İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Göz Doktoru Nasıl Olunur? Uzman Göz Doktoru Maaşı Ne Kadar?

Sağlık sektöründe uzman doktor olarak görev alan kişiler genellikle yüksek maaşları ve iyi yaşam koşullarıyla biliniyor. İşte göz hastalıkları uzmanlığı da bahsettiğimiz yüksek maaşlı tıp disiplinlerinin başında geliyor.

Toplumda iyi ve tecrübeli bir göz doktorunun maaşı her zaman merak konusu olmuştur. Çünkü dediğimiz gibi sağlık sektöründe uzman doktor olarak çalışan kişilerin yaşam koşulları dışarıdan bakan biri için oldukça yüksektir. Biz de bu yazımızda göz doktoru maaşları, çalışma şekilleri ve meslek tanımı gibi merak edilen soruların yanıtlarını bir araya getirdik. Siz de bu makaleyi inceleyerek göz doktorluğu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Göz Doktoru Ne Yapar? 

Mesleği tanımak için ilk olarak göz hastalıkları uzmanının yaptığı işlere ve görev tanımına bir bakalım:

  • Danışan hastaları muayene ederek şikayetlerini dinlemek.
  • Bulguları ve sonuçları değerlendirerek tanı koymak.
  • Gerekli görülen durumlarda diğer disiplinlerle iletişime geçerek hastanın bütünsel sağlığını takip ve kontrol etmek.
  • Hastada görülen farklı rahatsızlıklar için kişiyi ilgili uzmana yönlendirmek.
  • Görme engelli bireylerin ihtiyaç duyacağı belgeleri düzenlemek.
  • Gerekli durumlarda hastayı ameliyat etmek.
  • Hastalara ve yakınlarına tıbbi durumları açıklamak.
  • Çalıştığı pozisyona göre kliniği, servisi veya acil alanını yönetmek.

Göz Doktoru Nasıl Olunur?

Göz doktorları, göz konusunda uzmanlaşmış kişilerdir. Tıp uzmanlık eğitimi süresince gözde olabilecek tüm hastalıklar konusunda detaylı bir şekilde eğitilirler .

Göz doktoru olabilmek için ilk etapta 6 yıllık tıp fakültesini başarıyla bitirmeniz gerekiyor. Ardından “Tıpta Uzmanlık Sınavı” olarak biline TUS’a girmelisiniz. Bu sınavdan aldığınız puan yeterli görüldüğü takdirde göz hastalıkları üzerine uzmanlık yapacağınız bir hastaneye yerleştirilebilirsiniz. Bu hastanede 5 yıl asistanlık yaptıktan sonra tekrar sınava girmeniz gerekir. Tüm aşamaları başarıyla geçen adaylar göz hastalıkları uzmanı unvanı alarak mesleğe başlarlar.

Göz doktoru olabilmek için sınavlardaki başarınız dışında herhangi bir şart aranmasa da el becerisine sahip olmanız büyük önem taşır. Aksi durumda başarılı bir doktor olmak zordur. Yani, göz gibi hassas bir organ konusunda uzmanlaşmak sanıldığı gibi kolay bir iş değildir. 

Göz Doktorlarının Çalışma Alanları Nelerdir?

Göz doktorluğu maaş bilgisine geçmeden önce doktorların çalışabilecekleri kurum ve kuruluşlardan bahsedelim. Çünkü göz doktorları maaşı genel olarak yüksek olsa da rakamlar görev yapılan yere göre değişiklik gösterir.

Göz doktorları sağlık ocaklarında ve hastanelerde çalışabildikleri gibi kendi klinik ve servislerini de açma şansına sahiptirler. Göz doktorları genel olarak yoğun çalışırlar ve bazen iş saatleri düzensiz olabilir. Acil durumlarda, günün her saati çağırılabilecekleri gibi çalıştıkları yerlerde nöbete kalma gibi durumları da vardır.

Göz Doktoru Ne Kadar Kazanır? Uzman Göz Doktoru Maaşı Ne Kadar?

Gelelim göz doktoru ne kadar maaş alır sorusunun cevabına. Çünkü dediğimiz gibi hem halk arasında birçok kişi göz doktorları ne kadar kazanıyor diye merak ediyor, hem de bu mesleği seçmek isteyen gençler göz doktoru ne kadar maaş alıyor sorusunun cevabını arıyor.

Göz hastalıkları uzmanı maaşı, bir önceki bölümde de bahsettiğimiz gibi, çalıştıkları yere göre değişkenlik göstermektedir. Ama tabii her alanda olduğu gibi bu alanda da bir standart söz konusu. Devlette çalışan göz doktorlarının maaşı aşağı yukarı aynı. Fakat özelde çalışan veya kendi kliniği olan doktorlara gelince iş değişiyor.

Göz doktoru maaşları görev yaptıkları hastaneye göre 5.000 TL ile 25.000 TL arasında değişmektedir. Ayrıca hastanenin döner sermayesinden pay, gece nöbetlerinden ekstra ücret ya da yaptıkları operasyonlardan da prim alırılar.

Henüz temel tıp eğitimini bitirip uzmanlık yapmaya yeni başlayan göz doktorlarının maaşı ortalama 5.000 – 6.000 TL dir. 

Uzmanlık eğitimini bitiren göz doktorunun maaşı 7.000 – 11.000 TL arasında değişir. Bu rakamlar hastanenin döner sermayesine ve doktorun ameliyathane hizmetleri maaş fonunda aldığı prime göre artış gösterebilir. Göz cerrahı maaşı bu konuda uzman olan herkesten daha yüksektir diyebiliriz. 

Bir göz doktorunun uzmanlığı ve tecrübesi arttıkça aldığı maaş da doğru orantılı olarak artmaktadır. Özel kurumlarda bu miktarlar aylık 20.000 TL’ye kadar çıkabilir. Ayrıca daha önce de belirttiğimiz üzere göz doktorları göz hastanelerini de açabilirler. Hastane sahibi doktorlar milyonlara varan paralar kazanabilirler.

Görüldüğü üzere göz doktoru maaş miktarları günümüzdeki birçok meslek grubundan daha yüksektir. Bunun nedeni; hem aldıkları uzun eğitim süreci, hem de insan sağlığının en önemli organlardan biri olan göz konusunda uzman olmalarıdır. Bir göz doktoru diğer meslek erbablarına oranla her zaman çok daha iyi paralar kazanır. Ama unutmamak gerekir ki: Göz doktorunun aylık geliri, birçok meslekte olduğu gibi, kişilerin kendilerini geliştirmelerine, mesleklerini hakkını vererek yapmalarına bağlıdır.

Uzman Doktor Maaşları Ne Kadar?

Diş Hekimi Maaşları Ne Kadar? Nasıl Diş Hekimi Olunur?

Bir önceki yazımız olan Trafik Zabıtası Nedir? Belediye Trafik Zabıta Görevleri Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.