İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Para Kazanmak Zorundayım! Evden ve İnternet’ten Nasıl Para Kazanabilirim?

28.07.2018

Ev ortamında ya da internet üzerinden para kazanmak isteyen pek çok kişi dolandırıcılara yakalanarak hayal kırıklığı yaşıyor ve sonunda başladığı noktadan daha kötü bir pozisyona gelebiliyor. Eğer evinizin güvenli ortamında bir patronun ağız kokusunu çekmeden para kazanmak istiyor ancak kime, hangi sitelere güveneceğinizi bilmiyorsanız bu liste size bu yolda bir rehber olacaktır.

1. Eski eşyaları satarak para kazanma

ikinci el eşyalar

Sizce de artık çok beğenerek aldığınız ve son dört yıldır gardırobunuzun karanlık dehlizlerinden hiç çıkarmadığınız gömleğinizi satmanızın vakti gelmedi mi? Ya da bir heves “öğrenirim” diye alıp, tek bir teline dokunmadan arka balkonda çürümeye bıraktığınız gitarınızı daha ne kadar görmezden geleceksiniz? Evinizde kullanmadığınız ve “bir gün kullanırım” düşüncesiyle tutmaya devam ettiğiniz eşyaları ikinci el sitelerinde elden çıkararak ederine ve adedine bağlı olarak güzel bir gelir elde edebilirsiniz. Hem kim bilir, belki de bir kenara atıp unuttuğunuz bir şey zaman içerisinde çok değerlenmiş ve size binlerce lira kazandıracak bir ürün haline gelmiş olabilir.

2. Anket yaparak para kazanma

anket yapan adam

Anket yaparak para kazanma yöntemi çok uzun yıllardır yabancı ülkelerde kullanılıyor. Bu sistem artık ülkemizde de yavaş yavaş kullanılır hale geldi. Sokaklarda dolaşıp yolumuzu kesen anketörler yerine direkt hedef kitleye ulaşmayı sağlayan online anketler artık hem daha kesin sonuç verdiğinden hem de daha düşük maliyetli olduğundan sıkça tercih ediliyor. Bu tarz hizmet veren anket sitelerine kayıt yaptırarak her gün dolduracağınız belli sayıda anketle yerinizden hiç kıpırdamadan rahatlıkla para kazanabilirsiniz. Bazı sitelerin anketlerinde kota olsa da, yani günde belli miktardan fazla anket dolduramasanız da birden fazla siteyle çalışarak gelirinizi katlayabilirsiniz.

3. Dijital kitap yazarak para kazanma

ekitap okuyan adam

Her şeyde olduğu gibi kitaplarda da bir dijitalleşme söz konusu. Artık kafelerde elinde kalın kalın kitaplar yerine incecik, bir tablet boyutlarında elektronik kitaplarla oturan kişileri yaygın olarak görmek mümkün. Kitap okumak bu kadar dijitalleşmişken yazmak da aynı oranda kolaylaşmış vaziyette. Eğer kaleminiz kuvvetliyse, yazacağınız kitabı herhangi bir yayınevine beğendirmek zorunda kalmadan Google Play Books, Kobo ya da Amazon Kindle gibi elektronik kitap satan platformlarda listeleyebilirsiniz. Elektronik kitap, özellikle mobil cihazları çok yaygın kullanmaları nedeniyle gençler arasında hayli revaçta. Hatta bu platformlarda yayınlanan bazı kitapların filmleri ve dizileri çekilmeye başlandı bile.

4. Çevirmenlik yaparak para kazanma

klavye üzerinde eller

Yabancı dil biliyorsanız bir tercümanlık bürosuna girmeden, internet üzerinden çeviri yaparak rahatlıkla para kazanabilirsiniz. Çevirmenlik sitelerinde çeviri fiyatları dilin yaygınlığına göre farklılık gösterse de 1000 karakter için ortalama 13-16 TL arasında ödeme yapılıyor. Çevirmenlikte aranan en önemli özellik, yaptığınız çevirinin “çeviri kokmaması”dır. Pek çok insan bu nedenle bir yabancı dil bilse dahi çevirmenlik yapamaz. Çünkü çevirmenlik aynı zamanda bir yerelleştirme işidir. Orijinal metinde yer alan yabancı kökenli bir deyimi bire bir çevirerek metnin içine koyamazsınız. Onun bizim kültürümüzdeki muadilini bulup değiştirmeniz gerekir. Bu nedenle kolay gibi görünse de çevirmenlik zor bir iştir. Ancak sürece alıştıktan sonra bunu bir disiplin haline getirirseniz her ay güzel bir meblağ elinize geçer.

5. Oda kiralayarak para kazanma

oda kiralayan adam ve kadın

Evinizdeki boş odaları yerli ya da yabancı turistlere kiralayarak para kazanmak istemez misiniz? Pek çok internet sitesi ve uygulama bu tarz hizmetler sunarak para kazanmanıza olanak sağlıyor. Uygulama ya da site üzerinden hem misafir hem de ev sahibi puanlanıyor. Örneğin evinizde kalmak isteyen bir kişi, daha önceki konaklamalarında sorun çıkardıysa eski ev sahibi tarafından düşük puanlandırılıyor. Aynı şekilde ev sahibi de ilanında vaadettiği şeyleri yerine getirmez, misafirlerine kaba davranırsa düşük puan alabiliyor. Bu durum, iki tarafın da ev ya da konuk bulmasını zorlaştırıyor. Ancak puanlama sistemi sayesinde evinize alacağınız kişilerin güvenilirliğini tartabilir ve bu doğrultuda karar verebilirsiniz. Turistlerin otel ya da hosteller yerine bu tarz odaları kiralamayı tercih etmesinin birkaç farklı nedeni olsa da en önemli sebebi çok daha düşük maliyetli olması.

6. Youtube kanalı açarak para kazanma

youtube logo

Günümüzde en çok merak edilen ve yapılmak istenen şeylerden biri de Youtube platformuna video yükleyerek para kazanmak. Enes Batur ve Orkun Işıtmak gibi bu platformlardan yüz binlerce dolar kazanan kişiler, yeni Youtube heveslilerinin oluşmasını sağlıyor. Ancak burada gözden kaçırılmaması gereken nokta, Youtube’a birkaç video yükleyerek para kazanmanızın mümkün olmadığıdır. Her şeyden önce belli bir konsept bulmalı ve düzenli aralıklarla bu konseptte videolar yüklemelisiniz. İçerikleriniz belli bir izleyici sayısına ulaşmaya başladıktan sonra Youtube ile iş ortaklığı kurarak para kazanmaya başlayabilirsiniz. Video yükleyerek kazanabileceğiniz miktar biraz belirsiz çünkü pek çok değişken var. Örneğin yalnızca izlenme oranlarınıza göre değil, alacağınız bir sponsorluk ya da video arasında gösterilen reklamlar da sizin gelirinize eklendiğinden kazancınız artabilir ya da azalabilir. Ancak para kazanabilmek için sabırlı olmalı ve düzenli bir şekilde video çekip yüklemeyi sürdürmeniz gerekli.

7. Online hizmet siteleri üzerinden para kazanma

online hizmetler

Online hizmet siteleri Türkiye’nin her yerinden müşteri ve çalışanı bir araya getiren platformlardır. Bu platformlarda üç boyutlu tasarım hizmetlerinden logo tasarımına kadar pek çok farklı alanda iş ilanları yer alır. Müşteri, ihtiyacı doğrultusunda ilgili ilanları kontrol ederek kendisi için en uygun olanı seçer ve çalışanla iletişime geçer. Üstelik bu sitelerde “işi yaptık ödemeyi alamadık” gibi endişeleriniz de olmuyor çünkü ödemeler havuz sistemi üzerinden yapılıyor. Yani müşteri, işi talep ettikten sonra çalışanın istediği miktarı sitenin havuz sistemine yatırıyor. Çalışan işi tamamlayıp gönderdikten sonra işlem onaylanıyor ve paranız hesabınıza aktarılıyor. Bazı ilanlarda birkaç revizeye kadar iş yeniden yapılabiliyor ancak sonrasında yeni revizeler istenirse müşteriden bunun için de ücret talep edebiliyorsunuz.

8. Oyun oynayarak para kazanma

twitch yayıncısı

Youtuberlıktan sonra en çok heveslenilen para kazanma yöntemlerinden biri de oyun oynayarak para kazanmaktır ancak bu sanıldığının aksine çok zor bir süreçtir. Oyun oynayarak para kazanmak diye adlandırılan süreç, yardımcı programlar ile oynadığınız oyunu yayına açarak izleyicilerle paylaştığınız ve abonelik ya da bağış sistemine göre para kazandığınız bir sistemdir. Burada dışarıdan bakan herkes, işin çok kolay olduğunu düşünse de, yüksek donanımlı bir bilgisayardan yayın ekipmanlarına, upload hızı yüksek bir internet bağlantısından diğer yardımcı programlara kadar düzgün yayın yapabilmek için ihtiyacınız olan pek çok malzeme var ve bu malzemeler oldukça pahalı. Elbette ki daha mütevazı bilgisayar ve ekipmanlarla da yayın yapmanız mümkün ancak hemen her yayıncının üstün sistemlerle yayın yaptığı bir platformda bu tarz yayınlar üretmeniz kaç kişinin ilgisini çeker orası belirsiz.

9. Web sitesi ya da blog açarak para kazanma

blogger

Eskisi kadar yüksek olmasa da web sitesi ya da blog açarak para kazanmak günümüzde hala mümkün. Tıpkı Youtube üzerinden para kazanmak gibi web sitesi ve blog üzerinden para kazandığınız sistem de reklamlar ve sponsorluklar üzerinden dönüyor. Burada dikkat etmeniz gereken husus, web sitenizin ya da blogunuzun belli bir konu etrafında dönmesidir. Örneğin makyaj ya da teknoloji konulu bir web sitesi açarak çeşitli ürün tanıtımları yapabilir ve ziyaretçi sayısına göre üretici firmalardan reklam ya da sponsorluk geliri sağlayabilirsiniz. Ayrıca blogunuz ya da web siteniz belli bir ziyaretçi rakamını yakaladıktan sonra büyümek isteyen daha küçük çaplı sitelere backlink vererek bu şekilde de kazanç sağlayabilirsiniz. Ancak bu şekilde para kazanmak için ziyaretçi sayınızın belli bir orana ulaşması gerekir. Bu da biraz zaman alabilir.

10. İkinci el sitelerini tarayarak para kazanma

bilgisayar başında adam

Her gün, ikinci el ürün satışı yapan sitelere sayısız ilan giriliyor. Bu ilanları düzenli olarak takip ederek ederinden daha düşük fiyata listelenmiş ürünleri satın alıp sonra daha yüksek bedellerle satarak kara geçebilirsiniz. Bu yöntemi elektronik eşyalar gibi daha küçük boyutta yapabileceğiniz gibi, sermayenize göre ev, otomobil gibi daha yüksek meblağlı ürünlerde de yapabilirsiniz. Ancak dikkat edin, ava giderken avlanabilirsiniz. Listelenen ürünün fiyatının neden düşük olduğunu satıcıya sorarak öğrenmeye çalışın. Bir arızası ya da görsel bir kusuru mu var? Yoksa yalnızca satıcının acilen paraya ihtiyacı olduğu için mi fiyatı düşük? Eğer aynı şehirdeyseniz ürünü satın almadan önce mutlaka görmek isteyin. Eğer bir sorun yoksa ucuza aldığınız ürünü kısa süre sonra yeniden yüksek fiyattan satışa koyarak büyük oranda kar edebilirsiniz.

11. Yazarlık yaparak para kazanma

tablet ve not defteri

Yazarlık yaparak para kazanmak da dışarıdan bakıldığında çok kolay gibi görünse de bu iddianın sahipleri klavyenin başına geçtiğinde işin ne kadar zor olduğunu anlıyorlar. Sitelerden bloglara, sosyal medya platformlarına kadar pek çok oluşum içeriğini zenginleştirmek adına, içerik yazıları talep ediyor. Bu yazıları yine içerik hizmeti veren siteler üzerinden yapabileceğiniz gibi kendi sitenizi açarak müşteri bulmanız da mümkün. Eğer kaleminiz kuvvetliyse, anahtar kelime kullanımı ve ilgi alanınız olmayan konularda bile içerik üretebileceğinize inanıyorsanız yazarlık yaparak güzel bir gelir elde edebilirsiniz. Yazarlık yaparak kazanacağınız ücret sizin bu işe ayıracağınız vakitle doğru orantılı. Bilgisayar başında yazı yazarak ne kadar vakit geçirirseniz kazancınız da o kadar yüksek olur.

12. Özel günler için pasta, kurabiye yaparak para kazanma

pasta

Mutfakta zaman geçirmeyi seviyorsanız ve pasta tariflerinde yaratıcılığınızı konuşturabiliyorsanız bu yöntem sizin için biçilmiş kaftan. Pek çok kişi artık, katkı maddesi ve renklendirici kullanılan pastane ürünleri yerine evde doğal malzemelerde daha hijyenik şartlarda üretilmiş pasta ve benzeri ürünleri satın almayı tercih ediyor. Bu tarz üretimlerle para kazanmak için izleyebileceğiniz iki yol var. Birincisi, bağımsız olarak kendi ağınızı oluşturabilir ve buradan gelen siparişleri değerlendirerek para kazanabilirsiniz ya da bir organizasyon şirketiyle anlaşabilir ve etkinliklerinde kullanacakları pasta, kek, kurabiye gibi ürünleri sizden sipariş etmeleri konusunda onları ikna edebilirsiniz.

13. Evde ütü yaparak para kazanma

ütü yapan el

Pasta börek ya da çeşitli yemekler yaparak evde para kazanabileceğinizden bahsettik. Peki evde ütü yaparak da para kazanbileceğinizi biliyor muydunuz? Uzun saatler boyu özel sektör ya da kamu kuruluşunda çalışan kişiler yemek yapmaya vakit bulamadıkları gibi her gün değiştirdikleri gömlek ve takım elbiselerini ütülemek için de zaman ayıramaz hale geliyorlar. Bu nedenle de kendilerine yardımcı olacak birilerini arıyorlar. Eğer titiz biriyseniz ve bu titizliği başkasına ait eşyalarda da gösterebilecekseniz evinizde ütü yaparak para kazanabilirsiniz. Evde ütü yapanlar genelde ütüledikleri giysi sayısına göre para kazanıyorlar. Giysi başı 3 ila 5 TL arasında şehre göre ücretlendirme de farklılık gösteriyor.

14. Müşteri hizmetleri servisi sağlayarak para kazanma

çağrı merkezi çalışanı kadın

Artık müşteri hizmetleri servisi olmayan şirket yok gibi. En ufağından küresel boyuttaki şirketlere kadar hemen hepsinin telefonla müşterilerinin sorunlarını gidermek için kurdukları servisler mevcut. Ancak eskiden ofis ortamında verilen bu hizmet, internetin nimetlerinden faydalanılarak artık internet üzerinden yapılabiliyor. Bu tarz hizmet veren bir şirket tarafından işe alındıktan sonra bilgisayarınıza bir yazılım yükleniyor. Bu yazılım üzerinden hem çağrılarınız kaydediliyor hem de çalışma saatleriniz kontrol ediliyor. Üstelik hizmet vereceğiniz telefon ve hat da şirket tarafından temin ediliyor. Şirketler bu hizmet için aylık belli bir kota koyuyor ve bu kotaya ulaşanlara ödeme yapılıyor. Eğer sabırlı bir karakteriniz varsa ve çözüm odaklı bir yaklaşımla sorun yaşayan müşterilerin sıkıntılarını giderebileceğinize inanıyorsanız evinizden müşteri hizmetleri servisi sağlayarak para kazanmanız mümkün.

15. Evde evcil hayvan bakarak para kazanma

kedi ve köpek

Hayvanları seviyorsanız ve nasıl bakılmaları gerektiğine dair bilgi sahibiyseniz çalışmak zorunda kalmadan para kazanabileceğiniz yöntemlerden biri de hayvan bakımıdır. Özellikle tatile giden ya da eve gelen misafirleri sebebiyle evcil hayvanlarını geçici olarak evden uzaklaştırmaları gereken kişilierin sıklıkla aradığı bu kişiler, evlerini hayvanlar için bir nevi otele dönüştürüyorlar. Ancak baştan uyaralım, bu işle ilgili tecrübeniz yoksa ya da alerjik reaksiyon gösterme ihtimaliniz bulunuyorsa bu işi kesinlikle yapmayın. Hayvanın bakımı sırasında fazla ya da yanlış mama vermeniz hayvancağızın ölümüne yol açabileceği gibi alerjik bir reaksiyon durumunda siz de ölümle burun buruna gelebilirsiniz. Daha çok gelir elde etmek için evinizde birden fazla hayvana yer vermemeniz de yerinde olur. Genellikle yalnız yaşamaya alışmış evcil hayvanların başka bir patili dostla geçinmeleri oldukça zordur.

16. Müzik yaparak para kazanma

müzisyenler

Eğer nota bilginiz ve müzik kulağınız varsa evinizde bilgisayar programları yardımıyla müzik yaparak para kazanabilirsiniz. Pek çok video işi için belli konseptlerde müzik türüne ihtiyaç duyuluyor. Telifsiz müzikler son derece yaygın kullanıldığından, ürettiği eserde özgün müzik kullanmak isteyenler freelance şekilde bu işi yapan müzisyenlerden yardım istiyorlar. Müzik aletine bile ihtiyaç duymadan müzik üretebileceğiniz sayısız yazılım bulunuyor. Bu yazılımlardan başka ihtiyacınız olan şey nota bilgisi ve biraz yaratıcılık. Eğer müşterinizin istediği tarzda bir üretim gerçekleştirmeyi başarırsanız bu işten hayli büyük paralar kazanmanız mümkün. Ünlü bir müzisyen olduğunuzda bizi de unutmayın, yeter.

Bir önceki yazımız olan Seyahat Acentası Bilet Satış Ofisi Nasıl Açılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.