İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Adalet Bölümü Nedir? Adalet Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Ülkemizde 2 yıllık ön lisans programları oldukça rağbet görüyor. Bu programlar içinde de en çok iş alanı sunan tıp ve hukukla ilgili meslekler ilgi çekiyor. Bunlardan biri de, adalet bölümü. Hem açıköğretim de hem de örgün öğretimde birçok üniversitede bulunan adalet iş imkanları, maaşları ve çalışma koşulları açısından oldukça merak edilen bir bölüm. Üniversite tercihi yapmak isteyen gençler adalet bölümü nedir ne iş yapar maaşı ne kadardır diye araştırarak bilgi sahibi olmaya çalışıyorlar. Biz de ilerde bu bölümü tercih edecekler ya da mezun olmaya hazırlanan için adalet bölümü hakkında bilgi verdiğimiz bu makalemizi hazırladık. Siz de bu yazımızda “Adalet meslek yüksekokulu mezunları ne iş yapar? Adalet okuyanlar nerede çalışabilir? Adalet okuyunca ne olunur? Adalet bölümü mezunları iş olanakları nelerdir?” sorularının cevaplarını burada bulabilirsiniz. 

2 Yıllık Adalet Bölümü Nedir?

Adalet bölümü meslekleri için eğitim veren bu bölüm, hukuk alanında çalışan kişilere yardımcı olacak elemanlar yetiştirmek amacıyla kurulmuştur. Yani adalet bölümü, hakim ve savcı yardımcıları, zabıt katipliği ve infaz koruma dallarında nitelikli kişiler yetiştirir.

Adalet 2 yıllık bir bölümdür. Hem örgün eğitim hem açıköğretim hem de sınavsız ikinci üniversite programları aracılığıyla adalet okumak mümkündür. Adalet bölümü üniversite sınavında TYT puanı ile öğrenci alır.

Adalet bölümünde okuyan öğrenciler belirli bir dönem staj da yaparlar. Bir de bu noktada bölüm kapsamında okutulan derslerden bahsedelim. Böylece “Adalet bölümü dersleri zor mu?” diye düşünenlerin akıllarında bir fikir oluşabilir. Adalet bölümde okutulan belli başlı dersler şu şekildedir: 

 • Kamu hukuku
 • Özel hukuk bilgisi
 • Hukuk usulü bilgisi
 • Ceza ve ceza usulü bilgisi
 • İcra-iflas bilgisi
 • Avukatlık ve noterlik mevzuatı
 • Hukuk dili
 • Adli tıp
 • Kalem mevzuatı
 • İnfaz bilgisi
 • Arşiv ve dosyalama teknikleri

Son olarak adalet bölümü okuyanların dikey geçiş hakkından da bahsedelim. Bildiğiniz gibi Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile ön lisans programından lisans programına geçiş yapılabiliyor. Adalet dgs geçiş bölümleri arasından birini seçerek eğitiminizi 4 yıla tamamlayabilirsiniz. Geçiş yapılabilecek bölümler şu şekildedir:

 • İktisat
 • Çalışma Ekonomisi
 • Kamu Yönetimi
 • Uluslararası İlişkiler
 • Konaklama İşletmeciliği
 • Halkla İlişkiler ve Reklamcılık
 • Maliye
 • İşletme

Adalet Bölümünden Ne Olunur? Adalet Okuyan Ne Olur? 

Birçok kişinin aklında adalet okuduktan sonra ne olunur sorusu oluşuyor. Hemen bu konuyu da açıklığa kavuturalım. Adalet bölümünü bitirdikten sonra, yani mezun olunca, sizin alacağınız sıfat “Adalet Meslek Elemanı” olacaktır. 

2 Yıllık Adalet Mezunu Ne İş Yapar? Adalet Bölümü Ne Yapar?

Adalet bölümü okuyanlar ne iş yapar bu bölümü tercih etmek isteyenlerin en çok merak ettiği konulardan biri. Çünkü bizler adalet ve adliye dendiğinde hep hakimleri, savcıları ve avukatları düşünüyoruz. Adalet okuyanlar ne iş yapar diye sorulduğunda da belirsizlik yaşayabiliyoruz. 

Aslında adalet mezunları ne iş yapabilir sorusunun cevabı oldukça basit. Bu bölümden mezun olanlar hukuk ve adaletle ilgili olarak görev alırlar. Daha öncede söylediğimiz gibi bu bölüm hukuk alanında nitelikli yardımcılar yetiştirmek için açılmış bir alandır. Peki, ön lisans adalet mezunları ne iş yapar, nerelerde çalışır? Adalet meslekleri şu şekilde özetlenebilir:

 • Mahkemelerde yazı işleri müdürü olarak görev alabilirler.
 • Mübaşir olarak çalışabilirler.
 • İnfaz ve ceza kurumlarında memur olarak görevlendirilebilirler.
 • Adliyelerde zabıt katipliği yapabilirler.
 • Avukatlık ve hukuk bürolarında çalışabilirler.
 • Ayrıca hakimler tarafından alınan bazı kararların uygulanmasına da yardımcı olmakla görevlidir.

Adaletten mezun olanlar ne iş yapar sorusuna yanıt verdik ama konuyu biraz daha açalım. Çünkü adalet bölümü mezunları için, tıpkı diğer meslekler gibi, devlette çalışmakla özel sektörde çalışmak arasında fark vardır. 

Bu bölümden mezun olanların KPSS’den almış olduğu puan ile yapılan kadrolu ve sözleşmeli personel alımlarında girme şansı daha yüksek diyebiliriz. Örnek verecek olursak, zabıt katipliği ya da icra katipliği alımları her sene Adalet Bakanlığı tarafından yapılmaktadır.

Adalet mezunu özel sektörde ne iş yapar diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Elbette adalet mezunu özel sektörde ne iş yapar sorusunun cevabı yalnızca devletle sınırlı değil. Özel sektörde çalışmak isteyen adalet mezunları:

 • Avukatlık bürolarında,
 • Banka ve sigorta şirketlerinde,
 • Özel şirketlerin hukuk departmanlarında,
 • Noterliklerde çalışabilirler.

Adalet bölümü mezunu ne iş yapar konusunu açıklığa kavuşturduğumuzu düşünüyoruz. Tabii, adalet bölümü mezunları ne iş yapar, nerelerde çalışır diye öğrendikten sonra aklınızda “Adalet bölümünün önü açık mı?” şeklinde sorular oluşabilir. Biraz da adalet bölümü mezunları iş olanakları üzerinde duralım. Böylece konu aklınızda tamamen netleşmiş olur.

Adalet Meslek yüksek Okulu İş İmkanları Neler?

Adalet bölümü iş olanakları yukarıda saydığımız tüm kurum ve kuruluşları içeriyor. Yani aslında adalet bölümü iş imkanı açısından oldukça zengin. Zaten adalet bölümü mezunları yorumları da genel olarak bu doğrultuda ilerliyor. Birçok mezun hukukla ilgili herhangi bir alanda kolaylıkla iş bulabiliyor. 

Bazı kişilerin akıllarında açıköğretim adalet bölümü iş imkanları hakkında soru işaretleri oluşabiliyor. Bu konuda içiniz rahat olsun. Açıköğretimle örgün öğretim arasında hiçbir fark yok. Hangisinden mezun olursanız olun önemli olan sizin kendinizi geliştirmeniz ve çalışmaya istekli olmanızdır. 

Adalet Bölümü Maaşları Ne Kadar?

Adalet bölümü mezunlarının alacağı maaş çalışılan kuruma göre değişiklik gösterir.

Özelde adalet bölümü maaşları asgari ücretten başlar ve kişinin tecrübesine, becerisine ve azmine göre artış gösterir.

Devlette adalet maaşları ise memurun statüsüne ve kadrosuna göre belirlenir. Devlette ortalama memur maaşları 4.000 – 4.500 TL civarındadır diyebiliriz. 

Noter Memuru Nasıl Olunur?

Zabıt Katibi Nasıl Olunur?

Bir önceki yazımız olan Fason İşler İle Para Kazanmak - Dışarıya Fason İş Veren Firmalar başlıklı makalemizde Ankara da Fason İş Para Kazanmak, Bursa Fason İş İlanları 2015 ve Ev Hanımlarına Fason İş Verenler hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 9 YORUM
 1. Rezzan dedi ki:

  Özellikle adliyelerde çalışmak rezalet lanet olsun nerden okudum adalet bölümünü asla tavsiye etmiyorum gidin süpürgeci olun ama adalet okumayın .insan yerine bile konulmuyor bizzat adliyede çalışıyorum

 2. Eylül Demir dedi ki:

  Dgs de sadece tyt konulari mi var yani

 3. Nurcan dedi ki:

  Arkadaşlar ben de adalet mezunuyum. Özel sektörde iş olanağı avukat asistanlığı yaparak mümkün. ancak girmeyin derim ben girdim şartlar istediğiniz gibi olmuyor asgari alıyorsun bir dünyada sıkıntı yaşıyorsun. aldığın paraya bile değmiyor.

 4. nurullah dedi ki:

  bende adalet myo mezunuyum 6aydir is arıyorum bu bölümü tercih etmeyin

 5. Zenginlikten aç biri dedi ki:

  Kardeşim genelde 1.500 ila 2 bin lira arasında ozelde çalışıyosun emeklilige geldiginde en fazla 3 alırsın bence yeter de artar

 6. Meltem dedi ki:

  Merhaba;icra müdür ve yardımcıligi sınavı yapılmayacak mi.2016 da yapılmadı peki ya 2017

 7. Gül dedi ki:

  Adalet bölümünü istiyorum bu bölümü okuyan arkadaşlar bilgilendirirmişsiniz acaba

  1. Hasret dedi ki:

   Ben adaleti örgün okudum. İcra müdürlüğü sınavı varken çok avantajlı bir bölümdü. Tabi şu an onu da kaldırıp icra memuruzolma şartı getirdiler. Şu an katipliklerle, KPSS den atamalarla memur olabiliyoruz. Özel sektörde iş bulmak oldukça kolay. Tabi işi öğrenme sürecin sıkıntılı olabilir. Bir de DGS var hukuk fakültesine geçiş için. Sınav oldukça zorlayıcı bir sınav, zorlayıcılıktan kastım oldukça dikkat ve hız istiyor. Yoksa konular YGS Mat ve Türkçe konuları.

   1. Abdullah dedi ki:

    Özel sektor de iş bulmak kolay olduğu söyleniyor ama çalışma şartları ve maaşı ortalama ne kadar ?