İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Faturalı Hatlara Kredi Nasıl Alınır? [EN GÜNCEL] Güvenilir mi?

Özel ya kamu bankalarına yaptığı kredi başvurusu olumsuz sonuçlanan vatandaşlar alternatif yollardan kredi almanın yollarını arıyor. Kredi notu düşük olan vatandaşlar için alternatif yollar aramak gerekir. Bu ikame yolların başında telefon kredisi almak için, anlaşmalı operatör veya danışman şirketleri üzerinden faturaya ek kredi yöntemi geliyor. Yapılan yasal düzenlemelerle birlikte mobil cihazlar için taksitlendirmenin ortadan kaldırılmasıyla, satın alınan cihaz miktarında bankalar tarafından finansman desteği sağlanmaya başlandı. Fakat bankaların bu finansman desteğinden faydalanmak için birtakım şartlara uygunluk göstermek gerekiyor.

Acil nakit ihtiyacını karşılayabilmek adına başvurulabilecek diğer yöntemler için: Acil Para Lazım, Kredi Çekemiyorum, Ne Yapabilirim?

Faturalı Hatta Kredi Nasıl Alınır?

Fatura hatta kredi alırken teknik olarak hesabınıza maddi bir meblağ yatırıldığını söylemek yanlış olur. Faturalı hattınız üzerinden kredi aldığınızda aslında kredi ile yeni cihaz sahibi olursunuz. Peki bu sistem nasıl işler? 

 • En az 6 ay aktif olarak kullanılan faturalı hat üzerinden cihaz alınır.
 • Aktif olan hattın son 3 aya ait ödemelerin düzenli olması gerekir.
 • Kimlik bilgilerine düzenlenmiş fatura üzerinden cihaz edindirme işlemi başlatılır.
 • Faturalı hat üzerine telefon almak için cihazın piyasa değerine yakın bir miktar kredi olarak verilir.
 • Kredi tutarının her ay belirlenen ödeme planı doğrultusunda düzenli bir şekilde ödenmesi beklenir.
 • İki tarafın da hakları yapılan sözleşmeyle güvence altına alınır. Taraflardan birinin sözleşme şartlarına uymaması durumunda tazminat hakkı devreye girer.

Cihaz edindirme işleminin tamamlanmasıyla birlikte belirlenen kredi tutarı size direkt olarak verilmez. Faturalı hattan nakit para elde edilmesi için cihazın satışının yapılması gerekir. Cihaz satışı 2 yöntemle yapılır. Bu yöntemler arasında; alınan cihazın bayilik aracılığıyla ya da bizzat cihaz sahibi tarafından satılması yer alır.

Birinci yöntem, cihazın satın alındığı bayinin yönlendirmesiyle başka bir bayiye satılması işlemidir. Satış işleminden elde edilen para faturalı hat sahibine aktarılır.

Örneğin; piyasa değeri yaklaşık 5.000 TL olan bir cep telefonu satın aldınız. Kabul etmeniz durumunda bayi sizden bu cihazı 4.500 TL’ye satın alabilir. Böylece siz nakit olarak 4.500 TL elde edersiniz. Ancak belirlenen vade oranı ve aylık taksitlendirme ile 5.000 TL’yi geri ödersiniz. En önemlisi arada danışmanlık firması varsa %20 kadar komisyon ücreti ödenmesi gerekebilir.

İkinci yöntem ise, cihaz alındıktan sonra online mecralar veya herhangi bir telefon bayiliğine satılmasıdır. Bu yöntemde çoğunlukla daha az zarar edilir.

Faturalı Hat Üzerinden Kredi Alma Şartları Nelerdir?

Alınan kredinin miktarı ve vadesi, destek sağlayan firmanın çalışma prensiplerine göre değişiklik gösterir. Öyle ki bazı firmalar sabit hat üzerinden de kredi seçeneğini sunar. Bu nedenle firmaların ya da danışman şirketlerin şartlarını dikkatle incelemelisiniz.

Genel olarak firmaların 6-24 ay vade seçeneğiyle kredi imkanı sağladığını söylemek mümkündür. Ancak vade farklarına bağlı olarak kredinin faiz oranlarında da artış söz konusu olur. Bu nedenle acil ihtiyacınız için faturalı hatta kredi yöntemini tercih ettiyseniz, yüksek faiz oranlarıyla karşılaşırsınız. Hele ki bankalarla kıyaslandığında, faiz oranları ve toplam ödemeniz beklenen tutar oldukça yüksek olabilir.

Faturalı hatta kredi alabilmek için gerekli şartlar şu şekildedir:

 • Son iki yıl içerisinde talep ettiğinizin dışında cihaz kampanyanız varsa, ödemenizde herhangi bir aksaklık ya da hiçbir şekilde ceza almamış olmanız gerekir.
 • En az 6 aylık aktif kullanımda olan ve fatura ödemeleri düzenli olarak yapılan kontörsüz hattınız olmalıdır.
 • Alacağınız kredinin miktarı, hat üzerindeki puanınıza bağlı olarak belirlenir.
 • Kefil ya da herhangi bir teminat talep edilmez.

Faturalı Hatta Kredi Miktarı Ne Kadardır? Nasıl Hesaplanır?

Faturalı hat üzerinden verilen kredi miktarı kişiden kişiye ve firma bazlı olarak belirlenir. Fakat en üst limitin 10.000 TL olduğu söylenebilir. Ancak kredilerde cihazların piyasadaki değerleri de etkili olmaktadır. Piyasa değerinin yanı sıra kredi miktarın kesinleşmesinde çeşitli etkenler vardır. Bankalarda olduğu gibi kredi notu esasına dayalı, faturalı hat sahibinin puana tabi tutulduğu bir sistem mevcuttur. Kredi puanınızı ise en doğru şekilde müşterisi olduğunuz operatörün bayisinden ya da müşteri hizmetlerinden öğrenebilirsiniz.

Kredi tutarı için etkili olan bir diğer unsur ise, aylık olarak ödediğiniz faturanın miktarı ve ödemelerin düzenli olarak yapılıp yapılmadığıdır. Faturanıza ek ücretlerle alabileceğiniz kredi, hat üzerindeki sicilinize bakılarak verilir. Öte yandan firma politikasına bağlı olarak birden fazla cihaz alınması da mümkündür. Bu durumun şartlarını müşterisi olduğunuz operatördeki müşteri temsilciniz ile görüşerek öğrenebilirsiniz.

Faturalı Hatta Kredi Almak Güvenilir mi?

Telefon hattına kredi alabilmek için operatörlerin yanı sıra başta İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük şehirler olmak üzere birçok ilde hizmet veren firmalar bulunmaktadır. Bu aşamada, danışman firma ve kişilere dikkat etmeniz önemlidir. Çünkü bu yöntemde faturalı hatlara kredi dolandırıcılığı yaygınlaşmıştır. Faturalı hat üzerine kredi alma işlemi için ülkemizde hizmet veren operatör firmalarına başvurmak yerine bu tip bir yöntemi tercih edecekseniz mutlaka güvenli olarak tanımlanan firmaları tercih etmeye çalışın.

Her Operatör Faturalı Hatta Kredi Verir mi?

Faturalı hat kullanıcısı olup kredi başvurusu yapabileceğiniz operatör sayısı kısıtlıdır. Her operatör firma aracılığıyla kredi alamayacağınız gibi bu hizmetten faydalanabileceğiniz operatörlerin de belirlemiş olduğu bazı şartlar mevcuttur. Bu operatörler içerisinden yalnızca müşterisi olduğunuz faturalı hatta kredi alabilirsiniz. Örneğin; Türk Telekom müşterisi olan bir kişi puanı ne kadar yüksek olursa olsun Turkcell aracılığıyla kredi alamaz. Öncelikle faturalı hattın Turkcell’e taşınması ve belirlenen süre boyunca bu operatörün müşterisi olunması gerekir. Verilen sürenin dolmasıyla birlikte Turkcell kredi şartlarına bakılabilir.

Faturalı hatlara özel krediye başvururken bir sözleşme imzalanması şarttır. Bu sözleşme hem müşteri hem de kredi vere kuruluşun sorumluluklarını kapsayan kuralları içerir. Her iki taraf için de bağlayıcı niteliktedir.

Turkcell Kredi

Turkcell müşterisiyseniz, faturalı hattınıza kredi talebinizi Turkcell mağazaları, turkcell.com.tr ve müşteri hizmetleri üzerinden iletebilirsiniz. Bu 3 yol ile başvurunuzu yapabilir ve anında Financell kredi tutarınızı öğrenebilirsiniz.

Financell, Turkcell grup şirketlerinden biridir. Bu şirketin en önemli amacı, kontrat usulü ile akıllı cihaz sahibi olmak isteyenlere kredi imkanı sağlamaktır.

Financell kredi şartları şu şekildedir:

 • Talep ettiğiniz kredi tutarınız için Financell puanınızın yeterli olması gerekir.
 • Son ödeme tarihi geçmiş ve ödenmemiş durumda herhangi bir faturanız olmamalıdır.
 • Abonelik sözleşmesine aykırılık nedeniyle üzerinize kayıtlı hatlardan hiçbiri kapatılmamış olmalıdır.
 • Financell kredi işlemleri vekaletname ile gerçekleştirilmez.

Türk Telekom Kredi

Türk Telekom’da da diğer GSM operatörleriyle hemen hemen aynı prosedürlerde kredi imkanı sağlanır. Yurt içindeki tüm Türk Telekom bayileri, müşteri hizmetleri ve turktelekom.com.tr adresi üzerinden kredi talebinde bulunmak mümkündür. Kredi kapsamında 12-48 ay vade ile akıllı cihazlar sunulmaktadır. Ancak vade oranlarına bağlı olarak ödeme planlarının değişiklik gösterdiğini söylemekte fayda var. Türk Telekom mağazalarında bulunan akıllı cihazlar için, üst limit olarak 7.000 TL’ye kadar kredi olanağı sağlanır.

Vodafone Kredi

Vodafone, diğer iki operatörden farklı olarak “dijital dönüşüm kredisi” imkanı sunar. Vodafone’lu işletmelere özel cihaz, otomasyon ürünleri, ekran, elektronik araçların faturalarının karşılığında Fibabanka’dan ilk 3 ay sıfır faizli kredi fırsatından yaralanmak mümkündür. Dijital dönüşüm kredisi kapsamında müşteriler azami 100 bin TL’yi;

 • Dosya masrafsız,
 • İlk 3 ay sıfır faizli,
 • 36 aya kadar %1.29 faiz oranıyla talep edebilirler.

İşletme sahibi olmayan Vodafone müşterilerinin faturalı hatta kredi seçeneğini kullanabilmesi için; kendi adlarına açılmış Vodafone faturalı hatlarının olması yeterlidir. Vodafone tarifeye ek ücretlerle, tüm müşteriler kendi bütçesine uygun cihaz sahibi olabilmektedir. Kredi talebinde bulunan müşterilerin, esnek ödeme planından yararlanarak taksitleri kendilerine en uygun olacak şekilde ayarlamaları mümkündür.

Bireysel aboneliği bulunan Vodafone müşterileri için prosedür şu şekilde işler:

 • En az 6 ay faturalı hat sahibi olanlar,
 • En az 24 ay sabit hatlı ev ya da iş hattı kullananlar,
 • En az 2 sene internet aboneliği bulunanlar taksitleri faturalarına denk gelerek 12 ay vade ile 1.500- 5.000 TL arasında kredi temin edebilirler.

Bir önceki yazımız olan 2019 Katar İş İlanları, İş Başvurusu - Katar'da İş İmkanları Neler? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Harika bir çıkış yolu: Kendinize Pasif Gelir Kaynakları Yaratın!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.