İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Kepçe Operatörü Nasıl Olunur Belgesi Nasıl Alınır?

Kazıcı Yükleyici Kepçe Operatörü Ehliyeti Nasıl Alınır?

Merhaba Sayın Okurlarımız, günümüzde ağır iş makinelerini kullanan operatörlerin maaşlarının yüksek olması sebebi ile üniversite mezunları da dahil bir çok kişi nasıl kepçe operatörü olunacağını merak etmektedir. Her alanda olduğu gibi yüksek maaşlı işler insanları cezbetmektedir. Örneğin; bir çok üniversite mezunu iş bulamama sıkıntısından dolayı operatörlük kurslarına giderek operatörlük ehliyeti almaktadır. Bunlardan en popülerleri arasında kazıcı yükleyici ehliyeti yani kepçe operatörlüğü yer almaktadır. Kepçe, greyder, dozer, vinç gibi ağır iş makinelerini kullanan insanların yani kepçe operatörlüğü maaşları 1.500 Türk Lirası ile 5.000 Türk Lirası arasında değişmektedir. Ayrıca kolay da iş bulma imkanlarına sahip oldukları için insanların son dönemde bu tür mesleklere eğilimi artmaktadır.

KAZICI-YUKLEYİCİ-EHLİYETİ-NASIL-ALINIR

Aralarında öğretmen dahil unvan sahibi bir çok kişi kurslara katılarak operatörlük ehliyeti ya da belgesi almaktadır. Belge ya da ehliyet veren kurslara talep her geçen gün artmaktadır. Ayrıca bu tür kurslara her yaştan insanlar başvurmaktadır. Kepçe operatörlüğü kurslarına genellikle KPSS sebebi ile atanamayan öğretmenler de yoğun ilgi göstermektedir. Hatta bazı öğretmenler, operatör olarak iş bulmanın öğretmen olarak atanmaktan daha kolay olduğunu da dile getiriyor. Bir çok kursiyer kendi alanlarında iş bulamadıkları için bu tarz kurslara yönelerek farklı sektörlerde iş bulma şansını değerlendiriyor.

Tüm bunların yanı sıra operatörlerin sadece Türkiye’de değil, yurtdışında da iş bulma imkanları yüksek olarak görülüyor. Çeşitli ülkelerde inşaat işlerinde çalıştırılmak üzere ağır makine operatörlerüne sıkça ihtiyaç duyulmaktadır. Ağır makine operatörü olmak isteyenler için bu da büyük bir avantaj olarak görülüyor. Yurt dışında iş imkanının olması, tüm operatörlerin avantaj olarak gördüğü ortak noktalardan biridir.

Kazıcı Yükleyici Kepçe Operatörlüğü Belgesi iki aşama ile alınmaktadır. Öncelikli olarak 50 adet sorunun bulunduğu yazılı bir sınav yapılır. Bu sınavdan başarılı olabilmek için en az 70 puan almanız gerekmektedir. Yazılı sınavı başarıyla tamamlayan adaylar diğer aşama olan uygulamalı sınava tabi tutulur. Yine uygulamalı sınavdan da en az 70 puan almak gerekmektedir. Uygulamalı sınavdan da en az 70 puan aldıktan sonra kazıcı yükleyici operatör ehliyeti sahibi olabilirsiniz.

Kazıcı yükleyici kepçeler, çeşitli materyalleri yükleme – taşıma, tünel kazma gibi bir çok çeşitli alanlarda kullanılmaktadır. Nitelikli ve güvenli bir şekilde kazıcı yükleyici kepçeleri kullanmak isteyen operatör adayları kazıcı yükleyici ehliyeti sınavına girerek bu ehliyetin sahibi olmalıdırlar. Bu ehliyeti alabilmek için 18 yaşını doldurmuş olmanın yanı sıra en az ilkokul mezunu olmak, ilgili kanunların 41. maddesi (e) bendinde sayılan T.C.K. maddelerinden mahkumiyeti olmamak ve iş makinelerini kullanmaya engel teşkil edecek sağlık problemlerinin olmaması gerekmektedir. Ehliyeti almak için gerekli belgeler arasında ise; diplomanın noter onaylı fotokopisi, on adet fotoğraf, sabıka kaydı, sağlık raporu ve nüfus cüzdanı fotokopisi gibi evraklar gereklidir.

Bir önceki yazımız olan İktisat Mezunu İş Olanakları Nelerdir? Nerede Çalışabilirler başlıklı makalemizde İktisat Bölümü Zor Mu, İktisat Mezunları Hangi Sınavlara Girebilir ve İktisat Mezunları Ne İş Yapar hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. yakup dedi ki:

  Ben Adiyamandan yakup bu isi cok arstrdm cok merakim var ama nasil kurs alacam nasl ogrenecem hic bilmiyrm bana yardm ci olursaniz cok sevinirm

 2. Ferhat dedi ki:

  Bende cok istiyorum

 3. yusuf dedi ki:

  Ben ekpps girdim 70 aldim benim memur olma sandim varmi

 4. Zehra demirsan dedi ki:

  Ben bir kadın olarak bu işi yapmayı cok istiyorum ve yapıcam kendime cok güveniyorum bu işe merakım babamdan dolayayı babam da kepçe opuratörü ayrıca motor ustası kepçedeki

  1. halime dedi ki:

   Bence harika bir meslek bende olmak istiyorum ama kadınları çaliştırırlarmı?

   1. mustafa demir dedi ki:

    bnde operatörüm