İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Asker Er Onbaşı Maaşları 2020’de Ne Kadar?

Ülkemizde askerliğin zorunlu olmasından dolayı her yıl çok sayıda genç askere çağrılmaktadır. Eğer erkekseniz Türkiye’de ikamet ediyor ve 18 yaşını doldurmuş iseniz aynı zamanda öğrenci değilseniz askerlik yapma zorunluluğunuz bulunmaktadır. Bunun ile birlikte askerlikten muaf olanlar ya da askerliğini belirli bir süreliğine tecil ettiren bireyler haricinde her Türk gencinin askerlik vazifesini yerine getirmesi gerekmektedir.

Askerlik çok geniş bir kavram olmasına rağmen asker denildiği zaman ilk akla erler gelmektedir. Askerliğin en düşük rütbesi olan erler de askerlik süresi boyunca devlet tarafından maaş almaktadır. Asker maaşı denildiği zaman insanların aklına sanılanın aksine daha büyük rakamlar gelmektedir. Ancak ülkemizde profesyonel askerlik yapısı yeni yeni gelişmeye başlamıştır.

Dolayısıyla zorunlu askerlik hizmetinde olan erlerin maaşlarının hiç de yüksek olmadığını söylemek mümkündür. Asker maaşları da kendi aralarındaki rütbelere göre değişir. Bu duruma örnek verecek olursak; onbaşı olan askerler, normal erlere kıyasla biraz daha fazla maaş almaktadır.

Er ve Onbaşı Maaşları

2020 yılı er maaşları yaklaşık 110 TL olarak bilinmektedir. Erler ile birlikte onbaşı maaşları ise 130 TL civarındadır. Ayrıca son dönemde er maaşlarının 100 TL yapılması gündemdedir. Bunun ile ilgili çalışmalar olduğu görülmektedir. Tüm bunların yanı sıra profesyonel yani paralı askerlik yapan bireylerin yaklaşık 3.500 TL ile 4.750 TL arasında maaş aldıkları da bilinmektedir. Erlerin maaşları ise ay sonunda yatmaktadır. Erler genellikle aldıkları maaşları çarşı izninde ve askeriyedeki kantinlerde harcamaktadır.

Askere Gitmeden Uzman Çavuş Olabilir Miyim?

Uzun Dönem Askerlik Rehberi

Bir önceki yazımız olan Zootekni Nedir ve Ne İş Yapar? Zooteknist Maaşları Ne Kadar? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. büşra dedi ki:

    her ayın 13de asker maaşı alıyodum bu ay alamadım

  2. büşra dedi ki:

    asker ailelerine ne zaman maaş ödenecek