İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Çocuk Parası Sorgulama Nereden ve Nasıl Yapılır?

27.12.2018

3 Haziran 2011 tarihinde kabul edilen 633 sayılı Kanun Hükmünde Kararname‘ye 27 Mart 2015’te eklenen Ek-4. maddesi doğrultusunda, 15 Mayıs 2015 tarihinden itibaren Türk vatandaşlarına ve mavi kart sahiplerine doğum yardımı yapılması kararlaştırılmıştır.

Bu karar doğrultusunda:

 • Canlı doğan birinci çocuk için 300 TL,
 • İkinci çocuk için 400 TL,
 • Üçüncü ve sonraki çocuklar için ise 600 TL tutarında doğum yardımı yapılır. Bu yardım, 15 Mayıs 2015 günü ve sonrasında gerçekleşen canlı doğumları kapsar, 15 Mayıs 2015’ten önce doğan çocuklar yardımın kapsamı dışındadır.

Çocuk Parası Nedir?

Aile, Çalışma Ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının yürüttüğü sosyal yardımlardan biri olan doğum yardımı, halk arasında yaygın olarak “çocuk parası” şeklinde telaffuz edilir. 15 Mayıs 2015 günü ve sonrasında doğan bebekler, ailenin ilk çocuğuysa, aile 300 TL doğum yardımı almak için başvuruda bulunabilir.

Diyelim ki ailenin 15 Mayıs 2015’ten önce doğmuş olan bir çocuğu varsa:

 • Onun için doğum yardımı talep edilemez.

Bu ailenin 15 Mayıs 2015’ten sonra doğan çocukları ise:

 • Kendilerinin ikinci çocuğu olduğu gibi, bu yardım kapsamında da ikinci çocuk olarak değerlendirilir ve 400 TL doğum yardımı alma hakkı mevcuttur.

Kimler Çocuk Parası Alabilir?

Doğum yardımından faydalanacak olan ailelerin Türk vatandaşı ya da Mavi Kart sahibi olmaları gerekir. Yardım sadece doğumdan sonra hayatta kalan bebekler için yapılır. Yardım parası öncelikle anneye verilir. Bakanlığın zorunlu gördüğü hallerde, örneğin anne hayatta değilse, babaya verilebilir. Yardımın maliyeti, Bakanlığın bütçesinde bu amaçla belirlenen ödenekten karşılanır. Doğum yardımını artırma yetkisi Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile birlikte Maliye Bakanlığına aittir.

Doğum yardımı her türlü vergi ve kesintiden muaftır ve haczedilemez. Gerçek dışı beyanla doğum yardımı alanlar, aldıkları tutarı yasal faiziyle birlikte 1 ay içinde iade etmek zorunda kalırlar. Aldıkları haksız yardımı geri ödemeyenler için yasal takip başlatılır.

Çocuk Parası Başvurusu Nereye Yapılır?

Doğum yardımı için başvurular:

 • Yurt içinde Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri ile Sosyal Hizmet Merkezlerine yapılır.
 • Yurt dışında yaşayanlar ise başvurularını konsolosluklar aracılığıyla gerçekleştirebilirler.

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanların başvuruları:

 • Çalıştıkları kurum tarafından alınır.
 • Buralarda işçi statüsünde çalışanlar aynı zamanda toplu iş sözleşmesi gereğince de bir yardım alıyorlarsa; sözleşme gereği aldıkları yardım Bakanlığın yardımından daha yüksek tutardaysa, çocuk parası alamazlar. Ama eğer sözleşme gereği aldıkları yardım Bakanlığın ödediği miktardan düşükse, aradaki fark Bakanlık tarafından kendilerine ödenir.

Çocuk Parası Nereden ve Nasıl Sorgulanır?

Doğum yardımı için başvuruda bulunanlar, başvuru sonuçlarını PTT şubelerine bizzat giderek ya da 444 17 88 numaralı PTT çağrı merkezini arayarak telefonla öğrenebilirler. Yardım paraları, başvuru sırasında verilen banka hesaplarına yatırılır.

Çocuk parası sorgulaması (yeşil kart çocuk parası sorgulaması da), e-Devlet uygulamasıyla internetten yapılabilir. Bunun için e-Devlet şifresi, mobil imza, elektronik imza, T.C. Kimlik Kartı giriş seçeneklerinden birine sahip olmak ya da internet bankası müşterisi olmak gerekir.

E-Devletten çocuk parası sorgulama:

 • Www.turkiye.gov.tr adresinde hizmet veren e-Devlet uygulamasının ana sayfasında yer alan seçeneklerden birini kullanarak sisteme giriş yapın.

e-devlet giriş

 • Sisteme girdiğinizde karşılaşacağınız sayfada, aradığınız hizmete ulaşabileceğiniz yolları göreceksiniz. En kestirme yol, üstteki arama çubuğuna “doğum yardımı” anahtar sözcüklerini yazarak arama yapmaktır.

doğum yardımı sorgulama

 • Dilerseniz ana sayfada yer alan “Kurumlar” sekmesini tıklayarak Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının hizmet listesine erişebilir, sorgulama işleminizi buradan yapabilirsiniz.

aile bakanlığı hizmetler

E-devlet sistemine giriş yapmak için TIKLAYINIZ!

Bir önceki yazımız olan Bu Numara Kimin? Beni Kim Aramış? [ÜCRETSİZ] başlıklı makalemizde Beni Arayan Numara Kim, Bilinmeyen Numara Kime Ait ve Bilinmeyen Telefon Numarası Sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.