İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır? Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Amerika Birleşik Devletleri hükumeti tarafından 1990’dan bu yana göçmenlik vizesi adı altında her sene bir kez yapılan çekiliş ile ABD vatandaşı olmayan yabancılara Green Card ile ömür boyu yaşama, çalışma ve yerleşme hakkı tanınır. Kısaca DV Lottery olarak bilinen Diversity Visa Program ile çekiliş sonucunda Green Card almaya hak kazanan kişiler, sadece kendileri için değil aynı zamanda eşleri ve 21 yaşından küçük çocukları için de ömür boyu Amerika Birleşik Devletleri’nde çalışma, yaşama ve yerleşme hakkı kazanmış olur. Her sene dünya genelinde yaklaşık 55.000 kişi için Green Card ile çıkartılan sürekli oturma vizesi sayesinde pek çok vatandaş ülkesinden ayrılıp Amerika Birleşik Devletleri’ne yerleşmiş ve burada yeni bir hayat kurmuştur.

Amerikaya Gitmeden Önce: Pasaport Nasıl Alınır? İşlemler Nelerdir?

Green Card Başvuru Şartları Nelerdir?

 • Öncelikle başvuru yapmak için az lise ya da dengi bir okuldan mezun olmanız gerekir. Eğer bu koşulu sağlamıyorsanız son beş yılın en az ikisinde eğitim ya da tecrübe gerektiren bir işte çalışmış ve bunu belgeleyebilmeniz gerekir.
 • İngilizce bilme şartı yoktur.
 • Çekiliş için herhangi bir yaş sınırı yoktur.
 • Tüm başvurular eşit şansa sahiptir ve en önemli nokta, başvuru esnasında verilen bilgilerin doğruluğudur.
 • Evli olan vatandaşlar şanslarını artırmak için eşleri adına da başvuru yapabilirler.

Green Card Başvurusu Nasıl Yapılır?

Green Card başvuruları için gerekli işlemler Amerika Birleşik Devletleri’nin Resmi Göçmenlik Bürosunun web sayfası üzerinden yapılır. Başvuru için herhangi bir ücret alınmaz. Söz konusu web sayfasında Amerika Birleşik Devletleri tarafından talep edilen bilgilerin eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması gerekir.

Green Card başvuru tarihleri içerisinde yapılan başvurular değerlendirilir ve kazanan kişilere ABD tarafından bir bildirim gönderilir. Bu bildirimde tamamlanması gereken sabıka kaydı, fotoğraf gibi belgeler belirtilir. Daha sonra bu belgelerle birlikte kazanan vatandaşların mülakat için hangi konsolosluğa, hangi tarihte gitmesi gerektiği belirtilir. Green Card almaya hak kazanan kişinin, hak kazandığı tarihten sonraki altı ay içerisinde ABD’ye giriş yapması gerekir.

Green Card Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Green Card ücretsiz başvuru işlemini gerçekleştirirken internet üzerinden bir form doldurmak gerekir. Bu formun İngilizce olması sebebiyle pek çok vatandaş bazı noktalarda hata yapmakta ya da işlemlerin doğruluğundan emin olamamaktadır.

Birçok kişinin çekilişe katılamadan formu yanlış doldurduğu için elendiğini göz önüne alırsak, formda hangi bilgilerin nereye yazılacağı ve bilgilerin nasıl girileceği son derece önemlidir.

 • Başvuruların alındığı tarihte bu bölümün en altında yer alan bağlantıya tıklayarak form doldurmaya başlayabilirsiniz.

 • İlk aşamada karşınıza “name” yani isim bilgilerini gireceğiniz form çıkacaktır. Bu noktada “a” bölümüne yani “last / family name” bölümüne soyadınızı yazın. “b” bölümündeki “first name” alanına ise isminizi yazmanız gerekiyor. Eğer ikinci bir adınız varsa “c” bölümündeki “middle name” kutucuğuna ikinci adınızı yazabilirsiniz. İkinci isminiz yoksa bu kutucuğun altında yer alan “no middle name” bölümünü işaretlemeniz gerekiyor.

 • “Gender” bölümünde ise kurum sizden cinsiyetinizi belirtmenizi talep eder. Başvuru yapan kişinin cinsiyeti erkekse “male”, kadınsa “female” bölümü işaretlenmelidir.

 • Üçüncü aşamanın başlığı ise “birth date” yani doğum tarihidir. Bu noktada gün, ay ve yıl olmak üzere doğum tarihinizi doğru bir şekilde girmelisiniz.

 • Dördüncü aşamadaki “city where you were born” bölümü ise doğduğunuz şehrin belirtilmesi gereken alandır. Buraya doğduğunuz ili yazmanız gerekir. Eğer nerede doğduğunuz belirsizse kutucuğun altında yer alan “Birth city / town unknown” bölümünü işaretleyebilirsiniz.

 • Doğduğunuz şehri yazdıktan sonra beşinci aşamaya yani “country where you were born” bölümüne geçiyorsunuz. Burada ise hangi ülkede doğduğunuzu seçmeniz gerekir. Eğer Türkiye’de doğduysanız listeden “Turkey” seçeneğini işaretlemelisiniz. Kalabalık bir liste olduğu için Turkey seçeneğini daha hızlı ve kolay bir şekilde bulmak adına listeye tıkladıktan sonra klavyenizden “T” tuşuna basabilirsiniz.

 • Altıncı aşamada doğduğunuz ülkenin Green Card çekilişine katılmaya uyumlu olup olmadığını belirtmeniz gerekiyor. Eğer Türkiye’de doğduysanız Türk vatandaşları Green Card için başvuruda bulunabilir ve çekilişe katılabilirler. Dolayısıyla “Are you claiming…” ile başlayan bölümdeki seçeneklerden “yes” yazısını işaretlemeniz gerekir.
 • Eğer doğduğunuz ülke çekiliş için uygun değilse farklı bir ülkenin kotasından çekilişe girip giremeyeceğinizi öğrenmeniz gerekir. “No” seçeneğini işaretlemeniz halinde altındaki listeden hangi ülkenin kotasından çekilişe girmek istediğinizi seçebilirsiniz.

 • “Entrant photograph” başlıklı yedinci aşamada ise sisteme bir fotoğraf yüklemeniz gerekiyor. Bu fotoğrafın olabildiğince güncel olması, arka planında gereksiz detayların yer almaması ve yüzün net bir şekilde görülüyor olması gerekir. Dolayısıyla iyi bir vesikalık fotoğrafınızı tarayıcıdan bilgisayarınıza aktarabilir ve “choose new photo” bölümünden fotoğrafın konumunu seçerek sisteme yükleyebilirsiniz.

 • “Mailling address” başlıklı sekizinci aşamada ise iletişim bilgilerinin girilmesi gerekir. Bu noktada başvuru yapacak kişiler adreslerinin doğruluğundan emin olmalıdır. Yanlış adres beyanında bulunanlar, çekilişi kazansalar bile sonraki işlemlerde problem yaşayabilirler.
 • Formun “in care of” başlıklı a bölümünde postayı alacak kişinin isim ve soyisim bilgilerini, “address line 1” başlıklı b bölümünde açık adresin ilk satırını, “address line 2” başlıklı c bölümünde ise açık adresin ikinci satırını girmeniz gerekiyor. D satırında ise şehir ve kasaba bilgilerini yazdıktan sonra e bölümüne geçip bölge bilgilerini yazmanız, f bölümünde yaşadığınız konumun posta kodu bilgisini girmeniz ve son olarak g bölümünde ülkeyi seçmeniz gerekiyor.

 • Bu aşamada halihazırda hangi ülkede yaşadığınızı seçmeniz gerekiyor. Bu noktada çok fazla yanlış bilgi veren vatandaş olduğunu söylemekte fayda var. Örneğin Türkiye’de doğmuş ama şimdilik Almanya’da yaşayan bir kişinin burada Almanya seçeneğini işaretlemesi gerekiyor. Aksi halde yanlış beyan vermiş olacağı için işlemleri geçersiz olacaktır. Aynı şekilde az önce Almanya’da doğduğunu işaretleyen bir kişi şimdilik Türkiye’de yaşıyorsa bu aşamada Türkiye seçeneğini işaretlemelidir.

 • Bu aşamada telefon numaranızı yazmanız gerekiyor. Bu aşama tercihe bağlıdır, yani isterseniz numaranızı yazmadan da ilerleyebilirsiniz.

 • Bu aşamada ise sizden e-posta adresiniz istenir. Bu aşama da tercihe bağlıdır ama ilerleyen süreçte elektronik ortamdaki yazışmalar önem taşıyacağından e-posta adresinizi doğru bir şekilde girmeniz tavsiye edilir. Buraya yazacağınız e-posta adresinin en sık kullandığınız ve sürekli kontrolünü gerçekleştirdiğiniz adres olmasına dikkat edin.

 • Bu aşamada size “Bugüne kadar aldığınız en yüksek dereceli eğitim hangisidir?” diye soruluyor. Yani üniversiteyi okuyup yüksek lisans yapmadıysanız üniversiteyi seçmeniz gerekiyor. Kısaca “tahsil durumu” beyanı da denilebilir.
 • Seçenekleri tek tek tercüme etmek gerekirse birinci seçenek “sadece ilkokul”, ikinci seçenek “lise terk”, üçüncü seçenek “lise diploması almış”, dördüncü seçenek “meslek yüksekokulu”, beşinci seçenek “üniversite terk”, altıncı seçenek “üniversite diploması almış”, yedinci seçenek “yüksek lisans terk”, sekizinci seçenek “yüksek lisansı tamamlamış,” dokuzuncu seçenek “doktora terk”, onuncu seçenek ise “doktora eğitimini tamamlamış” olarak düşünülebilir.

 • 13. aşamada ise güncel medeni halinize ilişkin bilgiler talep edilmektedir. Beş seçenekten size uygun olan medeni durumu seçmeniz gerekir. Seçeneklerin tercümesi şu şekildedir: Birinci seçenek bekarı, ikinci seçenek evliyi, üçüncü seçenek boşanmışı, dördüncü seçenek dulu, beşinci seçenek ise yasal olarak ayrılığı belirtir.

 • Bu bölümde ise çocuk sayısının girilmesi gerekiyor. Bölümde yazan uyarıda ise başvuru formunda eşiniz ile 21 yaşından küçük olup evli olmayan bütün çocuklarınızın (kanunen evlat edindikleriniz ve üvey çocuklarınız dahil olmak üzere) eğer bir ABD vatandaşlıkları yoksa ya da göçmen haklarına sahip değillerse sizle ikamet etmeseler ve bu haktan faydalanmak istemeseler dahi kuruma bildirilmesi gerekir. Bu kapsamdaki çocukların isim, soyisim, doğum tarihi, doğum yeri gibi bilgilerinin belirtilmesi zorunludur. Evli olan ya da 21 yaşından büyük olan hiçbir çocuğunuzun sizinle birlikte bu haktan yararlanmayacağını da bilmeniz gerekir.
 • Çocuk sayısını girdikten sonra alttaki “continue” yazısına tıklamanız yeterlidir. Sonra karşınıza çıkacak olan “confirmation number” bölümündeki sayıyı bir yere not etmeyi de ihmal etmeyin.

Başvuru formuna ulaşmak için TIKLAYINIZ

Green Card Başvuru Sonuçları Nasıl Öğrenilir?

 • Başvuru sonuçlarını öğrenmek için ilk olarak yazımızın devamındaki bağlantıya tıklayın.

 • İlk boşluğa başvurunuz sonucunda çıkan “confirmation number” bölümündeki sayıyı girin.
 • İkinci bölüme ise soyadınızı yazın.
 • Son olarak üçüncü boşluğa doğum yılınızı yazdıktan sonra sayfadaki güvenlik kodunu girip “submit” yazısına tıklayarak sonucu görebilirsiniz.

Green Card çekiliş sonuçları için TIKLAYINIZ

Bir önceki yazımız olan Sahte Para Nasıl Anlaşılır? En Garanti Yöntemler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Harika bir çıkış yolu: Kendinize Pasif Gelir Kaynakları Yaratın!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.