İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

PÖH Nasıl Olunur? 2020 Maaşları ve Şartları

Halkın huzurunu ve güvenliğini sağlamak için görev yapan Emniyet Birimleri içerisinde birçok birim bulunmaktadır. Her birim kendi içerisinde bir görev yürütür. Halkın güvenliğini sağlayan bu teşkilatın birimlerinden biri de Özel Harekat birimidir. Özel Harekat Birimi genellikle terör olaylarında ve devlet büyüklerini koruma gibi özel görevlerde faaliyet gösterir. Ülkemizde birçok genç bu görevi ifa etmek için gönüllü olmaktadır. Bu görevi yerine getirebilmek için yapılan alımlara başvurabilirsiniz.

Özel Harekat Polisi Olmak İçin Ne Yapılmalı?

Özel Harekat Polisi olabilmek için iki seçenek vardır. Ancak her iki seçenekte de belli şartları yerine getirmelisiniz. Bu seçeneklerden biri Polis Meslek Yüksekokuluna başvuru yapmaktır. Meslek Yüksekokulunda okurken branş seçme ve istediğiniz alanda eğitim alma şansına sahip olabilirsiniz. Öğrenciyken “Özel Harekat Polisi olmak istiyorum.” şeklinde tercih yapabilirsiniz. Bir diğer seçenek ise polis olarak başka bir birimde görev yaparken kendi isteğiniz ile gerekli şartları sağladığınızda özel harekat birimine gönüllü olarak geçebilirsiniz.

Özel Harekat Polisi Olmak İçin Gerekli Şartlar

 • En az lise ya da lise dengi bir okuldan mezun olmak.
 • Askerlik hizmetini tamamlamış olmak. (Ancak terhisten sonra 3 yıl geçmemiş olması gerekiyor.)
 • 18 yaşını tamamlamış ve 28 yaşından gün almamış olmak.
 • Üniversite sınavına katılarak 270 ve üzeri puan almak.
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.
 • Özel harekat polisi olmak için gereken fiziki şartlar erkekler için en az 1.67 cm, bayanlar için ise en az 1.62 cm’dir.
 • Boy ile kilo endeksi orantılı olmak.
 • Silah taşımaya ve silahlı görev yapmaya herhangi bir engeli olmamak.
 • Anayasal düzene karşı hırsızlık, zimmet, yüz kızartıcı suçlardan affa uğramış dahi olsa bir cezası bulunmamak.
 • Herhangi bir siyasi partiye üye olmamak.
 • Kamu haklarından yoksun bırakılmamış olmak.
 • Yapılan güvenlik soruşturmasında olumsuzluk bulunmamak.
 • Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak.

Özel Harekat Polisinde Aranan Özellikler

 • Spora ve bedeni geliştirme çalışmalarına yatkın fiziki güce sahip olma.
 • Soğukkanlı olma.
 • Disiplinli bir yapıda olma.
 • Silah atıcılığında başarı gösterme.
 • Zor bir görevi yapabilecek azmi gösterme.
 • Zorlu şartlarla baş edebilecek dayanıklılıkta olma.

Pomem Öğrencisi İken Özel Harekat Polisi Olmak

Pomem’de öğrenci iken okuldaki eğitimler esnasında duyuruları takip ederek başvuru yapabilirsiniz. Özel harekat polisi olmak isteyen adaylar okulun sonuna doğru fiziki yeterlilik ve mülakat sınavına tabi tutulurlar. Bu sınav sonucunda kazanan adaylar 3 ile 6 ay arası sürecek bir eğitime alınırlar. Bu eğitimi tamamlayan adaylar özel harekat polisi olarak görev yapmaya başlarlar.

Polis Özel Harekat Olmak İçin Girilen Sınavlar

Polis Özel Harekat için başvuru yapacak kişilerin ön sağlık kontrolü, fiziki yeterlilik testi ve mülakat sınavlarını geçmeleri gerekiyor.

Ön Sağlık Kontrolü

Öncelikle adaylara genel bir sağlık kontrolü yapılır. Adayların genel durumları değerlendirilir ve bu değerlendirmede gerekli şartları taşıyan adaylar ön sağlık kontrolünden geçerek diğer sınavlara geçiş hakkı elde ederler. Bu aşamada özellikle adayların genel görünümleri değerlendirilir. Yüzünüzde ya da görünen bir bölgenizde ciddi bir iziniz varsa bu aşamada elenebilirsiniz. Bu aşama genel bir kontrol olduğu için küçük ya da 5 metre kadar yakından görülemeyen izler dikkate alınmaz.

Fiziki Yeterlilik Testi

Ön sağlık kontrolünü geçtikten sonra sizi fiziki yeterlilik testi bekliyor. Özel Harekat Polisleri zorlu şartlarda görev yapan güvenlik personelleridir. Bu görevleri yerine getirebilmek için dayanıklı ve çevik bir vücuda sahip olmanız gerekir. Bu sınavı geçebilmek için önceden bir hazırlık yapmanız gerekiyor. Bu sınav parkurunu hazırlıksız giden adayların bir çoğu geçemiyorlar. Bu sınav parkurunu istenen sürede tamamlayan adaylar başarılı olarak mülakat aşamasına geçmeye hak kazanırlar. Parkuru tamamlayamayan adaylar elenirler. Parkuru tamamlama sürenize göre belli bir puan elde edersiniz.

Mülakat

Özel harekat polisi olabilmek için geçtiğiniz iki aşamadan sonra son aşamanız mülakattır. Mülakat sınavında adayın farklı özellikleri komisyon tarafından ölçülmektedir. Bu aşamada adayların kişisel durumları, kendilerini ifade edebilme yetenekleri, belli durumlara uyum değerlendirilir. Bu aşamayı geçebilmeniz için komisyonun verdiği puanınız en az 70 olmalıdır. 70 puanın altında aldıysanız başarısız sayılırsınız. Bu üç aşamada aldığınız puanlar birleştirilerek yeni bir puan elde edersiniz. Son olarak alınan puanlara göre sıralama yapılır ve alınacak kişi sayısı kadar aday alınır. Belli sayıda da yedek aday alınır ve gelmeyen adaylar olduğunda yedek adaylardan alım yapılır.

Bayan Özel Harekat Polisi Nasıl Olunur?

Özel Harekat Polisi alımları yapılırken bayanlar da (boy şartı dışında) aynı şartları sağlamak koşuluyla başvuru yapabilirler. Sınav sonucunda bayanlar ve erkekler ayrı olarak sıralanır ve klavuzda belirtilen bayan sayısına göre adaylar özel harekat polisi olarak göreve başlayabilirler.

PÖH Çalışma Şartları

Polis Özel Harekat Birimi Emniyet Teşkilatı bünyesinde görev yapar. Terörün yanı sıra uyuşturucu, bomba, kaçakçılık benzeri olaylarda özel harekat polisleri sahaya sürülür. Uçak, araç, gemi, metro, tren, bina gibi kapalı alanlarda rehin alınan kişi veya kişileri özel harekat polisleri kurtarır. Ayrıca sivil havacılığa açık havaalanlarında operasyon gerektiren durumlara özel harekat polisleri müdahale eder. Özel harekat polislerinin belli bir çalışma sistemleri yoktur. Bağlı oldukları Emniyet Müdürlüğünün belirlediği çalışma şartlarına göre görev yaparlar.

Polis Özel Harekat Çalışma Modelleri

 • 12 saat çalışıp 24 saat dinlendiğiniz 12/24 modeli,
 • 8 saat çalışıp 24 saat dinlendiğiniz 8/24 modeli,
 • 12 saat çalışıp 26 saat dinlendiğiniz 12/26 modeli,
 • Saat 8’de başlayıp saat 5’te işinizin bittiği 8/5 modeli.

Özel harekat polisleri genel olarak 8/5 modelinde çalışmazlar. Dünya genelinde polislerin ortalama çalışma süresi haftalık 40 saattir. Ancak ülkemizde bu durum 48 saate kadar çıkıyor. Ek görevlerde bu süre artabiliyor. Özel harekat polislerinin maaşları diğer polis memurlarına göre aktif olarak sahada yer aldıkları için daha yüksektir. Özel harekat polisleri ortalama 5.500 TL ile 6.500 TL arasında maaş alırlar. Belli yerlerde görev yapan özel harekat polisleri yıpranma payı alırlar. Ayrıca evli olan polisler çocuk yardımı ve eşleri çalışmıyorsa eş yardımı alırlar. Memuriyetlerinin yılına ve derecesine göre maaş tutarları değişiklik gösterir. Ayrıca çıktıkları görev sayısı da maaşlarını etkiler.

Bir önceki yazımız olan Savcı Nasıl Olunur? Yaş Şartı Var mı? Gereken Özellikler Neler? başlıklı makalemizde hakim ve savcı arasındaki farklar, savcı ve savcı nasıl olunur hakkında bilgiler verilmektedir.

Harika bir çıkış yolu: Kendinize Pasif Gelir Kaynakları Yaratın!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.