İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Öğrenci Yurdu Açmak: Öğrenci Yurdu Açma Şartları ve Maliyeti

30.07.2020

Bir miktar paranız varsa ve bunu değerlendirmek istiyorsanız, farklı iş fikirleri arasından araştırdığımız ve güzel para kazandıran işlerden birisi öğrenci yurdu işletmeciliğini deneyebilirsiniz. Girişimciler üniversite öğrencilerine bu şekilde hizmet sunarak hem uzun yıllar boyunca kalıcı bir iş kurmuş oluyor hem de para kazanmaya devam ediyorlar. Siz de paranızı öğrencilerin barınma ve yiyecek ihtiyaçlarına yönelik bir yurt açarak değerlendirebilirsiniz.

Özellikle de üniversite kampüslerinin yakınlarında ya da meslek yüksek okullarının çevrelerinde yaptırabileceğiniz bir bina ya da kiralayabileceğiniz bir yapı varsa, yurt açmak için en büyük adımlardan birini atmışsınız demektir. Peki, öğrenci yurdu açmak için gerekli şartlar nelerdir? Yurt, apart açma maliyeti ne kadar? Bu iş karlı bir iş mi? Gelin tüm bu soruların detaylarını birlikte inceleyelim.

Öğrenci Yurdu Nasıl Açılır?

Özel öğrenci yurtları da Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak faaliyet gösterdiğinden dolayı öncelikle hangi il ya ilçede yurt açmayı düşünüyorsanız İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile gerekli görüşmeleri yapmanız gerekiyor. Bu şekilde bir girişimcilik yapacağınızı belirtmeniz ve MEB yetkililerinden gelip yurt yapacağınız yeri görmesini istemeniz gerekiyor.

MEB’den gelen yetkililer yurt açmanızda herhangi bir mani görmezse sizlere açma izni, yani ruhsatı, verilmektedir. Tabii bu aşamada sizden istenilen şartları yerine getirmiş olmanız çok önemli. Yani herhangi bir binaya birkaç yatak yerleştirerek yurt haline getiremezsiniz. Öğrenci yurdu açacak kişinin hem kendisinin hem de işleteceği yapının öğrenci apartı yönetmeliği içerisinde yer alan koşulları sağlaması gerekiyor.

Öğrenci Yurdu Açma Şartları Nelerdir?

Öğrenci yurdu açmak için yapmanız gereken ilk şey, uygun bir bina bulmak. Tabii işletmeye dönüştüreceğiniz bu binaya belediye tarafından iskan verilmiş olması gerekiyor. Yani inşaatı yeni bitmiş ve henüz belediyeden iskan alınmamış bir bina için yurt başvurusunda bulunamazsınız. Fakat iskan durumu müsait bir bina satın alır veya kiralarsanız, yönetmelikte yer alan diğer şartları da sağladıktan sonra ruhsat başvurusunda bulunabilirsiniz. Özel öğrenci yurtları standartlar yönergesi içerisinde yer alan öğrenci pansiyonu açma şartları şu şekilde sıralanabilir:

 • Öğrencilerin can güvenliğinin korunduğunu kanıtlayan her türlü; deprem, yangın, elektrik ve doğalgaz denetim raporunun olması.
 • Kapsamlı itfaiye raporunun sunulması. Bu rapor yurtta konaklayacak öğrenci sayısının belirlenmesinde kullanıldığı için oldukça önemlidir. Belediyeden alınan bu raporda bina içerisinde kaç öğrencinin güvenli bir şekilde kalabileceği belirtilir. Milli Eğitim Müdürlüğü de bu rapor doğrultusunda yurdun kapasitesini belirler. 
 • Yatakhane, yemekhane, tuvalet, banyo, kantin, spor salonu, depo gibi farklı alanların tek tek gösterildiği kat planının sunulması gerekiyor. Bina içerisinde öğrencilerin tüm temel ihtiyaçlarının giderilebileceği alanların yer alması da şart. 
 • İşletmede hem gece hem de gündüz için sorumlu müdür bulunması gerekiyor. Başvuru sırasında bu kişilerin bilgilerinin de sunulması isteniyor. Ayrıca yurt müdürlerinin en az üniversite mezunu olması şartı var. 

Tüm bu koşulları sağladıktan sonra yapılan denetlemelerde herhangi bir soruna rastlanmazsa, yurt işletmek için ihtiyacını olan ruhsatı alabilirsiniz. 

Yurt İşletmeciliği Nasıl Yapılır? Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Ruhsat aldıktan sonra yurdu işletmeye başlayabilirsiniz. Ama bu aşamada bazı noktalara dikkat etmeniz gerekiyor. Bunlar yurdun sürekli olarak dolu olması ve sizin kazandığınız paranın artması için oldukça önemli noktalar. Aksi halde öğrenciler bir süre kaldıktan sonra yurttan ayrılmak isteyebilir veya yurdun kalitesi düşük olursa öğrenciler başka yerleri tercih edebilirler. 

Öğrenci Memnuniyeti Çok Önemli

Eğer bir öğrenci yurdu açmaya karar verdiyseniz ve gerekli izinleri aldıysanız, sonraki adımlar için kesinlikle öğrencilerden yardım alınız. Tanıdıklarınız olabilir akrabalarınız olabilir. O öğrencilerin fikirlerini alın. Daha önce yurtta kalmış fakat yurtta aradığını bulamayan öğrencilere eksiklerin neler olduğunu sorun. Bu şekilde öğrencilere en iyi yurt imkanını sağlamış olacaksınız.

Öğrenci Yurdunda İnternet Olmazsa Olmaz

Artık olmazsa olmazlar arasında yer alan internet özellikle de gençler arasında vazgeçilmez bir hale geldi. Ama hala birçok öğrenci yurdunda öğrencilerin yaşadığı en büyük sorunların başında internet geliyor. Kaliteli olmayan ve çok yavaş bir internet bağlantısı yüzünden internet erişim problemleri yaşanabiliyor. Bu da öğrencileri bezdiriyor ve yurttan ayrılmalarına sebep olabiliyor. Durum böyle olunca kimse bu yurtları diğer arkadaşlarına da önermiyor. 
Diğer yurtlardan bir adım önde olmak istiyorsanız öğrencilerin kullandığı interneti sorunsuz hale getirmek ve sunmak sizin göreviniz. İnterneti sorunsuz olan bir yurt açarsanız gerçekten kısa süre içerisinde popüler olacaktır.

Yemeklerin Önemi Büyük

Öğrenci yurtlarında yemekli olarak kalan öğrencilere sunulan yemekler çeşitli olmalıdır. Ve ilk baştan belirtmek istiyoruz ki 1 haftalık yemek programını yemekhaneye asmakta her zaman fayda var. Öğrencilerin seveceği yemekleri çıkartmanız ve lezzetli olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. Çoğu öğrenci yurtlarında sadece sabah ve akşam yemekleri çıkıyor. Eğer siz öğlen saatlerinde de yemek çıkarırsanız diğerlerinden farklı olacağınız ortada. Ancak bu durumun maliyeti artıracağını da hesaba katmak lazım. 

Öğrenci Yurtların Odaların Düzeni ve Dekorasyonu da Çok Önemli

Öğrenci yurtlarında odalar da son derece şık ve modern olmalıdır. Bir öğrenci ve ailesi yurdunuzu gezmeye geldiği zaman bakacağı ilk yerlerden birisi öğrencinin kalacağı odalar. Yataklar ve diğer tüm mobilyalar modern ve rahat olmalı. Ayrıca çarşafların son derece temiz olmasına özen gösterin. Bunun yanında oda içerisinde bir televizyon, duş, WC olması da size artı puan kazandırır. Öğrenci odaları özel yurtlarda en fazla 4 kişi olmalıdır. 2 kişilik hatta tek kişilik özel odalar bulundurmanızda da fayda var.

Öğrenci Yurdu Etkinlikleri Düzenlenebilir

Öğrenciler vizelerden ve finallerden önce epey sıkıntılı günler geçirirler. Bunu en aza indirmek için öğrencilerin belirli sınırlar içerisinde eğlenebilecekleri etkinlikler düzenleyebilirsiniz. Bu etkinlikler yurt kantininde ya da varsa yurt bahçesinde yapılabilir. Bu şekilde öğrenciler hem eğlenir kafa dağıtır hem de etkinliğe girmek için bilet alacakları için size de para kazandırmış olurlar.

Öğrenci Yurtlarında Çamaşırhane de Şart

Her katta bir çamaşırhane olması yine size ek olarak artı puan kazandıracak yeniliklerden birisi olabilir. Öğrencilerin en büyük problemleri arasında çamaşır sorunu geldiğinden bu konuda da öğrencilerinize yardımcı olmanız size gelecek yıllar ve dönemlerde daha çok para kazandırabilir.

Öğrenci Yurdu Açma Maliyeti Ne Kadar?

İşletmecilerin merak ettiği konuların başında maliyet gelmektedir. Öğrenci yurdu açmak maliyeti değişen bir iştir. Çünkü yurtlar direkt satın alınabilir, kiralanabilir ya da yalnızca işletilebilir.

Eğer bir öğrenci yurdunun işletmeciliğini almak yani yurdu kiralamak istiyorsanız fiyatlar satılıklara göre daha uygundur. Tabii burada fiyatlar oda sayısına ve konuma göre değişmektedir. 100 – 200 kişilik öğrenci yurdu maliyeti, kiralama durumunda, 50.000 – 250.000 TL arasında değişebilir. 

Satılık öğrenci yurtları ise haliyle daha pahalıdır. Satılık öğrenci yurtlarında fiyatların değişmesi işletmenin tamamen sizin kontrolünüzde olmasındandır. Tabii burada binayı satın almak faktörü de var. 1.000.000 TL ile 2.000.000 TL arasında satılık yurt binaları bulabilirsiniz. Tabii rakamlar bunların üzerine de çıkabilir. Bu binanın yeri, yaşı, boyutu ile alakalı bir durum. Bina satın almak yerine yaptırma şansınız da var. Eğer arsanız varsa direkt yurt binası inşa edebilirsiniz. Tabii apart yapma maliyeti sizin istediğiniz binanın özelliklerine göre değişir. 

Her ne şekilde olursa olsun, öğrenci yurdu karlı bir iştir. Tabii yurt işletmeciliği hakkında dikkatli, titiz ve özenli davranırsanız. Bu nedenle eğer sermayeniz varsa bu işe girmeyi düşünebilirsiniz. Eğer yurt açmak için yeterli paranız yoksa KOSGEB’e başvurabilirsiniz. KOSGEB Öğrenci yurdu açmak için devlet desteği veriyor. Gerekli şartları sağladığınız durumda hibe alabilirsiniz. 

Cafe Açmak İsteyenlerin Bilmesi Gerekenler

Kadın Girişimcilere KOSGEB Desteği

Bir önceki yazımız olan Seyahat Acentası Bilet Satış Ofisi Nasıl Açılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Zinnet Samlioglu dedi ki:

  Sayin yetkili.ben rize ardesende uni
  Yurdu yapmak istiyorum.200 kisilik .arsa haric luks bir yurdun maliyeti. Asagi yukari maliyeti ne olabilir.

  1. Özcan kara dedi ki:

   Merhaba eğer düşünürseniz 5 yıldızlı otel konforunda kutahya merkezde 130 kapasiteli yurdumu devretmeyi dusunuyorum

  2. Halil dedi ki:

   1.500.000 tl 2.000.000 tl gibi bir rakama 5 yıldızlı otel konforunda bir yurt inşaa edebilirsiniz. İnşaatı bulunduğunuz yerin malzeme ve işçilik fiyatına katların planına göre yurttaki eşya ve ortak alanların durumuna göre artışlar inişler olabilir ama en önemli unsur internet ve modern bir kurulum olması

 2. Nizamettin dedi ki:

  Bir öğrenci yurdu inşa etmek istiyorum acaba bana bana nekadar maliyeti olur kazancı nasıl olur birde devlete ne kadar vergi vereceğiz kısacası iyi bir yatırım

  1. Ömer dedi ki:

   Bandırma şehir merkezinde Kendime ait arsam bulunmaktadır öğrenci yurdu yapmak istiyorum bu konuda devlet desteği dahil tecrübeli danışmana ihtiyacım bulunmaktadır Ömer Girgin