İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Doktor Cumartesi Nöbetine Gitmezse Ceza Almayacak

Cumartesi Nöbetine Gitmeyen Hekim İçin Emsal Karar

Merhaba Sayın Okurlarımız. Bildiğiniz üzere kamu kurumlarında doktor olarak görev yapan personellerin Cumartesi günleri bazen nöbet tutma zorunluluğu oluyordu.Sakarya’da yaşanan bir olay bu durum için emsal nitelik taşımaktadır.  Türk Sağlık-SEN tarafından yapılan açıklamada hekimlerin izin hakkını engelleyen cumartesi nöbetlerine tepki olarak 10 Ocak 2015’de Sakarya’da iş bırakan aile hekimine verilen 5 ihtar puanı cezasını Sakarya 2. İdare Mahkemesi iptal etti. Mahkeme tarafından verilmiş olan bu karar kamu kurumlarında görev yapan diğer doktorlar için de emsal karar olarak değerlendirilmektedir. Hafta Sonu Nöbete gitmeyen doktor için Valilikten 5  ihtar puanı cezası verilmişti. Sağlık-SEN tarafından yapılan açıklama ise durumda yapılan değişikliğin ve mahkemenin vermiş olduğu kararın ayrıntıları aktarmaktadır.

CUMARTESİ NÖBETE GİTMEYEN DOKTORA CEZA

CUMARTESİ NÖBETİNE GİTMEYEN DOKTOR 

Adapazarı’nda görevli Türk Sağlık-Sen üyesi aile hekiminin 10 Ocak 2015 tarihinde cumartesi nöbetine gitmemesi nedeniyle hafta sonu çalışma planına katılmadığı iddiasıyla 5 ihtar puanı cezası verilmişti.

Söz konusu cezaya itiraz edilmiş; ancak Sakarya Valiliğinden ret cevabı gelmiştir. Bunun üzerine açılan davada; Sakarya 2.İdare Mahkemesi verdiği kararda Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin “Toplanma ve Örgütlenme Özgürlüğü’ hükümlerini de göz önünde bulundurularak, fiilin sendikal eylem olduğuna, bu nedenle nöbete gitmeyen aile hekimine ceza verilemeyeceğine hükmederek verilen ihtar puanı cezasını iptal etmiştir.

Söz konusu kararla Cumartesi nöbetleri nedeniyle gerçekleştirilen iş bırakma eyleminin sendikal bir faaliyet olduğunu bir kez daha tescillemiş oldu.

Mahkeme Kararı İçin TIKLAYINIZ

Konu hakkında kısa bir açıklama yapacak olursak bu durum şunu özetliyor. Eğer bir doktor cumartesi günü nöbeti olduğu halde iş bırakma eylemine giderse bu mahkeme tarafından sendikal bir faaliyet olarak görülmektedir. Bu durumda herhangi bir doktor herhangi bir ceza puanı almıyor ve verilmiş olan ceza puanı da geri siliniyor. Mahkeme kararında diğer ayrıntılara bakabilir sürecin işleyişine göz atabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan EGM Kiralık Araç Bildirim Sistemi KABİS Nedir? Nasıl Kullanılır? başlıklı makalemizde EGM KABİS Nedir ?, Emniyet Kiralık Araç Bildirme Sitesi ve KABİS Araç Kiralama Bildirim Sistemi hakkında bilgiler verilmektedir.

Harika bir çıkış yolu: Kendinize Pasif Gelir Kaynakları Yaratın!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.