İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Özel Güvenlikçilerin Polis Olma Şartları Açıklandı

Özel Güvenlikten Polis Olma Şartları Açıklandı

Merhaba Sayın Okurlarımız. Sizlere daha önce de haberini yapmıştık ve bizden duymuştunuz. Savcımız Mehmet Selim Kiraz’ın Adliye’de şehit edilmesinin ardından gündeme gelen Kamudan özel güvenliklerin kaldırılması şimdi de kamuyu farklı bir durumla karşı karşıya getirdi. Özel güvenlikçilere polis olma hakkı tanınacak ve bazı şartları taşıyanlar geçebilecek. Peki ama hangi güvenlikçiler polis olabilir ? Şartlar Hangileri ? Lise Mezunu olanlar da katılabilir mi ? Bu konuda Habertürk Gazetesinin yaptığı açıklamayı ve araştırmayı aktarmak istiyoruz. Hem erkek hem de bayan özel güvenlikçilerde polis olmak gibi ne gibi şartlar aranacak haberin kaynağına göre belli oldu. Aranan kriterlerde Kadınlarda 28 yaş olması ve 1.62 metre boy olmadı  erkeklerde ise 30 yaş, 1.67 metre boy şartı aranacak denildi.Herhangi bir suçtan mahküm olmamak, alkol geçiş kriterleri arasında. Şimdi dilerseniz detaylara geçelim.

Özel Güvenlik Polislik Şartı

1 YIL EĞİTİM ALACAKLAR

Çalışma, halen özel şirket elemanı olarak kamu kurumlarında istihdam edilen güvenlik elemanları arasında yaş, eğitim, fiziki yeterlilik gibi kriterleri karşılayanların, sınavla Emniyet Teşkilatı’na polis olarak girmesini öngörüyor. Sınavı geçenler, 1 yıl polis eğitim merkezlerinde eğitim alacak. Sayıları 233 bin 457’yi bulan özel güvenlik elemanlarından üniversite mezunu olanlar polisliğe geçiş yapabilecek.

İŞTE ŞARTLAR

HABERTÜRK, polisliğe geçmek isteyen özel güvenlik görevlerinde aranacak şartlara ulaştı. İşte o şartlar:

-Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

-En az 4 yıllık yüksek öğretim kurumundan mezun olmak.

-Askerliğini yapmamış erkekler ile kadın adaylar için 28 yaşından, askerlik hizmetini yapmış erkek adaylar için 30 yaşından gün almamış olmak.

-Erkekler için 167 santimetreden, kadınlar için 162 santimetreden kısa boylu olmamak.

-Sağlık yönünden, Emniyet Teşkilatı Sağlık Şartları Yönetmeliği’nde belirlenen şartları taşımak.

-Başvuru öncesi ve başvuru sırasında; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan mesken ve bu gibi yerlerde aracılık, bekleyicilik ve benzeri bir meşguliyeti bulunmamak.

-Fuhuş, kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeni ile hakkında herhangi bir adli veya idari soruşturma veya kovuşturma bulunmaması. Bu suçlardan idari yaptırım ya da hüküm giymemiş olmak.

-Kasten işlenen bir suçtan dolayı 6 ay veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahküm olmamak.

-Başvuru tarihinde herhangi bir siyasi partiye veya parti kollarına üye olmamak, daha önceden üyeliği var ise ayrıldığını belgelemek.

-Terör eylemleri ile organize suç faaliyetlerine katılmamış olmak.

-Herhangi bir kadınla veya erkekle nikahsız olarak birlikte yaşıyor olmamak.

-Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak.

-Silah taşımaya ve silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak.

-Herhangi bir yükseköğretim kurumundan disiplinsizlik nedeniyle çıkarılmamış olmak.

Kaynak:Habertürk

Bir önceki yazımız olan 1000 TL'den Az Maaş Alan Emekliye Zam Haberi başlıklı makalemizde 2015 Yılı Emekliye Zam Var Mı, Ahmet Davutoğlu Emekliye Zam Haberi 2015 ve Emekliler Ne Zaman Zam Alacak 2015 hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.