Dubai’de Çalışmak İstiyorum: İş İlanları ve İş Fırsatları

Çeşitli ülkelerin vatandaşları daha fazla ücret karşılığında çalışmanın ve daha iyi şartlarda yaşamanın hayalini kuruyor. Büyük bir çoğunluk da bu şartları sağlayan ülkelerin hangileri olduğu konusunda arayış içindedir. İşte Dubai, bu ülkelerden bir tanesidir. Sürekli büyüyen ekonomisiyle dikkatleri üzerine çeken Dubai, çalışmak için en uygun ülkelerden biridir. Şehirdeki inşaat sektörünün hız kesmeden gelişmesi sebebiyle iş gücü gereksinimi de varlığını sürdürmektedir. Bu durum Türkiye’den de birçok kişinin alakasını çekerek merak konusu oluyor.

Dubai Nasıl Bir Ülke?

Dubai’de bir hayat kurmayı planlayanların aklına ilk olarak “Dubai nasıl bir yer?” sorusu gelir. Işıltısı ve ihtişamıyla görenleri büyüleyen Dubai, çölün ortasında karşılaşılan bir vahayı andırır. Lüks ve konforlu yaşam koşullarının, insanı hayrete düşürecek derecede uzunlukta gökdelenlerin bulunduğu bir şehir olan Dubai, Arap Yarımadası’nda yer alan Birleşik Arap Emirlikleri olarak adlandırılan yedi emirlikten biridir.

Dubai, 1900’lerin başlarında kendi halinde bir balıkçı kasabasıydı ve 1968 yılına kadar ise İngiltere’nin sömürgesi altında kaldı. 1969 yılında ise bağımsızlığını kazanarak diğer emirliklerin arasına katıldı. Yine 1969’da şu an emirliğin en önemli geçim kaynağı olan petrol kaynağına ulaşıldı.

Petrolün bulunmasıyla beraber, şehrin geleceğini ileride tükenme ihtimali bulunan bir yakıta bağlamak istemeyen Dubai şeyhleri, şehri büyük bir cazibe merkezi haline getirdi.Yapılan yatırımlarla Dubai, Orta Doğu için vazgeçilmez bir finans, eğlence, ticaret ve turizm cenneti haline geldi.

Dubai’de bir tarafta pahalı markaların mağazalarının işgal ettiği büyük alışveriş merkezleri ve lüks oteller, diğer tarafta ise çölün sıcağından kaçıp serinlemek isteyenler için masmavi bir deniz bulunuyor. Bilhassa kışın soğuğundan kaçıp sıcağın tadını çıkarmak isteyen kişilerin uğrak tatil mekanıdır.

Sınırları içerisinde birçok farklı ülkeden insan barındıran Dubai, bu açıdan bakıldığında kozmopolit bir şehir olarak nitelendirilebilir. Şehrin iki milyondan fazla nüfusu olduğu bilinirken bu sayının neredeyse %17’sini yerli halk oluşturmaktadır. Yaşayan nüfusun büyük bir parçasını göçmenler oluştururken burada da en büyük kısımda Hintliler yer almaktadır.

Farklı uluslardan kişilerin bir arada yaşadığı bu emirlikte resmi dil Arapça olsa da şehrin sahip olduğu kültürel çeşitlilik nedeniyle burada çeşitli diller koşulur. Fakat ortak kullanılan dil İngilizce’dir, bu da iletişim açısından rahatlık ve kolaylık sağlar.

Dubai’nin iklimine gelinecek olursa, oldukça sıcak bir bölge olduğu söylenebilir . Çöl iklimine sahiptir ve yaz kış sıcaktır fakat özellikle yaz aylarında sıcaklık çok yüksek derecelere ulaşır. Bu nedenle alışveriş merkezi gibi yerler öğle saatlerinde ara verir ve hizmete akşam saatlerinde devam ederler. Şehirde çöl iklimi görüldüğü için gece ve gündüz arasındaki sıcaklık farkı oldukça fazladır. Yağışlar ise çoğunlukla kış aylarında düşer ve az miktarda olur.

Kardeş Ülke Azerbaycan: Azerbaycan’da İş İmkanları ve İş İlanları

Dubai’de Yaşam Şartları Nasıldır?

Çok uluslu bir şehir halini almış Dubai’deki yaşam şartları, Dubai’ye yeni giden kişiler için büyük bir avantajdır. Bu kültürel kalabalık içinde kişinin yalnızlık çekme ihtimali azalır ve alışma süreci daha da kolaylaşır. Yani sahip olduğunuz din, dil ya da ırk sizin için bir dezavantaj teşkil etmez.

Dubai’de faizler fazlasıyla düşüktür ve gelir vergisi yoktur. Şehir, güvenlik açısından oldukça övülmekte ve hala geliştirilen projelerle dünyanın her yerinden gelen ziyaretçiler için ilgi çekici hale getirilmektedir.

Dubai, İslami Monarşi ile yönetilmektedir fakat diğer Orta Doğu ülkeleri ile kıyaslama yapıldığında Dubai’deki yaşantının oldukça özgür olduğu söylenebilir. İçki fiyatları Türkiye’ye göre ucuz olsa da burada oteller veya otel arazisi dışında bulunan yerlerde içki satılmamaktadır. Şehir dışında bulunan ve içki satan marketlerden içki satın alabilmek için ise içki satın alma lisansına sahip olmak gerekir. Sokaklarda ise içki içmek kesinlikli yasaktır.

Benzer konular:

Dubai’de ev kiralamak ise ülkemize göre farklı işleyen bir süreçtir. Evler aylık ücret karşılığında değil, çek karşılığında, üç aylık, altı aylık ve senelik olarak kiralanmaktadır. Ayrıca Dubai’de ev kiraları, özellikle şehir merkezinde oldukça yüksektir. Bunun dışında şehir merkezi haricinde ulaşım biraz zorluk teşkil etmektedir. Şehir merkezi dışındaki yerlere otobüsle ulaşım pek mümkün değildir, benzin ve petrol fiyatları ucuz olduğu için herkes araba sahibidir. Bu nedenle de otobüs ulaşımı yaygınlaşmamıştır.

Dubai’deki yemeklere gelecek olursak; şehirde Türkler için uygun tatlar bulunmaktadır. Şehirde birçok farklı kültürden insan bulunduğu için hemen her kültüre uygun yemek restoranları hizmet vermektedir. Ramazan ayında ise halka açık alanlarda iftar saatine kadar sigara ve su içmek, yemek yemek, hatta sakız çiğnemek ve bunlara benzer her türlü eylemde bulunmak yasaktır. Restoranlar camların perdelerini, içerisinin görünmemesi için kapatır, ayrıca açık alandaki bölümler de kaldırılır.

Dubai dünyanın her yerinden göçmen aldığı gibi Türkiye’den de Dubai’ye çalışmaya giden birçok kişi vardır. Şehrin hemen her yerinde Türklerle karşılaşma ihtimali yüksektir ve Türkler, Araplar tarafından oldukça sevilmektedir. Araplar öncelikli olarak Müslüman oldukları için Türkleri hoş karşılamaktadırlar. Türkiye, Dubai’ye yakın bir ülke olması nedeniyle oradaki insanlar tarafından ilgiyle takip edilmektedir. Dubai vatandaşlarının çoğu Türkiye’yi en az bir kere ziyaret etmiştir hatta bazılarının Türkiye’de evleri vardır.

Dubai’de Türk dizileri de oldukça popülerdir ve bu da Türklere karşı sempatiyle yaklaşılmasını sağlamaktadır. Türkiye’nin Dubai’deki büyükelçiliği ise Abu Dhabi’de’dir. Dubai’de yaşayan Türklerin eğitim seviyesi genelde yüksektir ve Türkler, firmaların üst kademelerinde çalışmaktadırlar.

Dubai’de İş İmkanları

Herkesin de az çok bildiği gibi Dubai’de iş imkanları nedir diye düşünüldüğü zaman akla gelen ilk seçenek inşaat sektörü olur. Çölün ortasına inşa edilen bu göz kamaştırıcı şehir için en önemli çalışma alanlarından biri hiç kuşkusuz inşaat koludur. Şehri oluşturan, Dubai’yi böylesine görkemli hale getiren şeylerin başında inanılmaz yüksekliklere ulaşan binalar gelmektedir. Özellikle inşaat, elektrik ve harita mühendisleri eğer İngilizce’yi de yeterli derecede biliyorlarsa çok iyi maaşlar karşılığında Dubai’de iş bulabilirler.

Diğer taraftan turizm ve hizmet sektörü de Dubai ekonomisinde büyük önem taşımaktadır. Her geçen gün artan binalar, oteller ve alışveriş merkezleri sayesinde birçok turisti, iş adamlarını kendine çeken Dubai, kurulan bu yapılarda istihdam edilecek yeni elemanlara ihtiyaç duymaktadır.

Özellikle LinkedIn gibi sitelerde kendinize özgün bir özgeçmiş hazırlayarak iş bulma olanağınızı artırabilirsiniz. LinkedIn’e üye olup bilgilerinizi doldurduktan sonra iş arama kısmında ülke bölümüne Dubai seçeneğini girerek kendinize uygun iş ilanlarını bulabilirsiniz. Bunun dışında şu sitelerden de yararlanabilirsiniz:

  • https://www.indeed.ae/jobs-in-Dubai
  • https://dubai.dubizzle.com/jobs/
  • https://dubaicareers.ae/en/Pages/default.aspx
  • https://www.gulftalent.com/uae/jobs/city/dubai

Dubai’de Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Dubai’ye çalışmak için gitmek isteyen bir kişinin öncelikle çalışma iznine sahip olması gerekir. Çalışma izni ile beraber oturma izni de verilmektedir. Dubai’de çalışma izni nasıl alınır diye düşünenlerin yapmaları gereken ilk şey ise oraya gitmeden önce bir iş bulmaktır. Çünkü iş bulduğunuz takdirde çalışacağınız firma tüm bu süreçleri sizin için halleder ve bu da sizin için çok büyük bir kolaylık sağlar. Yani Dubai’de çalışabilmek için size kefil olacak birini bulmak zorundasınız. Fakat iş bulmadan gidenlerin de bir şansı bulunmaktadır. Dubai’de bu konuyla ilgilenen birçok aracı şirket bulunmaktadır ve çalışmak isteyen kişiler için bu süreçleri takip ederler. Şayet evli olan kişiler eşlerini de yanlarına götürmek isterlerse kendileri eşlerinin vize sponsoru olabilmektedir.

Dubai’deki İnşaat Firmaları

Dubai’de irili ufaklı birçok inşaat firması bulunmaktadır. Fakat Dubai’de çalışmak isteyen kişiler tabii ki güvenilir ve maaşı iyi olan bir firmada çalışmayı planlamalıdır. İşte bu firmalar arasında büyük işler başararak diğerleri arasından sıyrılan belli başlı firmalar yer almaktadır. Genelde Dubai’deki hastaneleri, konutları, alışveriş merkezlerini, otelleri, okulları ve daha birçok yapıyı inşa eden bu şirketler aynı zamanda yol yapım çalışmalarını da yürütmektedirler. Bunlar dışında endüstriyel ve ticari girişimlere, lojistik faaliyetlerine de yönelmektedirler. Daha çok işin proje ve mühendislik kısmına eğilen şirketler ise  güvenlik sistemleri, proje tasarımı ve yönetimi, yenilenebilir enerji kaynakları gibi konularda hizmet vermektedirler.

Dubai’de Maaşlar Nasıldır?

Yurt dışında çalışmak dendiğinde artık akla gelen ilk ülkeler arasına Dubai de girmiştir. Fakat tabii ki Dubai’de çalışmak isteyen herkes Dubai’deki maaşları fazlasıyla merak etmektedir. Dubai’de bazı şirketler çalışanlarına kalacak yer sağlarken bazıları sağlamamaktadır. Bu da verilen maaş miktarının önemini doğal olarak artırır. Genel anlamda Dubai’de restoran, mağaza gibi yerlerde çalışanların maaşı 1500 – 2000 Dirhem’den başlar ve komisyon eklenir, şirketlerde orta düzey işlerde çalışanlar 5000 – 7000 Dirhem arasında maaşla işe başlarken üst düzey yöneticilerin maaşı 15000 – 20000 Dirhem aralığındadır. 

Yurt dışında Çalışmak İçin Neler Yapmalısınız: Yurt Dışında Çalışmak İstiyorum, Fırsatlar Neler?

Bir önceki yazımız olan İsrail İnşaat İşçi Alımı Yapan Firmalar ve İsrail İş İlanları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Yorumları Görüntüle (1)

  • ben ankaradan 25 yıldır baklavacı ustasıyım dubaide baklavacı ustası arayan firmalar çalışmak isterim

Benzer Konular

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız.

Detaylı Bilgi