İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Diş Hekimi Maaşları Ne Kadar? Nasıl Diş Hekimi Olunur?

07.07.2020

Diş hekimliği oldukça popüler ve saygın bir meslek. Her yıl binlerce öğrenci yeni diş hekimi mezunu veren okullarda eğitime başlamak için başvuruda bulunuyor. Üniversite sınavında belirli şartları sağlayan öğrenciler diş hekimliği eğitimine başlayabiliyorlar. Fakat ülkemizde diş hekimliği denildiğinde akla daha farklı şeyler geliyor. Bunlardan biri çok yaygın olarak görülen diş hekimi korkusu. Diğeri ise diş hekimi maaşı. 

Hepimiz hayatımızda bir kerede olsa hem özel kurumlarda hem devlet hastanelerinde hem de kendi özel polikliniklerinde çalışabilen diş hekimlerine mutlaka gitmişizdir. Eğer gidilen diş hekimi özel bir klinikte çalışıyorsa verilen tedavi ve muayene ücretleri de herkesin dikkatini çekmiştir. İşte insanlar ceplerinden çıkıp hekime giden paraları gördüğünde akıllarına genel olarak “Diş hekimleri ne kadar kazanıyor? Türkiye’de diş hekimi maaşları nasıl?” gibi sorular geliyor. Ayrıca sürekli olarak merak konusu olan diş hekimliği maaş bilgisi gençlerin de ilgisini çekiyor. Birçok meslekle karşılaştırıldığında iyi bir kazanç sağladığı görülen diş hekimliği maaşları ile de gençleri kendine çekiyor diyebiliriz. Bu nedenle biz de sizlere “Diş hekimliği nedir? Diş hekimi ne kadar kazanır? Nasıl diş dokturu olunur?” sorularının yanıtlarını açıkladığımız bu yazıyı hazırladık. Böylece üniversite sınav yılı süresince diş hekimliği mi tıp mı diye düşünen gençlerin akıllarındaki soru işaretlerini giderebilir, diş hekimliği maaşı hakkında merak edilenleri açıklığa kavuşturabiliriz. 

Diş Hekimleri Ne Kadar Kazanır?

Birçok kişinin aklına gelen ilk soru “Diş hekimi ne kadar kazanır?” olduğu için yazıya dişçi maaşları ile başlamak istedik. Devlette ve özel sektörde diş doktorları ne kadar kazanıyor sorusuna yanıt verdikten sonra bu mesleğe yönelmek isteyen gençlerin yapması gerekenleri açıklayacağız. 

Diş hekimleri hem devlet hastanesinde hem de özel hastanelerde görev yapabilirler. Ayrıca isteyen diş doktorları kendilerine özel klinik açabilirler. Mezun olup bir süre çalışan ve tecrübe kazanan birçok diş hekimi bir yerden sonra kendi muayenesinde çalışmayı tercih eder. Biz şimdi her koşulda dişçiler ne kadar kazanıyor ona bakalım.

Sağlık Bakanlığı Diş Hekimi Maaşları Ne Kadar?

Bildiğiniz gibi devlet kurumlarında sağlık personeli olarak çalışan kişiler gayet güzel maaşlar kazanıyor. Peki, devlette çalışan diş hekimleri kaç tl maaş alır? Bu sorunun cevabını şu şekilde özetleyebiliriz:

 • Devlette diş hekimi maaşı ortalama olarak 6.000 TL’den başlar. 
 • Devlet diş hastanesi bünyesinde çalışan uzman diş hekimi maaşları ise 7.000 TL civarındadır.

Devlette çalışan dişçilerin maaşı görev yapılan hastaneye göre değişir. Çünkü bahsettiğimiz miktarlar her hekimin kazandığı taban rakamlardır. Çalışılan hastanenin döner sermayesinden ek ödeme alan dişçi maaşı iki katına kadar çıkabilir. 

Devlette diş hekimi olmak oldukça avantajlıdır. Çünkü nöbet saatleriniz bellidir, izinler bellidir ve tatil günler özel sektöre göre daha çoktur. Ama olaya diş doktoru maaşı açısından baktığınızda, tabii çalışılan hastaneye ve kişinin tecrübesine bağlı olarak değişmekle beraber, özel sektör veya şahsi klinik daha çok kazandırır diyebiliriz. 

Özel Sektörde Çalışan Diş Hekimi Ne Kadar Kazanır?

Diş hekimi maaşları özel sektör genelinde oldukça değişkendir. Bildiğiniz gibi çok çeşitli özel sağlık kuruluşu var. Bunlardan kimisi bir marka olarak anılıyor ve toplumun zengin kesimine hitap ediyor. Bazısı ise daha orta halli vatandaşların da tedavi olabileceği uygun fiyatlar sunuyor. İşte özel sektör diş doktoru maaşları da hastanelerin bu tarz politiklarına, kişinin başarısına ve tecrübesine göre değişiyor. Peki, özelde çalışan dişçiler ne kadar maaş alıyor? Bu soruyu da şu şekilde cevaplayalım:

 • Özel bir sağlık kuruluşunda çalışan yeni mezun diş hekimi maaşı 3.000 TL’den başlar 6.000 TL’ye kadar çıkar.
 • Daha tecrübeli dişçi maaşları ile 10.000 TL’ye kadar çıkabilir.

Özel sektörde en çok para kazananlar arasında ortodonstisler yer alır. Diş Uzmanlık Sınavı (DUS) sonrasında ortodonti alanında uzmanlık yapan kişiler bu sektörün en çok para kazananlarıdır diyebiliriz. Aslında ortodonti devlette de var fakat çok fazla maaş ayrımı yok. Yalnızca döner sermaye fark ediyor. Fakat özel sektör ortodontist maaş konusunda daha bonkör davranıyor. Ortodontist ne kadar kazanır diye sorarsanız da şöyle söyleyebiliriz: 

 • Özel sektörde çalışan deneyimsiz ortodontist maaşları maaşları 5.000 TL’den başlar. 
 • Ortodonti uzmanı maaşları ise doktorun tecrübesi ve müşteri profili artıkça yükselir ve 15.000 TL’den 30.000 TL bandına kadar çıkabilir.

Diş Kliniği Ne Kadar Kazanır?

Özel diş kliniği olan diş hekimlerinin kazancı oldukça değişkendir. Bu nedenle bu konuda net bir kazanç söylemek mümkün değil. Çünkü her dişçinin kendisine göre bir hasta potansiyeli vardır. Bu kliniğin olduğu yere ve doktorun el hafifliğine göre değişir. Eli hafif olan diş doktorları her zaman tercih edilir. Ayrıca iyi bir semtte bulunan klinikler her zaman daha popülerdir.

Klinik kazancı tıpkı ortodontist maaşı gibi doktorun tecrübesine ve hasta sayısına göre artış gösterir. Yeni açılan ve çok fazla iş yapamayan bir klinik henüz kendi masraflarını çıkaracak kadar para kazanabilir. Sonuçta o kliniğin de giderleri, masrafları var ve klinikte çalışan diş hekimi asistanı maaşları da ödeniyor. Bu nedenle ilk etapta ancak masrafları karşılayacak gelir elde edilebilir. Fakat zaman içerisinde, doktor kendini tanıttıkça ve hastalar alıştıkça kazanç artacaktır. Kliniklerin kazancı aylık 30.000 – 60.000 TL bandına kadar çıkabilir. 

Diş Hekimliği Mesleği Nedir? 

Elbette herkes diş hekimliğiyle alakalı bilgiye sahip. Fakat üniversite sınavında bu bölümü seçecek gençler için daha derli toplu bir tanım yapmakta fayda var. 

Diş tabibi, 5 yıllık eğitim sonucunda ağız ve diş sağlığı alanında hizmet veren ve hastaların ilgili bölgeyle ilgili sorunlarına çözüm ve tedavi geliştiren kişi olarak tanımlanır. Diş hekiminin görevleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Hastanın ağız ve diş sağlığını tehdit eden durumları tespit etmek ve gerekli tedavileri uygulamak (çiş çekme, dolgu, implant vb).
 • Gerek gördüğü hastaları ilgili birimlere yönlendirmek.
 • İşlem uygulanan hastayı en az rahatsız edecek koşullarda tedavi etmek, gerekirse anestezi uygulamak.
 • İlaç tedavisi ile hastanın problemlerine çözüm getirmek.
 • Hastaları ağız ve diş sağlığı konusunda bilgilendirmek.

Diş hekimi olmak isteyenlerin üniversite sınavında sayısal alanda yeterli puan almaları gerekir. Diş hekimliği puanlaro nispeten yüksektir diyebiliriz.

Mezun olan diş hekimleri diş hekimi iş ilanları ile özel kuruluşlara başvurabilir. “Yeni mezun diş hekimi aranıyor” ilanları veren kliniklerde de işe başlayabilir. Devlette çalışacak diş hekimleri ise Sağlık Bakanlığı tarafından çekilen kura ile belirlenir. Kurada görev çıkan hekimler ihtiyaç olan bölgelere atanıyor.

Ayrıca diş hekimliğinin de tıpkı doktorluk gibi uzmanlıkları vardır. 5 yıllık eğitim sonrasında DUS’a giren diş hekimleri çene cerrahisi, protez, ortodonti gibi farklı alanlarda uzmanlık yapabilir. Fakat söz konusu sınavın devlet atamasıyla bir ilgisi yoktur. Sınava giren diş hekimleri puanları doğrultusunda tercih yaparlar ve kontenjana göre uzmanlık eğitimi alacakları okula yönlendirilirler. 

Ağız ve Diş Sağlığı Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Nasıl Akademisyen Olunur? 

Bir önceki yazımız olan Otomotiv Mühendisliği Maaşları ve İş İmkanları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Huseyin dokgoz dedi ki:

  Dis hekimligi dusunuyirum 450 puan nedir ya ozele gidecem artik 😂 bu ulkeye yakisikli hekim olacam insallah👍

 2. Rohat dedi ki:

  Herşey için çok teşekkürler..

 3. Defne dedi ki:

  Çok güzel bir açıklama bende diş hekimi olmak istediğim için bu konuyu araştırdım

 4. Meryem YALÇIN dedi ki:

  Bende büyüyünce diş doktoru olacam

  1. Defne dedi ki:

   Çok güzel bir açıklama ben diş doktoru olmak istediğim için bunu araştırdım

   1. Defne dedi ki:

    Çok güzel bir açıklama ben diş doktoru olmak istediğim için bunu araştırdım