İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Denek Olarak Para Kazanmak – Denek Arayan İlaç Firmaları 2020

Günümüzde ek iş yapmak isteyen insanların sayısı oldukça fazla. Geçim sıkıntısı çeken ev hanımları, işsizlik sorunuyla karşı karşıya kalan vatandaşlar ve ek gelir elde etmek isteyen öğrenciler farklı işlere yönelerek para kazanmaya çalışıyorlar. Bu aşamada izlenebilecek çeşitli yollar var. Evlere iş veren firmalar paketleme, katlama, kutulama gibi işler için eleman arıyor. Bunun yanında alternatif olarak tercih edilebilecek bir başka ek gelir kapısı var: İlaç deneği olmak.

Her ne kadar çok sayıda işveren  hanelere ek işler verse de bu durum yetersiz kalabiliyor. Dolayısıyla insanlar ilaç denekliği gibi yeni ek gelir kaynaklarına yöneliyorlar. Çok sayıda insanın evini asgari ücret ile geçindirdiğini düşündüğümüzde ilaç deneme işi ve benzeri ek gelir kapılarına başvurmanın normal olduğunu görebiliriz. 

İlaç Deneği Ne İş Yapar?

Denek olmak istiyorum fakat bu yolda beni nelerin beklediğini tam olarak bilmiyorum diyorsanız, öncelikle bu iş kolunu yakından tanımalısınız. 

İlaç denekleri, ilgili şirketler tarafından üretilen yeni ilaçların deney aşamasına katılan gönüllü bireylerdir. Gönüllü derken ücretsiz anlamında değil tabii. Kobay olarak para kazanmak isteyenler ilaçlarını deneyecek gönüllüler arayan firmalarla çalışarak belirli bir ücret karşılığında sürece dahil olurlar. 

Denek olarak para kazanmak isteyen kişiler ilaç şirketlerinin belirlediği prosedüre sadık kalarak ilerlerler. Bu süreç 2-3 günde sürebilir birkaç hafta da. Ama çoğunlukla bu zaman zarfı boyunca herhangi bir sağlık tesisinde veya hastanede kalmanız gerekmez. Normal hayatınıza devam edebilirsiniz. Yalnızca deneyi yürüten doktorların verdiği beslenme ve aktivite programlarına bağlı kalmalısınız.

İlaç Deneği Nasıl Olunur?

Son yıllarda çok sayıda insanın ilaç denekliği yaptığı görülmektedir. Aslında bu sektör ülkemizde çok gelişmiş değildi. Yani birkaç yıl öncesine kadar ilaç deneği arayan firmalar bir elin parmağını geçmiyordu. Fakat gelişen teknoloji ve ihtiyaçlar bu gidişatı değiştirdi. İlaç denekleri aranıyor gibi haberlerin ve denek olma iş ilanları duyurularının da yaygınlaşması ile birlikte bu sektöre duyulan ilgi de artmış oldu.

Kobay olmak istiyorum fakat nereye başvuracağımı bilmiyorum diye düşünüyorsanız, endişe etmenize gerek yok. Çünkü bu yazıda denek olarak para kazanmak için neler yapmanız gerektiğini detaylarıyla anlatacağız. Peki, denek nasıl olunur? Herkes denek olabilir mi?

Tahmin edebileceğiniz gibi herkes ilaç denekliği yapamaz. Bu iş için belirli koşulları sağlamak gerekir. Bu koşulları şöyle özetleyebiliriz:

 • 18 yaşından büyük olmalısınız.
 • Herhangi bir sağlık probleminiz bulunmamalı. Zaten ilaç denek başvuru aşamasında size kan testi, idrar tahlili, EKG gibi tetkiler yapılıyor. Sizin sağlığınız için önemli olan bu aşamadan sorunsuz bir şekilde geçmeniz gerekiyor.
 • İki farklı ilaç deneyine katılabilmek için en az 2 ay ara vermeniz gerekiyor.
 • Son adımda ise ilaç denek başvuru formu üzerindeki tüm alanları düzgünce doldurmanız ve size sunulan sözleşmeyi iyice okuyarak imzalamanız isteniyor. 

Gönüllü denek başvuru yaptıktan sonra belirli protokoller doğrultusunda başvuru ve sağlık durumu değerlendiriliyor. Denek olup olamayacağı da bunlara göre belirleniyor.

Türkiye’de ilaç denekliği işi genellikle işsizler, acil ek gelire ihtiyacı olanlar ve öğrenciler tarafından sıklıkla yapılmaktadır. Ayrıca deneklerin büyük bir çoğunluğunu erkeklerin oluşturduğunu da belirtmek gerekiyor. Çünkü kadınların hamilelik, doğum riskleri ve beslenme bozuklukları gibi durumları göz önünde bulundurarak risk teşkil etmemesi açısından erkekler üzerinde ilaç deneyleri daha fazla oluyor.

İlaç Denek İş İlanları Nerede Duyurulur? Denek Olmak İçin Nereye Başvurulur?

Denek arayan ilaç firmaları 2020 yılı itibariyle artış göstermiştir desek yalan olmaz. Çünkü içinde bulunduğumuz küresel virüs krizi kobay ilanları üzerinde ciddi bir etki yarattı.

Ülkemizde faaliyet gösteren tüm üniversite hastaneleri, araştırma hastaneleri, özel ilaç şirketlerine bağlı olarak çalışan laboratuvarlar, özel sağlık kuruluşları ilaç deneği arıyor. Siz de yaşadığınız şehirde bulunan hastanelerle görüşerek bu işe başlayabilirsiniz. Fakat bu aşamada dikkatli olmanız gereken noktalar var. Bu iş sağlıkla doğrudan ilgili olduğu için çalışacağınız kurumu iyi seçmelisiniz. İyi bildiğiniz, güvenilir sağlık kuruluşlarına yönelmelisiniz. Örneğin; sokakta ya da durakta “Denek aranıyor” ilanıyla beraber verilen telefon numaralarına dikkat etmelisiniz. Birçok kötü niyetli kişi bu tip ilanlarla insanları kandırmaya çalışıyor. Bu durumlara karşı dikkatli olmalısınız.

İlaç Denekleri Ne Kadar Kazanıyor?

İlaç deneklerinin kazandığı miktarlar hakkında net bir bilgi vermek kesinlikle doğru olmayacaktır. Ancak yapılan test başına yaklaşık olarak 250 TL ile 1.000 TL aralığında ücret aldıkları bilinmektedir. Testin uzunluğu, süresi, yoğunluğu ve riskleri gibi faktörler artıkça kazanç da o oranda artış göstermektedir.

Evde Ek İş İmkanları

İnternetten Para Kazanmanın Yolları

Bir önceki yazımız olan Evde Muhasebe İşi Yaparak Düzenli Ek Gelir Sağlamak başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 20 YORUM
 1. Nazif dedi ki:

  Bende İstanbul Avrupa yakasındayım paraya ihtiyacım var deneklik yapabilirim 43 yaşında sigara alkol alışkanlığım yoktur

 2. Toprak dedi ki:

  İlaç denegi olmak istiyorum

 3. Yalçın dedi ki:

  Bilecikte yaşıyorum. Denek olmak istiyorum.

 4. Murat dedi ki:

  Merhabalar Ankarada yaşıyorum 42 yaşındayım sağlık sorunum yok. İlaç deneği olabilirmiyim.

 5. Abdurrahman Köysu dedi ki:

  mrb 21 yasindayim istanbulda oturuyorum saglikliyim denek olmak istiyorum abdurrahmankoysu@gmail.com

 6. fatma dedi ki:

  denek için nasıl başvuru yapabiliriz

 7. Serkan dedi ki:

  Acil gelire ihtiyacim var ne deneği olursa yaparim adana çukurovada oturuyorum geri donus yaparsaniz sevinirim

 8. MURTAZA dedi ki:

  İLAÇ DENEĞİ OLMAK İSTİYORUM
  TELEFONUMA MESAJ YAZINIZ

 9. Soner akdağ dedi ki:

  Denek olmak istiyorum

 10. İsa Karpuz dedi ki:

  18 Yaşnıdayım İlaç Deneği Olmak İstiyorum…