İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Asgari Ücret Belli Oldu! Ocak 2019’da Ödenecek Asgari Ücret Zammı Açıklandı!

Milyonlarca vatandaşın gündeminin ana maddesi çok uzun bir süredir asgari ücret. Vatandaşlar asgari ücrete yapılacak zam miktarını merak ederken Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından yapılacak olan açıklama bu merakı giderecek. Son dakika gelişmelerine 25 Aralık 2018 itibarıyla “Asgari ücret ne kadar oldu?” sorusu yanıt bulmuş olacak. Geçtiğimiz günlerde komisyon 2 kez toplanmış, buna ek olarak da TÜİK verileri açıklanmıştı. Bugün ise yapılacak görüşmenin ardından Ocak 2019’da asgari ücret zammı ne kadar olacak sorusu cevaplanmış ve vatandaşlar Ocak ayından itibaren alacakları maaşları öğrenmiş olacak.

2019 Asgari Ücret Belli Oldu

Uzunca bir süredir asgari ücret konusunda yaşanan tartışmalar neticelendi. Yapılan görüşmelerde asgari ücret 2 bin TL civarında olmasına yönelik bir beklenti mevcuttu. Komisyon tarafından yapılan 3. toplantının sonucunda 2019 asgari ücret zammı de netleşmiş oldu. Yapılan zamla birlikte asgari ücret 2 bin 20 TL oldu.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yapılan görüşmeler neticesinde karar verilen asgari tutarı ile alakalı birtakım açıklamalarda bulundu. Bakan Selçuk yaptığı açıklamada belirlenen asgari ücret tutarının vatandaşlar açısından hayırlı olmasını dilediğini ve 1 Ocak tarihi itibarıyla asgari ücretin 2.020 Türk Lirası olduğunu açıkladı. Bakanın bu açıklamasına göre asgari ücrete 417 Türk Lirası zam yapılmış oldu.

Bakan Selçuk konuşmasına, toplantıdan ortak karar çıkması yönünde çaba gösterdiklerini ve işçiyle işverenin ortak paydada buluşabilmesi için yoğun uğraşlar verdiklerini söyleyerek devam etti.

Yüzde 26,5 Artış

İşçi ve işveren sendikalarının bir araya gelerek asgari ücreti tartıştığı Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun vereceği karar, vatandaşlar tarafından merakla bekleniyordu. Bugün yapılan açıklamayla birlikte asgari ücret tutarında 2018 yılı başından itibaren yüzde 26,5 artış yapılmış oldu. Bakan Selçuk’un ardından söz alan Türk-İş Başkanı Ergun Atalay ise şu ifadeleri kullandı: “Şimdi bu ücret mükemmel değil. Ama bu kabul edilir bir ücret. Sayın bakanın yoğun emeği var.”

Sonuç itibarıyla 2019 asgari ücret zammıyla birlikte bekar ve çocuksuz bir sigortalı çalışanın 2019 Ocak ayında eline geçecek olan maaşı 2 bin 20 Türk Lirası olacak. 

 

Bir önceki yazımız olan İnfaz Koruma Memuru - Gardiyan Maaşları Ne Kadar? başlıklı makalemizde Önlisans Mezunu İnfaz Koruma Maaşı 2018 ve Sözleşmeli İnfaz Koruma Memuru Maaşları 2018 hakkında bilgiler verilmektedir.

Harika bir çıkış yolu: Kendinize Pasif Gelir Kaynakları Yaratın!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.