İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Çeyiz Parası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

27.12.2018

Sigortalı ebeveyninin vefatının ardından yetim aylığı almakta olan kadınlar evlendikleri takdirde, iki yıllık yetim aylığı tutarını evlenme ödeneği olarak tek seferde alabilirler. Sadece ilk evliliğini gerçekleştirenlere verilen çeyiz ödeneğinden iki ya da daha fazla kez evlenenler faydalanamaz. Yetim aylığının 24 katı olarak verilen çeyiz paraları tek seferde ödenir, aylara bölünerek verilmez.

Çeyiz Parası Miktarı Ne Kadar?

Çeyiz parası hesaplaması yapılırken kişisel faktörler devreye girdiği için her vatandaş için aynı miktarların söylenmesi mümkün değildir. Evlendikten sonra alınamayacak olan yetim aylığının 24 katı olarak kabul edilen çeyiz parasını hesaplamak için yetim aylığı tutarını 24 ile çarpmak gerekir.

Örnek vermek gerekirse:

  • 500 Türk Lirası yetim aylığı alan bir kadın için bu paranın 24 katı olan 12 bin Türk Lirası tutarında çeyiz parası verilirken 600 Türk Lirası yetim aylığı alan bir kadına ise evlendiği zaman yine bu paranın 24 katı olan 14 bin 400 Türk Lirası tutarında çeyiz parası verilir.

Çeyiz Parası Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Çeyiz parasını sorgulamak için gerekli işlemler Turkiye.gov.tr adresinden hizmet veren e-devlet sistemi aracılığıyla yapılır.

Sorgulamaya başlamak için:

  • İlk olarak bu bölümün altında bulunan bağlantıya tıklayın.

  • Bağlantıya tıkladıktan sonra karşınıza çıkan ekranda “kimliğimi şimdi doğrula” yazısına tıklayarak giriş bölümüne geçin.

  • Giriş bölümünde T.C. kimlik no ile çeyiz parası sorgulama yapmak için e-devlet şifrenizi de yazmanız gerekiyor. İlgili bölümlere bu iki bilgiyi yazdıktan sonra “sisteme giriş yap” yazısına tıklayın.
  • Eğer e-devlet şifrenizi henüz temin etmediyseniz herhangi bir PTT şubesine gidip yetkiliye kimliğinizi göstererek şifrenizin yazılı olduğu zarfı satın almanız mümkündür.
  • Şifrenizi unutmanız ve sistemde kayıtlı bir cep telefonu numaranız olması halinde “şifremi unuttum” seçeneğine tıklayarak aşamaları takip etmeniz yeni bir şifre almanızı sağlayacaktır. Eğer e-devlet sistemine cep telefonu numaranızı kayıt etmediyseniz şifrenizi yenilemek için tekrar PTT ofisine gidip yeni bir zarf almanız gerekir.
  • E-devlet şifresi haricinde farklı yöntemle sisteme girmek isterseniz T.C. kimlik kartı, elektronik imza, mobil imza ve internet bankacılığı opsiyonlarını kullanabilirsiniz.

  • Çeyiz parası ödemesini sorgulamak için başlangıç ve bitiş tarihini seçtikten sonra “sorgula” butonuna tıklamanız yeterli olacaktır.
  • Tarih aralığı belirlerken doksan günlük süreyi aşmamanız gerekir, sistem doksan günden uzun aralıklar için sorgulama yapılmasına imkan tanımıyor.

E-devlet çeyiz parası sorgulama işlemi için TIKLAYINIZ!

Telefon ile Çeyiz Parası Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Eğer e-devlet sisteminden sorgulama yapmak istemiyorsanız telefon ile sorgulama konusunda resmi bir açıklama bulunmuyor. Ama ödenekler Çalışma ve Sosyal Güvenlik çatısı altında kabul edildiği için ALO 170 numaralı çağrı merkezini arayarak daha detaylı bilgi almanız mümkündür.

Bir önceki yazımız olan Bu Numara Kimin? Beni Kim Aramış? [ÜCRETSİZ] başlıklı makalemizde Beni Arayan Numara Kim, Bilinmeyen Numara Kime Ait ve Bilinmeyen Telefon Numarası Sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.