İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Para Kazanmanın En Etkili Yolları Nelerdir?

25.07.2018

Gelecek hedefi belirsiz bir lise öğrencisi de olsanız, mezuniyeti yaklaşmış bir üniversiteli de olsanız sessizlikte düşüncelere daldığınızda aklınıza gelen ilk sorulardan biri “ben ne iş yapacağım?” olur. Özellikle ülkemizde son dönemde artan işsizlikle birlikte genç ya da yaşlı fark etmeksizin herkesin en büyük endişesi maddi kaygılara dönüştü. Geleneksel sektörlerde yaşanan tıkanıklık, pek çok kişiyi alternatif para kazanma yöntemlerini keşfetmeye sevk ederken, bazı tatlı su kurnazları insanların zaaflarından faydalanarak ne yazık ki onları dolandırmayı tercih etti.

Peki bu kadar karamsar olmaya gerçekten gerek var mı? Maliyet olmadan ya da çok düşük bir maliyetle para kazanmak mümkün mü yoksa bunlar da rafa kaldırılan hayallerin tozlu karanlığını mı paylaşmak zorunda?

Eğer biraz ticari zekanız ve çokça çalışma azminiz varsa sizin önünüzde kimse duramaz. Günümüzde merak edilen, nasıl yapılır diye sorulan ya da “yapsam para kazanır mıyım?” endişelerini yaratan, para kazanmanız için en etkili yöntemleri derledik. Bu maddelerden bazıları hem günümüz şartları hem de gelecek için son derece elverişli görünürken bazılarıysa yakın dönemde hayata geçirilip uygulanabilecek seçkiler.

1. YouTuber’lık

youtuberlar

Günümüzde belki de en merak edilen ve yapılmak istenen şey bir YouTube yayıncısı olmak. YouTube yayıncılarıyla ilgili izlerkitlenin genel kanısı, “hiçbir şey yapmadan” para kazanmak şeklinde olsa da YouTube’da başarılı olan ve yüksek izlenme sayılarına ulaşan her içeriğin arkasında büyük bir planlama ve ekip söz konusu. Bu ekip tıpkı bir reklam ajansı gibi, nasıl içerik üretebileceklerine dair beyin fırtınası yapıyor, yabancı kaynakları tarayıp orada başarılı olan içerikleri bizim kültürümüze uyarlamaya gayret ediyor. Uyarlama derken kast edilen şey araklama olarak algılanmamalı. Farklı konseptlerin bir sentezi oluşturularak özgün ve yeni bir içerik bulmak mümkün.

YouTube yayıncısı olmak kolay ancak bu platformdan para kazanmak sanıldığı kadar kolay değil. Bir mail adresi olan herkes, YouTube’da bir hesap açarak kaydettiği videoları yükleyebilir ancak bu medya devi yüklenen her videoya para ödemiyor. Öncelikle düzenli içerik üreticisi olduğunuzu görmesi gerekiyor. Hangi konuda olursa olsun düzenli içerik üretiyorsanız ve bu içerikleriniz belli bir izleyiciye ulaşıyorsa platform size ortaklık teklif ediyor. Kaç izlenme alırsanız YouTube ortağı olabileceğiniz her geçen gün mecranın algoritmalarındaki değişiklik sebebiyle farklılık gösteriyor. Ancak YouTube’dan para kazanmak için illa ki YouTube iş ortağı olmanıza gerek yok. Videolarınız belli bir izlenmeye ulaştığında içeriğinize reklam alarak da gelir sağlayabilirsiniz. Video izlenirken gösterilen reklamlardan edinilen kazanç firmaya göre değişkenlik gösterse de ortalama her 1000 izleyici için 1$ civarında bir kazanç yaratıyor.

2. Twitch yayıncılığı

twitch yayıncısı

En popüler para kazanma yöntemlerinden biri de Twitch platformunda yayıncı olmak. Twitch, oyun oynayan kişilerin, belirli yazılımlar yardımıyla oynadıkları oyunu canlı olarak izleyicilerle paylaşmasına olanak veren bir yayın platformu. Tıpkı Youtuber’lık gibi Twitch yayıncılığı ile ilgili de “oyun oynayarak para kazanıyorlar” söylemi hayli sık kullanılan bir cümle. Peki oyun oynayarak para kazanmak bu kadar kolaysa dünya nüfusunun tamamı neden bu yöntemi tercih etmiyor? Çünkü Twitch’te bir konsept oluşturmak ve kemik izleyici kitlesine sahip olabilmek hiç kolay değil. Pek çok Twitch heveslisi, en iyi donanıma sahip olmayı ve en iyi yayın ekipmanlarını edinmeyi iyi bir Twitch yayıncısı olabilmek için yeterli zannediyor. Ancak konsept oluşturmadan yapılan Twitch yayıncıları milyonlarca yayın içerisinde kaybolmaya mahkum.

Twitch üzerinden para kazanabilmek için dört yöntem mevcut. İlki, YouTube’da olduğu gibi ortaklık sistemi. Bu sistemde Twitch size getirdiğiniz her izleyici başına kazancından belli bir miktar ödüyor. Diğer bir yöntem de abonelik sistemi. İzleyiciler, sevdikleri, takip etmekten keyif aldıkları yayıncılara aylık bir ödeme (Temmuz 2018 itibariyle 5$) karşılığında abone olabiliyor. Twitch bu abonelik ücretinin yarısını kendisine alıp yarısını yayıncıya aktarıyor. Üçüncü kazanç yöntemi bağış sistemi. Yine yayıncılar takip ettikleri yayıncılara belli bir miktar para göndererek bir mesaj iletiyorlar. Yayıncılar da bu mesajı bağışın karşılığında bir jest olarak yayınlarında seslendirip cevaplandırıyorlar. Son kazanç yöntemi de yine sponsorluk, yani reklamlar. Eğer bir yayıncı belli bir kitleye ulaşmışsa ve düzenli olarak aynı oranda izleyici alıyorsa, ekipman ya da donanım üreticileri, oyun firmaları bu yayıncıya ürünlerini tanıtmaları karşılığında ödeme yapıyor. Ödemeler yayıncının izleyici miktarına, yayın saatinin ne kadarını kapladığına göre değişkenlik gösteriyor.

3. Instagram

instagram influencer

Instagram şu anda ilk yayınlandığı dönemdeki mantalitesinden oldukça uzaklaşmış vaziyette. Instagram kurulduğu dönemde felsefesi, telefon kamerasından çektiğiniz resimleri bünyesinde yer alan filtrelerle daha etkileyici hale getirip bir sanat mecrası oluşturmak yönündeydi. Ancak kullanıcı sayısının inanılmaz biçimde artması, platformun Facebook’a satılmasıyla birlikte Instagram kullanıcılarının da tercihleri değişti. Özellikle video paylaşımının da devreye girmesiyle Instagram reklam değeri taşıyan bir platform haline geldi. Sponsorlu gönderilerden bahsetmiyoruz. Instagram kullanıcıları takipçi sayılarına ve paylaşımlarına göre artık birer “fenomen” olabiliyor. Bir Instagram fenomeni olmayı başarabilirseniz bu platformdan da para kazanmanız mümkün.

Üstelik yüz binlerce takipçiniz olmasına gerek de yok. Aynı konsept bütünlüğünde buluşmuş çekirdek bir kitleniz varsa bile Instagram’dan para kazanabilirsiniz. Örneğin kitaplarla ilgili bilgiler veren, yeni çıkan kitapları tanıtan “bookstagram” adı verilen bir Instagram sayfanız var. Her gönderiniz düzenli olarak belli bir beğeni ve yorum rakamına ulaşıyorsa yayınevleri kitaplarını tanıtmanız için size para ödeyeceği gibi kitapları da sponsorluk kapsamında ücretsiz gönderiyor.

Influencer olarak adlandırılan bu kullanıcılarla ilgili takipçi ve beğeni ölçümleri diğer benzer sosyal medya platformlarına kıyasla daha şaibeli olsa da pek çok Instagram kullanıcısı aldığı reklamlar ve sponsorluk gelirleriyle yaşamını sürdürmeyi başarıyor. Üstelik maliyeti yok denecek kadar az. Cep telefonunuzu alın, bir konsept belirleyin ve fotoğraflarınızı, videolarınızı yayınlamaya başlayın. Yapacağınız düzgün “hashtag” seçimleriyle takipçi ve beğeni oranınızı günden güne katlayarak fark edilin.

4. Sosyal medya yöneticiliği

sosyal medya logoları

Çağın değişmesi ve yeni medya mecralarının oluşmasıyla birlikte pek çok farklı yeni meslek grubu da ortaya çıktı. Bundan 8-10 yıl kadar önce “sosyal medya yöneticiliği” diye bir meslek yoktu örneğin. Ancak özellikle Facebook ve Twitter’ın birer medya devi haline gelmesiyle birlikte şirketlerin bu platformlarda yer alması da birer prestij meselesine dönüştü. Artık gençler, devlet dairesine gidip şikayetlerini aktarmak için dilekçe vermek yerine belediyelere ait Twitter hesaplarını etiketliyor. İşin ilginç tarafı başlarına gelen olumsuz durumun virale dönüşme ihtimali sebebiyle Twitter üzerinden aktarılan bu şikayet dilekçeden çok daha etkili bir çözüm yöntemi oluyor.

Burada da etkin sosyal medya yönetiminin önemi dikkat çekiyor. Facebook sayfası açmak, Facebook hesabı olan herkesin yapabileceği çok kolay bir işlem. Ancak bu sayfayı yönetmek, gelen mesaj ve yorumlara cevap vermek, şikayetleri dinleyip ilgili birimlere aktarmak ayrı bir meziyet istiyor. Konuya hakim olmayan pek çok kişi, bir sosyal medya hesabı yönetmeyi birkaç tane paylaşım yapmaktan ibaret sanıyor. Oysa ki bu eylemin ardında o görselin planlanması, hazırlanması, tepki ölçümü, yorum gözlemi, devamlılık gibi pek çok kaide yer alıyor. Peki bir sosyal medya yöneticisi olmak için ne yapmak gerek? Öncelikle ister gerçek ister web üzerinden verilen eğitimlere katılarak sertifika almanız gerekiyor. Sertifikanızı aldıktan sonra bu işi ister evinizdeki bilgisayarınızın başından isterseniz tamamen sosyal medya yönetimi üzerine kurulmuş ajanslara başvurarak yapabilirsiniz. İlkinde, müşterinizi kapı kapı dolaşarak sizin bulmanız gerekirken diğerinde kurumsal şirketler size gelerek “bizim sosyal medya hesaplarımızı yönetin” diye size geliyor. Ancak sosyal medya yöneticiliği de kulağa geldiği kadar kolay değil. Örneğin kurumsal bir sayfa yönetiyorsanız ve gelen mesaja yanıt vermeniz dört saati geçtiyse geçmiş olsun. Müşteriniz rakip firmaya geçti. Bu gibi detayları bilmek, sosyal medya platformlarının güncel algoritmalarına dair bilgi sahibi olmak, yeni ekledikleri özellikleri hemen kavrayıp etkin biçimde kullanmak başarılı bir sosyal medya yöneticisinin temel özellikleridir.

5. Uygulama geliştiriciliği

uygulama geliştiricisi

Her geçen gün, cep telefonlarının uygulama dükkanlarına girdiğimizde sayısız yeni uygulama karşımıza çıkıyor. Burası öyle bir derya ki pek çok uygulama fark edilme başarısı gösteremeden sessiz sedasız yayından kaldırılıyor. Yahut uzun zamandır markette olan bir başka uygulama, bir sebepten patlama yaparak birkaç gün içerisinde milyonlarca kez indirilebiliyor. Artık hemen her kanalın, her gazetenin, her internet sitesinin bir uygulaması var. İnternet siteleri mobile uyumlu hale gelse bile kullanıcılar daha stabil ve hızlı çalışan uygulamaları tercih ediyor. Hele ki bu her gün düzenli olarak tükettikleri bir mecra ise. Örneğin bir web sitesinin düzenli müşterisisiniz diyelim. Mobil web sitesi ne kadar düzgün çalışıyor olursa olsun, menülerin, ürünlerin, görsellerin daha net ve derli toplu görüntülendiği mobil uygulamaları tercih ediyorsunuz ya da sıkı bir futbol takipçisi olduğunuzu düşünelim. Tuttuğunuz takımla ilgili haberleri bayiide çarşaf çarşaf serilen gazetelerden değil o gazetenin yüklediğiniz uygulamasından alıyorsunuz.

Bu firmaların hepsi kendi işi konusunda uzman olsalar da iş kodlamaya gelince hepsinin bir yardımcıya ihtiyacı var. Üstelik bu sektör üretilen milyonlarca uygulamaya rağmen hala atı alanın Üsküdar’ı geçtiği bir durumda değil. Hala kodlamayı öğrenip, büyük ya da küçük bir işletmenin uygulamasını geliştirebilirsiniz. Hatta temel pratiği öğrendikten sonra bir firmanın uygulamasını yapmak zorunda da değilsiniz. Yaratıcı bir fikriniz varsa neden bir sonraki Instagram’ı ya da Twitter’ı siz kodlamayasınız ki? Pek çok yabancı ülkede kodlama, okullarda ders olarak verilmeye başlandı. Her şeyin dijitalleştiği bu dünyada analog kalmamak ve bir şekilde bu devinime ayak uydurup tren kaçmadan yakalamak mümkün.

6. Oyun geliştiriciliği

oyun geliştiricisi

Oyun oynayarak para kazanabileceğiniz Twitch platformundan bahsettik. Peki aynanın diğer yüzü? Milyar dolarlık oyun pazarına ister büyük firmaların ürettikleri AAA (yüksek kaliteli yüksek bütçeli oyunlar) yapımlar olsun ister daha küçük yapımcıların ürettikleri bağımsız işler olsun her yıl binlerce oyun dahil oluyor. Verilere göre 2017 yılında oyun satışından kazanılan para 108.9 milyar dolar! Böyle bir pazar dururken ve kendi oyununuzu kodlamak, serbest dağıtılan oyun motorlarıyla her geçen gün kolaylaşırken bu sektörden para kazanmak son derece cazip ve mümkün hale geliyor.

Üstelik verilen bu rakam yalnızca perakende oyun satışlarından elde edilen meblağı gösteriyor. Microtransactions denilen, kostüm, silah ya da güçlendirme paketi gibi oyun içi satın alımlarda korkunç bir satış oranına sahip. League of Legends adlı oynaması tamamen ücretsiz oyun, 2014 yılından önce 36 milyon dolar kazanmış. Oldukça yüksek değil mi? Peki bu oyunu yapan şirket olan Riot Games’in birkaç yıl içerisinde bu rakamı katlayarak 964 milyon dolara ulaştığını söylesek? Milyonlarca oyuncuya sahip “LoL” yalnızca oyun içi mikro satışlarla bu rakamları görüyor. Üstelik Lol’ün fikir babası, Defens of the Ancients adlı bir oyun modu. Bu modu yapan ekipten ayrılan iki kişi LoL’ü yaratıyor ve boynuz kulağı geçerek şu anda en çok kar eden oyunlardan biri haline geliyor.

Yurt dışından örnekler bu şekildeyken ülkemiz ne durumda? Çok değil birkaç ay önce, pek çok mobil oyunun üreticisi yerli oyun yapım şirketi Gram Games, FarmVille gibi pek çok oyunun üreticisi Zynga Games’e tam 250 milyon dolar karşılığında satıldı.

Oyun pazarında kazançlar bu şekildeyken, oyun kodlamak her geçen gün daha kolay bir hale gelirken sizin de bu pastadan pay almanız için yapmanız gereken tek şey oyun geliştiriciliğini öğrenmek. Sonrası yaratıcılığınıza ve kod yazmadaki etkinliğinize kalıyor.

7. Grafik tasarım

grafik tasarımcı

Grafik tasarım yeni bir sektör değil. Elle hazırlanıp basılan afişlerden Photoshop ya da Illustrator gibi programlar yardımıyla üretilen içeriklere kadar grafik tasarım uzun zamandır hayatın içinde. Artık yazılımlar sayesinde çok kolay üretilebilen bir obje olduğu için de herkes tarafından talep edilir hale geldi. Tüm dünyada şubeleri olan bir fast food zinciri için de olsa, tek bir şubesi olan küçük bir tavuk dönerci için de olsa, herkes bir şekilde grafik tasarım hizmetlerinden faydalanmak istiyor.

Bu bazen menü bazen logo bazen billboard afişi bazen de koca bir binayı kaplayacak bir giydirme olabiliyor. Bu sektörden para kazanmak istiyorsanız en yaygın kullanılan programlar Photoshop ve Illustrator’ı bir an önce öğrenmeniz gerekiyor. Bu programları öğrenmek için ücretsiz halk eğitim kurslarından faydalanabileceğiniz gibi YouTube, Dailymotion gibi video yayın platformlarındaki eğitim videolarına da göz atabilirsiniz. Ancak burada unutmamanız gereken önemli bir nokta var. Bu eğitimler size programın temel kullanımını öğretir. Yani dosya oluşturmak, kısa yolları kullanmak, yazı oluşturmak, font belirlemek gibi işin teknik kısımlarına hakim olmanızı sağlar. İşin tasarım kısmı ayrı bir eğitim gerektirir ve bir nebze de olsa estetik bakış açısına ihtiyaç duyar. Bu bakış açısını öğrenebilmek için de yine kurslardan ve eğitim videolarından faydalanabilirsiniz ancak sizi sivriltecek asıl şey içinizde barındırdığınız yaratıcılık olacak.

Ayrıca grafik tasarımcıların hayli sabırlı insanlar olması da gerekir. Siz en büyük markalara yaraşır, dünyalar harikası bir tasarımla müşteriye gitseniz bile müşteri sizden logoyu “bir tık büyütmenizi” isteyip tasarımdaki bütün oran orantı dengesinin bozulmasına sebep olabilir. Fikrinizin elbette arkasında durup savunun ancak en nihayetinde müşteri ne isterse onu yapmakla yükümlüsünüz. Unutmayın en iyi tasarım sizin değil, müşterinizin beğendiği tasarımdır.

8. 3D Modelleme

3d model

Yapılan araştırmaya göre 2050 yılına kadar üç boyutlu modelleme sektörü gelişmeye devam edecek ve pek çok farklı alanda kullanılmayı sürdürecek. Bahsettiğimiz oyun sektöründeki modellerin tasarlanmasından, sinema sektörüne kadar şu anda bile pek çok alanda üç boyutlu modellemeye ihtiyaç duyuluyor. Üç boyutlu modelleme yazılımlarının giderek daha yaygınlaşması, bilgisayar performanslarının her geçen gün daha yüksek poligon oranını hesaplayabilmesinden dolayı üç boyutlu modelleme şimdiden başlayıp uzun bir süre para kazanmanızı sağlayabilecek bir sektör.

Ayrıca şu an için bir nebze lüks sayılan üç boyutlu yazıcıların giderek yaygınlaşmasıyla da üç boyutlu modelleme uzmanlarına ihtiyaç duyulacak. Üç boyutlu yazıcıların tıpta kullanılmaya başlanması, çeşitli organların muadillerinin bu yazıcılardan üretilerek kullanılabilmesi modellemeyle yapılabilecek şeylerin sınırını neredeyse sonsuz kılıyor.

Ayrıca sinema sektöründe de her yıl sayısız film üç boyutlu modellemeye ihtiyaç duyuyor. Öyle ki, bilgisayar aracılığıyla yapılmış özel efektlerin ya da karakterlerin yer almadığı bir film görmek artık pek mümkün değil. Üstelik bahsettiğimiz dev bütçeli, fantastik karakterlerin yer aldığı aksiyon filmleri de değil. Makul bütçeli filmlerde bile artık yeşil perde kullanılarak stüdyoda çekilen filmlerin dış mekan çekimiymiş gibi gösterilmesi sağlanıyor.

Üç boyutlu modelleme ve tasarım şu andan itibaren başlayarak uzun yıllar para kazanabileceğiniz ve dünyanın neresine giderseniz gidin bir şekilde iş bulabileceğiniz sonsuz ihtimalleri barındıran bir sektör.

9. Online yayıncılık

online yayıncı

Eskiden, iyi bir kaleminiz olsa ve gayet kaliteli bir roman ortaya çıkarmış olsanız dahi yayınevlerini kapı kapı gezmeniz, buradaki editörlere eserinizi beğendirmeniz ve çok düşük (hatta olmayan) bir ödemeye razı gelip kitabınızı yayınlatmanız gerekirdi. Dünyaca ünlü seri Harry Potter’ın yazarı J. K. Rowling bile kitabın yayınlanmasını sağlayabilmek için 11 tane yayınevinin kapısını çalmış. Diğer on yayınevi şimdi kim bilir ne kadar pişmandır.

Dijital dünyanın bize sunduğu hediyelerden biri de e-kitaplar ve online yayıncılık. Artık Google Play Books ya da Wattpad gibi platformlarda eserinizi ister bölümler halinde, ister bir bütün halinde hiçbir ücret ödemeden yayınlamanız mümkün.

Tabii kitabınızı yayınlar yayınlamaz milyonlarca satıp “en çok satanlar” listesine gireceğinden bahsetmiyoruz ancak anlatacak bir hikayeniz varsa neden bunu para kazanmak için de kullanmayasınız ki? Üstelik uğraşmanız gereken asık suratlı ve eski kafalı bir editör de yok. Yeter ki okuyucularınız kitabınızı beğensin. Öyle ki bu platformlarda yayınlanan bazı eserler kitaplaştırıldı hatta dizisi çekildi. Siz de kaleminize güveniyorsanız, anlatacak bir hikayeniz varsa bu platformlarda yazdığınız içerikleri yayınlayabilirsiniz. Bizim önerimiz, sesinizi duyurana kadar eseri ücretsiz paylaşmak, ardından okunmaya başlamasıyla birlikte bölüm başına uygun bir fiyatlandırmayla listelemeniz olacaktır.

Bu platformlarda yayın yapmak oldukça basit. Bir üyelik hesabı açmanız ve üye arayüzünden hazırladığınız kitap dosyasını ve kapak görselini seçmeniz kitabınızın birkaç dakika içinde tüm dünyayla paylaşılması için yeterli. Yeter ki ilgi çekici, farklı bir hikayeniz olsun!

10. Fizik tedavi uzmanlığı

doktor hasta

Ortalama yaşam süresi tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de artış gösteriyor. Ancak yaşam süresinin uzaması, kalitenin de doğru oranda arttığı anlamına gelmiyor. Hem yaşam kalitesini artıran hem de donuk omuz, boyun fıtığı gibi uzun terapiler gerektiren hastalıkların tedavisinde fizik tedavi uzmanlarına büyük ihtiyaç duyuluyor. Ayrıca, özellikle futbolculara ödenen bonservis bedelleriyle her futbolcunun hem kulübü hem de kendisi için inanılmaz değerlere ulaşmasından dolayı kulüplerde de etkin fizik tedavi uzmanlarına ihtiyaç duyuluyor. Fizik tedavi uzmanı olabilmek için derslerde başarılı olmak yeterli değil. Fiziksel bazı özelliklere de ihtiyaç duyulan bu sektörde eğer kendinizi geliştirirseniz işsiz kalmanız son derece güç.

Türkiye’nin hemen her il ve ilçesinde bulunan rehabilitasyon ve fizik tedavi merkezlerinde iş bularak hatırı sayılır bir maaşla çalışabilirsiniz. Ancak burada hastayla çok yakın temasta olacağınızdan kişisel hijyeninize dikkat etmeniz ve işveren diliyle prezentabl görünmeniz oldukça önemli. Yapılan araştırmalara göre fizik tedavi uzmanlığı ülkemizin gelecekteki popüler meslekleri arasında gösteriliyor. Eğer bu alanda ilerlemeyi düşünüyorsanız vakit kaybetmeden gerekli eğitimleri ve sertifikaları almaya başlamalısınız.

11. Uluslararası ilişkiler yöneticiliği

dünya haritası eller

Globalleşmeyle birlikte küçük çaplı yerel işletmeler bile eğer doğru yönetiliyorsa küresel markalar haline gelebiliyor ya da büyük şirketler, diğer ülkelerde de varlık göstermek isteyerek ya bu ülkedeki aynı sektörden bir firmayı satın alıyor ya da kendi şubesini açıyor. Bu bağlamda ülkeler arası diyaloğun kurulması ve sürdürülmesi de büyük önem arz ediyor. Eskiden bu bölümün mezunlarına yalnızca diplomat olabilir gözüyle bakılırken artık uluslararası ilişkiler eğitimi almış kişiler yerli ya da yabancı sayısız fırsata sahip.

Uluslararası ilişkilerin yönetiminden sorumlu uzmanlar, yerel bir firmada işe başlayıp kendilerini göstermeleri halinde yurt dışında varlığını sürdüren daha büyük firmalara geçiş sağlayabiliyor. Bu nedenle bu bölümde ilerlemek isteyenlerin ufku olası fırsatlara ve imkanlara karşı daha açık olmalı.

Ancak uluslararası ilişkilerle ilgili kariyer yapmak isteyenlerin önündeki en büyük faktör yabancı dil. Artık İngilizce bilmek bir lüks sayılmıyor. Lisede verilen eğitim ve açılan sayısız kursla birlikte İngilizce bilmek firmalar için yeterli değil. Bu nedenle bu uzmanlık alanında yükselmek için özellikle ekonomik dengeleri takip etmek ve global ekonomide söz sahibi olma potansiyeli olan ülkelerin dilini öğrenmek de kişiye artı değer katacaktır. Örneğin her geçen gün büyüyen ekonomisiyle Çin, uluslararası ilişkiler uzmanlığı düşünen kişilerin hedefi olabilir.

12. Beslenme uzmanları ve diyetisyenler

diyetisyen

Çağın getirdiği pek çok iş kolu artık oturarak, bilgisayar başında çalışma zorunluluğu getiriyor. Fiziksel aktivite gerektiren sektörler giderek azalıyor. Öyle ki inşaat sektöründe bile artık işin büyük bölümünü makineler yapıyor. Fiziksel aktivitenin bu kadar düştüğü, bilgisayar başında geçirilen vaktin de bir o kadar arttığı düşünüldüğünde tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de aşırı kilo bir problem. Gıda tüketimi vücudun ihtiyaç duyduğu enerji miktarından fazla olunca vücutta yağlanma meydana geliyor. Aşırı kilo ya da obezite, kalp hastalıklarnın da kapısını açıyor.

Hareketsizliğe bağlı kilo problemlerinin giderek artması nedeniyle işinde uzman diyetisyenler de bir o kadar değerleniyor. Eskiden bir elin parmaklarını geçmeyen diyetisyen sayısı, kilolu ya da obez nüfusun artmasıyla birlikte hayli artmış durumda. Yapılan araştırmalar, hareketsiz yaşamın giderek artacağını gösteriyor. Bu nedenle beslenme uzmanları ve diyetisyenlere de aynı oranda ihtiyaç duyulacak.

Kilosunda problem olmayan kişilerin de kilosunu muhafaza edebilmesi ve ihtiyaç duyduğu oranda kalori alması için beslenme uzmanları gerekiyor. Bilinçsiz yapılan diyetler ya da kulaktan dolma tavsiyelerle alınan reçetesiz ilaçların sonu çok acı olabiliyor. Bu yüzden kilo kontrolü ya da aşırı kilolardan kurtulmak için işinde etkin beslenme uzmanları ve diyetisyenlere hayli ihtiyaç duyuluyor. Bu konuda gerekli eğitimleri aldıktan sonra ister kendi muayenehanenizi açabilir isterseniz devlet hastaneleri ya da diğer özel kuruluşlarda çalışabilirsiniz.

13. Özel eğitim öğretmenleri

özel eğitim öğretmeni

Engelli kişilerle ilgili daha fazla bilgi sahibi oldukça, bu kişilerin toplumdan dışlanması durumu da ortadan kalktı. Verilen eğitimler sayesinde hem topluma kazandırılıyorlar hem de engellerinin oranına göre belli kurum ve kuruluşlarda iş bulabiliyorlar. Ancak engelliler için özel eğitime ihtiyaç duyuluyor. Bu tarz eğitim veren okulların giderek artmasıyla özel eğitim öğretmenlerine duyulan ihtiyaç da artıyor.

Örneğin yakın bir zamana kadar işaret dili bilen kişi sayısı hayli düşükken bugün bu rakam giderek artıyor. Bu durum özel eğitim alması gereken kişiler için açılan okulların sağladığı istihdamdan kaynaklanıyor.

2017 verilerine göre Türkiye’de engelli oranı nüfusun %6,9’unu kapsıyor. Bu oran hiç azımsanmayacak derecede yüksek. Engelli kimselerin izole edilerek kendi haline bırakıldıkları günler artık geride kaldı. Özel eğitim öğretmenlerinin verdiği eğitim sayesinde bu kişiler rahatlıkla sosyalleşebiliyor ve iş bulabiliyorlar.

Ülke nüfusunun 6,9’unu yokmuş gibi davranmak yerine onları topluma kazandıracak eğitimleri vermeyi tercih etmek, gelişmişlik göstergesidir. Bu bağlamda, bu okulların giderek artacağını ön görmek de hiç zor değil. Okul sayısındaki artış da doğal olarak beraberinde bu kuruluşlarda görev alabilecek liyakata sahip kişilere duyulan ihtiyacı artıracaktır. Günümüzde bile özel eğitim öğretmenlerine hem bu kuruluşlarda hem de bire bir eğitimlerde büyük ihtiyaç duyulmaktadır.

14. Veri analiz uzmanlığı

veri analiz uzmanı

Ne küçük işletmeler ne de büyük işletmeler artık bakkal hesabı yapıyor. Eski dönemde, yıl sonunda genel tablo ortaya konur ve yalnızca kar zarar dengesine bakılırdı. Artık bu detaylar mikro seviyede inceleniyor. Düzenli tutulan veriler, mikro ya da makro seviyede incelenip değerlendiriliyor. Bu nedenle de veri analiz uzmanlarına ihtiyaç duyuluyor. Bir şirketin yalnızca bütün yıl yaptığı kar zarar tablosu artık tek başına bir anlam ifade etmiyor. Bir şirket çalışanının paylaştığı bir tweet’e bağlı olarak şirketin satışları o ay içerisinde bile bir anda düşebiliyor.

Tüm bu verilerin toplanıp değerlendirilmesi de veri analiz uzmanlarına düşüyor. Bir şirketin ya da kurumun neden zarar ya da kar ettiği, reklam kampanyasının ne kadar etkili olduğu, sosyal medyanın etkisi gibi pek çok değişken veri artık bütün olarak veri analistleri tarafından incelenerek daha kapsamlı ve nokta atışı bir tablo ortaya koyuyor. Kar marjını yükseltmek isteyen pek çok şirket günümüzde veri analistlerine başvurarak değerlendirme yapmasını istiyor. Veri analizi uzmanlığı yaparak ister kendi ofisinizden bağımsız hizmet verebilir, isterseniz yüksek ölçekli bir şirkette çalışabilirsiniz. Veri analiz uzmanı olabilmek için masaya dökülen bilgileri değerlendirme yetisiyle birlikte öngürünüzün de güçlü olması gerekir. Çıkan veriler ışığında elde edilen sonucu bu öngörülere göre bir kez daha değerlendirmeniz hem siz hem de şirketiniz için isabetli bir eylem olur.

15. Web tasarımcılığı

web tasarımcı

Kodlamanın oyun ve uygulama sekmelerinden bahsettik. Ama asıl temeline inmek gerekirse web tasarımcılığının hala ihtiyaç duyulan bir meslek olduğunu söylemek gerekli. Bir dönem lüks kabul edilen internet sitesi sahibi olma kavramı artık geride kaldı. Bugün irili ufaklı her şirket, her kişi imkanları dahilinde bir site açıyor. Bazı siteler şablonlar kullanarak ücretsiz web sitesi yapımı hizmeti sunuyormuş gibi görünse de kurumsal firmaların hiçbiri bunu tercih etmiyor. Ayrıca sitesinin daha “kişiye özel” görünmesini tercih eden bireysel kullanıcılar da bu şablon site hizmetlerine sıcak bakmıyor.

Web tasarımcılığı kodlamayla beraber grafik tasarım bilgisi de gerektiriyor. İşin yalnızca kodlama kısmını da yapabilirsiniz ancak bu sefer bir tasarımcıyla beraber işleri yürütmeniz gerekir. Tam hizmet verebilmek için tam donanımlı bir web tasarımcısı olmanız gerekiyor. Bu yüzden kodlamayla birlikte grafik tasarım da öğrenmeniz yerinde olur.

İnternet yerine başka bir global ağ kavramı gelmediği ya da dünya üzerindeki herkes bir anda web tasarımcılığını öğrenmediği sürece bu iş koluna duyulan ihtiyaç her daim artarak devam edecek. Bu işten freelance yani serbest çalışarak bir gelir elde edebileceğiniz gibi, bu işleri düzenli olarak yapan bir ajansa girerek de para kazanmanız mümkün. İkisinin de kendine göre avantajları ve dezavantajları var. Freelance tasarımda daha yüksek oranlarda kazanç elde edersiniz ancak hem ödemelerde hem de yeni ve güvenilir müşteriler bulmakta sorun yaşayabilirsiniz. Ajansta çalışırsanız yine hatırı sayılır bir geliriniz olur ve müşteri peşinde koşmak zorunda kalmazsınız. Ancak neticede maaşlı bir çalışan olduğunuz ve işvereniniz sizden maksimum verim almak istediği için sınırlarınızı zorlayacak oranda kodlama ve tasarım yapmanız gerekebilir.

16. Freelance danışmanlık

tabletli adam

Pek çok büyük firma zaman zaman değişik konularla ilgili danışmanlık hizmetine ihtiyaç duyar. Bu mali durumla ilgili alınabilecek tavsiyeler ve yönlendirmeler olabileceği gibi şirketin kurumsal bir değişime gitmesinden kaynaklı logo ve çeşitli görsellerin tasarımıyla ilgili de olabilir. Şirketler her zaman ihtiyaç duyacakları konularla ilgili danışmanları şirket bünyesinde tutmayı tercih ederek maliyeti düşürmek isterler ancak daha nadir ihtiyaç duydukları konularda bu tarz hizmetler veren şirket ya da kişilere başvururlar. Bir konuda uzman olduğunuzu düşünüyorsanız ve bu uzmanlığınızı bir şirkete tavsiyelerde bulunabilecek hitabet yeteneğiyle süsleyebiliyorsanız serbest, yani freelance danışmanlık hizmeti sizin için biçilmiş kaftan. Ancak elbette ki “ben uzmanım” demekle uzmanlığınızı kanıtlamanız mümkün değil. Bunun için uzmanlık dalınızla ilgili kurslara giderek sertifika almalı ve potansiyel müşterilerinizin dikkatini çekmelisiniz. Uzman yönlendirmeniz sayesinde danışmanlık yaptığınız şirketlerin sektörde daha iyi, daha hızlı ve daha güçlü bir hale gelmesini sağlayabilirsiniz.

Freelance danışmanlık hizmetinde sattığınız ürün uzmanlık bilginizdir. Belli bir müşteri portföyü oluşturduktan sonra çeşitli seminer ve webinarlar düzenleyerek de hem sesinizi daha fazla kişiye duyurabilir hem de bu tarz işlerde belirleyici unsurlardan biri olan network’ünüzü genişletebilirsiniz. Freelance danışmanlık hizmetinde müşteri bulabilmek için interneti ve sosyal medya sitelerini etkin kullanmanız gerekir. Fiziksel bir ofisiniz olmadığını varsayarsak kendinizi tanıtmanızın ve reklamlarınızın hedefinize en net şekilde ulaşmasını sağlamanın yolu siteniz ve sosyal mecralar üzerinden gerçekleştireceğiniz promosyonlardır. Freelance danışmanlık yaparak kazanacağınız para uzmanlık seviyeniz, müşteri kaliteniz ve verdiğiniz hizmetin sıklığına göre değişkenlik gösterir. Bu işi yapmaya başlar başlamaz senelerdir bu sektörde olan kişilerle aynı ücreti kazanmanız çok mümkün değil ancak müşterileriniz sizin birikiminizden faydalanıp daha iyi noktalara geldikçe hem müşteri sayınız hem de kaşenizin değeri giderek artacak. Ayrıca eğer yabancı diliniz varsa, bu konuda hizmet veren sitelerden birine üye olarak dünyanın tüm ülkelerinde danışmanlık hizmeti arayan kişi ve kuruluşlara ulaşarak uzmanlık bilginizden yararlanmalarını sağlayabilirsiniz.

17. İnternet/konsol kafe işletmeciliği

konsol kafe

Eski görkeminden uzak olsa da internet ve konsol kafeler özellikle online oyunların artması sebebiyle yeniden revaçta. Artık hemen her evde bilgisayar olmasına rağmen özellikle gençler, arkadaşlarıyla “sosyalleşme” etkinliği olarak internet kafeye gidip League of Legends oynamayı evde oynamaktan daha cazip buluyor ya da bilgisayara kıyasla daha az kişinin sahip olduğu konsolların bulunduğu kafelerde futbol oyunlarındaki meziyetlerini sergilemekten büyük keyif alıyorlar.

Eskiden hem internet kafelerde hem de konsol kafelerde korsan oyunlar yüklenerek maliyet düşürülüyordu ancak artık bu tip mekanlara yapılan denetimler sıklaştı. Korsan yazılım bulunması halinde ödenen ceza miktarı orijinal oyun ve işletim sistemleri için ödenmesi gereken miktarı çoğu zaman aşıyor.

İnternet kafe açma hevesi olanların dikkat etmesi gereken bir nokta da bilgisayar donanımları olmalı. Artık internet kafeye giden gençler donanım bilgisine sahip ve eğer oynadıkları oyunda istedikleri performansı alamıyorlarsa başka bir kafeyi tercih ediyorlar. Bu yüzden kuracağınız sistemler aşmış oyuncu bilgisayarları olmasa bile “açılsın yeter” mantığından da uzak olmalı.

18. Solucan gübresi üreticiliği

solucan gübresi

Kulağa ne kadar garip gelse de solucan gübresi üretimi şu anda ülkemizde son derece yaygın bir biçimde yapılıyor. Özellikle düşük maliyeti sebebiyle tercih edilen solucan gübresi üretimi için ihtiyaç duyulan şey bir miktar Kaliforniya solucanı ve meyve sebze atıkları. Solucanlar, bu atıkları tüketerek bir yandan organik gübre üretimi sağlarken bir yandan üremeye devam ederek üretim miktarını artırıyor. Vermicompost olarak geçen bu gübre, bitkilerin verimini, dayanıklılığını ve kalitesini artırdığı için pek çok kişi tarafından gün geçtikçe daha da tercih edilir hale geliyor.

Az miktarda solucan ve az miktarda atıkla küçük bir mekanda başlayabilecek olmanızdan dolayı solucan gübresi üreticiliği para kazanmak için uygulayabileceğiniz en etkin yöntemlerden birisi. Solucanların da bir sermaye türü olduğunu düşünürsek, onların düzenli olarak üremesi de sermaye artışı anlamına gelir.

Solucan gübresi üretimiyle ilgili dikkat edilmesi gereken nokta, bu sektörün giderek popüler hale gelmesinden dolayı aynı oranda da dolandırıcıların artmasıdır. Özellikle pek çok haber sitesinde, özel bir solucan türü olan ve vermicompost adlı gübreyi üreten Kaliforniya solucanı yerine normal toprak solucanı gönderimleri söz konusudur. Bu nedenle bu işe başlamayı düşünüyorsanız, güvenilirliğinden emin olduğunuz ve süreç içerisinde destek almayı sürdürebileceğiniz kişilerle çalışmayı tercih edin.

19. Video editörlüğü (kurguculuk)

video editörlüğü

Evinizdeki ortalama donanıma sahip bir bilgisayarla yapabileceğiniz maliyet gerektirmeyen işlerden biri de video editörlüğüdür. İster büyük bir film ya da dizi projesini kurgulayın isterseniz birkaç dakikalık basit bir YouTube videosunu, eğer işin temelini kaptıysanız bu işten çok rahat para kazanabilirsiniz.

Kurguculuk dendiğinde akla genel olarak film ve dizi montajı gelse de artık günümüzde sosyal medya platformlarına üretilen videolardan düğün günü videolarına kadar pek çok farklı alanda video editörlerine ihtiyaç var. Adobe Premiere, Final Cut ve Edius gibi programları öğrenip kısa videolar kurgulayarak işe başlayabilirsiniz. Özellikle başarılı montaj örnekleri ve After Effects adlı efekt ve rötuş programını da öğrenmenizle birlikte aranılan bir video editörü olmanız işten bile değil.

Quentin Tarantino’ya yönetmenliğe başladığı dönemde, bir nevi onu aşağılamak için hangi film okulundan mezun olduğunu sorduklarında, herhangi bir okula gitmediğini ama çok fazla film seyrettiğini söyler. Bu video editörleri için de geçerli bir yöntemdir. Görüntüleri parçalayıp yeniden birleştirmeyi artık bazı mobil uygulamalar bile kolaylıkla yapabiliyor. Sizin burada tercih edilmenizi sağlayacak şey, farklı ve yaratıcı bir bakış açısıyla görüntüleri birleştirip anlamlı bir bütün haline getirmeniz olacaktır.

20. Müzisyenlik

müzisyen

Her geçen gün işletmeciler buldukları her boş noktaya bir kafe açıyorlar. Bu kafelerden bazıları canlı müzik yaparak diğerlerinden ayrışıp daha fazla müşteri çekmeyi hedefliyor. Aynı şekilde yazlık mekanlar ya da oteller de gerçekleştirdikleri etkinlikler kapsamında pek çok müzisyeni ağırlıyor. Eğer sesiniz güzelse ya da bir enstrüman çalabiliyorsanız müzik yaparak para kazanabilirsiniz. Tabii bu işin başlangıç evresi. Kendinizi müziğe adayıp o yolda geliştirirseniz ünlü bir müzisyenin arkasında sahne almanız hatta şöhret olmanız son derece olası. Özellikle internet dünyasının popülerliği kolaylaştırıcı etkisiyle, gücüne inandığınız bir şarkınızı buraya yükleyerek sesinizi tüm dünyaya duyurabilirsiniz. Siber zorbalara ise kulak asmayın. Onlar insanların mutsuzluklarından beslenen zavallı asalaklar yalnızca.

Müzisyenlik genelde bir tutkuyla oluştuğundan çoğu zaman para kazanma düşüncesi ikinci plandadır. Ancak her işte olduğu gibi eğer burada da yeteneğinizi konuşturup müşterinizi (kafedeki dinleyiciler, arkasında sahne aldığınız sanatçı, dinleyicileriniz) memnun etmeyi başarırsanız bu emeğinizin karşılığını muhakkak alırsınız. Yeter ki kendinize inanmaktan vazgeçmeyin.

21. İnternet güvenliği uzmanı

internet güvenliği uzmanı

Siz değil de örneğin bir arkadaşınız farzı misal yazılım dünyasına, kodlamaya son derece hakim ve bu arkadaşınız yeteneğini çeşitli siteleri, banka hesaplarını, kredi kartlarını hack’lemek için kullanıyor. O arkadaşınıza bu işleri yapmayı sürdürerek legal yoldan para kazanabileceği bir yol olduğunu söyleyin. İnternet güvenliği uzmanları, yazılım bilgilerini kullanarak sitelerdeki, mobil uygulamalardaki ya da online satış platformlarındaki kod açıklarını bularak bunların giderilmesini sağlayan kişilerdir. İnternet dünyasında çeşitli siteleri çökertmek için çalışan ne kadar hacker varsa bu sitelerin ve yapıların güvenliğini sağlamak için çalışan da en az o kadar yazılımcı vardır. İnternet güvenliği uzmanlarının çoğu eskiden bu tarz illegal işlere bulaşmış olmalarından dolayı bir hacker’ın nasıl düşündüğünü ve hangi arka kapıları kullanabileceğini bildiğinden bu geçişleri kontrol ederek mevcut düşmanın tüm yollarını tıkamaya çalışır.

İnternet güvenliği uzmanları özellikle kendi yazılımlarını kullanan ve büyük mevduatlarla çalışan şirketlerin olmazsa olmazıdır. Güvenlik duvarlarının düzenli olarak kontrol edilmesinden tutun da bilgisayarlara takılan USB’lerin saçabileceği virüslere kadar bu uzmanların denetimindedir. İş yüklerinin bu kadar fazla olması ve işlerindeki hassasiyet sebebiyle de hatırı sayılır paralar kazanırlar. Eğer arkadaşınız legal işlere yönelmek isterse ona internet güvenliği uzmanlığından bahsedebilirsiniz.

22. İçerik yazarlığı

bilgisayar

İnternet sonsuz bir derya ve günün her saati, her dakikası bu deryada bir şeyler tüketiliyor. Peki tüketilen bu verilerin yerine yenisini kim koyuyor? Tabii ki içerik yazarları! İçerik yazarları, SEO (search engine optimisation/arama motoru optimizasyonu) kurallarına uygun olarak belli anahtar kelimeleri içeren içerikler üretirler. Bu içerikler çeşitli haber ya da sağlık sitelerinde yer alabildiği gibi, sosyal medya sayfalarında da bulunabilir. Özellikle belli anahtar kelimeler arandığında sitesinin ön planda yer almasını isteyen site yöneticileri, sitelerinin konseptinde bu tarz içerikler hazırlatır ve Google’da yapılan aramalarda ilk sıralarda görülerek ziyaretçi sayılarında artış sağlarlar.

İçerik yazarı olabilmek için bir bilgisayarınız olması yeterli. Bu tarz hizmet veren sitelerden birine üye olduktan sonra (genelde birkaç yüz kelimelik bir deneme yazısıyla üye olabiliyorsunuz) talep edilen içerikleri alarak yazarlığa başlayabilirsiniz. Kazancınız, klavye hızınıza ve içerik üretmeye ayıracağınız vakitle doğru orantılı. Ne kadar çok içerik üretirseniz o kadar çok kazanırsınız.

23. Sanal asistanlık

tablet ve not defteri

Artık filmlerde gördüğümüz, patronun yanında sürekli yapışık ikiziymiş gibi gezen ve ona günlük programını aktaran asistanların devri sona eriyor. Post modern çağın getirdiği sanal asistanlık aynı işleri, bilgisayarınız, tabletiniz ve telefonunuz aracılığıyla yapmanıza olanak veriyor. Üstelik patronunuzun peşinde koşmak zorunda kalmadan tüm toplantıları ayarlayabilir, gelen mailleri derleyip bir rapor halinde patronunuza iletebilir ve güzel bir kafede kahvenizi yudumlarken manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Özellikle yurtdışında son dönemde oldukça tercih edilen sanal asistanlık ya da uzaktan asistanlık sayesinde hem işveren hem de asistanlar oldukça rahat ediyorlar. Ayrıca multitasking yeteneğiniz varsa tek bir kişiye asistanlık yapmak zorunda da değilsiniz. Birden fazla işverenle çalışıp hepsinin ajandalarını düzenleyerek gerekli olduğu durumlarda onları yönlendirerek kazancınızı katlayabilirsiniz. Sanal asistanın görevi gerçek asistanla aynıdır. Randevuları düzenlemekten, belli bir konuyla ilgili araştırma yapmaya, seyahatleri düzenlemekten e-maillerin yönetilmesine kadar gerçek bir asistanın görevleri neyse sanal asistan da aynı işlerden sorumludur. Eğer tertipli, düzenli biriyseniz ve organizasyonel yeteneklerinize güveniyorsanız sanal asistanlık yaparak bir ofisin duvarları içinde boğulmak zorunda kalmadan güzel bir gelir elde edebilirsiniz

Bir önceki yazımız olan Seyahat Acentası Bilet Satış Ofisi Nasıl Açılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.