İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Öğrenciyken Para Kazanma Yolları Neledir? Online ve Offline Seçenekler İle

18.02.2019

Öğrencilik, özellikle üniversite öğrenciliği için yaşamın en keyifli zamanları tanımını yapmak herhalde yanlış olmaz. Bu süreçten hem eğlenceli hem de hayata atılmadan bir önceki adım olarak bahsedilebilir. Tabii bu dönemde yaşanan sorunların belki de başında maddi kaynak bulmak geliyor. Çoğu öğrenci ailesinden aldığı harçlıklar ya da burslar ile geçinmeye çalışır. Bu nedenle öğrencilik yaşantısı, kıt kaynaklar ile geçinmek zorunda kalınan, paranın en doğru şekilde kullanılması gereken zamanlardır. Bununla birlikte kaynakları artırmak için kısa dönemli ya da online iş imkanlarından faydalanmak mümkün. Okul saatleri dışında kalan zamanlarda para kazanmayı hangi öğrenci istemez ki? Bu noktada alternatif para kazanma yöntemleri ile daha rahat bir öğrencilik hayatı geçirmenin mümkün olduğu söylenebilir. Peki üniversite öğrencisi nasıl para kazanır?

Online Para Kazanma Yöntemleri

1. İçerik yazarlığı 

Son dönemlerde popülerleşmeye başlayan freelance işlerin başında içerik yazarlığı geliyor. Çoğu internet sitesi içerik ihtiyaçlarını karşılamak için freelance yazarlar ile çalışır. Evden, okuldan hatta tatildeyken bile içerik yazarlığı yapılabilir. Bunun için bilgisayar ve internet erişimi olması yeterli. Dil bilgisi kurallarını bilen ve özgün içerik yazmayı başarabilenler rahatlıkla harçlıklarını içerik yazarlığı yaparak çıkarabilir. İçerik yazarlığı yapmak için içerik ihtiyacı olan firmalar ve içerik yazarları arasında bağlantı sağlayan ajanslar ile iletişime geçilebilir.

2. İnstagramdan para kazanmak 

Instagram’dan para kazanma yolları konusu da gittikçe dikkat çeken bir hal almaya başladı. Öncelikle belirli bir takipçi sayısına ulaşmak Instagram aracılığıyla para kazanmanın temel şartı. Bu yapılamıyorsa bir konu özelinde hedef kitle arayışına gidilebilir. Bundan sonrası ise reklam almayı başarmak. Firmalar belirli bir takipçi sayısına ulaşmış hesap sahiplerine ulaşarak reklam verir. Yine aracı internet siteleri ile reklam bulmak da mümkündür. Fenomen ya da influencer olarak adlandırılan kişilerin arasına girmeyi başaranlar, güzel kazançlar elde edebilirler. Instagram’dan para kazanmak biraz zor olsa da uğraş verildiğinde mezuniyet sonrası da devam ettirilebilecek bir iş alanıdır.

3. Oyun oynayarak para kazanmak 

Öğrenciler için para kazanmanın yolları arasındaki popüler tercihlerden bir tanesi oyun oynayarak para kazanmak. Oyun oynayarak para kazanmanın birden fazla yöntemi var. Oyun videoları çekip video paylaşım sitelerinde yayınlamak bunlardan bir tanesi. Popüler oyunlarla ilgili videolar en çok ilgi çekenler. Oyun konusunda iyi olanlar ise turnuvalara katılabilirler. Bu konuda iyi olan oyuncular, e-spor takımlarına girerek uluslararası müsabakalara kadar ilerleyebilirler. Bununla birlikte bazı oyunlarda oyun içi materyallerin meraklısına satılması mümkün. Bu şekilde karakterler, silahlar veya oyun için yardımcı olan bütün malzemeler satılabilir.

4. Bloggerlık 

Online para kazanma yöntemlerinden bir diğeri de blog yazmak. Blog yazarak para kazanmak, biraz zahmet ve zaman isteyen bir uğraş. Öncelikle sağlam bir blog konusu bulmak gerekiyor. Teknoloji, moda, oyun ve sağlık; en popüler blog konuları arasında. Blog açtıktan sonra ise düzenli olarak içerik üretmek gerekiyor. Yani bir iki yazı yazdıktan sonra kaderine terk edilen bloglar ile para kazanmak ne yazık ki mümkün değil. Bu alanda para kazanmak için Google reklamlarından faydalanılabilir. Blog sitenize aldığınız reklamlar size ufak kazançlar sağlayabilir. Düzenli takip edilen ve belirli bir kitleye hitap eden bloglar ise doğrudan reklam alarak daha fazla kazanç sağlar. Üniversite bitince bloggerlık biter mi, tabii ki bitmez. Devam ettirmek isteyenler sonrasında da blogları üzerinden para kazanmayı sürdürebilirler.

6. Fotoğraf satmak

İnternet sitelerinin ihtiyacı sadece yazılı içerik ile sınırlı değil. Görsel kaynaklara da ihtiyaç var. Stok fotoğraf siteleri ise görsellerin temin edildiği en önemli aracılar. Kaliteli fotoğraf çekenler, çektikleri fotoğrafları bu sitelere yükleyerek satış yapabilirler. Öncelikle işe bir portföy oluşturarak başlanır. Stok fotoğraf sitelerinde genel olarak iş yaşamı ve modelli fotoğrafların alıcısı daha fazladır. İşin eğlenceli taraflarından bir tanesi de online becerileri gerçek hayata taşıyabilmek. Bu işi daha da büyütmek isteyip gerekli ekipmanı olanlar, talep üzerine fotoğraf çekerek para kazanmak işine girebilirler. Doğum, düğün, nişan gibi organizasyonlarda fotoğraf çekimleri, dolgun ücretler karşılığında yapılır.

7. E-kitap yazmak

Son yıllarda e-kitaplar oldukça popülerleşmeye, bu popülaritenin farkında olanlar ise e-kitap yazarak para kazanmaya başladı. Kalemi kuvvetli olanlar kitap yazarak ve Amazon gibi sitelere yükleyerek satış yapabilirler. Konu seçiminde belirli bir kriter yok. Bilim kurgu, fantastik, dram, romantik, komedi, polisiye, her türlü konunun bir alıcısı var. Kitabı satışa sunmadan önce fiyatlandırma, format ve kapak tasarımı iyi bir şekilde yapılmalı. Kitap hakkında iyi bir açıklama yapmak da alıcılara daha çabuk ulaşılmasını sağlar.

8. Sosyal medya hesabı yönetmek

Özellikle iletişim fakülteleri, kurumsal iletişim, halkla ilişkiler gibi alanlarda okuyanların rahatlıkla yürütebilecekleri işlerden bir tanesi de sosyal medya hesabı yönetmek. Firmaların sosyal medya hesapları için içerik hazırlamak, dönemsel planlama yaparak uygun içerikleri sıralamaya koymak bu işin ayrıntısı. Sosyal medya hesap yönetimi freelance olarak yapılabilir. Tabii ki trend içerik oluşturmak için sosyal medya gündemini takip etmek önemli. Bütün sosyal medya hesaplarında bir uyum yakalamak ve müşteri yorumlarına göre analizler yapmak da bu işin bir parçası.

9. Youtuberlık 

Sosyal ağlar denilince akla gelen bir başka platform olan Youtube üzerinden de para kazanmak mümkün. Kaliteleri videolar hazırlayıp kanal açarak reklam gelirlerine ortak olanlar, düzenli kazanç elde edebilirler. Ciddi takipçi kitlesi olan kanallar firmalardan doğrudan reklam da alabilirler.Youtube üzerinden para kazanmanın anahtarı ise kanalın belirli bir konuda olması. Karmaşık ve neye hizmet ettiği belli olmayan kanalların başarı şansı düşük. Yemek tarifleri, oyun incelemeleri, makyaj, moda kanalları en çok talep görenler arasında. 

Offline Para Kazanma Yöntemleri

1. Özel ders vermek

Öğrencilik yaşamında yapılabilecek en rahat işlerden bir tanesi de özel ders vermek. Özellikle matematik ve yabancı dil alanında ders verebilecek kapasitesi olanlar bu konuda daha şanslı. Sınavlara hazırlanan öğrencilere bir yandan deneyimlerini aktarırken bir yandan da güncel bilgiler ışığında ders verebilirler. Ders ücretleri saat başı olarak belirlenir ve çoğunlukla ödeme ders sonunda alınır. Özel ders verilen öğrenciler memnun kalırlarsa çevrelerindeki arkadaşlarından da iş teklifleri gelebilir.

2. Çocuk bakıcılığı 

Amerika ve Avrupa ülkelerinde yaygın olan bu sistem, toplum yapımızın değişmesi ile birlikte ülkemizde de yayılmaya başladı. Dışarıda olmak zorunda kalıp çocuklarını yanında götüremeyen aileler için belirli zaman aralıklarında çocuk bakıcılığı yapmak, öğrenciler için para kazanma yollarından bir tanesi. Ödemeler çalışılan günün sonunda alınır. Eğer aile ile daha uzun süreli bir anlaşma sağlanmışsa ödeme şartlarında da değişiklik olabilir. Bu konuda yapılacak bir başka iş işe çocukların oyun zamanlarına eşlik etmektir. Özellikle eğitimini bu yönde yapanlar ya da çocuklar ile arası iyi olanlar hem eğlenceli bir şekilde vakit geçirebilir hem de bu vaktin maddi bir gelire dönüşmesini sağlayabilirler. Amaç günün belirli saatlerinde çocuklarla oyun oynayarak onların zamanlarını daha verimli hale getirmek.

3. Garsonluk yapmak

Öğrenciyim nasıl para kazanabilirim sorusuna verilebilecek yanıtlardan bir tanesi garsonluk yapmaktır. Part time çalışılması mümkün işlerden birisi olan garsonluk, öğrencilerin en sık tercih ettiği para kazanma yöntemleri arasında bulunuyor. Garsonluk yaparak para kazanmak isteyen öğrenciler kafelerde ya da restoranlarda çalışabilir, bununla birlikte zincir restoranlarda da işe girebilirler. Mesai saatleri genellikle okul sonrası saatler ya da hafta sonu olarak belirlenir. Garsonluk sadece belirli bir mekanda çalışmak olarak düşünülmemeli. Organizasyon firmaları düzenledikleri davetler için garsona ihtiyaç duyarlar. Davetler genellikle hafta sonları ve akşamları olduğu için öğrencilik yaşamını etkilemeden bu gibi işlerde çalışılabilir. Firma memnun kaldığı takdirde sürekli çalışma olanağı elde edilebilir. Ödemeler ise genellikle organizasyon sonunda yapılır.

4. Oda kiralamak

Kendisine ait bir evi olan öğrenciler fazla odalarını kiralayarak en azından ev giderlerinin bir kısmını finanse edebilirler. Yurt dışından gelen öğrenciler ile kısa süreli tatile gelenler için oda kiralamak, konaklama ihtiyacını karşılamak için en ekonomik çözümlerden bir tanesi. Airbnb ve benzeri çeşitli internet siteleri, sosyal medya hesapları gibi platformlarda ilan açarak kiralık oda arayanlara ulaşılabilir. Daha önce gelenlerin olumlu yorumları ve puanları kiralık oda arayanların baktıkları ilk kriterler arasında. Kiralanacak alanın düzeni, notları doğrudan etkiliyor.

5. Köpek gezdirmek ve hayvan bakmak 

Kent yaşamı içinde yoğun bir çalışma temposu olan ve evcil hayvanından vazgeçemeyenler, hayvanlarının çeşitli ihtiyaçlarının giderilmesi için kendilerine asistanlık yapacak kişilerden yardım alırlar. Köpeklerin gün içinde belirli bir zaman aralığında dışarıda olmaları gerekir. Köpek gezdirerek para kazanma yolu da bu şekilde ortaya çıkmıştır. Tabii her bir turda çevredeki birkaç köpeği birlikte gezdirmek daha yüksek bir kazanca ulaşmanın yoludur. Günümüzde bu işi asıl iş olarak yapanlar bile var. Veteriner hekimlerle görüşerek belirli bir müşteri kitlesi oluşturulabilir. Köpek gezdirmek dışında kendi evi olan öğrenciler evcil hayvanlara pansiyon hizmeti de verebilirler. Sahibi tatile çıkan ya da bir süreliğine başka bir yerde bulunmak zorunda olan kedilere ve köpeklere kısa süreli bakım hizmeti verilebilir. Dikkat edilmesi gereken tek nokta ise birbirleri ile uyum sağlayamayacak hayvanları aynı çatı altında toplamamaktır.

6. Stant görevlisi ya da fuar hostesi olarak çalışmak

Firmalar kurdukları stantlarda ya da fuarlarda daha çok gençleri çalıştırmayı tercih ederler. Çoğunlukla da üniversite öğrencileri arasından seçim yaparlar. Bu alanda part time çalışarak harçlık çıkarılabilir. Bu işleri bulmak için internet sitelerinde açılan ilanlara başvuru yapılabilir. Fuar düzenleyen şirketler de host ve hostesleri kendi bünyelerinde çalıştırabilirler. Marketlerde ürün tanıtımı yapmak ya da bankaların kredi kartı başvurusu stantlarında çalışmak da alternatifler arasındadır. Okul panolarında açılan ilanlar da takip edilebilir.

7. İkinci el ürün satışı yapmak

Öğrencilik döneminde para kazanmak ne kadar zorsa harcamak da o kadar zordur. Son yıllarda ikinci el ürünlere artan rağbet göz önüne alınırsa alım satım yapmak da para kazanma yollarından birisi olabilir. İkinci el pazarlarından toplanan eşyalar temizlendikten sonra Instagram gibi sosyal platformlar üzerinden satılabilir. İnternetten satış yapmak için aracı satış firmalarından da faydalanılabilir. Düzenli olarak ürün takibi yapıldığı takdirde hatırı sayılır bir kazanca ulaşılabilir. Kargolama süresine dikkat etmek bu işin püf noktası. Bir sene öncesinin kitaplarını satmak da iyi bir fikir olabilir. Hatta iyi not tutanlar notlarını satarak da para kazanabilirler.

8. Ödev ya da tez yazmak 

Başkaları için ödev ya da tez yazarak, öğrencilik süresince bir miktar para kazanılabilir. Tabii bu işte başarılı olmak için öğrencinin kendi uzmanlık alanına yakın konularla alakalı ödevlere yönelmesi gerekir. Hiç bilinmeyen bir dalda ödev hazırlamak için anlaşma sağlamak her iki tarafı da zor duruma sokacaktır. Tez yazmak ise ödev yazmaktan biraz daha fazla profesyonellik isteyen bir iş. Kapsamlı bir araştırma ve hazırlık süreci ister. Buna göre de alınacak ücretlerde yüksek olur. Ödev ya da tez yazdıracak öğrencilere internet sitelerinin ilanlarından ulaşılabilir.

9. Satış danışmanlığı yapmak

Okul çıkışı ya da hafta sonları mağazalarda satış danışmanlığı yapmak da bir başka seçenek. Özellikle bayram öncesi ve yılbaşı zamanlarında giyim mağazalarının ekstra eleman ihtiyacı olur. Bu tip bir çalışma sisteminde ücretlendirme saat hesabına göre yapılır. Part time olarak satış danışmanlığı yapanlar ise ödemelerini aylık olarak alırlar. Bu sistem genel olarak kurumsal firmalar tarafından uygulanır. Daha küçük firmalarda ise ödemeler, daha kısa dönemlerde alınabilir. Çalışmaya başlamadan önce öğrencilik bilgileri ve çalışma saatleri belirtilirse iş şartları da buna göre ayarlanır.

10. Anketörlük

Anketörlük yaparak para kazanmak da üniversite öğrencileri arasında yaygın bir ek gelir kaynağıdır. Araştırma şirketlerine başvuru yaparak anket işi alınabilir. Ücretlendirme anket başı yapılır. Çalışma saatleri ise öğrencinin vaktine göre ayarlanır. Anketörler, anket firmalarının saha ekipleridir. Her grubun başında bir süpervizör bulunur ve saha ekibini bu kişiler yönlendirir. Anketör olarak çalışmaya başlamadan önce araştırma firmasının şartlarını doğru öğrenmek gerekir. Zira geçersiz anketler kazanç getirmek yerine vakit kaybı olacaktır. Ödemeler ise haftalık, aylık ya da proje bitiminde alınabilir. Bu işi yapmak isteyenlerin iletişim yönünün kuvvetli olması önemli bir şarttır. Saha içinde anket yapmak istemeyenler online anketlere de yönelebilirler.

11. Çeviri yapmak 

Yabancı dillerden herhangi birini iyi şekilde bilen, çeviri yapabilecek yeteneklere sahip olanlar bu özelliklerini kullanabilirler. Freelance çeviri yaparak ay içinde hatırı sayılır bir miktarda kazanç elde etmek mümkün. Tabii yabancı dil bilgisi kadar Türkçe’nin kurallarını bilmek de önemli. Metinlerin akıcı ve okunabilir olması gerekiyor. Yani çeviri uygulamalarını kullanarak bu işi yürütmek mümkün değil. İnternet üzerinden ya da doğrudan başvuru ile çeviri firmaları ile irtibata geçerek iş bulunabilir. Ödeme ise şirket ile anlaşmaya bağlıdır. İş tesliminde ödeme alınabilir. Sürekli çalışılan bir şirket ise ödeme periyotlara bağlanabilir. 

Bir önceki yazımız olan Seyahat Acentası Bilet Satış Ofisi Nasıl Açılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.