İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Bu Numara Kimin? Beni Kim Aramış? [ÜCRETSİZ]

Telefonunuza gelen çağrıların sahiplerini merak ediyorsanız internet üzerinden yapacağınız bazı sorgulamalarla sizi kimin aradığını öğrenebilirsiniz. WhatsApp, Facebook, Google gibi kaynaklar vasıtasıyla sizi arayan numaraların sahibini ücretsiz olarak araştırıp bulabilirsiniz. Cevapsız çağrılar arasında yabancı bir numara görünce beni kim aradı diye soruyor ya da kimin bu numara diye merak ediyorsanız çok basit birkaç sorgulama yaparak beni arayan numara kime ait sorunuza hızlıca yanıt bulabilirsiniz.

Kim Aramış Ücretsiz Sorgulama Yöntemleri

Sizi arayan; ancak rehberinizde kayıtlı olmayan numaraların kime ait olduğunu öğrenmenin aslında tek yolu GSM operatörlerinin sunduğu ücretli hizmetlerdir. Aşağıda listelediğimiz yöntemler bir sorgulamadan ziyade, araştırma yöntemidir ve kesin bir sonuç garantisi sunmadığının altını çizmek isteriz. “Kim aramış?” diye merak içerisinde olan okuyucularımızın deneyebilecekleri ve bazı durumlarda olumlu sonuç alabilecekleri araştırma yöntemleri işte şu şekilde:

Facebook ile cep telefonu numarasının kime ait olduğunu bulmak

Dünya genelinde en çok ziyaretçiye sahip sosyal medya sitelerinden biri olan Facebook, bir sosyal ağ olduğu için pek çok kişinin bilgilerini veri tabanında muhafaza eder. Bu sosyal platform o kadar geniş bir ziyaretçi kitlesine ulaştı ki çevrenizdeki herkesin Facebook’a üyeliği olabilir. Eğer, kişi üyeliğini tamamlarken, telefon numarasını da kaydetmiş ise Facebook’un ana sayfasında yer alan “Ara” alanına herhangi bir isim yazmaksızın; yalnızca telefon numarasını yazarak, sahibini görüntüleyebilirsiniz. Bu yöntemi nasıl aşama aşama nasıl izleyeceğinizi, ekran görüntüleri ile aşağıda paylaştık.

  • Facebook’a giriş yaptıktan sonra, ana sayfanızın sol üst köşesinde bulunan “Ara” başlığına tıklayın ve sorgulamak istediğiniz telefon numarasını yazın. Daha sonra klavyenizin “enter” tuşuna basın ve sonuçların görüntülenmesini bekleyin.

 

  • Eğer; kişinin, Facebook’ta bir üyeliği var ve üyeliğini yaparken telefon numarasını girerek görülmesine izin vermişse isim ve soyad bilgilerine, ayrıca profilinin gelmesiyle birlikte daha pek çok bilgisine de erişmiş olursunuz. Ancak, arama sonucunda herhangi bir bulguya ulaşılamazsa, aşağıdaki ekran ile karşılaşırsınız.

Bu noktada bir hususu hatırlatmamız gerekiyor. Kişi, üyeliği esnasında telefon numarasını girmiş; ancak gizlemiş de olabilir. Yani; kişi numarasını gizlememiş ise siz sorgulama sonucunda bu kişiyi öğrenebilirsiniz. Bu işlem sonrasında bir sonuca ulaşamazsanız, “arayan kim?” sorunuza yanıt almak için, aşağıdaki yöntemleri denemeye devam edebilirsiniz.

WhatsApp uygulaması ile telefon numarasının kime ait olduğunu öğrenmek

Kim aramış ücretsiz öğrenmek istiyorum diyenlerin deneyebilecekleri bir diğer seçenek ise WhatsApp uygulamasıdır. Bu uygulamanın yüklü olduğu bir telefona, sahibini merak ettiğiniz telefon numarasını herhangi bir isim ile kaydedin ve WhatsApp rehberden adını açarak, profil fotoğrafını inceleyin. Eğer; tanıdığınız bir kişi ise zaten profil fotoğrafından arayan numaranın sahibini tanırsınız. Bu yöntemin aşamalarından, sırasıyla aşağıda söz ettik.

  • Kime ait olduğunu öğrenmek istediğiniz numarayı kaydetmek için telefonunuzun arama ekranını açın.

  • Telefon numarasını yazıp ve herhangi bir isim ile rehberinize kaydettikten sonra, WhatsApp uygulamanızı açarak, kırmızı daire içerisine aldığımız simgeye dokunun.

  • Bu simgeye tıkladıktan sonra, WhatsApp rehber listenizi görüntüleyeceksiniz. Kime ait olduğunu bilmediğiniz numarayı hangi isim ile kaydettiyseniz, o ismi aratın ve profilini görüntüleyin. Mevcut profil fotoğrafından, kişinin kim olduğunu öğrenebilir ya da kim olduğuna dair bir tahmin yürütebilirsiniz.

Ekran görüntüleri IOS işletim sistemine sahip olan telefonlar için geçerlidir. Android işletim sistemi ile çalışan telefonların da izleyecekleri yol da buna benzerdir, aynı işlemlerin yapılması yeterli olacaktır. Eğer; bu yöntem sonrasında herhangi bir bilgiye ulaşamadıysanız, okumaya devam edin.

Google arama motoru ile numaranın kime ait olduğunu bulmak

Dünya’nın en gelişmiş arama motoru olan Google, milyarlarca bilgiye erişim olanağı sunar. Google’ın sunduğu en güzel fırsatlardan bir tanesi de yazdığınız numaraya dair mutlaka fikir verecek bir bilgi ile sizi karşılaştırmasıdır. Örneğin; bir banka ya da firma tarafından çağrı almışsanız, mutlaka bu kurumun ismine ulaşırsınız. Bu yöntem ile kurumsal numaraların sahiplerine kolaylıkla ulaşılsa da bireysel telefon numaralarının sahiplerini öğrenmek biraz zor olabilir.

  • Google’ı açın ve arama kısmına sorgulamak istediğiniz numarayı yazın.

  • Bu aşamadan sonra, Google’ın listeleyeceği arama sonuçları içerisinde ilk sıralarda yer alan web sitelerini ziyaret ederek, sorgusunu yaptığınız numaranın kime ait olduğunu öğrenebilirsiniz. Bu sorgulama yöntemi, dediğimiz gibi bir araştırma yöntemidir ve kesin bir sonuç vermeyebilir. Sonucunda ulaştığınız bilgilerin doğruluğuna nasıl güvenebileceğinizi soruyorsanız da sonuca güvenebileceğinizi söyleyebiliriz. Çünkü, göz atacağınız web sitelerinde, sizin sorguladığınız numara tarafından aranmış farklı kişiler, o numaraya dair görüşlerini paylaşıyorlar. Yani; o numara tarafından aranmış ve yaptıkları telefon görüşmesi sonucunda tecrübelerini paylaşan kişilerin yorumlarını okuyor olacaksınız.

CIA benzeri uygulamalar ile telefon numarasının kime ait olduğunu sorgulamak

Bu numara kimin ücretsiz öğrenmek istiyorum diyen internet kullanıcılarını bir konuda uyarmak istiyoruz. Daha önceden; iOS ve Android farkı olmaksızın neredeyse tüm akıllı telefonlarda kullanılabilen pek çok numaranın kime ait olduğunu öğrenme uygulaması bulunuyordu. Kendilerini kimin aradığını merak eden telefon kullanıcıları bu uygulamalar arasında yer alan CIA ile ücretsiz numara sorgulama işlemi yapabilmişlerdi.

Ancak, bu uygulamanın ve buna benzer mantıkla çalışan diğer uygulamaların ülkemizdeki kullanımı engellendi. Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nun yayımlanması sonrasında gizlilik ilkesini ihlal ettiği düşünülen bu tip uygulamalara erişim kısıtlansa da meraklarına yenik düşen bazı kullanıcılar farklı yollarla bu uygulamaları indirip arayan numaraların sahipleri ile ilgili bilgi almaya çalışıyorlar. Bilinmeyen numara sorgulamasını ücretsiz gerçekleştirmek için bu tip uygulamaları kullanmak riskli durumlara sebep olabileceği için uzmanlar kullanıcıların dikkatli olmasını tavsiye ediyor.

Bilmediğim Bir Numara Tarafından Rahatsız Ediliyorum, Ne Yapmalıyım?

Açıklamalarını yaptığımız ücretsiz telefon numarası öğrenme yöntemleri ile sizi arayan numaranın sahibini tespit edemediniz ve sürekli aranmanız ile birlikte bu durum can sıkıcı bir hal almaya başladı. Arayan kişinin numarasını ekranda görün ya da görmeyin; yukarıda açıkladığımız yöntemlerin haricinde, sizi rahatsız eden numaranın sahibini öğrenmek için hukuki süreç başlatma hakkınız vardır. Cumhuriyet Başsavcılığı’na dilekçe vererek konunun takipçisi olabilirsiniz. Ayrıca; müşterisi olduğunuz operatör ile iletişime geçerek yaşadığınız durumu anlatıp bilgi rica edebilir ya da izleyeceğiniz adımlar hususunda yönlendirilmeyi talep edebilirsiniz. Eğer tercihiniz hukuki süreç başlatmak ise bir dilekçe hazırlamalı ve mağdur olduğunuzu anlatmalısınız. Arandığınız numara, arandığınız saatler ve kaç kez arandığınız gibi detaylara dilekçede yer vermeye de mutlaka özen gösterin. Sonrasında; yaşadığınız şehirde, size en yakın adliyeye giderek, hazırladığınız dilekçeyi savcılık birimine teslim edin.

Operatörlerin Bilinmeyen Numaralar Servisleri Nasıl Kullanılır?

Yukarıda açıkladığımız ücretsiz telefon numarası öğrenme yöntemlerini denediniz; ancak bir sonuca ulaşamadınız ve durumun hukuki süreç başlatacak kadar da ciddi ve rahatsız edici bir boyutta olduğunu düşünmüyorsunuz. Bu aşamada anlıyoruz ki yalnızca telefon numarasının kime ait olduğu ile ilgili merakınızı gidermek istiyorsunuz. O halde, çok cüzi fiyatlara operatörlerin bilinmeyen numaralar servislerinden yararlanabilirsiniz.

11811 Türk Telekom bilinmeyen numaralar servisi

11811’i arayarak; yalnızca sorgulamak istediğiniz telefon numarasını yetkiliye söylüyorsunuz ve ilgili numaranın sahibini öğreniyorsunuz. Bu numarayı aramanın dakikası 1,25 TL’dir. Dileyen herkes bu hizmetten yararlanabilir.

11855 Avea bilinmeyen numaralar servisi

11855’i aradıktan sonra sorgulamak istediğiniz telefon numarasını yetkililer ile paylaşarak ilgili telefon numarasının sahibini öğrenebilirsiniz. Dakika ücreti 1.25 TL’dir ve dileyen herkes arama yapabilir.

11832 Turkcell bilinmeyen numaralar servisi

11832’yi arayarak telefon numarası vererek bu numaranın kime ait olduğunu öğrenebilirsiniz ya da telefon numarasını merak ettiğiniz bir kişi ya da kurumun adını vererek bunlara ait telefon numarasına ulaşabilirsiniz. Bu hizmetten, herkes yararlanabilir. Dakika ücreti ise 1.25 TL’dir.

11842 Vodafone bilinmeyen numaralar servisi

11842 üzerinden; merak ettiğiniz telefon numarasının sahibini öğrenebilir ya da isim sorgulama ile telefon numarasını öğrenebilirsiniz. Aramaların dakikası 1.25 TL olarak ücretlendirilir ve dileyen herkes bu hizmetten yararlanabilir.

Harika bir çıkış yolu: Kendinize Pasif Gelir Kaynakları Yaratın!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.