İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Seyahat Acentası Bilet Satış Ofisi Nasıl Açılır?

07.08.2020

Son yıllarda ülkemizde en gözde işlerinden birisi, seyahat acentası açmak. Yolculuk ve tatil planlarında müşterilerin seyahat edecekleri araçların biletlerini ayarlayarak büyük bir hizmet sunan bu işletmeler çok da rağbet görüyor. Çünkü bildiğiniz gibi hem uçak hem otobüs hem de tur şirketleri oldukça fazla. İnsanlar bu çeşitlilik arasında kaybolmaktansa işlerini bilet acentası aracılığıyla halletmeyi tercih ediyorlar. Bu nedenle turizm acentası açmak oldukça karlı bir iş diyebiliriz. Eğer sizin de bir miktar sermayeniz varsa ve girecek yeni bir sektör arıyorsanız seyahat acentası işini değerlendirebilirsiniz. 

Seyahat Acentası Nasıl Açılır?

Bildiğiniz üzere uçak bileti satışı, gemi yolculukları, otel rezervasyonları ve yeni turlara katılmak için başvuruların kabul edildiği bu ofisler sürekli olarak tıklım tıklım olmaktadır. Özellikle de yaz aylarında. Hem yurt dışına gezmek amaçlı gitmek isteyenlere hem de ülkemizin farklı yerlerini görmek isteyenlere yol gösteren ve rehberlik hizmetleri sunan seyahat acenteleri iyi gelir getiren işletmeler arasında. Ayrıca bu işe girdiğinizde sadece ofislerden çalışmanız gerekmiyor. İlerleyen adımlarda bilet satış sitesi kurmak gibi işlere girerek işletmenizi online ortamlara da taşıyabilirsiniz. İnternetten uçak bileti ve tur programları satarak işinizi büyütebilirsiniz. Biz bu yazımızda hem uçak ve otobüs bileti satış bayiliği nasıl açılır o konu üzerinde duracağız hem de online seyahat acentası kurmak için neler gerekli onlara bakacağız. Siz de merak ettiklerinizi öğrenebilir ve bu işin size uygun olup olmadığını anlayabilirsiniz. 

Bağımsız Bilet Acentası Açmak mı Yoksa Seyahat Acentası Bayilik Almak mı?

Gireceğiniz bu işte 2 türlü iş yapılmaktadır. Eğer kendi şirketinizi açmak istiyorsanız işler biraz daha zor ancak daha kazançlı olacaktır. Bu aşamada bağımsız acenta nasıl açılır derseniz, ilk adımda yapmanız gerekenlerden bahsedelim. Öncelikle her bir seyahat firmasıyla tek tek görüşerek anlaşma sağlamalısınız. Ne kadar çok firmayla görüşürseniz müşterilerinize sunacağınız çeşitlilik o kadar artar. Tabi bu şekil bağımsız çalışmak masraflarınızı artacaktır ancak ilerleyen zaman içerisinde ise kazancınız artabilir. 

Otobüs ve uçak bileti bayiliği almak isterseniz de farklı şirketlerle görüşerek bayilik şartlarını öğrenmelisiniz. Bildiğiniz gibi bu işine dahil olan birçok şirket var. Hepsinin de şartları farklı. Burada önemli olan sizin müşteri profilinize uygun olan acentayı seçmeniz. 

Peki, Seyahat Acentası Açmak İçin Gerekli Belgeler Neler?

Uçak veya otobüs bilet satış ofisi açmak için hangi yolu seçeceğinize karar verdikten sonra kolları sıvayabilirsiniz. Bu aşamada sizden istenilen belgeler ve resmi gazetede yayımlanan acente açmanın şartları şu şekildedir:

 • Başvuru dilekçesi,
 • İş yeri açma ve çalışma ruhsatı,
 • Acenta unvanının kabul edildiğine ilişkin bakanlıkça verilen yazı,
 • Başvuru sahibi tüzel kişinin iştigal konusu olarak turizm veya seyahat acentalığı faaliyetinin de yer aldığı şirket ana sözleşmesinin bulunduğu Ticaret Sicili Gazetesi,
 • İmzaya yetkili kişi veya kişilerin de belirtildiği Ticaret Sicil Tasdiknamesi,
 • Başvuru sahibi anonim şirketlerde, yönetim kurulu üyeleri ve şirketi temsile yetkili kişi veya kişilerin, diğer şirketlerde ise tüm ortakların ve şirketi temsile yetkili kişi veya kişilerin nüfus kayıt sureti ve adlî sicil belgesi,
 • Tüzel kişiliği temsile yetkili kişi veya kişilerin imza sirküleri,
 • Seyahat acentasının, 35 inci maddede belirtilen personeline ait belge, nüfus kayıt sureti, sosyal güvenlik kurumundan alınacak yeni tarihli çalışma belgesi,
 • Acenta unvanına ilişkin taahhütname,
 • Sahip ve temsile yetkili kişilere ilişkin taahhütname,
 • Kuruluş teminatı aslı.

Eğer yukarıda yer alan şartlar sağlanıyorsa başvuru yapabilirsiniz. Bu aşamada “Seyahat Acentalar Yönetmeliği”ni inceleyerek diğer detaylara bakabilirsiniz. Yönetmeliği görüntülemek için bölüm sonundaki linki kullanabilirsiniz. 

Seyahat Acentalar Yönetmeliği için TIKLAYINIZ!

İş Yeri Açma ve Çalışma Ruhsatı Nasıl Alınır?

Ofis Yerleşimi ve Müşteri Profili

Şirketiniz için güzel ve işlek bir yerde ofis kiralayıp güzel ve olması gerektiği gibi dekorasyonu yapılması gerekmektedir. Bilgisayar, telefon, yazıcı, ofis mobilyaları ve pazarlama ürünlerini tedarik etmeniz sizin tarafınızdan sağlanacağından biraz zor bir süreç olabilir. Ama tüm gerekli ofis malzemelerini bir araya getirdikten sonra profesyonel bir şekilde çalışmaya başlayabilirsiniz.

İnterneti kullanarak reklamınızı yapabilir ve müşteri kitlenizi kendinize çekecek kampanyalar düzenleyebilirsiniz. Müşteri profilinizi belirlerken ofisi açtığınız çevreyi inceleyebilirsiniz. Daha çok yurt içi seyahatler mi yoksa yurt dışı geziler mi tercih ediliyor bunları öğrenmelisiniz. Aynı şekilde aileler tatil için mi rezervasyon yaptırıyor yoksa gezginler kimsenin bilmediği turlara mı katılmak istiyor bu detaylara hakim olmanız müşteri profilinizi anlayabilmeniz açısından oldukça önemli. 

Online Rezervasyon Sitesi Kurmak

Günümüzde internet herkes tarafından kullanılıyor. Bu nedenle artık yalnızca otobüs ve uçak bilet bayisi açmak yeterli değil. İnterneti mutlaka kullanmalısınız. Şirketiniz için geniş çaplı bir rezervasyon sitesi kurdurun. Bu sayede internetten online bilet alacakları da işletmenize çekebilirsiniz. 

Tekel Bayi Açmak İçin Gerekenler

Otel Açmak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

Bir önceki yazımız olan Filli Boya Bayiliği Nasıl Alınır? Filli Boya Bayilik Şartları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 8 YORUM
 1. Orhan dedi ki:

  Merhaba! Kuşadasında yaşıyorum kuşadasında bilet satış yeri açmak istiyorum maddi sorunum yok iş yerim var yardımcı olun lütfen

 2. Rıza polat dedi ki:

  Ben bir kamu kuruluşundan emekliyim.Bir uçak bileti acentası açmak istiyorum.Bu konuda hiç bir bilgim yok.Bu işi yapan,bilen varsa beni de bilgilendirirseniz sevinirim.Şimdiden teşekkür.

 3. Hasan dayan dedi ki:

  Acente acmak istiyorum van bölgesinde beni bilgilendirip yardimci olavak bi acenta veya firma yardimci olup yönderirse sevnirim az da olsa bi sermayem var simdiden tsk

 4. Onur dedi ki:

  Merhaba binuc.com alan adının sahibiyim. Bin ve Uç kelimeleriyle bir reklam stratejisi kurulabileceğini düşünen girişimcilere alan adımı satmak istiyorum. onurga@gmail.com

 5. tarık dedi ki:

  bu iş sadece internet üzerinden yaılamaz mı?

 6. Edip dedi ki:

  Merhabalar acenta açmayı düşünüyorum fakat bu sektörde hiç bilgim yok. Sadece ucak bileti satışı için düşünüyorum. Çünkü son zamanlarda gözle görülür bir artma söz konusu.
  neredeyse her köşede yeni açılmış acentalar görüyoruz ki buda ister istemez havayolu sektörüne cezbediyor.
  Bu iş için ne kadar bir sermaye gerek ortalama?

  Yardimci olursaniz sevinirim

  1. ramazan dedi ki:

   25 bin tl yeterli

   1. Ayfer dedi ki:

    25 bin mi ben 50 diye biliyorum belge için sadece