İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Sahte Para Nasıl Anlaşılır? En Garanti Yöntemler

Ülkemizde her yıl pek çok ticari kurum ve binlerce insan sahte para mağduru oluyor. Üstelik hem maddi kayba hem de kanuni sorumluluğa sebep olan bu paralar, biz farkında olmadan cüzdanlarımıza giriyor. Sahte banknotlar genellikle küçük market, eğlence mekanları, sinema gişesi ya da benzin istasyonları gibi para sirkülasyonunun fazla olduğu noktalardan piyasaya sürülüyor. Kalpazanlar bu paraları piyasaya sürmek için birbirinden farklı yöntemler kullanıyor. Özellikle eğlence mekanlarında toplu ödemeler için az sayıda konulan sahte paralar farkında olmadan mağduriyete sebep oluyor. Peki, bu aşamada ne yapmalıyız?

Sahte Para Nasıl Anlaşılır?

Sahte parayı gerçeğinden ayırt etmenin pek çok yöntemi vardır. Merkez Bankası, gerçek parayı sahtesinden ayırmak için 12 farklı özellik gözetiyor. Bunlardan sadece ikisi profesyoneller ya da cihazlar tarafından anlaşılabilirken diğer on özelliğin tespiti için biraz olsun dikkat olmak yeterli.

 • Emniyet Şeridi: Kağıda gömülü şekilde yerleştirilir. Parayı ışığa tuttuğunuz zaman, her iki yüzde de kusursuz bir hat olarak görünür.
 • Gizli simge: Paraya yatay veya göz hizasında bakıldığında görülebilen geometrik şekillerdir. Paranın değerine göre farklılık gösterir.
 • Filigran: Genelde banknotların ön yüzlerinde yer alan Atatürk portresinin küçük hali ışığa tutulduğunda iki taraftan da görülebilecek şekilde yerleştirilir.
 • Holografik şerit folyo: Paraya, değerine özel hazırlanan desenler yerleştirilir. Ve paraya farklı açılardan baktığımızda renkli yansımalar oluşur. Ayrıca bu parlak desenin üzerinde farklı ışıkta paranın kupür değeri gelir.
 • Kabartma: Paranın ön yüzünde farklı yerlerde yer alır. Dokunulduğunda hissedilir.
 • Görme engelliler için kabartma özelliği: Paranın ön yüzünde ve filigranın sol üst tarafında, görme engellilere özel Braille alfabesi ile oluşturulmuş kabartılar vardır. Dokunarak okunabilir.
 • Taklit edilmesi mümkün olmayan mikro yazı: Paranın yine ön yüzüne ay-yıldız deseninin içerisine ve şeritlerin çerçevesine “TCMB” ibaresi mikro boyutta yazılır.
 • Boyutlandırma: Tüm banknotlar, uzun kenarlarında 6 mm, kısa kenarlarında ise ikili grup halinde 4 mm fark olacak şekilde üretilmiştir.
 • Renk değiştirebilen şerit: Işığa tutulduğunda paranın rengine uyumlu bir şerit yerleştirilir.
 • Özel renklendirilmiş banknot kağıdı: Değerlerine göre her banknot için taklit edilemez bir renkte gerçek pamuktan kağıt üretimi yapılmaktadır. Tüm banknotun ana renginin bir açık tonu özel olarak uygulanır.
 • Ultraviyole görünüm: Banknotlara sadece UV ışığı altında görülebilecek detaylar eklenir. Bu detaylar seri numaraların altında parlayacak renkler şeklindedir. Banknot kağıdı UV ışığında özel yerleştirilmiş renkler dışında parlamaz.
 • Bütünleşen çift taraflı görüntü: Para ışığa tutulduğunda ön yüzünün sol üst kenarındaki şekiller ile arka yüzdeki şekiller birleşerek paranın değerini oluşturan rakama dönüşür.

Bu güvenlik önlemleri banknotun değerine göre incelenebilir. Böylece sahte para ve gerçeği birbirinden kolaylıkla ayırt edilebilir.

Sahte 50 TL Nasıl Anlaşılır?

Sahte parayı gerçeğinden ayırt etmek için iki duyu organımızı kullanmamız yeterli aslında. Öncelikle farklı açılardan ve ışık yardımıyla görsel inceleme yapmalıyız. Ardından dokunarak kağıdı ve kabartmaları inceleyebiliriz. Elimize geçmiş olabilecek sahte bir 50 TL’yi gerçeğinden ayırt etmek için yukarıda saydığımız püf noktalarını da gözden geçirelim.

Orijinal 50 TL Sahte 50 TL

Yukarıda solda gördüğümüz 50 TL gerçek bir banknota ait. Sağda gördüğümüz ise sahte bir banknot. Işığa tuttuğumuzda Atatürk portresi doğru bir şekilde görünecek ve para değeri filigran olarak netleşecektir. Çoğu sahte para da filigran olmasa bile bazen kağıt üzerinde filigranlar baskı yoluyla taklit edilmeye çalışılabiliyor. Bu durumda diğer güvenlik işaretlerini incelememiz gerekir.

Orijinal sahte

Banknotu ışığa tuttuğunuz zaman gerçek parada arka yüzdeki şekiller bütünleşerek, ön yüzde kupür değeri olan 50 TL net olarak görülürken, sağ tarafta yer alan sahte paradaki rakam bulanıktır. Ayrıca renk farklılığı da dikkat çekici olacaktır. Atatürk portresi, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası yazısı ve banknotun değeri olan rakamlarda daima kabartma baskı kullanılır.

50

Gerçek 50 TL

Sahte 100 TL Nasıl Anlaşılır?

Piyasaya en fazla sürülen sahte para genelde 100 TL’dir. Değerinin yüksek olması ve 200 TL’ye nazaran daha yaygın kullanılması bundaki en önemli etken. Zira günlük hayatımızda ticarethaneler, aldıkları 100 TL’ye 200 TL’lik bir banknot kadar dikkat etmeyebiliyorlar. Teknoloji geliştikçe kalpazanlar daha ileri cihazlar kullanarak sahte para üretiyorlar. Öyle ki, bazen sahte parayı gerçeğinden ayırt edebilmek için farklı teknolojiler kullanılması gerekiyor. Bunlardan en bilineni UV lambalardır. Gerçek banknotların arka yüzlerinde iki adet siyah ve kırmızı mürekkep kullanılarak basılmış seri numaraları bulunur.

real fake

Yukarıda yer alan örnek görsellerde görüldüğü üzere, ultraviyole ışık altında gerçek bir 100 TL’nin seri numarası yeşil renkte parlar. Sahte para, ultraviyole ışık altında parlamaz. Gerçek 100 TL’lik banknotların ön yüzünde yer alan Atatürk portesinin sağ tarafında yer alan altıgen içinde gizli 100 yazar. Aşağıda yer alan örnekte göreceğiniz üzere banknota yatay olarak bakıldığında rakam okunabilir. Sağ tarafta yer alan sahte para böyle gizli bir simge içermez.

gizli gizlisahte

Sahte 200 TL Nasıl Anlaşılır?

200 TL’lik banknotlar şu an için en yüksek maddi değere sahip paradır. Dolayısıyla sahte para olarak piyasaya sürülmesi ve vatandaşın eline geçmesi büyük mağduriyetlere sebep olabilir. Genel olarak toplumun bu paraya bakış açısı diğer değerdeki banknotlara göre daha farklıdır. 200 TL’lik paraları da sahte paradan ayırt etmek için aynı güvenlik işaretlerini incelemeliyiz. Gerçek tüm banknotlarda rakamlar kabartma baskı ile yapılır. Türkiye Cumhuriyet Bankası sistemi üzerinde online olarak sahte banknot sorgulaması da gerçekleştirilebilir. Ayrıca paranın sağ ön yüzünde yer alan holografik şerit baskı, sahte paralarda yaldızlı olarak basılır. Gerçek parada şerit holografiktir ve bakış açısına göre renk değiştirebilir.

hol-gerçek hol-fakeholfake2

Görsellerde gördüğünüz gibi sol en başta yer alan gerçek para da holografik şerif bakış açısı ve ışığa göre renk değiştirebilir. Ortadaki ve en soldaki görselde yer alan sahte paralarda yaldızlı baskı yapılmıştır.

Sahte Dolar Nasıl Anlaşılır?

Ülkemiz para birimi için kontrol etmemiz gereken tüm detayları inceledik. Elbette ülkemizde yabancı paralar da fazlaca kullanılıyor. Başlıca kullanılan dolar için ne durumdayız? Amerikan Doları için de alınmış güvenlik önemleri ülkemizdekiyle benzer durumda. Dünyanın en çok kullanılan para birimi olan dolar da emniyet şeritlerine sahiptir. Parayı ışığa tuttuğunuzda her iki yüzünde de güvenlik şeridinin üzerinde yer alan yazıyı kolayca okuyabilirsiniz. Sahte paralarda ya şerit yer almaz ya da üzerindeki yazılar okunaksız olur. Ayrıca gerçek doların şeritleri üzerinde, dikey olarak bakıldığında banknotun kupür değeri ve USA ibaresi okunabilir. Dolar için kağıt yüzde 75 oranında pamuk ve yüzde 25 oranında keten içermektedir. Tutulduğunda yumuşaklık hissedilebilir. Ayrıca kağıt kırmızı ve mavi fiber iplikler içerir. Lakin bunlar gözle görülemez. UV lambası altında incelenebilir. Ayrıca 100 dolarlık bir banknotta şerit UV lambası altında pembe renkte parlayacaktır. Sahte parada kullanılan kağıt kalitesiz ve mürekkep dağılmaya müsaittir. Dolarda kullanılan yeşil renk, özel bir formül ile oluşturulmuştur.

dolar

Sahte Euro Nasıl Anlaşılır?

Euro da tıpkı dolar gibi ülkemizde yaygın olarak kullanan bir para birimi. Tıpkı Türk Lirası ve dolarda olduğu gibi Euro için üretilen kağıt da yumuşak ve pamuk ağırlıklıdır. Sahte euro da Türk Lirası gibi hologram baskı içerir. Paranın arka yüzündeki rakamlar bakış açısına göre renk değiştirir. Sahte paralarda ise hologramlar daha mat görülür. Filigran baskı taklit edilemez. Gerçek euro’da rakam, hologram baskının üzerindedir.

euro

fakeeuro

Banknotun içine yerleştirilmiş şerit üzerindeki euro yazısı net olarak okunur. Sahte parada şerit üzerindeki yazılar belirsizdir. Şeritler genelde gri ya da silik görünür.

Elimize Geçen Paranın Sahte Olduğunu Anladığımızda Ne Yapmalıyız?

Ellerindeki paranın sahte olduğunu fark eden vatandaşlar, üç gün içinde emniyet birimlerine başvurdukları takdirde zan altında kalmaz. Bu kişilerin paranın alındığı kurum ya da kişileri tarif etmeleri ve tanıklık yapmaları gerekir. Böyle bir durumla karşılaşan kişiler, doğrudan konuyla alakalı polise ihbarda bulunmalı ve parayı aldıkları kişiye iade etmeden muhafaza etmelidir. Emniyet birimleri parayı teslim aldıktan sonra sahte paranın kaynağı hakkında soruşturmalar gerçekleştirir. .

Bir önceki yazımız olan İstifa Eden İşsizlik Maaşı Alabilir Mi? 2019 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Harika bir çıkış yolu: Kendinize Pasif Gelir Kaynakları Yaratın!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.