İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Kepçe Operatörü Nasıl Olunur? Kepçe Ehliyeti Nasıl Alınır?

İş makineleri operatörlüğü, yüksek maaşları sebebiyle, cazip gelen mesleklerden biridir. Bu nedenle birçok kişi iş makinesi operatörü nasıl olunur diye merak etmektedir. Ayrıca iş bulma sıkıntısı çeken üniversite mezunları ve atanamayan öğretmenler de kepçe operatörü ehliyeti almaktadır. 

Kepçe Operatörü Nedir?

Kepçe operatör tarafından kullanılan bir iş makinesidir. Kepçe operatörü de kum, çakıl gibi hafriyat malzemelerini, toprak ya da gübre gibi yumuşak maddeleri ve akla gelebilecek her türlü inşaat atığı, ev enkazı gibi elle taşınması mümkün olmayan şeylerin taşınması işlemini gerçekleştiren kişidir. Operatör kepçe olarak tanımlanan iş makinesi sayesinde söz konusu malzemeleri bir noktadan diğerine taşıyabilir veya bu malzemelerin kamyonlara yüklenmesini sağlayabilir. 

Kepçe Operatörlüğü Görev Tanımı Nedir?

Kepçe operatörlerinin gün içerisinde yapacakları işler çalıştıkları alana göre değişiklik gösterebilir. Genel olarak kepçe operatörlerinin iş tanımında şu görevler yer alır:

 • Kepçeli iş makinesine çalıştırarak iş alanına götürmek.
 • Aracın kepçesini güvenli ve kontrollü bir şekilde kullanarak taşınacak malzemeleri iş makinesine yüklemek.
 • Araca yüklenen malzemeyi daha önceden belirlenen alana veya araca boşaltmak.
 • Kepçeli iş makinesinin bakım ve onarımını yapmak.
 • Gün içerisinde taşınan malzemelerin cins ve miktarlarını kayıt altına almak.

Kepçe Operatörü Nasıl Olunur?

Kepçe operatörü olmak için G sınıfı ehliyete ihtiyaç vardır. Bu ehliyet tipine sahip olan kişiler kepçe operatörü iş ilanları arasından kendilerine uygun olan işleri seçerek başvuruda bulunabilirler.

G sınıfı ehliyetiniz yoksa ve iş makinesi operatörü nasıl olunur diye merak ediyorsanız, birazdan anlatacağımız adımları izleyerek kepçe operatörlüğü için gerekli belgeleri toplayabilirsiniz. 

Operatör Olmak İçin Ne Gerekli?

Kepçe operatörü olmak için gerekenler listesinin başında G sınıfı ehliyet ve buna bağlı olarak verilen eğitim programı geliyor. Bu ehliyeti almak için kepçe operatörü kursu veren kurumlardan birine başvurabilirsiniz. Yalnız bu noktada dikkat etmeniz gereken bir detay var. G sınıfı ehliyet eğitiminde yalnızca tek bir iş makinesine odaklanılıyor. Yani aynı anda hem kepçe hem de dozer ehliyeti alamazsınız. Bunu bilmenizde fayda var. 

Kepçe Ehliyeti Nasıl Alınır?

Kepçe operatörü belgesi nasıl alınır diye merak edenlerin yapacağı ilk iş yaşadıkları bölgede söz konusu kursu veren kurumları araştırmak olmalıdır. Bazı illerde yalnızca Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı özel kuruluşlar kepçe operatörü eğitimi verirken bazı şehirlerde halk eğitim merkezleri bünyesinde de kurslar düzenlenmektedir. Bu kurslara başvuracak kişilerde aranan şartlar ise şu şekildedir:

 • 18 yaşını doldurmuş olmak.
 • İş makinesi kullanmaya engel teşkil edecek bedensel ve zihinsel bir rahatsızlık geçirmemiş olmak.
 • En az ilkokul mezunu olmak.
 • Daha önce herhangi bir suç sebebiyle hüküm giymemiş olmak.

Kayıt için istenen belgelerse:

 • Kimlik belgesi,
 • Öğrenim belgesi,
 • Adli sicil kaydı,
 • Sağlık raporu,
 • Vesikalık fotoğraf şeklinde sıralanabilir.

Kepçe Operatörü Eğitim Programlarının Kapsamı Nedir?

Gerekli koşulları sağlayarak ehliyet programına katılan kişiler kurs boyunca aşağıda verilen konular hakkında eğitime tabii tutulurlar.

 • El, göz ve beden koordinasyonu
 • Trafik bilgisi 
 • Motor ve elektrik bilgisi
 • İş organizasyonu
 • İş öncesi hazırlık
 • İlk yardım ve acil durum eğitimi

Eğitim Sonrasında Operatör Nasıl Olunur?

Eğitim sonrasında kazıcı yükleyici kepçe operatörlüğü belgesi almak için iki aşamayı geçmek gerekmektedir.

 • Öncelikli olarak 50 adet sorunun bulunduğu yazılı bir sınav yapılır. Bu sınavıda başarılı bir sonuç elde edebilmek için en az 70 puan almanız gerekmektedir.
 • Yazılı sınavı başarıyla tamamlayan adaylar diğer aşama olan uygulamalı sınava tabi tutulur.
 • Yine uygulamalı sınavdan da en az 70 puan almak gerekmektedir.
 • Uygulamalı sınavdan da en az 70 puan aldıktan sonra kazıcı yükleyici operatör ehliyeti sahibi olabilirsiniz.

Kepçe Operatörü Arayanlar ve İş Fırsatları

Kepçe operatörlüğü her yerde yapılabilecek bir meslek. Çünkü bu işte yaşanılan yerin büyüklüğü ve nüfus yoğunluğunun pek bir önemi yok. En küçük yerleşim yerlerinde bile kepçeye ihtiyaç duyulabiliyor. Bu da kepçe operatörlüğünün geniş bir iş alanı olduğu anlamına geliyor.

Son dönemlerde aralarında KPSS’de atanamayan öğretmenler de dahil olmak üzere birçok kişi operatör nasıl olunur diye araştırmakta ve bu araştırmalar sonucunda kurslara katılarak operatörlük ehliyeti almaktadır. “Operatör ehliyeti nasıl alınır?” sorusuna cevap arayan kişi sayının artması belge veren kurslara yoğun bir talep oluşmasına sebep olmaktadır. Elbette bu yoğunluk uzun vadede iş bulamama kaygısına sebep olabilir. Ama şu an böyle düşünmenizi gerektiren bir durum yok. Çünkü firmaların kepçe operatörü arayışları devam ediyor. Siz de bölüm sonunda verilen linklerden iş makinesi operatörü iş ilanlarını takip edebilirsiniz.

Tüm bunların yanı sıra kepçe operatörleri sadece Türkiye’de değil, yurt dışında da iş bulabiliyorlar. Çeşitli ülkelerde inşaat işlerinde çalıştırılmak üzere ağır makine operatörlerine sıkça ihtiyaç duyulmaktadır. Ağır makine operatörü olmak isteyenler için bu da büyük bir avantaj olarak görülüyor. 

Kariyer.net üzerinden kepçe operatörü iş ilanlarına ulaşmak için TIKLAYINIZ.

Jooble.org’da yayınlanan kepçe operatörü iş ilanları için TIKLAYINIZ.

Kepçe Operatörü Ne Kadar Maaş Alır?

İş makinesi operatörlüğü maaşları kullanılan aracın cinsine göre değişir. Daha önce de dediğimiz gibi bir seferde yalnızca bir çeşit iş makinesi için ehliyet alınabilir. Kepçe operatörü maaşı 2.000-2.500 Türk Lirası’ndan başlar.Bu değer çalışan kişinin tecrübesine, işin cinsine ve zorluğuna göre değişerek suretiyle 5.000-6.000 Türk Lirası’na kadar çıkabilir.

İş Makinesi Operatörü Maaşları

Yurt Dışı İş İlanları

Bir önceki yazımız olan Trafik Zabıtası Nedir? Belediye Trafik Zabıta Görevleri Nelerdir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. yakup dedi ki:

  Ben Adiyamandan yakup bu isi cok arstrdm cok merakim var ama nasil kurs alacam nasl ogrenecem hic bilmiyrm bana yardm ci olursaniz cok sevinirm

 2. Ferhat dedi ki:

  Bende cok istiyorum

 3. yusuf dedi ki:

  Ben ekpps girdim 70 aldim benim memur olma sandim varmi

 4. Zehra demirsan dedi ki:

  Ben bir kadın olarak bu işi yapmayı cok istiyorum ve yapıcam kendime cok güveniyorum bu işe merakım babamdan dolayayı babam da kepçe opuratörü ayrıca motor ustası kepçedeki

  1. halime dedi ki:

   Bence harika bir meslek bende olmak istiyorum ama kadınları çaliştırırlarmı?

   1. mustafa demir dedi ki:

    bnde operatörüm