İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Taksi Şoförü Günlük ve Aylık Kazancı Ne Kadar?

Taksi Şoförlüğü Ne Kadar Kazandırır?

Son dönemlerde Uber uygulamasının Türkiye’de de gittikçe yaygınlaşması üzerine taksiciler sürekli haber gündemlerinin manşetlerinden yer almaya başladı. Taksicilerin bu isyanıyla birlikte halkımızda da taksilerin günlük ve aylık kazançlarının ne kadar olduğuna dair merak uyandı. Taksicilerin kazançları hakkında net bir şey söylemeden önce bu durumun belirli değişkenlere bağlı olarak bir takım değişiklikler gösterdiğini de söylemeden geçemeyiz.

Taksinin kime ait olduğu, plakanın kime ait olduğu ve bunun yanı sıra taksicinin araç ve plaka sahibi mi yoksa başkası adına ya da herhangi bir taksi durağında çalışıp çalışmadığı koşulları altında taksiciler ne kadar kazanıyor? sorusunun yanıtını vermek elbette daha doğru olacaktır.

Türkiye’de toplamda 75 bin yasal taksi plakası mevcut iken bunların yaklaşık 18 binlik kısmı İstanbul ilinde yer alıyor. Sırasıyla Ankara ve İzmir illeri de İstanbul’un ardından en çok taksi plakası barındıran il olarak biliniyor. Taksi şoförü ihtiyacı özellikle büyük şehirlerde oldukça fazladır. İstanbul gibi bir yerde bir taksinin 24 saat boyunca çalıştığını varsayacak olursak bir taksi için en az 2 ya da 3 taksi şoför ihtiyacının olduğunu belirtebiliriz.

Taksicilerin Günlük Kazancı Nedir?

Bu durumu açıklamak adına plakanın sahibinden taksi şoförüne kadar olan kazanç yolculuğu senaryosunu sizlere adım adım anlatalım. Ülkemizde özellikle İstanbul’da çok fazla taksi plakası olduğu için her başvurana taksi plakası verilmemektedir. Bundan dolayı da taksi plakalarının fiyatları İstanbul gibi bir yerde 1 milyon TL ile 1.5 milyon TL aralığında değişmektedir. Dolayısıyla taksi şoförleri de plaka satın almak yerine kiralamayı ya da yalnızca şoförlük yapmayı tercih etmektedir.

Taksiciler Ne Kadar Kazanıyor?

  • Plaka sahipleri, plakalarını yaklaşık 7.000 TL – 8.000 TL civarında galeriye ya da ticari taksi kiralama işi yapan yerlere kiraya verir.
  • Plakayı kiralayan işletmeci ise masraflarını ve kârını üstüne ekleyerek 9.000 TL – 10.000 TL aralığında bir fiyata taksi duraklarına plakayı kiralar.
  • Duraklar ise şoförlerden çalışılan bölgeye ve anlaşmaya bağlı olmak üzere ortalama 200 TL – 400 TL aralığında plaka kirası isterler.
  • Yakıt masrafları vb. haricinde şoförlerin eline ise günlük yine çalışılan bölgeye bağlı olarak ortalama olarak 300 TL – 400 TL arasında para kalmaktadır.
  • Ancak büyük şehirlerde bu rakamlar söz konusudur. Ulaşımın kolay, trafiğin olmadığı ya da toplu taşıma ulaşımının sorunsuz olduğu küçük illerde taksiciler bu meblağlardan daha az tutarlar kazanmaktadır.

Günümüzde plaka sahiplerinin bir çoğu taksicilik yapmamaktadır. Çünkü onlar için plakalarını kiraya verip hiçbir zahmete girmeden 6 – 7 bin TL gibi tutarlar kazanmak daha kolay ve masrafsız bir hale gelmektedir. Dolayısıyla bindiğiniz çoğu taksinin plakasının şoförüne ait olmaması çok muhtemeldir. Geceleri taksicilik yapmak isteyenler için fikirlerin ve tavsiyelerin bulunduğu yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kaymakamın Görevleri Yetkileri Nelerdir? başlıklı makalemizde Kaymakam Vali Arasındaki Fark hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.