İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Plakadan İsim Sorgulama – Plakadan Araç Sahibi Nasıl Öğrenilir?

Plaka, her bir araç için özel olarak tanımlanan harf ve rakamlar grubu olarak karşımıza çıkar. Araçlar, emniyet sistemlerine kendilerine özel belirlenen bu kod ile tanımlanır. Emniyet Genel Müdürlüğüne bağlı ilgili birimler, plaka bilgilerini girerek araç ve sahibiyle ilgili verilere erişim sağlayabilirler. Ancak plakadan araç sahibi sorgulama için vatandaşların yararlanabileceği herhangi bir online yöntem ya da SMS sorgulaması geliştirilmemiştir. Vatandaşlar 2. el araç alımlarında, kaza anında ya da trafik kurallarının ihlal edilmesi gibi durumlarda araç sahibi öğrenme işlemi için ilgili birimlere başvurmak zorundadır.

Aracın Kime Ait Olduğunu Nasıl Öğrenebilirim?

Bir aracın çalıntı olduğunu düşünüyor ya da meydana gelen bir kaza veya başka bir sebepten aracın sahibini öğrenmek istiyorsanız; plakadan isim sorgulama işlemi için yetkilendirilmiş birimlere müracaat ederek talebinizi iletebilirsiniz. Talebinizin değerlendirme sürecinden geçerek onaylanmasının ardından elde edilen bilgiler sorgulama başvurusu yapan kişiyle değil, emniyet güçleriyle paylaşılır. Plakadan araç bulma işlemi için yetkisi bulunan kurumlar aşağıdaki gibidir:

Plakadan araç bulma işlemi için erişimi olan yetkilendirilmiş kurumlar belirlenmiştir:

 • Vergi daireleri
 • TÜVTÜRK muayene istasyonları
 • Trafik tescil müdürlükleri
 • Emniyet müdürlükleri
 • Sigorta şirketi veya acenteleri

Araç Sahibi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Olağanüstü durumlarda belirlenen kurumlara başvuruda bulunarak sorgulama işlemine dair talebinizi iletebilirsiniz. Ancak kişisel bilgilerin gizliliği esasına dayanarak plaka sahibinin ismi, soyadı, telefon numarası veya ikamet adresi gibi bilgiler sizinle ya da herhangi bir 3. kişiyle paylaşılmaz.

Sorgulama platformu olarak kurulan ve vatandaşların birçok isteğine cevap veren e-devlet sitesinden ancak plaka bilgisi girerek araca ait detaylara ulaşabilirsiniz. Fakat bu uygulama üzerinden yalnızca adınıza tescilli olan araçların bilgilerine erişim sağlayabilirsiniz. Plaka sahibi sorgulama işlemi yaparak başka bir aracın sahibine ait kişisel bilgileri bu ekran üzerinden görüntülemeniz mümkün değil. Dolayısıyla e-devlet aracılığıyla yapacağınız “plaka sorgulama kime ait” şeklinde bir sorgu ile ulaşacağınız sayfada, yalnızca kendi üzerinize kayıtlı araçlar hakkında bilgi edinebileceğinizi söyleyebiliriz.

E-devlet Adıma Tescilli Araç Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

E-devlet kapısı üzerinden hizmet veren adıma tescilli araç sorgulama sayfası aracılığıyla; kendi üzerinize kayıtlı araçlar için plakadan araç sorgulama işlemi yaparak araçla alakalı detaylı bilgilere erişim sağlayabilirsiniz. Yazının devamında ilgili bağlantının linkini paylaştık.

 • Aşağıdaki bağlantıya tıklayın ve sayfayı açın.
 • Aşağıda belirtilen adımları takip ederek kolayca sorgulamanızı yapabilirsiniz.

 • Sorgulama yapmak istediğiniz bilgilerin tüzel ya da gerçek kişi olmasına bağlı olarak ilk iki sırada yer alan seçeneklerden size uygun olanı seçin.

E-devlet adıma tescilli araç sorgulama sayfası için TIKLAYINIZ.

1. Gerçek kişi için tescilli araç sorgulama

 • Açılan sorgulama sayfasında “adıma tescilli araç sorgulama (gerçek kişi)” yazılı olan ilk sıradaki linke tıklayın.
 • Emniyet Müdürlüğüne bağlı sorgulama sayfasına geçebilmek için öncelikle e-devlet güvenlik adımlarını eksiksiz bir şekilde tamamlamanız gerekir.

 • Açılan sayfa üzerinde sisteme giriş yapabilmek için “kimliğimi şimdi doğrula” yazısına tıklayın.

 • Sayfa sizi e-devlet kimlik doğrulama sistemine yönlendirecektir.
 • Güvenlik adımlarının yer aldığı sayfanın ilgili boşluklarını eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurun.
 • T.C. kimlik no ve e-devlet şifresinin karşısında yer alan kutucuklara bilgilerinizi girdikten sonra “sisteme giriş yap” yazısına tıklayın.
 • Eğer e-devlet şifrenizi bilmiyorsanız; herhangi bir PTT şubesine giderek şifrenizi edinebilirsiniz.
 • Ayrıca e-devlet şifresinin yanı sıra sisteme giriş yapmak için; mobil imza, elektronik imza, T.C kimlik kartı ve internet bankacılığı seçeneklerinden birini de kullanabilirsiniz.

 • Sisteme başarılı bir şekilde giriş yaptıktan sonra açılan sonuç ekranında aracınıza ilişkin bilgilere erişim sağlayabilirsiniz.
 • Ancak bu sayfada hiçbir şekilde kişisel bilgilere ilişkin veriler bulunmaz.

Gerçek kişiler için tescil sorgulamaya geçmek için TIKLAYINIZ.

2. Tüzel kişi için tescilli araç sorgulama

 • Sonuç sorgulama sayfasında “adıma tescilli araç sorgulama (tüzel kişi)” yazılı olan 2. sıradaki linke tıklayın.
 • Aşağıda verilen adımları takip ederek adınıza tescillenmiş kurumsal araçlara ilişkin bilgilerin sorgulamasını yapabilirsiniz.

 • Emniyet Müdürlüğüne bağlı sorgulama sayfasına geçebilmek için öncelikle e-devlet güvenlik adımlarını eksiksiz bir şekilde tamamlamanız gerekir.
 • Açılan sayfa üzerinde yer alan “kimliğimi şimdi doğrula” sekmesine basın.

 • Sayfa sizi e-devlet kimlik doğrulama sistemine yönlendirecektir.
 • Güvenlik adımlarının yer aldığı sayfanın ilgili boşluklarını eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurun.
 • T.C. kimlik no ve e-devlet şifrenizi girdikten sonra “sisteme giriş yap” sekmesine tıklayın.
 • E-devlet şifresi dışında sizin için belirlenmiş giriş seçeneklerinden birini kullanarak da sisteme erişim sağlayabilirsiniz.

 • Bilgilerinizi doğru bir şekilde girmenizin ardından görüntülenen sonuç sayfasında şirketinize ait olan araçların bilgisine erişebilirsiniz.
 • E-devlet sorgulama sayfasındaki bilgiler tamamen yetkili olduğunuz şirketin T.C. Ticaret Bakanlığına bağlı MERSİS sistemi baz alınarak verilmektedir. Bu nedenle sonuç sayfasındaki bilgilerinizde yanlışlık ya da eksiklik olduğunu düşünüyorsanız; T.C. Ticaret Bakanlığı ile iletişime geçmeniz daha sağlıklı olur.

Tüzel kişilere ait araç sorgulama adımına geçmek için TIKLAYINIZ.

Telefon Üzerinden Plakadan İsim Sorgulama Mümkün mü?

Plakadan isim sorgulama SMS hizmeti herhangi bir operatör üzerinden verilmemektedir. Çünkü Emniyet Genel Müdürlüğü ve İçişleri Bakanlığının vatandaşlar için oluşturduğu böyle bir hizmet yoktur. Aynı zamanda plakadan isim sorgulaması yapmak için geliştirilen bir müşteri hizmetleri numarası da erişime açılmamıştır. Operatörlerin müşteri hizmetlerini aradığınızda da plaka bilgilerine ile sorgulama hizmetinden faydalanamazsınız.

11880 olarak bilinen, bilinmeyen numaralar ve numaradan isim sorgulama hizmeti sayesinde araç kurtarma, oto servis bilgileri, Yediemin Otoparkları, araç muayene randevu tarihleri ve TÜVTÜRK istasyonlarına ait bilgilere ulaşım sağlayabilirsiniz. Ancak plakadan isim sorgulama ya da plakadan telefon numarası bulma gibi hizmetlere, 11880 cevap vermemektedir. Kişisel verilerin korunmasına ilişkin kanun uyarınca plakanın sahibine ait bilgiler, yalnızca emniyet birimleri ile paylaşılabilir.

Emniyet Genel Müdürlüğünden Araç Sahibi Sorgulama İşlemi Yapılabilir mi?

Emniyet Genel Müdürlüğü çalıntı, kaza ya da benzeri durumlarda plakadan sorgulama yaparak araç sahibinin kimlik bilgilerine ulaşabilir. Bu tip durumlarda emniyete yapılan başvurularda; araca ilişkin plaka bilgisinin verilmesi, soruşturmanın açılması için yeterlidir.

Soruşturma kapsamında emniyet birimleri, kimlik bilgilerine erişim sağlasa bile bu bilgileri sizinle yüksek ihtimal paylaşmaz. Aynı zamanda hiçbir sebep olmadan yapılan araç sahibi öğrenme talepleri, emniyet güçleri tarafından reddedilir. Yalnızca suç duyurusu durumlarında emniyet birimlerine başvurabilir.

Kasko ve Sigorta Şirketlerinden Araç Sahibi Öğrenme İşlemi Yapılabilir mi?

Aracın çalınması, kiralanan aracın kazaya karışması gibi durumlar dışında plakadan araç sahibi öğrenme işleminin, kasko ve sigorta şirketlerinden yapılması mümkün değildir. Şirketlerin sisteme erişimi yetkilendirilmiş kişiler tarafından bu sorgulama işlemi ücretsiz bir şekilde yapılabilir. Ancak araç sahibinin bilgilerinin paylaşılması yasal olmadığı için kasko ve sigorta şirketlerinin eriştiği bilgileri bir başkası ile paylaşması söz konusu değildir.

Aracın suç teşkil eden bir olaya karışması durumunda emniyet güçlerinin talebi ve isteği doğrultusunda bu şirketler, sorgulama bilgilerini emniyet birimleri ile paylaşırlar.

Vergi Dairelerinden Araç Sahibi Sorgulama İşlemi Yapılabilir mi?

Vergi dairelerinin sisteminde, araç sahibine ilişkin kimlik bilgileri bulunur. Ancak bu birimlerin de sorgulama sonuçlarını 3. kişilerle paylaşması söz konusu değildir.

Bağlı bulunduğunuz vergi dairesine giderek ancak kendi adınıza tescilli olan aracınıza ait bilgilere erişim sağlayabilirsiniz. Aracınızın dönemsel vergilerini öğrenebilir ve ödeme işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

TÜVTÜRK Muayene İstasyonlarından Plakadan İsim Sorgulama İşlemi Yapılabilir mi?

Muayene istasyonlarının genel sistemlerinde araç muayene süreleri, kaza durumu raporu ve araç sahibine ait kişisel veriler yer alır. Ancak istasyonların, yasal olarak kişisel bilgileri paylaşmak gibi bir yetki alanları yoktur.

2. el araç almayı düşünüyorsanız; aracın plakasını vererek genel muayene durumuna ait bilgilere ulaşabilirsiniz. Böylece satın alacağınız aracın kaza yaşayıp yaşamadığını ve hasar tespit durumunu öğrenebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Telefon Numarası Kime Ait Sorgulama Beni Kim Aramış başlıklı makalemizde Beni Arayan Numara Kim, Bilinmeyen Numara Kime Ait ve Bilinmeyen Telefon Numarası Sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

Harika bir çıkış yolu: Kendinize Pasif Gelir Kaynakları Yaratın!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.