İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

İngiltere’de Çalışmak: İmkanlar, İlanlar, Asgari Ücret, Yaşam Şartları

Son yıllarda ülkemizdeki yaşam şartlarının zorlaşması, artan trafik ve gürültü kirliliği, iş yerlerindeki mesailerin uzun olması gibi etkenlerden dolayı yaşantısını yurt dışında sürdürmek isteyen vatandaşlar bulunuyor. Yurt dışındaki bazı ülkelerin yaşam şartlarının ülkemizden daha iyi olması sebebiyle vatandaşlar, bu yolu tercih ediyor. Bu nedenle vatandaşlar, gidebilecekleri ve imkanların iyi olduğu ülkeleri araştırıyor. Bu ülkelerden oluşan listenin ilk sıralarında ise hiç kuşkusuz İngiltere yer alıyor.

Yurt dışında Çalışmak İçin Neler Yapmalısınız: Yurt Dışında Çalışmak İstiyorum, Fırsatlar Neler?

İngiltere’de Yaşam Nasıldır?

İngiltere’deki yaşam ülkemizdekinden büyük bir ölçüde farklılık gösteriyor. Özel okulların ücretleri buradaki okullara nazaran daha düşük. Kaliteli eğitim için tercih edilebilir bir ülke olan İngiltere’de çoğu yer birbirine yakın ve yürüme mesafesinde. Bundan sonraki yaşamını İngiltere’de geçirecek olan kişiler için “İngiltere’de yaşamak pahalı mı?” sorusunu, ülkenin çeşitli bölgelerinde fiyatların değişkenlik gösterdiğini söyleyerek yanıtlayabiliriz. Özellikle Londra gibi merkezi yerlerde yaşamak pahalı olsa da diğer yerlerin Türkiye ile kıyaslayınca daha uygun olduğunu söyleyebiliriz.

İngiltere’deki alım gücü yine diğer ülkelere kıyasla daha avantajlı. Orada yaşayan kişiler, ülkenin asgari ücret yapısı, marketlerin fiyat endeksleri, hükumetin belirlediği para politikası gibi etkenlerden dolayı ülkemizdeki alım gücünün neredeyse 5-6 katına ulaşabiliyorlar.

İngiltere’deki evler de ülkemizdeki evlerden biraz daha farklı. Genelde oradaki evler daha minimalist, sade ve küçük oluyor. Evdeki yaşam da aynı ölçüde sade bir şekilde ilerliyor. İngilizler, kültürleri gereği daha az gösterişli ve işlerine yarayacak eşyaları tercih ediyorlar. Bu durum da eve ve ev eşyalarına daha az maliyet ayırdıkları anlamına geliyor. İngilizler evdeki eşyaların lüksünden ziyade ev içindeki yaşamlarına dikkat ediyorlar.

Refahın En Yüksek Seviyesi: Dubai’de Çalışma Şartları ve İmkanları Neler?

İngiltere’de pek çok ulaşım seçeneği mevcut. Londra’da bulunan metro ve demir yolu hattı, İngiltere’nin en ücra köşesine dahi ulaşıyor. Londra’daki metro, en pratik ulaşım olarak biliniyor. Sabah 5’ten itibaren hizmet vermeye başlayan metroyu yavaş bulanlar için tren seçeneği de mevcut. Tren metroya göre biraz daha maliyetli fakat çok daha hızlı. Tren de tıpkı metro gibi sabahın çok erken saatlerinde çalışmaya başlıyor. Öte yandan otobüsler de şehir içi ulaşımda kullanılıyor. Bisiklet tercih eden kişiler için de şehrin yapısı kolaylık sağlıyor. Bisikletle ulaşım rahatlıkla yapılabiliyor. Bu yolu genelde öğrenciler tercih ediyor.

İngiltere’deki çalışma hayatı ile ülkemizdeki çalışma hayatı arasında da farklar bulunuyor. Öncelikle İngiltere’de ülkemizdeki kadar uzun çalışma saatleri olmuyor. Çoğu iş yerinde haftada 35-37 saat arasında mesai yapılıyor. Mesailer haftanın beş günü oluyor ve 09:00- 16:30 arası çalışılıyor.

Ankara Antlaşması ve İngiltere Vatandaşlığı

Ankara Antlaşması, 1963 yılında imzalanan bir antlaşmadır. O dönemlerde Almanya, Fransa ve Benelüks ülkeleri ile Türkiye arasında imzalanmıştır. Bu antlaşma, taraf ülkelere dönemin kanunlarının ilerleyen zamanlarda uygulanması hakkını tanımaktadır. Türkiye’deki vatandaşlar bu antlaşmayla “Ankara Anlaşması Vizesi” alarak Avrupa Birliği ile iş birliği içinde bulunan ülkelerde kendi işlerini kurma ve İngiltere’de yaşama hakkına sahiptir. Bu vizeye İngiltere’de iş kurmak isteyen, 18 yaşını doldurmuş olan ve T.C. vatandaşlarının başvurma hakkı vardır. Bu antlaşmayla kişiler kendi iş yerlerini kurabileceği gibi başvuran herkesin kendi iş yerini açması gibi bir zorunluluk yoktur. Kişiler uzmanlık alanları doğrultusunda çalışma imkanına da yine bu antlaşma aracılığıyla erişebilirler. Fakat bu noktada kişi ilk başvurusunda hangi mesleği yapacağını söylediyse, İngiltere’ye gittiğinde beyan ettiği mesleği yapmak zorundadır.

Ankara Antlaşması ile İngiltere’ye yerleşen kişiler her iş dalında istihdam edilebilirler. Kişiler restoran, mağaza, market, kafe gibi daha alt kesimlerdeki yerlerde çalışabilecekleri gibi danışmanlık, mimarlık, mühendislik de yapabilirler.

Uzaklarda Bir Yaşam Kurmak: Kanada’ya Göçmen Olarak Nasıl Gidilir?

İngiltere’de Çalışmak

İngiltere, Amerika’dan sonra en fazla göç alan ülkeler arasındadır. Yabancı nüfusun bir kısmı İngiltere’ye eğitim almak için gelen öğrencilerden oluşmaktadır. Diğer kısmını ise yabancı ülkelerden çalışmak için gelen kişiler oluşturur. İngiltere’de iş bulmak, yapılacak olan işin niteliğine göre zorlaşıp kolaylaşabilir. İngiltere’ye çalışmak için giden kişiler için iki seçenek bulunmaktadır:

  • Herhangi bir uzmanlık alanı olan, bir konuda genel anlamda uzmanlaşmış ve eğitimini tamamlamış kişiler için kurumsal firmalarda tam zamanlı olarak çalışma ortamı sağlanabilir.
  • Bir diğer seçenek ise, eğitim için İngiltere’ye giden ya da vasıfsız veya yarı vasıflı olarak orada bulunan kişiler için yarı zamanlı ya da tam zamanlı çalışma ortamının sağlanmasıdır.

Herhangi bir uzmanlık alanına sahip kişilerin genellikle kariyer meslekleri vardır. Bu kişiler kurumsal firmalarda tam zamanlı şekilde çalışırlar ve oldukça yüksek maaş alırlar. Kariyer mesleklerine sahip olan fakat yeni mezun ve alanında tecrübesiz olan kişiler daha az ücretlerle işe başlasalar da birkaç yıl içinde deneyim kazanarak yüksek maaşa geçiş yaparlar.

Farklı Bir Fırsat Daha: Almanya İşçi Alımları ve Başvuru Şartları

İkinci seçenek ise daha çok oraya eğitim almaya gitmiş öğrencilerin günlük harçlıklarını kazanmak için yaptıkları işlerdir. Öğrenci olmayan kişiler ise, yarı vasıflı/vasıfsız kişilerdir. Bu bireyler yarı zamanlı/tam zamanlı olarak daha az ücretlerle çalışırlar. Örneğin restoran veya kafelerde mutfak personeli, temizlik elemanı, resepsiyonistler, temizlik ve bakım onarım işiyle ilgilenenler bu gruba girmektedir. Bu kişiler asgari ücret üzerinden maaş alırlar. İngiltere’de asgari ücret, kişinin çalışma saati üzerinden hesaplanmaktadır. Kişi o ay içinde kaç saat çalışmışsa, ay sonundaki asgari ücreti o kadar olacaktır.

İngiltere’de Mühendis Olarak Çalışmak

Endüstrinin sürekli olarak büyümesi, küreselleşme, nüfusun artması gibi etkenler sonucunda İngiltere’de mühendislere duyulan ihtiyaç da artmıştır. Bu nedenle İngiltere’ye mühendis olarak çalışmaya giden kişiler için oradaki iş imkanları fazladır. Ayrıca İngiltere’de mühendis olarak çalışmanın; ücretlerin yüksek olması, planlı şekilde oluşturulan mesai saatleri, kullanılan izin süreleri gibi avantajları da bulunmaktadır.

İngiltere’de Mimar Olarak Çalışmak

İngiltere’de mimarlık mesleği avantajlı fakat zordur. İş ilanlarının ve bu alanda açığın fazla olması dolayısıyla iş bulma konusunda genellikle sıkıntı olmasa da bu mesleği yapmak için İngiltere’ye kabul edilme şartları zorlayıcıdır. İngiltere’de mimar olmaya hak kazanmak için üniversitede 5 yıllık eğitim alma zorunluluğu bulunmaktadır. Üniversite mezuniyetinin ardından en az iki yıl çalışma hayatının içinde bulunulmuş olması gerekir. İngiltere’de mimarlık eğitimi Royal Institute of British Architects’e bağlı olarak yürütülmektedir. Bu eğitim süreci ise 3 aşamadan oluşmaktadır. İlk aşama 3-4 yıllık, tam zamanlı bir üniversite eğitimini içermektedir. İkinci aşamada öğrenciler, deneyimlerini kazanacakları 1 yıllık sürece girerler. 1 yıl boyunca Türkiye’deki staja benzeyen bir çalışma yürütürler. Son aşama ise, final yeterlilik sınavlarından oluşmaktadır. Bu aşamaları başarıyla tamamlayan kişiler mimar olmaya hak kazanırlar.

İngiltere’de Hemşire Olarak Çalışmak

İngiltere’de gelişen imkanlarla birlikte hemşirelere duyulan ihtiyaç da artmıştır. İngiltere Hükumeti, hemşire olarak çalışmak isteyenlerin vize sınırlamalarını esnettiğini belirtmiştir. Ulusal Sağlık Servisi yetkilileri İngiltere’de yeteri kadar sağlık personeli olmadığından ve bu sorunun çözülmesi gerektiğini açıkladı. Bu nedenle İngiltere’de hemşire olarak çalışmak kolaylaştı. Bunun için ön koşullardan bir tanesi yeteri kadar İngilizce bilgisinin bulunmasıdır. Kişilerin hemşire olarak çalışabilmesi için İngiltere’deki Genel Tıp Konseyi’nin uyguladığı OET adlı sınava girmeleri gerekir.

İngiltere’de İşçi Olarak Çalışmak

İngiltere’de işçi olarak çalışmak, yukarıda da belirttiğimiz gibi iki şekilde mümkündür. İngiltere’ de iş imkanları her iki seçenek için de bulunmaktadır. Vasıfsız ya da yarı vasıflı olarak çalışmaya giden kişilerin “İngiltere’de ne iş yapılır?” sorusunu ise garsonluk, resepsiyonistlik, temizlik elemanı, tamir ve bakım işleri, bahçıvanlık, çocuk bakıcılığı şeklinde yanıtlayabiliriz.

İngiltere’de Maaşlar Nasıl?

İngiltere maaşlar konusunda değişkenlik gösteren ülkelerdendir. Kişilerin çalıştıkları kurumlar, yaptıkları işler, deneyimleri, kullanabildikleri bilgisayar programları ve meslekleri bu değişkenliğin sebepleridir. Kariyer meslekleri olarak adlandırılan, uzmanlık alanlarında çalışan kişiler asgari ücretin üstünde maaşlar alırken; vasıfsız ya da yarı vasıflı kişiler için bu ücretler düşecektir.

İngiltere’de İşçi Maaşları

İngiltere’de asgari ücret üzerinden çalışan işçiler, çalıştıkları saat kadar ücret alırlar. İngiliz vatandaşları ile aynı özlük hakkına sahip olan kişiler, saati 7,5-8 pound civarına çalışırlar.  Kişilerin aylık ortalama brüt kazançları 1200-1500 pound olmaktadır. Yıllık olarak elde edilen gelirin 11.500 pounda kadar olan kısmı için vergi ödenmemektedir. Fakat bu miktarın üstüne çıkan kazançlar için gelir vergisi kesintileri ortaya çıkar. Yapılan kesintiler sonucu aylık gelir 1100-1400 pound arasında olur.

İngiltere’de Çalışma İzni

İngiltere çalışma izni konusunda sıkı tutum sergileyen ülkelerden bir tanesidir. İngiltere’de çalışma izni olmadan çalışmak yasa dışı durumlardandır ve cezai yaptırımı vardır. Bu yaptırımlar:

  • İngiltere vizesine başvuru yasağı
  • İngiltere Ankara Anlaşması vizesine başvuru yasağı
  • İngiltere turist vizesine başvuru yasağı

İngiltere’de Çalışma Vizesi

İngiltere, çalışma vizesi veren ülkelerden bir tanesidir. Türkiye’den İngiltere’ye giden kişiler genel olarak Ankara Antlaşması ile çalışma vizesi alabilmektedirler. İngiltere’de oturma izni de yine aynı şekilde alınabilir. Kişiler kuracakları işler için ya da kurumsal firmalarda buldukları pozisyonlar için çalışma ve oturma vizelerine başvuru yapabilirler.

İngiltere’de İş İlanları

İngiltere’de kariyer yapmak isteyen, vasıfsız ya da yarı vasıflı şekilde çalışmak isteyen kişiler İngiltere iş ilanları sitelerini takip etmektedirler. Bu siteler sıklıkla güncellenir ve yeni işler eklenir. Bu nedenle hayatına İngiltere’de devam etmek isteyen kişilerin sürekli bu sitelerdeki ilanları takip etmeleri gerekir. İngiltere’deki işlere ulaşabileceğiniz iş ilanları siteleri şunlardır:

https://www.indeed.co.uk/

Bir önceki yazımız olan İsrail İnşaat İşçi Alımı Yapan Firmalar ve İsrail İş İlanları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.