İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Köprü Operatörü Ne İş Yapar? 2020 Maaşları

İnsanlık, hayatı daha kolay hale getirebilmek, yapılan işleri daha hızlı yapabilmek, zamandan tasarruf edebilmek amacıyla pek çok buluş ve yapı geliştirmiştir. Bilgi akışını ve işlemleri hızlandırabilmek için bilgisayarlar, hızlı yolculuk için araçlar, güvenli bir barınma ve yerden tasarruf için apartmanlar gibi bir çok şey buna örnek gösterilebilir. Köprüler de insanlığın eski zamanlarından beri yolları kısaltabilmek amacıyla oluşturulmuş yapılardandır.

KOPRU-OPERATORU-MAASLARI

Köprü mimarisi bugün kıtaları birbirine bağlayabilecek boyutlara ulaşmıştır. Normal şartlarda kara araçlarıyla ulaşımın sağlanamayacağı yerlere artık köprüler sayesinde birkaç dakika içerisinde karadan ulaşılabilmektedir. Bazı durumlarda köprülerin su seviyesinden çok fazla yüksekte yapılması mümkün olmamaktadır. Ve bu gibi durumlarda ya kara trafiği sağlanamayacak ya da köprü yapılması durumunda deniz trafiği engellenecektir. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte bu sorun açılır kapanır köprüler yapılarak çözülmüş durumdadır. Bu teknoloji sayesinde köprü altından geçemeyecek yükseklikteki deniz araçları yaklaştığında, köprü bir süreliğine açılarak aracın geçişi mümkün kılınmaktadır.

Böylece hem kara hem deniz trafiği sorunsuz bir şekilde işlemektedir. Köprünün açılış kapanışı otomatik olmamakta, açma ve kapatma işlemleri köprü operatörü tarafından gerçekleştirilmektedir. Köprü operatörü insanlar tarafından fazla bilinen bir meslek değildir. Bu yazımızda sizlere köprü operatörlüğü mesleğini tanıtmayı amaçladık. En çok merak edilen köprü operatörü maaşları konusuna da yazımızın sonunda yer verdik.

Köprü Operatörü Ne İş Yapar?

Köprü operatörleri, çalıştıkları yerdeki köprü ile ilgili tüm ekipman ve aletlerden sorumludurlar. Köprüyü açmak için veya kapatmak için kullanılan tüm sistemleri gerekli durumlarda çalıştırmak, köprünün açıklık veya kapalılık durumunu ifade etmek üzere kullanılan ışıklı ve sesli sinyallerin doğru şekilde kullanılmasını sağlamak, köprünün sürekli olarak çalışır bir durumda olmasını sağlamak köprü operatörünün görevleridir.

Ayrıca gerekli ve acil durumlarda ufak tefek tamirat işlerini de yapabilirler. Büyük tamirat gerektiren durumlarda, yetkili kişilere haber vermekle sorumludurlar. Köprü operatörlüğü dikkat gerektiren bir meslektir. Köprülerin yanlış açılıp kapatılması maddi ve manevi zararlara yol açabileceği gibi köprüde meydana gelebilecek bir hasar durumunda trafiğin akışını da uzun süre boyunca engelleyecektir. Bu nedenle köprü operatörü olmak isteyen kişilerin sorumluluk sahibi, dikkatli, teknik detaylara hakim kişiler olması gerekmektedir.

Köprü operatörü olabilmek için meslek yüksek okullarından veya teknik liselerden mezun olmak gerekmektedir.  Ayrıca bazı işverenler B sınıfı ehliyet şartı da arayabilmektedirler. Bu şartları sağlayan kişiler, köprü operatörü arayan firmalara başvuruda bulunabilirler. Başvuruda ilanlar dikkatli incelenmelidir, yukarıda belirttiğimiz maddelerin yanı sıra; tecrübe, bilgisayar kullanımı gibi bazı özellikler de aranabilmektedir.

Köprü Operatörü Maaşları

Merak konusu olan köprü operatörü maaşlarından söz etmek gerekirse, ortalama aldıkları maaşlar 2000 TL ile 2500 TL arasında değişmektedir. Maaşlar çalışılan yere ve işte edinilmiş tecrübeye göre değişkenlik göstermektedir. Köprü operatörlüğünde meslekte yükselmek söz konusu olmadığından, maaşın artışını sağlayan en önemli etken işin ne kadar iyi yapıldığıdır.

CNC Operatörü Nedir, Ne İş Yapar?

Beton Pompa Operatörü İş İlanları

Bir önceki yazımız olan Patoloji Bölümü Nedir? Patoloji Teknikeri Maaş ve İş Olanakları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.