İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

LYS 2015 Net Puan Hesaplama Nasıl Yapılacak

2015 LYS Sınav Doğru Puanı Hesaplama Yöntemleri

Merhaba Sayın Okurlarımız. LYS startı bugün LYS-4 Sosyal Bilimler sınavıyla başladı diyebiliriz.Bugün yapılan sınavda öğrenciler 135 dakika boyunca  tarih testi, coğrafya-2 testi ve felsefe grubu ile din kültürü ve ahlak bilgisi testinden başarılı olmak için ter dökecek.  Öğrencilerin merak ettiği konu ise bu testlerin puanlama sistemi nasıl yapılacağıdır. Bizde sizler için bu konu hakkında bilgi vermek istedik. Puan hesaplarken neleri göz önünde bulundurmanız gerekiyor nelere dikkat etmeniz gerekiyor bunlar çok önemlidir. Sınavda başarılı olan ve bir üniversiteye yerleşmek isteyen Lisans ve önlisans programlarını tercih edecek olan öğrenciler vermiş olduğumuz maddeleri dikkatlice okuması gerekmektedir.

LYS Puan Hesaplama

LYS’de Testler Neye Göre Hesaplanacak ?

1- 13 Haziran 2015 tarihinde başlayan LYS’de adayın girmiş olduğu testler için cevaplar ayrı ayrı değerlendirmeye alınacaktır.Yani bir aday girdiği tüm sınavlar için ayrı bir puan alacaktır. LYS-1, LYS-2, LYS-3, LYS-4 LYS-5 sınavları içinde geçerlidir.

Testlerin Standart Puanlama İşlemleri

Adayın girmiş olduğu sınavın testinde vermiş olduğu doğru sayısı ile yanlış sayısı ayrı ayrı hesaplanacak.

Adayın sınavda yaptığı 4 yanlış 1 doğruyu götürdükten sonra öğrencinin testten almış olduğu ham puan buna göre hesaplanacak. Bir başka deyişle net sayısına göre puanlar hesaplanacaktır.

Son sınıfta okumakta yani bu sene Lise 4 bitirmiş olan öğrenciler için  ilgili testten aldıkları ham puanlar kullanılarak o testin ortalama ve standart sapması bulunacak.

Yukarıda belirtilmiş olan işlem sonucunda çıkartılacak olan ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm adaylar için ortalaması 50, standart sapması 10 olan standart puanlar hesaplanacak.

LYS’de olası bir yanlış soru yani hatalı soru olması durumunda ilgili olan testte  bu soruda en az 1 cevabı bulunan öğrencinin sorusu doğru sayılacaktır. Yani LYS 2015 Hatalı Sorular Doğru Kabul edilecektir diyebiliriz.

2015 YGS-LYS Sınavları Okul Puanı (OBP) Hesaplanması Nasıl Olacak

2015 yılında Ortaöğretim Başarı Puanı yani (OBP) 250 ila 500 arasında olacaktır.OBP, Türkiye geneli değerlendirmeler baz alınarak,ortaöğretim bitirme notları (diploma notu 100 üzerinden alınarak) 5 ile çarpılarak Ortaöğretim Başarı Puanına (OBP) hesaplanmış olacaktır.

Yukarıdaki açıklamayı daha öz anlatacak olursak diploma notu 50 olan birisinin OBP‘si 250 üzerinden hespalanacak 100 olan birisinin ki de 500 üzerinden hesaplanacaktır. Diploma notu  50’nin altında olanlar ise  50 olarak değerlendirmeye alınacaktır.

Okuldan Gelecek Puanı Hesaplama:

Yukarıda yer alan puanlar hesaplandıktan sonra son olarak  OBP, herkes için tek katsayı olarak kullanılan 0.12 katsayısı ile çarpılarak okuldan gelecek net puan hesaplanacaktır.

Örnekle Kat Sayı Net Puan Hesaplaması:

Sınava giren bir öğrenci için  en düşük notlara sahip bir şekilde okuldan 30 gelirken (0.12 x 250=30) 500 OBP’ye sahip öğrenciye 60 (0.12 x 500= 60) gelecek. yani düşük olan 30 yüksek olan 60 puan alacak. Okuldan gelecek diploma puanı için tek puan kullanılacaktır. o da 0,12’dir

2015 YGS’nin LYS’ye Etkisi Nasıl Olacak ⇐⇐ haberimizi okumak için bağlantıyı kullanın.

Kaynak:Editör
iş ilanı

Bir önceki yazımız olan 2015 Yılı En İyi Türk Üniversiteleri ve Alanları Açıklandı başlıklı makalemizde Dünya Genelinde En İyi Türk Üniversiteleri, En İyi Türk Üniversiteleri Açıklandı 2015 ve ODTÜ Araştırması En İyi Üniversiteler ve Bölümler hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.