İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

2019 Zamlı Sigara Fiyatları: Marlboro, Parliament, Muratti

Hemen hemen her yeni yılda zam uygulanan alkol ve tütün ürünlerine, 2019’un ilk çeyreği geride kalırken yeniden fiyat güncellemesi getirildi. Şu an için Philip Morris firmasına ait markaları kapsayan zammın ay içerisinde diğer sigara üreticileri tarafından da uygulanması ve aynı fiyat skalasına çekilmesi bekleniyor.

Yerel Seçim Sonrası İlk Zam

Ekonomistler, yerel seçim sonrasında belirli ürünlere hatırı sayılır oranda zam gelebileceğine dair uyarılarda bulunuyordu. Yerel seçimlerin tamamlanmasının üzerinden daha bir hafta bile geçmemişken Philip Morris firmasına ait markaların fiyatları zamlandı. Bu zamma göre en yüksek fiyatlı Philip Morris sigarası olan Parliament’in fiyatı 13,50 TL’den, 2 TL yükselerek 15,50 TL oldu. Uzmanlar ve ekonomistler, bunun daha bir başlangıç olduğunu, Nisan ayı içerisinde diğer üreticilerin de fiyatlarını bu oranları yakalayacak şekilde yükselteceğini ve zamların tütün piyasasıyla sınırlı kalmayacağını dile getiriyor.
Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz yıl yapılan sigara zamlarının ardından “halk marketi” kategorisindeki A101’lerde sigara satışına başlanmış ve markette yine TAPDK bandrollü fakat diğer tekel bayilerinde bulunmayan markalar piyasa fiyatından daha ucuza satılmıştı. Bu durum tekel bayilerinin tepkisini çekse de A101’lerde Davidoff, THIS, Deep Brown, Medley gibi markaların satışı devam ediyor.

En Ucuz Sigara 11 TL

Philip Morris’in 6 Nisan 2019 itibarıyla geçerli olan yeni fiyat listesine göre, barındırdığı markalar içerisinde en düşük fiyatlı sigara 11 TL fiyat etiketleriyle Chesterfield Mode Navy/Blue ve L&M Mode Red oldu.
Parliament Ne Kadar?Philip Morris’in Marlboro’yla birlikte en popüler markalarından biri olan Parliament yeni zamlarla birlikte en pahalı sigara olma unvanını korudu ve 15,50 TL oldu.

Marlboro Ne Kadar?
“Sigara içen kovboy” sembolüyle filtreli sigara içimini kadınlardan erkeklere de kaydırmayı başaran ve senelerdir değişmeyen tasarımıyla içen içmeyen herkesin bildiği bir marka olan Marlboro yeni zamlarla birlikte;
Marlboro: 15 TL
Marlboro (Touch Blue/Gray/Aqua/One): 14 TL oldu.

Muratti Ne Kadar?
Firmanın orta/üst segment için ürettiği Muratti de zamlardan nasibini aldı ve Nisan 2019 yılı itibarıyla;
Muratti: 13 TL
Muratti (Blu): 12 TL oldu.

LARK Ne Kadar?
Adının tersten yazılışıyla “Kral” kelimesinin ortaya çıkması sebebiyle tüketenler tarafından “en kral sigara” olarak addedilen markanın yeni fiyatları;
Lark: 12 TL
Lark (Reserve): 11,50 TL olarak belirlendi.

Chesterfield Ne Kadar?
LARK ile birlikte Philip Morris’in düşük segment markalarından biri olan Chesterfield’ın zam sonrası fiyatları;
Chesterfield: 11,50 TL
Chesterfield (Mode Navy/Blue): 11 TL oldu.

L&M Ne Kadar?
Chesterfield Mode Navy ve Blue paketleriyle aynı fiyat etiketine sahip olan L&M zamlar sonrası değişen fiyatına rağmen Philip Morris’in en ucuz sigarası olmaya devam ediyor. Yeni zamların ardından;
L&M: 11,50 TL
L&M (Mode Red): 11 TL oldu.

Bir önceki yazımız olan GİB Vergi Dairesi Borç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.