İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Kiralık Taksi Plakası Ne Kazandırır? Taksiciler Ne Kadar Kazanır?

Taksicilik ülkemizin her yanında oldukça karlı bir iş olarak görülüyor. Son yıllarda Uber gibi sistemlerle taksicilik sektöründe yenilikler yapılmış olsa da klasik sarı taksiler hala sık sık tercih ediliyor.

Taksiler yatırım aracı olarak da kullanılıyor. Uzun vadede değerlenen taksi plakaları farklı sektörlerden birçok kişiyi bu işe yönlendiriyor. Bu durumlar da insanların akıllarına “Taksici ayda ne kadar kazanır?” ya da “Kiralık taksi plakası ne kazandırır? Bu işe girmek karlı mıdır?” gibi gelir ve fiyatlar hakkında sorular getiriyor.

Biz bu yazımızda ticari taksi aylık kazancı ve taksi plakası aylık geliri gibi en çok merak edilen konulara yoğunlaşacağız. Fakat bu konulara girmeden önce belirtmemiz gereken bir nokta var.  Taksi şoförlüğü yapmakla taksi sahibi olmak aynı şey değildir. Dediğimiz gibi, birçok kişi taksi plakası kiralama ya da alma işlemlerini yatırım aracı olarak görüyor. Bu kişiler sahip oldukları taksileri bir ya da birden fazla şoför aracılığıyla işletiyorlar. Yani “Taksiciler ne kadar kazanıyor?” sorusunun cevabı “Taksi plakası ne kadar kazandırır?”ın cevabından oldukça farklıdır. Çünkü burada bir çalışan-işveren ilişkisi vardır. 

Taksi Ne Kadar Kazanır? 

“Taksi günlük ne kadar kazanır ve taksici kaç para alır?” sorusunun yanıtını en doğru şekilde verebilmek için bazı değişkenler hakkında bilgi sahibi olmak gerekiyor.  Bu aşamada ilk öğrenilmesi gereken taksinin ve plakanın sahibi. Bunun yanı sıra aracı kullanan taksici kendi aracını mı kullanıyor yoksa başkası adına mı işletiyor bu detay da bilinmelidir. Ayrıca çalışma şekli de, bağımsız veya bir durağa bağlı olarak, taksi aylık kazanç miktarını etkiler.

Türkiye’de ortalama 75 bin yasal taksi plakası mevcuttur. Bunların yaklaşık 18 binlik, oldukça büyük bir kısmı, İstanbul ilinde yer alıyor. Sırasıyla Ankara ve İzmir illeri de İstanbul’un ardından en çok taksi plakası barındıran iller olarak biliniyor. Bu da özellikle büyükşehirlerde taksi şoförü ihtiyacının her geçen gün artığı anlamına geliyor.  

Taksiciler Ne Kadar Kazanır? Taksici Maaşları Ne Kadar?

İlk olarak bir başkasına ait taksiyi günlük ya da aylık ödeme karşılığında kullanarak çalışan taksicilerin gelirlerinden bahsedelim. Örneğin; İstanbul gibi bir yerde bir taksi plakası işleten birinin taksiyi 24 saat boyunca çalıştırabilmesi için  en az 2 ya da 3 taksi şoföre ihtiyacı vardır. İşte plaka sahipleri de belirlenen saat aralıklarında çalışacak şoförlerle anlaşırlar. 

“Başkasının taksisinde çalışan taksici ne kadar kazanır, ödemeler nasıl yapılır?” diye düşünenlere hemen açıklama yapalım. Bu çalışma şeklinde farklı ödeme türleri vardır. Bazı ticari taksi günlük yevmiye usulü işletilirken, kimisi haftalık veya aylık olarak çalıştırılır. Taksi yevmiyeleri ve taksici maaşları da plakanın kayıtlı olduğu ile, çalışma zamanlarına ve plaka sahibinin kar oranına göre değişiklik gösterebilir. Peki, ticari taksi şoförü ne kadar kazanır?

  • Taksi şoförü günlük yevmiyesi, yakıt masrafları vb. haricinde, ortalama olarak 300 – 400 TL arasındadır. Taksicilerin günlük kazancı çalışılan bölgeye göre değişiklik gösterir.
  • Bahsedilen  miktarlar büyükşehirde taksileri için geçerlidir. Ulaşımın kolay, trafiğin olmadığı ya da toplu taşımanın sorunsuz işlediği küçük illerde taksicilerin maaşı veya yevmiyesi daha düşüktür. 

Peki, Taksi Plakası Aylık Geliri Ne Kadar? 

Ülkemizde, özellikle İstanbul’da, çok fazla taksi plakası olduğu için her başvurana taksi plakası verilmemektedir. Bu durum da birçok kişiyi sahibinden kiralık taksi plakası aramaya yönlendiriyor. Taksi plakası almak veya kiralamak için yapılan bu araştırmalar da piyasanın değerini yükseltiyor.

Taksi plakalarına gösterilen yoğun talep fiyatlara da yansıyor. Ülkemizin en büyük şehri olan İstanbul’da taksi plakaları 1 milyon TL ile 2 milyon TL arasında değişiyor. Aynı durum Ankara, İzmir ve Antalya gibi büyük şehirlerde de geçerli. Hal böyle olunca da birçok kişi plakayı satın alamadığı için kiralamaya yöneliyor.

Günlük taksi kirası ve kiralanan taksi aylık kazanç miktarlarına dair ortalama değerleri aşağıda görebilirsiniz. Fakat daha önce de bahsedildiği gibi bu rakamlar İstanbul gibi büyükşehirler baz alınarak hesaplanmıştır.

  • Plaka sahipleri, plakalarını yaklaşık 7.000 TL – 8.000 TL civarındaki meblağlara, galeriye ya da ticari taksi kiralama işi yapan yerlere kiraya verir.
  • Plakayı kiralayan işletmeci ise masraflarını ve kârını üstüne ekleyerek 9.000 TL – 10.000 TL aralığında bir fiyata taksi duraklarına plakayı kiralar.
  • Duraklar ise şoförlerden çalışılan bölgeye ve anlaşmaya bağlı olmak üzere ortalama 200 TL – 400 TL aralığında plaka kirası ister.

Günümüzde plaka sahiplerinin birçoğu taksicilik yapmamaktadır. Çünkü onlar için plakalarını kiraya verip hiçbir zahmete girmeden 6 – 7 bin TL gibi tutarlar kazanmak daha karlıdır. Dolayısıyla bindiğiniz çoğu taksinin plakasının o aracı kullanan şoföre ait olmaması çok muhtemeldir.

Taksi Şoförü Arayan Duraklar

Taksi Plakası Nasıl Alınır? 

Son olarak kısaca taksi plakası alma işlemlerinden bahsedelim. Böylece siz de yatırım aracı olarak taksi plakası satın almak isterseniz işlemleri hızlıca halledebilirsiniz.

Eğer boşta, satın alabileceğiniz bir taksi plakası bulduysanız ve plakaya biçilen değeri ödeyecek miktarda paranız varsa, taksi plakası almak oldukça kolaydır. Eğer satılık taksi plakası bulamıyorsanız Bakanlar Kurulu kararınca piyasaya yeni sürülecek plakaları bekleyebilirsiniz.

Plaka bulma ve para konusunu hallettikten sonra başvuru için İçişleri Bakanlığı’na gitmeniz gerekiyor. Bu aşamada sizden istenilecek belgeler:

  • Kişinin mesleğinin şoför olarak belirtildiği ve şoförler odası tarafından hazırlanan faaliyet belgesi,
  • İkametgah kaydı,
  • Nüfus kayıt örneği şeklindedir.

Uber Sürücüsü Olmak Ne Kadar Kazandırıyor?

Makam Şoförü Alımları

Bir önceki yazımız olan Gassal Nedir, Ne İş Yapar? Gassal Maaşı Ne Kadardır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.