçoğu her gün etrafımızda olan ancak adını bilmedikleri bu meslek hakkında ilk defa bilgi edinecekler. Gassalar oldukça büyük bir manevi sorumluluk alarak mesleklerini icra eden kişilerdir.

Gassalın görevi; ölen kişiyi İslami koşullara uygun olarak yıkamak ve ardından düzgünce kefenlemektir. Yani gassallar kişinin son yolculuğuna çıkmadan önce temizlenmesine ve abdestli olmasında yardımcı olurlar. Gassal mesleği herkesin yapabileceği bir iş değildir. Büyük bir soğukkanlılık gerektirir. Ayrıca gassal maaşları çok yüksek değildir.  

Gassal Nasıl Olunur?

Gassallar hastane ve camilerin cenaze yıkama bölümlerinde morg görevlisi ile beraber çalışmaktadırlar. Gassallık iş ilanları aracılığıyla hastanelere başvuruda bulunan kişiler gerekli şartları sağladıkları takdirde göreve başlayabilirler. 

Gassal Olmak İçin Ne Gerekiyor?

Gassallar il ve ilçelerde açılan bazı kurslarla mesleği öğrenebilirler. Yalnız bu kurslar gassal arayan hastaneler ve kurumlara başvuruda bulunmak için yeterli değildir. 

Gassal alımı şartları şu şekildedir: 

Benzer konular:
 • En az lise mezunu olmak.
 • KPSS’den söz konusu başvuru dönemi için belirlenen taban puanı almak.
 • Vefat eden bir bireyle aynı ortamda bulunulmasına engel teşkil edecek herhangi bir fiziksel veya psikolojik rahatsızlık geçirmemiş olmak.

Yukarıda verilen şartları sağlayan kişiler gassal iş ilanları üzerinden başvuru yaparak hastane ve sağlık kuruluşlarında göreve başlayabilirler. Gassallık çok tercih edilen bir meslek olmadığı için atamalar hızlı bir şekilde sonuçlanır.

Gassal olmak isteyen kişilerin mesleği iyi bir şekilde araştırmaları, bu mesleği yapan veya daha önce yapmış kişilerle iletişim kurarak meslek hakkında detaylı bilgiler almaları tavsiye edilmektedir.

Gassallar Ne Kadar Maaş Alıyor?

Mesleğin tanımını ve görevlerini duyan herkesin aklına “Gassal ne kadar maaş alır?” sorusu gelir. Çünkü birçok kişi bu mesleğin zorlu yanlarıyla sebebiyle yüksek maaşlar verildiğini düşünür. 

Daha önce de belirttiğimiz gibi gassalar yaptıkları iş nezdinde düşük ücret alan meslek grupları arasında yer almaktadırlar. KPSS puanıyla kadrolıu olarak atanan  gassalların maaşları kadro derecesine göre değişir. Mesleğe yeni başlayan bir gassal maaşı 2.900 – 3.000 TL civarındadır. Gasalların maaşları kıdem derecelerine göre artar ve 4.000 TL’ye kadar çıkabilir.  

Gassalların çalışma ortamları oldukça soğuk fakat hijyeniktir. Gasallar haftanın 5 günü çalışır hafta sonu tatil yaparlar.

Bu yazımızda sizlere gassallık mesleğinden bahsetmeye ve kafanızdaki soru işaretlerini gidermeye çalıştık. Her ne kadar zor bir meslek olsa da, ölüm de hayatın bir parçası ve İslami koşullarda defnedilebilmek de her Müslüman kişinin hakkıdır. Mesleğini sadece dini inançları için severek icra eden gassallar da bulunmaktadır. Siz de gassallık mesleği hakkında bildiklerinizi bu yazı altında yorum olarak bizlerle ve diğer okuyucularımızla paylaşabilirsiniz.

Nasıl Ambulans Şoförü Olunur?

Devlet Hastanesinde Çalışan Hemşire Maaşları Ne Kadar?

Bir önceki yazımız olan Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Mezunları Nerelerde Çalışabilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumları Görüntüle (19)

 • Gassallik yapmak istiyorum.İlahiyat mezunuyum.Aynı zamanda gassallik sertifikam var.Bu iş için nereye basvurabulirim.

 • Cenaze yıkama îşi icin nereye baş vururum acaba eşimin face adresidir bu

 • Beylikdüzü, yakuplu Da oturuyorum 30 yaşındayım bu işi Yapmayı öğrenmeyi istiyorum

 • Ben serpil gassalık gibi herkasin zor diye tanımladıgı bu iş sekterü aslında bütün canlıları alakalı ben bu işi düşündüğümde belediyelerde kursu olup cok gitmek isterdim cünkü insanlığa yapacağın son bölüm rabbim isterse ben burdan istanbuldaki bütünilcelerinde bu gibi kursların olması ve benim yaşımdaki bayanların benim kadar isterse sesimizi duyurabiliriz

 • ben gassal olmak istiyorum. ama nasıl olacağım kpss atamasinda fln bölüm sertifika fln istiyor. ama nerden alacagiz sertifikayi yada kursu tam bilmiyorum.

 • Hiç aklımda yokken birden bu iş aklıma geldi ama iş için değil de ölmeden ölümü yaşamak,Allah in rızasını kazanmak ve dünyalık işlerden uzaklaşmak için çok istedim ama ne ilahiyat okudum nede kpss ye girdim yani nasiblenemeyecekmisim😔 üzüldüm ama kim bilir Rabbim içimi de niyetimide bilendir😌

  • Bende tam olarak şu anda gasilhanede çalışmak istiyorum. Manevi olarak kendimi daha da güçlendirmek için. İnşallah Rabbim nasip eder. Tabi bizim için hayırlısı ise. Bence istiyor olmanız ilk adımı atmak için yeterli.Tedbir bizden takdir Allah tan Hemen en yakınınızda ki bir camiye ,cami imamına gidin konuşun bilgi alın, bu işi yapmaya gönüllü olduğunuzu söyleyin sizi yönlendireceklerdir.Ben hemen yarın bunu yapıcam. Mademki gerçek yurdumuz Ahiret o halde ölmeden önce ölelim.Şayet bu olmazsa aklımda yetimhanede çalışmak var. O küçük kalplere bir nebze olsun umut verebilmek için..

 • Arkadaşlar bu iş zannettiğimiz gibi basit ve kolay değil sağlam bir ruh hali sağlam bir mide sağlam bir kafa ve en önemlisi sağlam bir inanç lazım

 • Bu isi yapmayi cok istiyorum. Ucret onemli degil camilerde olur hastanelerde olur gassal olmak istiyorum. Bana yardimci olun lutfen..

  • şu anda kpss ortaöğretim düzeyiyle Sivas Cumhuriyet üni.ye alım yapılacak
   yarın bitiyor tercihler

 • Bu isi yapmak vok istiyorum nasil muracaat ederim bana yardimci olun lutfen

 • Bende gassal olmak istiyorum bu psikolojiyi kaldirabilecek bi insanım.çok istiyorum bu işi

  • şu anda kpss ortaöğretim düzeyiyle Sivas Cumhuriyet üni.ye alım yapılacak
   yarın bitiyor tercihler

1 2
Benzer konular:
Benzer Konular

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız.

Detaylı Bilgi