İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

EGM Kiralık Araç Bildirim Sistemi KABİS Nedir? Nasıl Kullanılır?

Araç kiralama istemi, araç kiralama hizmeti veren firmalar ile bu hizmetten faydalanan kişilerin yaşamaları muhtemel mağduriyetlerin önüne geçmek amacıyla geliştirilmiştir. Özellikle kiralık araçlar ile terör olayları gibi suçlara karışan kişilerin sayısının artmasıyla birlikte devlet, ülke genelinde güvenlik önlemlerini üst seviyeyi çıkartmış, başta araç kiralama sektörü olmak üzere turizm ve konaklama gibi hizmetlerden faydalanan kişilerin kimlik bilgilerinin kolluk kuvvetlerine aktarılmasını sağlayan sistemler geliştirmiştir.

KABİS’in yürürlükte olmadığı dönemlerde kimliği belirsiz kişilerin kiraladıkları araçlarla suç işlemesi ya da toplumsal düzeni bozacak hareketlerde bulunması araç kiralama firmalarını da zor duruma düşürüyordu. Çünkü araç kiralama sırasında verilen kimlik bilgilerin doğruluğunun herhangi bir sistem tarafından kontrol edilmesi mümkün değildi. KABİS üzerinden Emniyet Müdürlüğü ile iletişim halinde çalışmalarını yürüten araç kiralama firmaları, müşterilerinin bütün bilgilerini bu sistem aracılığıyla kayıt altında tutabiliyor. Böylece KABİS’e kayıtlı araç ve kişiler, herhangi bir suç eylemine karıştığı anda emniyet güçlerince kısa sürede kimlik tespiti yapılabiliyor.

KABİS Nedir?

Kiralık Araç Bildirim Sistemi (KABİS), hem aracı kiralayan kişinin kişisel bilgilerinin hem de aracın bilgilerinin dijital ortamda Emniyet Genel Müdürlüğüne bildirilmesini sağlayan bir sistemdir. Araç kiralama şirketlerindeki yetkili kişiler tarafından kiralanan araca ait bilgiler, her gün KABİS’e kayıt edilir. Kayıt altına alınan bilgiler arasında; aracın plaka numarası, kiralayan kişinin nüfus bilgileri, kiralama süresi, aracın ruhsat ve genel bilgileri (model, marka, renk vb.) ile kiralama şirketine ait işletme bilgileri yer alır.

KABİS Nasıl Kullanılır?

Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı KABİS sayesinde, kiralanan araçlar ile ilgili tüm bilgiler tek bir çatı altında toplanmıştır. Kiralanan araçlara ait bilgiler, kimlik bildirim sistemi doğrultusunda işlevsel bir hale getirilmiştir. KABİS kullanıcısı olan araç kiralama firmaları, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından oluşturulan sayfaya girerek araç bilgilerini kolayca sisteme girebilirler. Yazının devamında araç kiralama firmalarının kullandığı bağlantıyı paylaştık.

 • Paylaştığımız bağlantıya tıklayarak ilgili web sitesinin sayfasını açın.

 

 • Açılan sayfa üzerindeki kimlik doğrulama adımını geçmek için üye kodu, parola ve güvenlik koduna dair bilgileri doldurarak “giriş” sekmesine basın.
 • Güvenlik adımlarının doğru ve eksiksiz bir şekilde tamamlanmasının ardından sisteme girişinizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Sisteme giriş yaptığınızda, kiralanan bir araç ile alakalı tarafınızdan; aracın plakası, rengi ve modeli gibi genel bilgilerin yanında aracı kiralayanın adı, soyadı ve doğum yılı gibi bilgileri sisteme girmeniz beklenir.

KABİS Nasıl Üye Olunur?

Araç kiralama firmaları, KABİS’e üye olmak için gerekli olan evraklarla birlikte bağlı bulundukları Asayiş Şube Müdürlüğü’nde görev yapan Kiralık Araç Bildirim Sistemi İl Yöneticisine ya da en yakın karakoldaki ilgili birime başvuruda bulunabilirler.

KABİS’e üye olmak için gerekli belgeler:

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Vesikalık fotoğraf
 • İş yerine ait ruhsat ve vergi levhası
 • İş yerinin kayıtlı olduğu odanın adı, sicil numarası ve sicil kaydı
 • Faaliyet belgesi
 • İmza sirküleri
 • Yetki belgesi
 • Şirket Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi

KABİS’e kayıt için gerekli belgelerinizle birlikte ilgili birimlere başvurunuzu yaptığınızda, işleminizin tamamlanması için tarafınıza üyelik formu verilir. Firmanıza ait sabit IP numarasıyla birlikte Kiralık Araç Bildirim Sistemi İl Yöneticisine ya da en yakın karakoldaki ilgili birime giderek doldurduğunuz formu vermeniz yeterli olur. Ardından EGM tarafından formda belirtilen e-posta adresine, üye kodu ve parolası gönderilir. Bu üye kodu ve parola ile sisteme giriş yapmak mümkün olur.

KABİS’e Üye Olma Şartları Nelerdir?

 • KABİS’i kullanacak araç kiralama firmasının, yetki alanlarına ve faaliyet gösterme süresine ilişkin yasal belgelerinin tam olması gerekir.
 • Şirketin faaliyet süresi boyunca araç kiralama konusunda işletme sicili temiz olmalıdır.
 • KABİS üzerinden kayıtları girecek olan araç kiralama firmasının bilgisayarlarındaki IP numaraları sabit olmalıdır.
 • KABİS araç kiralama bilgilerinin günlük olarak girilmesinin talep edildiği bir sistemdir. Dolayısıyla işletme tarafından üyelik sırasında bilgilerin güncel olacağına dair taahhüt verilmelidir. Bu nedenle işletme bünyesinde KABİS bilgi girişi için yetkilendirilen bir birimin olduğu belirtilmelidir.

KABİS Şifremi Unuttum, Ne Yapmalıyım?

KABİS şifresini unutan ya da çeşitli nedenlerle sisteme giriş yapamayan araç kiralama firmaları durumu Kiralık Araç Bildirim Sistemi İl Yöneticisine bildirmelidir. Firma yetkilisi tarafından verilen dilekçeye, sisteme ne kadar süredir giriş yapılamadığının bilgisi de mutlaka eklenmelidir. Sisteme giriş yapılamayan süreç içerisinde araç kiralama hizmetinin verilmesi durumunda; bu süreç içerisindeki kiralama bilgilerine ait evraklar da ilgili birime yönlendirilmelidir. Aksi halde kiralanan araçlar, anlık olarak sisteme kayıt edilemez ve olası yasa ihlallerinde takip sistemine kayıtlı olmayan araçların bulunması zorlaşır. Ayrıca şifrenin düzenlenmesi için yapılan başvuru süresinin uzaması halinde araç kiralama firması için cezai işlem uygulanır.

KABİS Cezası Ne Kadardır?

KABİS’e kayıtlı olmayan ya da günlük kimlik bildirimi yapmayan araç kiralama firmaları, yaklaşık 10 bin TL para cezasıyla karşılaşır. Kimlik bildirimi ihlalinin 2. kez söz konusu olması halinde ise araç kiralama şirketinin ruhsatı iptal edilir.

2019 KABİS cezalarına ilişkin ödenecek tutar, henüz Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından güncellenmedi. 2018 yılına ait KABİS cezaları güncelliğini koruyor.

 • 2018 yılında uygulanan KABİS cezalarında, her il için farklı meblağlar söz konusudur. Örneğin, Kocaeli’de KABİS’e gerçek dışı işlemler yapan firmaya 12 bin TL para cezası verilirken; aynı durumdaki Antalya’daki 3 firma için toplamda 37 bin TL ceza verilmiştir. Dolayısıyla KABİS cezası için net bir rakamdan söz etmek mümkün değil.

KABİS Cezasına İtiraz Nasıl Yapılır?

KABİS para cezasına çarptırılan bir araç kiralama firması, karara itiraz etmek için bağlı bulunduğu Sulh Ceza Mahkemesine, itiraz süresini geçirmeden başvuruda bulunabilir. KABİS cezalarının itirazı için 15 gün süre verilmiştir. KABİS cezasının usulsüz düzenlendiğine dair ya da ödeme emrinin iptali için yapılan itirazlarda mahkemeye dilekçe yazılır.

Dilekçede aşağıdaki bilgiler açık bir şekilde yer almalıdır:

 • İtiraz sahibinin T.C kimlik numarası
 • İtiraz sahibin adı-soyadı
 • Baba adı
 • İkamet adresi
 • İtiraz tarihi
 • İtiraza konu olan tutanağın tebellüğ tarihi
 • İtirazın konusu ve gerekçesi

KABİS’in Mobil Uygulaması Var mı?

KABİS’e üye olan firmaların işlemlerini gerçekleştirmek adına sabit IP numaraları olmalıdır. Bu nedenle KABİS için akıllı cihazlarla uyumlu mobil bir uygulama geliştirilmemiştir. KABİS ile ilgili işlemler ancak web tarayıcıları üzerinen gerçekleştirilebilir.

Bir önceki yazımız olan İstanbul'da 6 Ekim Salı Okullar Tatil Mi Edilecek ? Son Dakika başlıklı makalemizde 6 Ekim İstanbul Okul Tatili, İstanbul'da Okullar Yarın Tatil Mi ve İstanbul'un İşgali Tatil hakkında bilgiler verilmektedir.

Harika bir çıkış yolu: Kendinize Pasif Gelir Kaynakları Yaratın!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. hasan dedi ki:

  kabise giremiyorum yardımcı olurmusunz