İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Haber Muhabiri ve Gazeteci Nasıl Olunur

Haber Muhabiri ve Gazeteci Olmak İçin Gerekenler

Merhaba Sayın Okurlarımız. Belkide bir çoğunuzun merak ettiği bir meslek grubu olan Gazetecilik mesleği hakkında sizlere bilgi vermek istiyoruz. Akşam haberleri izlerken mutlaka kendi kendimize sormuşuzdur ” Acaba Nasıl Gazeteci Oldular ” diye. Bu sorunuza cevap arıyorsanız makalemizi sonuna kadar dikkatli bir şekilde okumanızı tavsiye ediyoruz. En merak edilen İş Fikirlerini ve Merak Edilen Meslekleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz. Öncelikle şunu belirtmek istiyoruz ki Gazetecilik ya da muhabirlik gerçekten çok zordur. Soğuk kış günlerinde şahit olmuşsunuzdur haber bulmak ve yapmak uğruna ne zor şartlar altında çalıştıklarına. Bu yüzden bunu ilk olarak söyleme gereği duyduk.

Nasıl Gazeteci Olunur ve Muhabir Olmak 2015

Eğer bir gazeteci olmak istiyorsanız ilk önce Lisans eğitimi veren 4 yıllık bir İletişim Fakültesinin  Gazetecilik ya da Radyo ve Televizyon Bölümünden mezun olmanız gerekmektedir. Bir şey daha eklemek istiyoruz ki ancak bu mesleğe ilgi duyuyorsanız seçmenizi tavsiye ediyoruz. Aksi halde yapmayacaksanız bu mesleği boşuna seçmeyin diyoruz.  Çünkü kendinizden ödün vermeniz gerekecektir.

Eğer fakülteden mezun oldunuz ya da olmak üzereyseniz staj yapmanız mecburidir. İlk tercih olarak TRT seçebilirsiniz. Eğer şansınız varsa burada staj yaparsanız gerçekten iyi bir referans olarak notlar arasına eklenebilir.  Okul hayatınız boyunca sizin ilerde bir gazeteci bir spiker bir muhabir olacağınızı unutmayınız ve çevrenizde olan bitenleri dikkatli bir şekilde gözlemlemeniz gerekmektedir. Her şey sizin mesleğiniz için bir tecrübe olarak görülebilir.

Kendinize büyük gazetecileri örnek alabilirsiniz. Geçtiğimiz senelerde kaybettiğimiz büyük gazeteci Mehmet Ali Birand çok iyi bir gazeteci diyebiliriz. Kendinize birisini örnek alın ve yolundan gidin diyebiliriz.

Gazetecilikte dil çok önemlidir. Örneğin çok iyi derecede Arapça biliyorsanız ilerde bir Arap Televizyon Kanalının  Temsilcisi olabilirsiniz. Bunun için dil bilmek her zaman sizin faydanıza olacaktır.Eğer iyi bir gazeteci olmak istiyorsanız dediklerimizi sakın kulak ardı etmeyin. Her yerde haber var. Asla Yılmayın.! diyoruz.

Kaynak

Kaynak

Bir önceki yazımız olan Dış Ticaret Mezunu Ne İş Yapar? İş Olanakları ve Çalışma Şartları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.