İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Seçimlerde En Geç Saat Kaça Kadar Oy Kullanılabilir ?

1 Kasım Seçimleri ve Oy Kullanma Saatleri

Merhaba Sayın Okurlarımız. 1 Kasım Pazar günü yani yarın tüm Türkiye’de vatandaşlar oy kullanmak amacıyla okullarda bulunan sandıklara gidecek ve oylarını kullanacaklar. Bazı bölgelerimizde oy kullanma işlemlerinin sürelerinde değişiklik olacağından bu duruma hazırlıklı olmanız gerekmektedir. Eğer oy vermek için geç kalmak istemiyorsanız ve erken seçimde sizde söz sahibi olmak istiyorsanız oyunuzu Yüksek Seçim Kurulu tarafından belirlenmiş olan saatler arasında kullanmanız gerekmektedir.26. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde oy verme başlangıç ve bitiş saatleri YSK tarafından belirlenmiş ve bu saatler dışında oy kullanma işlemi yapılmayacaktır. Dikkat edilecek nokta ise bazı illerde oy kullanma işleminin sabah 07.00’de başlaması bazılarında ise 08.00’de başlaması konusu.

1 KASIM OY KULLANMA İŞLEMLERİ SAATLERİ

ERKEN SEÇİMLERDE OY KULLANMA SAATLERİ 

1 Kasım Pazar günü ülkemizde yapılacak olan erken seçim için oy verme saatleri normalde 08.00’de başlıyor ve akşam saat 17.00’e kadar ( 5’e kadar ) devam edecektir. Bu süre zarfında oy kullanmak için oy kullanacağınız sandığın bulunduğu okula gitmeniz gerekecektir.

FARKLILIK OLACAK İLLER HANGİLERİ ?

YSK tarafından yapılan açıklamalarda oy kullanma saatleri bazı şehirlerde farklı olacak.Alt kısımda belirtilmiş olan şehirde bulunanların oy kullanma işlemleri 1 saat daha erken başlayacak ve 1 saat daha erken bitecektir. Aman buna dikkat edin. İşte o şehirler.

Erken Oy Kullanacak İller : Adıyaman, Ağrı, Artvin, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Kars, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Van, Bayburt, Batman, Şırnak, Ardahan, Iğdır ve Kilis İllerinde oy vermenin başlangıç ve bitiş saatleri 07.00 – 16.00’dir. Yine bu illerde bulunan cezaevindeki kişiler ise saat 07.00’den 16.00’a kadar o oy kullanabilecek.

OY KULLANMA SAATLERİ NEDEN FARKLI ?

Elbette merak ettiğiniz bir diğer konu ise bazı şehirlerde oy kullanma sürelerinin neden farklı olduğu konusudur. Bu konuda da sizlere bilgi vermek istiyoruz. Oy kullanacak olan vatandaşların belirtilmiş olan illere dikkat etmesi gerekmektedir.

Oy verme süresinin başlayış ve bitiş saatleri, sürenin korunması kaydıyla, mevsim ve bölge özellikleriyle ulaşım durumlarına göre, bütün yurtta veya gerekli görülen seçim çevrelerinde, seçim gününden en az bir hafta önce ilan edilmek koşuluyla, Yüksek Seçim Kurulunca tespit edilebilir.” hükmü yer almaktadır.
Bu hükümler çerçevesinde, güneşin doğuş ve batış sürelerine ilişkin değerlendirmelere göre 26. Dönem Milletvekili Genel Seçiminde oy verme günü itibariyle bütün yurtta illere göre güneşin doğuş ve batış saatlerindeki farklılıklar ışığında, oy verme süresinin başlangıç ve bitiş saatlerinin saptanması hususunda Yüksek Seçim Kurulunca gerekli kararın alınmasını takdirlerinize arz ederim.”

kaynak

Bir önceki yazımız olan Polis Özel Harekat Olmak İçin Boy Kilo Şartları ve Yaş Kriteri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.