İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

İzmir’de Uber Var mı? Ne Zaman Gelecek?

Teknolojinin ilerlemesiyle birlikte ulaşım sektöründe her geçen gün yeni bir gelişme yaşanıyor. Bu değişim gerek dünyanın çeşitli ülkelerinde gerekse de ülkemizde Uber kavramını ortaya çıkardı. Akıllı telefonlar aracılığıyla bir yerden başka bir yere seyahat etmek için bulunulan konuma araç çağırmaya aracılık eden Uber uygulaması; ülkemizde şu an için yalnızca İstanbul’da hizmet verirken ilerleyen zamanlarda uygulamanın faaliyet alanının genişletilmesi bekleniyor. 

Uber Nedir, Nasıl Kullanılır?

Amerika Birleşik Devletleri kökenli bir uygulama olan Uber:

  • Dünyanın çeşitli noktalarında, farklı tarzlarda ve konseptlerde kişiye özel taşımacılık yapılmasına aracılık ediyor.
  • Bu hizmetten yararlanmak isteyenlerin ise akıllı cep telefonlarında Uber uygulamasının yüklü olması yeterli.

Akıllı telefonlarında Uber uygulaması yüklü olan kişiler, yaşadıkları şehirde Uber hizmet veriyor ise ulaşım ihtiyaçlarını rahatlıkla uygulama üzerinden karşılayabilirler.

Bunun için yapmaları gerekenler:

  • Oldukça basit; uygulama üzerinden yolculuk yapmak istedikleri hizmet türünü belirlemek ve bulundukları konum ile birlikte gitmek istedikleri konumu işaretlemek.

Uber Uygulamasının Ülkemizdeki Durumu

Uber, dünyanın çok çeşitli yerlerinde hizmet veriyor. Ülkemizde ise şimdilik yalnızca İstanbul’da Uber’in hizmetlerinden yararlanmak mümkün.

Uber’in İstanbul’da yaşayan müşterilerine sunduğu iki farklı tipte hizmet mevcut:

  • Bunlardan ilki, Uber’e bağlı olarak çalışan taksiciler aracılığıyla verilen sarı taksi hizmeti.
  • Bir diğeri ise Uber XL olarak adlandırılan, lüks araçlarla seyahat etmeyen olanak tanıyan hizmet.

Uber Türkiye Genel Müdürü Neyran Bahadırlı tarafından yapılan açıklamalara göre, Uber sistemine kayıt olacak tüm araçlarda belli başlı bazı kriterler aranıyor.

Bununla birlikte:

  • Yine sisteme kayıt olacak olan sürücüler ve taksiciler için de bazı kriterler gözetiliyor ve yalnızca bu kriterlere uyanlar sisteme dahil ediliyor.
  • Ayrıca Uber’de sürekli olarak performans değerlendirmesi yapılıyor.
  • Uber aracılığıyla yolculuk yapan müşterilerin, aldıkları hizmetten memnun kalıp kalmadıklarını Uber’e iletmesiyle işleyen süreç, müşterilerin daha konforlu ve güvenli bir şekilde yolculuk yapabilmesine olanak tanımak amacını taşıyor.

Uber, 2018 yılı itibarıyla ülkemizde yalnızca İstanbul’da hizmetlerini sürdürüyor. Uber’in hizmet alanının genişletileceği yönünde birtakım açıklamalar bulunsa da bunun için işaret edilmiş kesin bir tarih yok. Özellikle Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde oluşan talep doğrultusunda kendisine yöneltilen Uber İzmir’e ne zaman gelecek sorusunu Uber Türkiye Genel Müdürü Bahadırlı; tam olarak bir tarih belirlemediklerini ancak en kısa süre içerisinde Uber’in İzmir’de hizmet vermeye başlaması için çalışmalarını sürdürdüklerini belirterek cevapladı. Bilindiği üzere İzmir’in ülkemizin en büyük şehirlerinden biri olması, buradaki ulaşım ve dolayısıyla Uber talebine doğrudan yansımış durumda.

Bir önceki yazımız olan Ankara’da Uber Var mı? Ne Zaman Gelecek? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.