İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Fizyoterapist Nasıl Olunur – Fizik Tedavi Uzmanı Olmak

Fizyoterapist Mesleği İş Olanakları ve Maaşları 2015

Merhaba Sayın Okurlarımız. Sizlere bugün çağımızın en önemli ve geleceği olan meslekleri arasında gösterilen Fizyoterapist halk diliyle anılan adıyla Fizik Tedavici mesleği hakkında bilgi vermek istiyoruz. Mesleğin İş İmkanları Nedir Geniş midir ?  Yani kısaca gelecek vaat eden bölümler meslekler arasında mı yer alıyor bu konu üzerinde duracağız. Ülkemizde hemen hemen tüm hastanelerde ve sağlık kuruluşlarında Fizik Tedavi Uzmanları bulunmaktadır. Peki ne iş yaparak ? Maaşları dolgun mu bilmek istediğiniz tüm konularda bilgi vermek istiyoruz. Şimdi dilerseniz başlayalım.

Fizyoterapist Nasıl Olunur ve Maaşları 2015

Fizyoterapist Olmak İçin : Bu mesleğe erişebilmek için öncelikle üniversitelerin Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümlerinden 4 yıllık Lisans eğitimi almış ve bitirmiş olmanız gerekmektedir. Ülkemizin en köklü üniversitelerinden olan İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi,Gazi Üniversitesi,Hacettepe Üniversitesi ve Vakıf Üniversitelerinde bu bölümü okumanız mümkündür.

Nasıl Eğitim Görürler: Fizyoterapistlerin eğitimleri aslında biraz karmaşıktır.Çok farklı dallarda eğitim görürler ve bunları uygulamalı olarak işlerler. Örnek vermek gerekirse anatomi, fizyoloji, fizik gibi temel dersleri zaten alırlar ve bunların  yanı sıra nöroloji, dahiliye, ortopedi gibi temel tip dersleri ve elektroterapi, hidroterapi, masaj, egzersiz teknikleri ve son olarak sporcu sağlığı gibi mesleki dersler teorik ve uygulamalı olarak yer almakta.

İş Olanakları Nelerdir: Ülkemiz şartlarında Fizyoterapistlere çok ihtiyaç duyulmaktadır. Yaptığımız bir araştırmaya göre 2015 yılında sağlık ve tıp alanında en fazla ihtiyaç duyulan mesleklerden birisidir. Özel hastanelerde,Üniversitelerde,Devlet Hastanelerinde,Spor Kulüplerinde,Kaplıca Merkezlerinde,5 yıldızlı otellerde,Fizik Tedavi Merkezlerinde çalışma olanaklarına sahiptir. Bu kadar geniş bir iş olanağına sahip meslek gerçekten tercih edilmelidir.

Maaşları Ne Kadar : Devlet Memuru olarak çalışan Fizyoterapistler 2.700 TL ile 2.500 TL arasında bir maaş almaktadır. Kadro derecesine göre maaşları değişmektedir. Özel sektörde ise durum daha farklıdır. Çalışılan yere göre değişmekte ama 3000 TL ile 5000 TL arasında rakamlarda maaş alanlar mevcuttur.

Sizlerde olmak istiyorsanız iyi bir meslek seçiyorsunuz diyebiliriz. Fizyoterapist Olmak İstiyorum diyen insanlar için bir nebze faydalı bir makale olduysa ne mutlu bize.

Kaynak

Kaynak

Bir önceki yazımız olan Otomotiv Mühendisliği Maaşları ve İş İmkanları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 20 YORUM
  1. Aslı nisa sarı dedi ki:

    Çok faydalı oldu açıklayıcıydı ellerinize sağlık tşk ederim

  2. Abdulkerim dedi ki:

    Ben tedavi gördüm iyiye gidiyorum yavaş yavaş