İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Türkiye’de Uber Yasal mı? Yasaklandı mı?

2009 yılında Amerika merkezli olarak faaliyetlerine başlayan Uber, şu an 67 ülkede hizmet veriyor. Gittiği her ülkede tartışmalara neden olan Uber, son dönemlerde Türkiye gündemini son derece meşgul ediyor.

Özellikle sarı taksi olarak bilinen taksicilerin gösterdiği tepkilerle daha da popülerleşen Uber:

  • Lüks araçlarla hizmet vermesi, çağrıldığı an varış noktasına ne kadarlık bir ücret karşılığında seyahat edileceğinin sistem üzerinden görülebilmesi ve daha konforlu bir şekilde yolculuk imkanı tanıması sayesinde kısa sürede insanların ilgisini çekti.
  • İstanbul’da çok sayıda insanın sarı taksi yerine Uber’i tercih etmeye başlaması ile birlikte Uber, kısa süre içerisinde ciddi bir yolcu sayısına ulaştı.

Peki, taksici esnafının gösterdiği tepkiler sonrasında Uber’e ne oldu? Uber yasal mı değil mi?

Uber Neden Tartışılıyor?

Dünyanın birçok yerinde hizmet veren ve hizmet verdiği ülkelerinde çoğunda çeşitli tartışmalara neden olan Uber, Türkiye’de faaliyet göstermesinin ardından ülkemizde de gündemi uzun süredir meşgul eden ciddi bir tartışma konusu.

Sarı taksi sürücülerinin korsan olarak nitelendirdiği Uber:

  • D2 olarak adlandırılan ve turizm belgesi olan belge türüyle hizmet veriyor. Dolayısıyla sarı taksilerde olduğu gibi faaliyet gösterebilmek için fahiş miktarlarda hat ücreti ödemiyor. Böylelikle kaliteli hizmeti daha ucuza sunabilen Uber, sarı taksi sahiplerinden ve şoförlerinden ise tepki görüyor.

Taksi şoförlerinden tepki gören ancak yolcular için pek çok avantaja sahip olan Uber neden yasak?

Uber Yasaklandı mı?

2018 Mayıs ayında Resmi Gazete’de yayımlanan düzenleme ile:

  • Uber gibi internet üzerinden D2 belgesi ile taşımacılık yapan sistemlerin erişiminde değişikliğe gidildi.
  • Bu düzenleme ile D2 belgeli taşıtını kullandıran kişilerin belgelerinin iptal edilmesi ve 2 yıl boyunca herhangi bir faaliyette bulunmalarının engellenmesi söz konusu oldu.

Bu durumda direkt olarak Uber ve benzeri sistemlerin erişimine yasak getirilmemiş olsa da Uber ile çalışan firmalar ve sürücüler ciddi bir yaptırım ile karşı karşıya kalmış oluyor. Dolayısıyla yapılan bu değişiklik ile Uber’in hizmeti Türkiye’de bir anlamda yasaklanmış oldu. Bununla birlikte sarı taksiler de Uber sistemine dahil olabildiklerinden dolayı şu an için sistemin avantajlarından sarı taksileri kullanarak yararlanmak ise mümkün.

Uber Vergi Ödüyor mu?

Uber kullanıldığında yapılan tüm ödemeler Uber sistemi üzerinden gerçekleştiriliyor. Sistem üzerinden yapılan tüm ödemeler kayıt altında ve vergiye tabi olduğu için Uber ile yapılan tüm yolculuklarda yolcu adına fatura kesiliyor. Kesilen bu fatura aracılığı ile de devlete vergi ödenmiş oluyor.

Uber Neden Tercih Ediliyor?

Özellikle hem sarı taksi hem de Uber kullananlara Uber mi taksi mi diye sorulduğunda genellikle kullanıcıların cevabı Uber oluyor.

Gerekçe olarak ise:

  • Hem Uber’de kullanılan araçların daha iyi özelliklere sahip olması,
  • Hem de Uber şoförlerinin sarı taksi şoförlerine göre daha saygılı ve güler yüzlü olmaları gibi sebepler ileri sürülüyor.

Her Uber kullanımında fatura kesilerek devlete vergi ödenmesine rağmen sarı taksi kullanıldığında neredeyse hiç fatura kesilmemesi halk arasında sarı taksi şoförlerinin vergi kaçırdığı izlenimini uyandırıyor.

  • Sarı taksilerle alakalı şikayetçi olunan konuların başında sarı taksilerin kısa mesafeler için yolcu almaması geliyor.
  • Uber’de ise katı bir puanlama sistemi mevcut. Dolayısıyla Uber aracı kısa mesafe gerekçesiyle yolcu almamazlık yapamıyor. Eğer Uber aracının böyle bir gerekçeyle yolcu seçtiği sisteme bildirilirse, bu durum sürücünün puanına eksi olarak yansıyor. Belirli bir puanın altına düşen Uber sürücüsü ise sistemden men ediliyor.

Uber sisteminde sürücülerin sabıka kaydının olmamasına özen gösteriliyor. Bu durum da Uber aracını kullanan kişiler açısından bir güven oluşturuyor.

Uber Yasallaşıyor mu?

Resmi Gazete’de yürürlüğe giren değişikliğin ardından Uber yetkilileri:

  • Türkiye’deki şehirlerin ulaşım seçeneklerini geliştirmeyi amaçladıklarını, tüm yerel paydaşlarla iş birliği içinde çalışmak istediklerini ve uzun vadeli sadık bir iş ortağı olarak Türkiye’ye sonuna kadar bağlı olduklarını açıkladı. Bu açıklama Uber’in, Türkiye’de yasal olarak faaliyetlerine devam etmek istediği ve bunun için de yasal mevzuata uygun sistem değişiklikleri yapmaya çalışacağı şeklinde yorumlandı.

Bir önceki yazımız olan Ankara’da Uber Var mı? Ne Zaman Gelecek? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.