İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Muhtaç Aylığı Ne Kadar Nasıl Alınır? 2020 Başvuru Şartları

29.05.2020

Muhtaç Aylığı, fakirlere ve muhtaçlara Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından ödenen aylık miktara denilmektedir. Muhtaç aylığı başvuru şartları 2020, muhtaç aylığına kimler başvurabilir?, muhtaç aylığı nasıl alırım?, muhtaç aylığı ne kadar 2020 gibi soruların yanıtını öğrenmek için yazının devamını okuyabilirsiniz.

Muhtaç Aylığı Kimlere Bağlanır? 

Her yıl olduğu gibi bu yılda yani muhtaç aylığı 2020 yılında da kriterleri karşılayan muhtaç kişilere Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından gerekli yönetmeliklere uygun olduğu taktirde bağlanmaktadır. Bu doğrultuda muhtaç aylıkları; 18 yaşından büyük engelli kişilere, 18 yaşından küçük engelli çocuğu bulunan anne ve babalara, annesi ve babası olmayan 18 yaşından küçük yetim çocuklara aylık olarak bağlanmaktadır.

Muhtaç Aylığı Başvuru Kriterleri 2020

%40 ve üzeri engeli olan kişilere;

  • Herhangi bir sosyal güvencesi olmaması,
  • Herhangi bir gelir ya da aylığının bulunmaması,
  • Resmi bir karar, mahkeme kararı ya da kanunlar çerçevesinde bakım altın alınmamış olması,
  • Herhangi bir gelir elde edilen taşınır ya da taşınmaz malın olmaması ya da olması durumunda aylık gelirinin yönetmelikle belirlenmiş olan muhtaç aylığı miktarından fazla olmaması gibi durumlarda muhtaç aylığı bir diğer adıyla fakir maaşı bağlanmaktadır.

Muhtaç Aylığı Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Belgeler

Devlet tarafından verilmekte olan muhtaç aylığını elde edebilmek için pek çok konuda olduğu üzere resmi başvuru yapmanız gerekmektedir. Resmi başvurularda da başvuru esnasında istenen belgeleri tamamıyla yani eksiksiz bir biçimde ilgili makamlara arz etmeniz önemlidir.

Fakirlik maaşı bir diğer adıyla muhtaç aylığı için gerekli evraklar 2020 yılında muhtaç aylığı başvuru formu, engel durumu için sağlık kurulu raporu gibi resmi evraklar gerekmektedir.

Muhtaç aylığı başvuru formunu incelemek için TIKLAYINIZ!

Muhtaç Aylığı Başvurusu 2020

Başvuru koşullarını sağlayan bireyler muhtaç aylığı başvuru formunu doldurup aynı zamanda sağlık kurulundan alınmış olan engel oranını belli eden sağlık raporunu da aldıktan sonra iki evrağı da ister şahsen ister internet üzerinden ister ise posta yoluyla ikamet edilen ilin bağlı bulunduğu Vakıflar Bölge Müdürlüğüne yapabilirler.

Engelli Maaşı Almak İçin Nereye Başvurulur?

65 Yaş Aylığı Başvuruları Nereye Yapılır?

Bir önceki yazımız olan PDR Nedir? PDR Çalışma Alanları Neler, PDR Maaşları Ne Kadar? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.