İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Kadın Girişimcilere KOSGEB Desteği: Nasıl Alınır? Şartlar Neler?

İş sahasını genişletmek isteyen girişimciler ile mevcut işini geliştirme amacı taşıyan işletme sahiplerine, çeşitli kurumlar aracılığıyla devlet destekli teşvik ve hibe adı altında destek kredileri verilmektedir. Ülkemizde, sosyal devlet anlayışının bir unsuru olarak yürütülen projelerden biri de kadın girişimcilere verilen destek kredileri ve hibe imkanlarıdır. Kadın girişimcilere destek veren kurumların başında ise KOSGEB gelir.

KOSGEB kadın girişimci destekleri kapsamındaki projeler, iş hayatında kadının gücünü ve aktifliğini ön plana çıkartmak, çalışmayan kadınların iş hayatına katılmalarını sağlayarak aile bütçelerine katkıda bulunmalarına ön ayak olmak amacını taşır. Kadınları cesaretlendirmek ve kendi işletmelerini kurmalarına katkıda bulunmak amacıyla kadın girişimcilere özel olarak önem gösterilen bir proje olan COSME Programı’nın içeriğinde, kadın girişimcilere yönelik iki aşamalı hibe ve teşvik destek uygulamaları ve ağları geliştirilmiştir.

 • WES Network: 31 ülkeden (AB-28, İzlanda, Norveç ve Türkiye) ulusal kurum ve kuruluş temsilcilerinin yer aldığı bir politika ağıdır. Ulusal ve bölgesel düzeyde kadın girişimcilerin desteklenmesi ve teşvik edilmesinden sorumludur.
 • Mentör Ağı: Kadın girişimcilere işlerini kurma, büyütme ve yönetim aşamalarında erken safhalarda (işletmenin iki ve dördüncü yılları arasında) destek ve yönlendirme hizmeti sunulan bir ağdır.

Kadın Girişimci Kredisi Nasıl Alınır?

Hibe ve kredi programları, iş yerleri için yapılan tüm teknik ekipman ve demirbaş gibi iş yeri açılışında yapılan harcamaların faturalandırılarak KOSGEB’e gerekli belgelerle birlikte ibraz edilmesi ve karşılığında belirli bir oranda ödeme alınmasını ifade eder.

Her kadın girişimci, devlet destekli yardımlara başvuruda bulunabilir ancak yardımlardan faydalanabilmek için birtakım şartlara uygunluk göstermek gerekir:

 • Kadın girişimcilere hibe kapsamındaki sosyal yardım desteğinden yararlanmak isteyenlerin ilk olarak bağlı bulundukları il ya da ilçedeki KOSGEB Müdürlüklerine başvuruda bulunmaları gerekir. Bu bağlamda bizzat yapılan başvurularda mevcut çalışma durumları etkili olur. (İşsiz statüsündekilerin İŞ-KUR üzerinden, diğer çalışan ve memur statüsündeki kadınların ise başvurularını KOSGEB İl Müdürlüklerinden ve bağlı birimlerden gerçekleştirmesi gerekir.)
 • Destek kredi imkanlarından yararlanmak için başvuru yapılan iş alanının, KOSGEB tarafından belirlenmiş teşvik ve hibe verilen sektörler içinde yer alması gerekir.

KOSGEB Hangi Sektörleri Destekliyor: KOSGEB’in Desteklediği Sektörlerin Tam Listesi

 • Kadın girişimciye hibe şartları arasında kadın girişimcilerin, KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’ne katılma zorunluluğu vardır. Bu eğitim süreci kapsamında girişimciler, iş planının oluşturulması ve iş yerlerinin geliştirilmesine yönelik eğitimler alır. Aynı zamanda KOSGEB kredi ve hibe imkanlarından yararlanmak isteyenlerin bu eğitimi başarı ile tamamlamaları gerekir. Eğitimi başarı ile tamamlayan kadın girişimciler, sertifika almaya hak kazanır. Kişiye özel olarak oluşturan sertifika ile birlikte ilgili kurum ya da kuruluşlar üzerinden ön başvuru yapılabilir. Yetkilendirilen kişiler tarafından hibe desteği almak isteyenlerin ön başvuruları ve belgeleri inceleme sürecine alınır.
 • Eğitim sertifikasını alan kadın girişimler, ön başvuru sürecinin olumlu sonuçlanmasıyla birlikte iş yerlerini devlet destekleri ile kurabilme hakkını kazanır. Bu aşamadan sonra destek programlarına başvuru yapılabilir.
 • Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi kapsamına uygun olarak oluşturulan iş planı projesiyle birlikte KOSGEB tarafından yetkilendirilmiş birimlere sunum yapılması gerekir.

Kadın Girişimcilik Desteği Programı Başvurusu Nasıl Yapılır?

KOSGEB bilgi sistemi; veri tabanı kaydı, ilgili programlara başvuru, başvuru değerlendirme ve raporlama süreçlerinin yürütüldüğü otomasyondur. Devlet desteği almak isteyen girişimcilerin ön başvuruları onaylandıktan sonra KOSGEB sistemine kayıt yaptırmaları gerekir. Sistemde e-KOBİ kaydı bulunmayan girişimciler herhangi bir hizmetten yararlanamaz. 

KOSGEB veri tabanına kayıt olduğunuzda size özel kullanıcı adı ve şifre verilir. Kullanıcı adı ve şifreniz ile kadın girişimcilik destek programlarına başvuru yapabilirsiniz. Aynı zamanda başvurunuzun değerlendirilme sürecini de sistem üzerinden sorgulayabilirsiniz.

Başvurunuzun değerlendirilmesi için başvuru formunun açık ve eksiksiz olarak tamamlanması gerekir. Başvuru formunda imza beyannamesi, fiyat teklifleri ve engelli/gazi/şehit yakını belgesi gibi ek bilgiler de talep edilebilir.

Son aşamada başvuru formunun çıktısının alınması ve ekleriyle birlikte imzalı olarak KOSGEB Müdürlüklerine teslim edilmesi gerekir. Teslim edilen belgelerde bir yanlışlık olmaması halinde değerlendirme için kurula sevk işlemi gerçekleştirilir. Başvurunuz kurul tarafından değerlendirme kriterlerine göre onaylanabilir, reddedilebilir ya da üzerinde değişiklik istenebilir.

KOSGEB girişimcilik destek programlarına 3 defa başvuruda bulunma hakkınız vardır. 3 defa reddedilen başvuru talepleri bir daha tekrarlanamaz.

Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Başvurusu Nasıl Yapılır?

KOSGEB tarafından sağlanan destek programlarından faydalanmak için öncelikle KOSGEB’in açtığı kurslarda eğitim görmek gerekir. Bu kurslarda eğitim görebilmenin ilk adımı ise online olarak başvuruda bulunmak.

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi ile alakalı tüm detaylar için: KOSGEB Girişimcilik Kursu Rehberi: Kaç Gün? Şartları Neler?

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi’nin gerçekleştirildiği yerler ve tarihler, resmi web sitesi üzerinden duyurulur. Yapılan duyurular çerçevesinde girişimciler, kayıt olmak istedikleri eğitimin başlangıç tarihinden 5 gün öncesine kadar işlemlerini tamamlamalıdır.

 • KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi başvurusunda bulunmak için öncelikle aşağıda paylaştığımız bağlantıya tıklayın.

 • E-devlet başvurusu sayfasında açılan “il filtresi” seçeneğiyle birlikte eğitim almak istediğiniz ili seçin.
 • İlk adımı bitirmek için il seçimi yaptıktan sonra “e-Devlet ile başvur” seçeneğine tıklayın.

 • İkinci adım olarak e-Devlet kimlik doğrulama ekranındaki giriş opsiyonlarından biri aracılığıyla sisteme giriş yapmanız gerekiyor.
 • E-devlet sistemine, T.C. kimlik no ve e-Devlet şifresi aracılığıyla giriş yapabileceğiniz gibi mobil imza, e-İmza, T.C. kimlik kartı ya da internet bankacılığı seçeneklerden biriyle de giriş yapmanız mümkün.

 • Sisteme başarılı bir şekilde giriş yaptıktan sonra karşınıza liste halindeki bazı kişisel bilgilere erişim yapılacağına dair bir ikaz çıkacaktır. Bu listeyi kontrol etmeniz ve kabul etmeniz durumunda sayfanın en alt kısmında bulunan onayla butonuna tıklamanız gerekir. Bu adımdan sonra karşınıza direkt olarak başvuru formu çıkacaktır.

E-devlet üzerinden KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi başvurusunda bulunmak için TIKLAYINIZ!

KOSGEB Veri Tabanına Nasıl Kayıt Olunur?

 • KOSGEB veri tabanına ulaşmak için öncelikle aşağıda paylaştığımız bağlantıya tıklayın. Bu bağlantı sizi KOSGEB hizmet sayfasına yönlendirecektir.

 • Sayfada yer alan “bütün hizmetleri göster” sekmesine tıkladığınız KOSGEB’in sunduğu bütün hizmetleri görüntüleyebilirsiniz. Ancak hizmetlerden yararlanabilmek için işletme ya da araştırma-geliştirme aşamasındaki girişimci olarak KOSGEB veri tabanında kayıtlı olunması gerekir.
 • KOSGEB kayıt işlemini başlatmak için “KOSGEB’e kayıtlı değilseniz tıklayınız” sekmesine tıklayın.

 • İşletmenizi ilk defa kayıt ettirecekseniz; işletme kayıt ile ilgili bölmedeki “başvur” sekmesine tıklayın.
 • Başvur sekmesine tıklamanız KOSGEB tarafından yapılan ikazları kabul ettiğiniz anlamına gelir. Veri tabanı kayıt işlemi 15 dakika içerisinde tamamlanmalıdır.

 • Kayıt işleminin tamamlanması için işletmenize ait vergi numarası ya da şahıs şirketi ise T.C kimlik numarasının girilmesi beklenir. Aynı zamanda işe başlama tarihi de doğru bir şekilde doldurulmalıdır.
 • Burada doldurduğunuz bilgiler Gelir İdaresi Başkanlığı servisinden gelen veriler tarafından doğrulanır. Bilgiler arasında çelişki olması durumunda sistem kaydınızı kabul etmeyecektir.

 • Henüz işletmenizi tam olarak kurmadıysanız; KOSGEB veri tabanına “AR-GE Girişimcisi Kayıt” üzerinden kayıt yaptırabilirsiniz.
 • AR-GE girişimcisi olarak KOSGEB teşviklerinden yararlanmak için e-Devlet güvenlik adımının geçilmesi gerekir.

Her iki adımda da girilen bilgilerde bir problem olmaması halinde işletmeniz veri tabanına kaydedilir ve size özel oluşturulan kullanıcı adı ve şifreyle sisteme giriş yapabilirsiniz.

KOSGEB veri tabanına kayıt yaptırmak için TIKLAYINIZ!

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Hibe kredi şartları kapsamında kadın girişimcilerin belirlenen evrak ve belgelerle KOSGEB Müdürlüklerine başvuruda bulunması gerekir. Bu belgeler arasında;

 • KOSGEB’E ait resmi internet sitesi üzerinde bulunan başvuru formu
 • T.C kimlik numarasının yazılı olduğu nüfus cüzdanı
 • Mevcut gelir durumunu belirten gelir belgesi
 • KOSGEB tarafından düzenlenen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi alındığını gösteren sertifika yer almaktadır.

Yeni girişimci desteği başvuru formunu incelemek için TIKLAYINIZ!

KOSGEB Kadın Girişimci Desteği Kimlere Verilir?

KOSGEB bünyesinde desteklenen sektörlerde ve illerde yatırım yapan kadın girişimcilere %70’e varan hibe imkanı sağlanır. Özellikle tarım ve hayvancılık alanında girişimcilere sunulan çeşitli destek projeleri mevcuttur.

Hibe desteği ya da teşvik kredisi başvurusunda bulunmak isteyenlerin, KOSGEB’in belirlediği NACE kodları ile desteklediği sektörlerin listesini incelenmesi gerekir. Yatırım yapılacak ya da destek talep edilecek sektörün NACE kodunun, belirlenen listede yer almaması durumunda KOSGEB desteklerine başvurmak mümkün değildir.

KOSGEB tarafından desteklenen sektörleri incelemek için: KOSGEB’in Desteklediği, Kredi ve Hibe Verdiği Sektörler [TAM LİSTE]

Kadın Girişimcilere Destek Veren Kurumlar Nelerdir?

Yeni iş yeri oluşturmak ya da var olan mevcut işletmeleri geliştirmek adına birçok kurumdan teşvik kredileri talep edilebilir. Aynı zamanda ilgili bakanlıklar tarafından bazı kurum ve kuruluşlar konuyla ilgili olarak özellikle görevlendirilmiştir.

Devlet temelli teşvik kredileri dendiğinde akla ilk olarak KOSGEB gelir. KOSGEB, özellikle belirlenen imalat ve üreticilik sektörlerini içeren iş alanlarında yeni işletme oluşturacak ya da mevcut işletmelerini geliştirecek girişimcilere daha yüksek miktarlarda kredi ve teşvik imkanı sunmaktadır.

Kadın girişimcilere destek veren kurum ve kuruluşların arasında;

 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı,
 • KOSGEB,
 • TKDK,
 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı,
 • KAGİDER (Kadın Girişimciler Derneği),
 • Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı,
 • Kadın Girişimciler Kurulu,
 • Türkiye Grameen Mikrofinans Programı yer almaktadır.

Destek veren kurum ve kuruşların her birinin kendi bünyesinde, verilen desteklerin faiz oranları ve kredi kullanım şartları değişmektedir. Her kurum kendi resmi web sitesi üzerinden hem başvuru tarihlerini hem de başvuru için gerekli olan belgelerin duyurusunu yapar. Bu nedenle kredi başvurusu yapmadan önce kredi alacakların belirlenen şartları okuması gerekir. Ayrıca kredi almak için başvuruda bulunmadan önce faiz oranlarını hesaplamak da bütçe ayarlaması açısından daha sağlıklı bir adım olacaktır.

Kadın Girişimcilere Verilen Hibe Destekleri Ne Kadardır?

KOSGEB tarafından kadın girişimcilere, erkeklere oranla daha yüksek hibe destekleri imkanı tanınmıştır. Özellikle ev hanımlarına üreticilik alanlarındaki işletmeleri için, bulundukları bölgelere bağlı olarak %10 ile %20 arasında değişen hibe destekleri verilmektedir. Gerekli şartların taşınması durumunda verilen hibe desteğinin kapsamında işletmenin kuruluş tarihi önem taşır. Bu bağlamda kadın girişimciler;

 • İşletme kuruluş desteği kapsamında 2 bin TL,
 • İşletmenin kuruluş tarihinden itibaren 24 ay içinde satın alınan veya alınacak makine, teçhizat, ofis donanım ve yazılım gibi teknik destek kapsamında 18 bin TL,
 • İşletmenin kuruluş tarihinden itibaren 24 ay içinde gerçekleşen iş yeri kirası ve personel ücretleri gibi işletme giderleri desteği kapsamında 30 bin TL olmak üzere toplam 50 bin TL geri ödemesiz hibe imkanından faydalanabilirler.

Aynı zamanda işletme sahibi kadınlar, sabit yatırım desteği kapsamında düşük hatta sıfır faiz oranıyla geri ödemeli olarak 100 bin TL hibe desteği alabilmektedir.

KOSGEB hibe destekleri bölgesel olarak verilmektedir. Hibe destek oranları birinci ve ikinci bölgede %80; üçüncü, dördüncü, beşinci ve altıncı bölgelerde %90 olarak uygulanmaktadır.

Kadın Girişimcilere Kredi Veren Bankalar Hangisidir?

Çalışmayan, maaş bordrosu olmayan ve sigortasız kadın girişimcilere yeni iş kurmaları için gelir belgesi olmadan kredi imkanı sunan birçok banka bulunmaktadır. İş sahasına adım atacak kadınlar, devlet temelli destek teşviklerinden yararlanabilecekleri gibi özel bankalardan da kredi başvurusu yapabilirler. Her bankanın bünyesinde kadın girişimcilere özel oluşturulan kredi programları vardır. Bu programlar kapsamında her birinin faiz oranları ve vadeleri farklıdır.

Kadın girişimcilere kredi veren bankalar;

 • QNB Finansbank,
 • TEB,
 • İş Bankası,
 • Akbank,
 • Garanti Bankası,
 • Vakıfbank,
 • Ziraat Bankası,
 • Halkbank,
 • HSBC,
 • ING Bank,
 • Odeabank şeklinde sıralanmıştır.

Ziraat Bankası Kadın Girişimci Desteği Nedir?

Ziraat Bankası iş yerlerini geliştirmek, büyütmek ya da iş sahasında yeni işletme açmak isteyen kadın girişimcilere uygun faiz oranları ile kredi imkanı sunmaktadır. Kredi imkanından yararlanmak için hazırlanan iş projesi ile en yakın banka şubesine başvurulması gerekir. Yetkili birim ve kişiler tarafından, yönlendirilen iş planı ve projesi incelenir. İncelemenin olumlu sonuçlanmasının ardından, 100 bin TL faizsiz kredi desteğinden faydalanılabilir. Ziraat Bankası kadın girişimci desteği aynı zamanda işletme sahibi olacak kadınlara, düşük faiz oranları ve 60 aya varan vade ile kredi kullanmalarını sağlar.

Ziraat Bankası bünyesinde verilen krediler kapsamında bankacılık ürün ve hizmetlerini içeren Kadın Girişimci Destek Paketi vardır. Kadın Girişimci Destek Paketi içeriğinde Hazine Destekli Kredi Garanti Fonu (KGF) kefalet desteği de yer almaktadır. Kredi Garanti Fonu kadın girişimci destek kredisi Bakanlar Kurulu kararına göre,

 • Vade süresi asgari 6 ay, azami 5 yıl olan işletme kredilerinde anapara ödemesiz olarak en fazla 1 yıl boyunca,
 • Asgari vadesi 6 ay, azami vadesi 10 yıl olan yatırım kredilerinde ise anapara ödemesiz olarak en fazla 3 yıl boyunca belirlenen şartlara uygunluk gösteren işletme sahiplerine verilir.

Ziraat Bankası tarafından sunulan Kadın Girişimci Destek Paketi’nde; internet bankacılığı hizmeti, kadın girişimcilerin işletme ya da şahıs ödemelerinde kullanabilecekleri en az 2 adet otomatik ödeme talimatı ve KOBİ kart imkanı sunulur. Aynı zamanda bu pakette kişilerin;

 • İnternet bankacılığı ya da mobil bankacılık uygulaması üzerinden yapılan bütün havale ve EFT işlemlerini masrafsız bir şekilde gerçekleştirme,
 • Kredi tahsis masrafında %50 indirim,
 • 60 aya varan nakit kredilerde (iş yeri alımlarında 96 ay) ayrıcalıklı fiyatlar,
 • Yıllık kart ücreti olmaksızın KOBİ Kart tahsisi,
 • Avantajlı POS ve ödeme kaydedici cihaz (ÖKC) finansman teklifleri,
 • Dış ticaret işlemlerinde özel fiyatlama,
 • Teminat mektuplarına özel komisyon,
 • İşletme sahibinin kendisi, eşi ve 18 yaş üzerindeki çocuklarını da dahil olabileceği kişiye özel bireysel emeklilik planı teklifleri,
 • Ziraat Sigorta güvencesi ile sektörel riskler gözetilerek teminatlandırılmış avantajlı sigorta hizmeti gibi avantajlardan yararlanma hakkı saklı tutulur.

Kadın girişimciler, KGF kefaleti ile ilgili koşulları ve Kadın Girişimci Destek Paketi’ne dair detaylı bilgileri ikamet ettikleri yerdeki en yakın Ziraat Bankası şubesinden öğrenebilirler. Ayrıca ilgili kredi başvurularını da şubeler üzerinden gerçekleştirmeleri mümkündür.

Bir önceki yazımız olan Bayanlar İçin Açılabilecek Para Kazandıran Dükkan Fikirleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.