İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

2019 Bursluluk Sınavı Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

10.06.2019

Tam adı İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk Sınavı olan ancak halk arasında Bursluluk Sınavı adı verilen ve gerekli şartları taşıyan ve yeterli puan almayı başaran öğrencilere burs sağlayan sınav geçtiğimiz hafta, 2 Haziran’da gerçekleştirildi. Sınavın ardından adaylar sabırsızlıkla sonuçları beklemeye başladı ancak sınavın üzerinden bir hafta geçmiş olmasına rağmen henüz resmi bir açıklama yapılmış değil. Bayram tatilinin de araya girmesiyle bu süreç hayli uzayarak adayların heyecanını katladı.

Bursluluk Sınavı Sonuçları Ne Zaman Açıklanacak?

Hazırlık sınıfları da dahil olmak üzere ortaokul ve lise öğrencilerinin burs alabilmeleri için düzenlenen sınavın başvuru tarihleri 22 Mart’ta sona ermiş ve ardından adaylar 2 Haziran’da sınava girmişti.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağı ile ilgili resmi bir açıklama yapılmadı. Ancak önceki yıllarda gerçekleştirilen sınavların açıklandığı tarih referans alınırsa, Bursluluk Sınavı sonuçlarının en geç Temmuz ayı içerisinde açıklanması bekleniyor. Hatırlanacağı üzere önceki yıl gerçekleştirilen sınavın sonuçları resmi sitede 18 Temmuz’da açıklanmıştı. . Adaylar, en az sınav sonuçları kadar soru ve cevap anahtarının da yayınlanmasını da sabırsızlıkla bekliyorlar. Bu sayede resmi sonuçlar açıklanana kadar, kendi verdikleri cevaplarla cevap anahtarını karşılaştırarak aldıkları ortalama puanı tespit edebilecekler. Bu nedenle öğrenciler sınav sonuçlarından önce soru ve cevap anahtarının yayınlanmasını bekliyorlar.

Açıköğretim Öğrencileri Bursluluk Sınavına Katılabiliyor mu?

Bursluluk sınavına katılabilmek için ne yazık ki ilk ve ortaöğretim öğrencisi olmak yetmiyor. Gerçekten ihtiyacı olan öğrencilerin burstan yararlanabilmesi için başvurularda belirlenen bazı kriterler var. Bu kriterlere göre;

Türü ne olursa olsun açıköğretim lisesi öğrencileri  ve tutuklu veya hükümlü öğrenciler bursluluk sınavına başvuramıyorlar.

Sınava katılabilmek için ayrıca 2019 mali yılı için, hanedeki kişi başına düşen gelir miktarının 13,480 TL’yi geçmemesi gerekiyor.

Bunların haricinde öğrencinin raporla tespit edilen sağlık durumları haricinde sınıf tekrarı yapmamış olması ve okul değiştirme cezası almamış olması gerekiyor.

Gerekli şartları taşıyan ve e-okul sistemine kaydı bulunan tüm Türkiye Cumhuriyeti ve KKTC vatandaşları sınava katılım sağlayabiliyorlar.

Bursluluk Sınavında Kaç Soru Var?

Bursluluk Sınavı’nda adaylara girdikleri sınıf derecesine göre farklı branşlarda, 4 seçenekli toplam 100 soru soruldu. Adaylara, bu 100 soruyu yanıtlamaları için toplam 120 dakika süre verildi. Bursluluk Sınavı’nda;

  • Türkçe,
  • Matematik,
  • Fen Bilimleri,
  • Sosyal Bilgiler,
  • İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük,
  • Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi alanlarından sorular soruldu.

Sınavda sorulan 100 sorunun tamamı olmasa büyük bir bölümünün bu hafta içerisinde açıklanması bekleniyor.

Bir önceki yazımız olan Eminönü Evlere Ek İş Veren Yerler - Eminönü Evlere Boncuk İşi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.