İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Yeni Kimlik Başvurusu Nasıl Yapılır? Randevu ve Gerekli Evraklar

02.03.2019

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunduğunu ispatlar nitelikte olup resmi işlemler sırasında tanımlayıcı ve kanıtlayıcı bir özellik taşıyan kimlik belgelerinin yenilenmesine ilişkin karar bir süre önce alındı. Nüfus cüzdanı adıyla bilinen eski tip kimlikler artık elektronik ve çipli kullanıma uygun hale getirildi ve T.C. kimlik kartı adıyla dağıtılmaya başlandı. Nüfus müdürlükleri tarafından dağıtılan yeni kimlik kartlarını temin edebilmek için vatandaşların öncelikle kurumdan randevu almaları ve sonrasında kimlik belgesi için istenen ücreti yatırmaları, dekont ve diğer evraklarla beraber randevu vaktinde nüfus müdürlüğüne gidip işlemleri tamamlamaları gerekir.

Yeni Kimlik Özellikleri Nelerdir?

Yeni kimlik kartları, nüfus cüzdanlarına kıyasla daha kaliteli ve dayanıklı bir malzemeden üretildi. Ayrıca kredi kartı boyutunda olduğu için daha az yer kaplıyor ve dolayısıyla cüzdanlara daha rahat sığıyor. Ayrıca bu kartlar, 10 yıllık bir süre için geçerli olması sebebiyle sürenin dolmasıyla birlikte yenileme işleminin yapılması gereklidir.

Nüfus cüzdanlarında çok açık bir şekilde kişisel bilgilerin tamamı yer alırken kimlik kartlarında ise özel bilgiler çip bölümünde saklı. Akıllı ve güvenli kart özelliği taşıyan bu kimlikler, kişisel doğrulama işlemleri için şifrelenebilecek.

Yeni Kimlik Şifresi Nerede Kullanılır?

Yeni kimliklerde yürürlüğe girecek olan PIN şifresi pek çok işlemde kullanılabilecek. Örnek vermek gerekirse bir hastaneye başvurmanız gerektiği zaman bu şifreyi kullanabileceksiniz. Devlet işlemlerinde kullanılacak olan şifrelerin güvenli bir şekilde saklanması ve gizliliğine dikkat edilmesi gerekiyor.

Yeni Kimlik İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Yeni kimlik çıkarma işlemi için randevu esnasında bazı evrakların hazır edilmesi gerekir. Belgelerin eksik olması durumunda randevu boşa gidecek ve işlemler gerçekleştirilmeyecektir.

Kimlik çıkartmak için istenen belgeler şunlardır:

 • Eski nüfus cüzdanı veya nüfus cüzdanı yerine geçen ve resmi kurumlarca kabul edilen pasaport, sürücü belgesi, avukat kimlik kartı, uluslararası aile cüzdanı, askeri kimlik kartı, memur cüzdanı, muhtarlıkça düzenlenen talep belgesi veya memur cüzdanı belgelerinden herhangi biri
 • Son altı ay içinde çekilen bir adet biyometrik fotoğraf
 • Kimlik çıkarma işlemi için talep edilen ücretin yatırıldığına dair dekont

Yeni Kimlik Ücreti Ne Kadardır?

Eski kimlikten yeni kimliğe geçerken ya da başka bir sebeple yeni kimlik almak için talepte bulunurken ödenmesi gereken ücretler farklılık gösterir. Nüfus cüzdanının kaybedilmesi halinde ödenecek ücretle eski nüfus cüzdanını yeni çipli kimlik kartlarıyla değiştirmek için ödenecek ücret farklı olacaktır. Dolayısıyla yeni kimlik alırken kaybedilen kimlik için ekstra ücret alınacağını söylemek mümkündür.

Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünün duyurduğu 2019 yılı için geçerli kimlik ücretleri şu şekildedir:

 • Doğum nedeniyle düzenlenen T.C. kimlik kartları için 22,50 Türk Lirası
 • Değiştirme nedeniyle hazırlanan T.C. kimlik kartları için 22,50 Türk Lirası
 • Nüfus cüzdanı kayıp bedeli olarak 22,50 Türk Lirası
 • T.C. kimlik kartı kayıp bedeli olarak 45 Türk Lirası

Bu bedeller kimlik için randevu alındıktan sonra ve randevu için kuruma gitmeden önce internet aracılığıyla ya da banka şubelerine giderek ödenmeli ve ödemeye ilişkin dekontlar saklanmalıdır. Yetkilinin dekont talep etmesi halinde ödemeye ilişkin dekont gösterilmelidir.

Yeni Kimlikler İçin Son Tarih Nedir?

Nüfus cüzdanı adıyla tanımlanan eski tip kimlikler için son geçerlilik süresi olarak herhangi bir tarih açıklanmadı. Son geçerlilik tarihiyle alakalı resmi bir tarih olmamakla beraber İçişleri Bakanlığı 2023’e kadar bütün vatandaşların yeni kimlik kartlarına geçmesi için çalışmalarını sürdürdüğünü duyurdu. Fakat bu duyuru 2023’te eski nüfus cüzdanlarının geçersiz olacağına dair net bir işaret değildir. Dolayısıyla açıklamalara bakıldığında vatandaşlar randevu alıp yeni kimlik kartını temin edene kadar nüfus cüzdanlarını kullanabilirler.

Yeni Kimlik Nasıl Çıkarılır?

Yeni kimlik çıkarmak için ilk olarak Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü sisteminden randevu oluşturmak gerekir. ALO 199 çağrı merkezini arayıp randevu alabileceğiniz gibi kurumun resmi internet sitesi aracılığıyla da randevu almanız mümkündür.

 • İnternet üzerinden randevu almak için ilk olarak bu bölümün en altındaki bağlantıya tıklayın.

 • Açılan sayfadaki listenin ilk sırasında yer alan “T.C. kimlik kartı – randevu al” seçeneğine tıklayın.

 • Bu seçeneğe tıkladıktan sonra önünüze bazı uyarılar gelecektir. İşleme devam edebilmek için randevuya gitmediğiniz ve iki gün önce iptal etmediğiniz durumda iki ay boyunca randevu alamayacağınıza ilişkin bilgiyi okuyup kabul ettiğinizi belirten “kabul ediyorum” yazısına tıklayın.

 • Bu aşamada karşınıza çıkan formdaki alakalı boşluklara isim, soyisim, T.C. kimlik numarası, cep telefonu numarası, e-posta adresi gibi bilgileri yazın ve son olarak ekranda gördüğünüz güvenlik kodunu doğru bir şekilde yazıp “devam et” butonuna tıklayın.

 • Hangi ilde ve ilçede randevuya katılmak istediğinizi seçmek için ilk olarak sol taraftan şehri seçin ve sonrasında sağda açılan listeden ilçeyi seçin. Sağ taraftaki listede her ilçedeki en yakın randevu tarihi belirtilir. Dolayısıyla tarihle alakalı önceliği olan vatandaşlar, buna göre seçim yapabilirler.
 • İl ve ilçe seçimi yaptıktan sonra “ileri” butonuna tıklayın.

 • Bu aşamada kimin adına randevu alacağınızı seçmeniz gerekir. Kendiniz için randevu alabileceğiniz gibi eşiniz, babanız, anneniz veya çocuğunuz için de randevu alabilirsiniz. “Kişi seçin” bölümündeki “ekle” butonuna basarak randevu alınacak kişileri seçtikten sonra “ileri” yazısına tıklayın.

 • Sol taraftaki “kişi seçin” bölümünden randevu almak istediğiniz kişiyi seçtikten sonra sağ taraftaki bölümden gün ve saat belirleyip randevunuzu oluşturun ve “ileri” butonuna tıklayıp randevu tarihini onaylayın.
 • Bu noktadan sonra yeni kimlik için randevu alma işleminiz sonlanmış olacaktır.

İnternetten yeni kimlik randevusu almak için TIKLAYINIZ

Yeni Kimlik Kartı Ücreti Nasıl Yatırılır?

Yeni kimlik ücretlerini yatırmak için iki yöntem bulunuyor. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından duyurulan anlaşmalı bankalar ve PTT şubeleri aracılığıyla ödeme yapılabileceği gibi internet sitesi üzerinden de ödeme yapmak mümkündür.

Yeni kimlik ücretini internetten yatırmak için Gelir İdaresi Başkanlığı bünyesindeki İnternet Vergi Dairesinin resmi web sitesi aracılığıyla kredi kartı, banka kartı ya da sanal kart seçeneklerinden birini kullanmak mümkündür.

 • Ödeme işlemi için öncelikle bu bölümün altındaki bağlantıya tıklayın.

 • Soldaki menünün en altında yer alan “harç ve değerli kağıt bedeli ödeme” yazısına tıklayın.

 • Açılan yeni sayfada sol tarafta bulunan “T.C. kimlik kartı bedeli ödeme” yazısına tıklayın.

 • Harç ve değerli kağıt bedeli ödeme sayfasında yer alan formdaki alakalı boşluklara T.C. kimlik numarası, isim, soyisim, il ve vergi dairesi ya da mal müdürlüğü bilgilerini girin.
 • Son olarak alt taraftaki “T.C. kimlik kartıyla ilgili hangi işlemi yapıyorsunuz?” bölümündeki soruya sizin için uygun cevabı seçin.
 • Bu seçimden sonra sağ bölümde kart bedeli gösterilecektir.
 • Ödeme yapmak için en altta bulunan yeşil butonun içindeki “öde” yazısına tıklayın.
 • Ödeme yapmak için kart numarası, kart sahibinin ismi ve soyismi, güvenlik kodu ve kartın son kullanım tarihini girmeniz ve ödeme onayı için cep telefonuna gelen kodu ilgili boşluğa girmeniz gerekir.
 • Ödemeyi tamamladıktan sonra çıkan dekontu saklamanız gerekir.

Yeni kimlik kartı ücretini internet üzerinden ödemek için TIKLAYINIZ

Yeni Kimlik Kaç Günde Gelir?

Yeni kimlik için randevu aldıktan sonra randevu vaktinde kuruma gidilir ve yaklaşık on dakikalık bir sürecin ardından kurumdaki işlemler bitmiş olur. Sonrasında yeni kimlik kartlarının vatandaşa ulaştırılmasına ilişkin süreç başlar.

Özel kurye ya da PTT vasıtasıyla vatandaşın adresine gönderilen kimlik kartlarının teslim süresi kurum içi yoğunluğa bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bununla birlikte genelde en geç bir hafta içerisinde vatandaşlar kimliklerini adresten teslim alabilirler.

Teslimatın başlatılmasıyla birlikte kartın yola çıktığını haber vermek için kurum tarafından vatandaşa kısa mesaj yoluyla bilgi de veriliyor.

Yeni Kimlik Takibi Nasıl Yapılır?

 • E-devlet sistemi üzerinden yeni kimliğinize ilişkin durumu takip etmek için bu bölümün altındaki bağlantıya tıklayın.

 • Sisteme giriş yapmak için “kimliğimi şimdi doğrula” yazısına tıklayın.

 • Uygun boşluklara T.C. kimlik numaranızı ve e-devlet şifrenizi girip “sisteme giriş yap” yazısına tıklayın.
 • Eğer e-devlet şifreniz yoksa herhangi bir PTT ofisine giderek şifrenizin yazılı olduğu zarfı alabilirsiniz. Şifrenizi unutmanız halinde ise “şifremi unuttum” seçeneğini deneyin. Eğer bu seçenekle yeni şifre alamıyorsanız tekrar PTT merkezine gidip yeni şifre almanız gerekir.
 • Ayrıca T.C. kimlik kartı, mobil imza, internet bankacılığı, e-imza seçeneklerinden biriyle de sisteme giriş yapabilirsiniz.

 • Sisteme giriş yaptıktan sonra kimliğinizin posta takip kodunu görebilirsiniz.
 • Eğer kimliğinizi almamanıza rağmen “teslim edildi” uyarısıyla karşılaşıyorsanız ALO 199 hattı ile irtibata geçmeniz gerekir.

İnternetten yeni kimlik kartı takibi yapmak için TIKLAYINIZ

Bir önceki yazımız olan Eminönü Evlere Ek İş Veren Yerler - Eminönü Evlere Boncuk İşi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.