İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

EKPSS 2018/2 Engelli Memur Alımı Tercih Başvurusu Nasıl Yapılır?

29.11.2018

2504 engelli memur alımının, Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından 29 Kasım 2018 tarihinde başlayacağı söylenmişti. Engelli memur alımları, Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) üzerinden gerçekleştiriyor. ÖSYM, engelli memur adayların tercih yapabilecekleri 2018/2 kılavuzunun yayımlandığını açıkladı. Peki EKPSS tercihleri nasıl yapılıyor ve hangi detaylara dikkat etmek gerekiyor? İşte tüm ayrıntılar…

Kaç Engelli Memur Alınacak?

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un açıklamalarına göre ilkokul seviyesinde 198, ortaöğretim seviyesinde 534, önlisans seviyesinde 773, lisans düzeyinde 999 olmak üzere toplam 2 bin 504 kişi engelli memur kamu kurumlarında çalıştırılmak üzere göreve başlayabilecek.

Engelli Memur Başvuruları Nasıl Gerçekleştiriliyor?

ÖSYM AİS üzerinde engelli kadroları için başvurular başlıyor.  Sayfanıza giriş yaptıktan sonra ilgili sayfadan kolayca başvurularınızı gerçekleştirebiliyorsunuz.

Başvurular 7 Aralık 2018 tarihinde bitiyor. Ayrıca başvurular için engelli memur adaylarından hiçbir ücret talep edilmiyor.

Tercih başvurusu için TIKLAYINIZ!

Kılavuza ulaşmak için TIKLAYINIZ!

Engelli Memur Alımlarında Aranan Şartlar Nelerdir?

 • Türk vatandaşı olmak
 • 18 yaşını tamamlamış olmak
 • Kamu haklarında mahrum bırakılmamak
 • Arşiv araştırması ve güvenlik soruşturması tamamlanmış olmak
 • Türk Ceza Kanunu süreleri sona ermiş olsa bile kasıtlı bir suçtan dolayı 1 yıl ve daha fazla uzun süreyle hapis cezasına veya affa uğramış olsa bile sahtecilik, hileli iflas, devletin güvenliğini tehlikeye düşürecek suçlar, güveni kötüye kullanma, dolandırıcılık, zimmet, devlet sırlarına karşı suçlar, milli savunmaya karşı suçlar gibi çeşitli suçlardan dolayı mahkum olmamak
 • 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun 48. Maddesinin 6. Fıkrasında yazan askerlik şartlarını taşıyor olmak
 • Tercih edilecek kadrolara özgü özellikleri ve kriterleri taşımak
 • Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkındaki Yönetmeliğin 4. Maddesine göre; Engelli: Sonradan veya doğuştan meydana gelen duygusal, zihinsel, ruhsal ve duyusal yetenekleri açısından engel oranı %40 ve üzerinde olan ve çalışabilir olduğunu mevzuat hükümlerine göre alınacak sağlık raporuyla belgeleyen kişileri ifade eder.

Engelli Kadroların Kura Yerleştirmesi Nasıl Gerçekleştirilecek?

 • Engelli memurların kura çekimiyle yerleştirilmesi yapılırken,
 • Adayların engelli kadrolar için cinsiyet, öğrenim düzeyi ve başarı düzeyi gibi çeşitli etkenlerin uygun olup olmadığı tespit edilecek
 • sayılı Kanun’unun 11.dereceli kadroları için ilkokul mezunları kura ile yerleştirme tercihinde bulunamıyor.
 • sayılı Kanunu’nun 41. maddesine göre eğitim durumu ilkokul ve ortaokul düzeyinde olanların öncelik olacak. Adaylar, boş kadrolar arasında en üst seviyeye yerleştirilecek. Kura çekimi yapılıp yerleştirilen adaylardan sonra kuru çekimi aynı şekilde devam edecek.
 • Kura çekimi noter huzurunda gerçekleştirilecek ve kura çekimini kuraya katılan adaylar da seyredebilecek.
 • 2016-2018 Kura ile Yerleştirme için ÖSYM’ye başvurusu olmayan adaylar, Tablo-1’den tercih yapamayacak.

Engelli Memur Adayların Başvuru Yapabilecekleri Kamu Kurumları

İlk özel idareler, belediyeler, kanunlarla kurulan fonlar ve kefalet sandıkları, döner sermayeli kuruluşlar, devlet memuru istihdam eden kamu kuruluşları ve belediyelerin kurdukları birlikler gibi daha pek çok kamu kurumuna engelli memur alımları yapılacak.

EKPSS Nedir?

Engellilerin Devlet Memurluğu’na alınmaları hakkındaki yönetmelik, Sağlık Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Devlet Personel Başkanlığı, Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanlığı ortaklığıyla belirlenen “protokol” şartlarına göre ÖSYM tarafınca hazırlanmış bir sınavdır. Sınavın başvurularından uygulanmasına ve sonuçlarının değerlendirilmesine kadar tüm aşamalarında ÖSYM ilgilenir.

Bir önceki yazımız olan Ambulans Şöförü Alımı 2020 - Ambulans Şöförü Nasıl Olunur? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.