İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Uludağ Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Kuruyor

17.05.2015

Bursa Uludağ Üniversitesine AÖF Kurulacak

Merhaba Sayın Okurlarımız. Ülkemizde bildiğiniz üzere bir çok öğrenci tarafından tercih edilen açık öğretim fakülteleri şuan için sadece Eskişehir Anadolu Üniversitesi ve Erzurum Atatürk Üniversitesinde bulunmaktadır. Ancak Bursa Uludağ Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay tarafından yapılan açıklamaya göre en kısa zamanda kendi üniversiteleri için açık öğretim fakültesinin kurulacağının haberini verdi. Neden böyle bir yenilik yapılacağı konusuna da değinen Rektör bu durumun bazı fakültelerde devam zorunluluğunun olmaması, bu durumda bir resmiyetin olmadığını belirtti.Bu eskimiş olan kuralları resmiyete dökmek amaçlı açık öğretim fakültesini kuracaklarını söyledi. Bu durumda Bursa’da ikamet eden milyonlarca kişiyi sevindirdi diyebiliriz.

Uludağ Üniversitesi AÖF

Açık Öğretim Fakültesi kurarak örgün okuyan öğrenci sayısını düşürmeyi hedeflediklerini ve bunun içinde bilgi işlem alt yapısının geliştirilip bir an önce bu fakültesinin kurulması gerektiğini belirtti.

Ayrıca Rektör öğrencilere verilecek olan uzaktan eğitimle öğretim üyesinin dersini dışarıda istediği yerden izleyebileceğini de belirtti.Bu sayede öğretim üyelerinin de ders yüklerinin hafifletilmesi amaçlanmaktadır.Öğretim Üyesine verilecek olan ücretlerin açık öğretim fakültesinin kurulmasıyla daha fazla olacağına da değinen Yusuf Olcay üniversitede şuan 57 bin civarında öğrenci olduğunu ve bunlardan 13 bin öğrencinin İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde resmi kayıtlı olduğunu söyledi. Bunlardan 3 bin kişinin derse devam ettiğini 84 öğretim görevlisi olduğunu söyleyen rektör diğer açık öğretim fakültesi bulunan üniversitelerle bir kıyaslama yaptı.

Anadolu Üniversitesinin zenginliğinin buradan geldiğini ve bu uygulamayı hakkıyla başaran bir diğer üniversite olan İstanbul Üniversitesi’nin örgün öğretimde okuyan öğrenci sayısı 90 bin kişiyken toplamda ise öğrenci sayısı 175 bini geçmiştir.Mevcut öğrenciler gibi dışarıdan öğrenci alarak onlardan da ücret alınabileceğini ve buna engel olmadığını sözlerine ekledi.

 

Bir önceki yazımız olan Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Mezunları Nerelerde Çalışabilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.