İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Sokakta ve Evlere Süt Satışı Yaparak Para Kazanmak

30.07.2020

Süt evlerde en çok tüketilen ürünlerden biri. Özellikle çocuklu ailelerin dolaplarından süt hiç eksik olmaz. Ayrıca evde kendi yoğurdunu yapan kişiler de düzenli olarak süt alır. Fakat sütle ilgili sıkıntılı bir durum var. O da marketlerde satılan pastörize sütlerin ne kadar sağlıklı olduğu konusu. Bildiğiniz gibi birçok uzman son dönemlerde organik beslenmenin önemine vurgu yapıyor. Bu da insanların organik ve doğal günlük süt arayışını artırıyor. Başta çocuklu aileler olmak üzere günümüzde neredeyse herkes günlük süt arayışı içinde.

Tabii büyük firmalar günlük süt pazarındaki payı gördüğünden beri bu alanda da ürün sunuyor. Ama bu ürünlerin de bir raf ömrü olmak zorunda olduğu için hepsi mutlaka işlemden geçiyor. Yani açık satılan çiğ sütün yerini hiçbir şey tutmuyor diyebiliriz. İşte aslında bu durum da “Süt satmak istiyorum” diyenlerin işine yarıyor. Sokakta süt satmak ve sütçülük yapmak isteyen kişiler organik ürünlere yönelinen bu dönemlerde bir adım daha öne çıkıyor. Siz de süt işi yapmak istiyorum diyorsanız, süt satarak para kazanma hakkındaki bu yazımızı inceleyebilirsiniz. 

Seyyar Süt Satıcılığı Yapmak

Günlük süt hakkında da tartışmalar var. Bir kesim açık süt satışı işinin sağlıksız olduğunu dile getiriyor. Diğer taraftan bir kesim de açık sütün son derece sağlıklı olduğunu ve herhangi bir sorun teşkil etmediğini söylüyor. Ama ne olursa olsun günümüzde sokakta süt satışı devam ediyor ve çok da ilgi görüyor. Hazır süt içmek yerine taze günlük süt içmek isteyenler şehirde bulamadıklarında köylerden gelen tanıdıklarından çiğ süt sipariş ediyor. Sonuçta çiğ süt de evde kaynatılarak bakterilerden arındırılabiliyor. 

Tüm bu açılardan bakıldığında sütçülük işi oldukça karlı ve güzel bir iş. Siz de gerekli şartları sağladıktan sonra seyyar süt satışı işine girebilirsiniz.

Elbette bu işe girişmeden önce bilmeniz gereken önemli noktalar var. Detaylara dikkat etmez ve işi planlamazsanız doğal günlük süt satma işi size umduğunuz geliri getirmez. İlk olarak, eğer bu işten para kazanmak istiyorsanız öncelikle, insan sağlığı konusuna çok önem vermeniz gerekiyor. Sattığınız sütün her zaman taze olması çok ama çok önemli. Tabii ilk etapta sizden belki kimse süt almayabilir. Çünkü yeni bir satıcı olduğunuz için müşterilerin size güvenmeyebilir. Ama bir kere ürünü denedikten sonra memnun kalırlarsa, sürekli sizden alışveriş yaparlar. Çünkü aslında seyyar sütçülük yapanlar arasında her zaman taze ve temiz süt satan kişi bulmak oldukça zordur. 

Bunların dışında da yapmanız gereken planlar ve dikkatli olmanız gereken noktalar var. Şimdi gelin günlük taze süt satışı nasıl yapılır, hangi aşamalardan sonra işe başlanır, ona bakalım.

Süt Temin Etmek

Sütleri kendi hayvanlarınızdan mı sağıp satacaksınız yoksa başka birisinden süt alıp satmak gibi bir niyetiniz mi var? İlk olarak bu noktayı açıklığa kavuşturmalısınız. 

İlk seçenekte maliyet biraz daha azalır, çünkü size süt satan kimse olmadığından satış karı da koymayacaktır. Ama kendi hayvanlarınız yoksa mecburen sütü başkasından alacaksınız.  Satıcılar sütü genellikle köylerden temin ederler. Yani açık ya da toptan süt satışı yapacak olan kişilerin ilk adresi en yakın köylerdir. O yüzden kendinize güvenilir ve sürekli olarak süt alabileceğiniz bir satıcı bulmanızı öneririz. Tabii bu aşamada sütü alacağınız tesisin onaylı bir tesis olduğundan emin olmalısınız. Geçtiğimiz yıllarda yapılan değişiklikler sonucunda süt üreticilerinin belirli şartları sağlaması koşulu getirildi. Yani süt alacağınız yerin Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Çiğ Sütün Arzına Dair Tebliği kurallarına uygun olması gerekiyor. 

En Çok Süt Veren İnek Cinsleri ve Fiyatları?

Süt Satacak Muhiti Belirlemek

Her işte olduğu gibi mahallede süt satışı yaparken de kendinize bir alan belirlemeniz gerekecektir. Bu sizin dağıtım yapacağınız bölgenin büyüklüğüne göre değişebilmektedir. Ya da şöyle yapabilirsiniz. Çok büyük bir ilçede hizmet vereceksiniz diyelim. Haftanın her günü aynı yere gitmektense haftanın 7 günü farklı mahallelere giderek daha fazla kazanç elde edebilirsiniz. Ev hanımları sütleri genellikle sabah aldıklarından sizin de erkenden kalkıp sütünüzü satıcıdan almanız gerekecektir. Sonrasında saat çok geç olmadan satış yapacağınız muhite gidebilirsiniz. 

Fiyatlandırma

Süt satarak para kazanma gibi bir amacınız varsa, fiyatlandırmayı çok iyi ayarlamalısınız. İlk olarak diğer sütçülerin kaça sattıklarını öğrenin. Daha sonra masraflarınızı hesaplayın. Tüm bunlara göre de litre başına bir fiyat belirleyin. Dışarıda satılan çiğ süt fiyatları 1,5 TL’den başlıyor ve 4 TL’ye kadar çıkıyor. Tabii burada satış yaptığınız muhitin ekonomik durumu büyük önem taşıyor. Fiyat belirlerken tüm bu noktaları göz önünde bulundurmanız para kazanmanız açısından oldukça önemli. 

Süt Satmak İçin Araba Lazım mı?

Bu işi yapmak için illa çiğ süt satış arabası sahibi olmanız gerekmiyor. Yani eğer kendi mahallenizde süt satışı yapacaksanız “Arabam yok yapamam” demeyin. Çünkü bu iş sadece arabayla yapılmıyor. Arkası sepetli ya bisiklet ya da elektrikli bisiklet ile de bu işi yapabilirsiniz. Mahallede gezerken hem size spor olur hem de ticaret. Bir yandan para kazanırsınız bir yandan da sağlık için spor yapmış olursunuz.

Peki, Açıkta Süt Satmak Yasak mı?

Geçtiğimiz yıllarda çiğ sütün satışıyla ilgili birtakım düzenlemeler getirildi. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nca yapılan düzenlemelere göre, çiğ süt üreten tesisler denetlenecek ve sağlık kontrollerinden geçirilecek. Kriterleri sağlamayan işletmelere ceza verilecek. Süt satışı yapan kişiler de onaylı tesislerden süt alabilecek. Yani eğer bakanlık tarafından uygun kabul edilen yerlerden ürün alıp satanlar için çiğ süt satışı cezası diye bir şey yok.

Tabii mahallede süt satışı yaparak evinize para götürmek istiyorsanız bu işi hakkını vererek yapmanız gerektiğini bir kez daha hatırlatalım. Süte su karıştırmak ya da sağlıksız sütler alıp insanlara satmak gibi düzenbazlık yapan satıcılardan olmayınız. Zaten bu fark edilirse müşterilerinizi hızla kaybedersiniz ve bir daha iş tutturmanız zor olur. Çünkü böyle şeyler kulaktan kulağa hızlı yayılır. 

Eğer işte başarılı olursanız zaman içerisinde sütçü dükkanı açmak gibi işlere de girişebilirsiniz. Bu günlerde çiğ süt dükkanı açmak oldukça karlı bir iş olarak görülüyor. Küçük bir dükkandan da satış yapabilirsiniz. 

Şarküteri Açmak İçin Gerekli Belgeler Neler?

Bakkal Açmak için Neler Gerekli? 

Bir önceki yazımız olan Seyahat Acentası Bilet Satış Ofisi Nasıl Açılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 16 YORUM
 1. Ömer dedi ki:

  Ümraniye ve çevresine günlük süt yumurta tereyağı temin edilir toptan parelende.

 2. musa dedi ki:

  Bu isi yapmak istiyorum malatya da toptan sut saticisi ariyorum

  1. Hüseyin ER dedi ki:

   Musa kardeşim Mayısda Malatya ya bir süt çiftçigi kurucaz inşAllah o zaman sana süt tedarik edebiliriz.

 3. çetin dedi ki:

  Selamunaleykum istanbul tepeotende sütcülük yapiorum toptan süt almak isteyenler keci sütü manda sütü yumurta tereyagi vb.akla gelecek her türlü gida malzemesi temin edilir

 4. gulten dedi ki:

  Izmitte toptan yağlı güzel süt verebilecek kandıra yada çığlık varsa irtibata gecebiliriz

 5. gulten dedi ki:

  Izmite Taoptan yagli güzel süt satan olursa irtibata gecebilirim

 6. Hafize muharremoglu dedi ki:

  Kendi ciftligim iz var trakyada toptan sut almak isteyenler bu işi yapmak isteyen olursa görüşülür üstteki yağ oranımız 4.33 tur

  1. Huseyin dedi ki:

   Merhaba Trakyanın neresi ist getiriyormusunuz açık sutmu şişelimi fiyat ne kadar

 7. Serdal dedi ki:

  Bu işi yapmayı düşünüyorsunuz araba almadan da önce komşularınız akrabalarınız alır.toptan süt isteyenler eğer yakın çevreniz biraz varsa kesnlikle bu işe başlamalısınız

 8. Serdal dedi ki:

  Doğal kendi çiftliğimizden üretim yeri maltepe.toptan süt için ulaşabilirsiniz.

  1. Ali dedi ki:

   Ciftligi olan kisiler numaralarni birakirlarsa irtibata gecelim

  2. Cemil dedi ki:

   Telefonunuzu yazarmısınız

 9. Bulent dedi ki:

  Araba alıp bu işi yapmayı düşünüyorum…

  1. Mehmet dedi ki:

   Yardımcı olurum kardeş

   1. Huseyin dedi ki:

    S aleyküm arkadaşlar bende bu işe başlamak istiyorum her türlü fikir ve görüşlerinizi almak istiyorum yardimci olursaniz sevinirim ne yapmam gerekiyor nasıl baslama gerekiyor vs ist gungoren de oturuyorum