İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Ramazan Davulcusu Nasıl Olunur? Davulcular Ne Kadar Kazanır?

Ramazan davulcuları, gece sahur vaktinde görev yapan ve mahallenin sokaklarını gezerek sahur için uyandıran kişilerdir. Davulcular ramazan geleneklerinin vazgeçilmezleri arasındadır desek abartı olmaz. Çünkü günümüzde elektronik birçok sistem bizleri istediğimiz saatte uyandırıyor. Fakat bu ürünler ramazanda sahur vaktinde davulcu ile uyanma geleneğinin yerini tutmuyor. Bu nedenle günümüzde hala neredeyse her mahallede ramazan davulcusu olarak görev yapan kişiler var.

Ramazan davulcusuyla ilgili merak edilen birçok konu da var. Hem davulcu olmak isteyen kişiler hem de birçok mahalle sakini “Ramazan davulcusu para alıyor mu? Alıyorsa ramazan davulcularının parasını kim veriyor ve ramazan davulcu ücretleri ne kadar? Nasıl davulcu olunur?” sorularının cevabını merak ediyor. Bu nedenle biz de sizler için bu makaleyi hazırladık. Ramazan davulcusu ne kadar kazanır, nasıl başvuru yapılır diye merak edenleri akıllarındaki soruları gidereceğimiz bu yazıyı inceleyerek siz de ramazan davulcusu maaşı ve çalışma şekli hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Ramazan Davulcusu Nasıl Olunur?

Ramazan davulcusu başvuru işlemleri için öncelikli olarak ikamet edilen mahallenin muhtarı ile görüşülmesi gerekmektedir. Kişi mahalle muhtarından ramazan davulcusu olabileceğine dair bir belge aldıktan sonra da bulundukları il ya da ilçe belediyelerinin zabıta müdürlüklerine giderek başvuruda bulunabilirler. Tabii bu aşamada başvuran kişilerden başka belgeler de istenmektedir. Bu belgeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Sabıka kaydı (adli sicil belgesi)
  • Kimlik belgesi ve fotokopisi
  • 2 adet fotoğraf

Bazı belediyeler davulcu seçimi için farklı uygulamalar da yapabilmektedir. Bu hususta ihale, sınav ya da uygulamalı mülakatlar ile “Ramazan Davulcusu Belgesi” alabilen kişiler ise ramazan ayında davulcu olarak çalışma hakkına sahip olabilirler. Çok sayıda başvuru olduğu için elemeleri belediyeler kendi içinde yaparak daha uygun kişilere sertifika vermeyi tercih etmektedir. Bunun yanı sıra ramazan davulcusu adaylarına vatandaşları rahatsız etmeme konusunda da eğitimler verilmektedir.

Ramazan Davulcuları Para Alıyor mu? Davulcular Devletten Para Alıyor mu?

Ramazan davulcularıyla ilgili en çok merak edilenlerden biri de gelir durumu. Birçok kişi ramazan davulcuları maaş alıyor mu diye düşünüyor. Özellikle davulcu olmak için belediyeye başvuru yapılması akıllara “Ramazan davulcuları belediyeden para alıyor mu?” sorusunu getiriyor.  Biz de bu konuyu açıklığa kavuşturarak ramazan davulcusunun nasıl ve ne kadar para kazandığını netleştirmek istiyoruz.

“Ramazanda çalışan davulcular maaş alıyor mu?” sorusuna, “Hayır davulcu maaşı diye bi kavram yok. Yani ramazan davulcusu maaş almıyor.” şeklinde cevap verebiliriz. Herhangi bir belediyeden ramazan davulcusu olmak için izin alan kişiler ilgili belediyeden, muhtarlıktan ya da devletin herhangi bir biriminden maaş almaz. Aksine ramazan davulcuları talebin yoğun olduğu belediyelerin davulcu ihalelerine katılarak bu işi yapmaya hak kazanabilir. Yani belediye ihalesine para vererek girip ihaleyi kazandıkları taktirde davulcu olabilmektedir. Tabii bu tarz uygulamalar belediyelere göre değişiklik gösteriyor. Dediğimiz gibi ihale durumu belediyeye yapılan başvuru yoğunluğuna göre değişiyor.

Ramazan Davulcusu Ne Kadar Kazanır?

Bir önceki bölümde de dediğimiz gibi ramazan davulcusu ne kadar maaş alıyor gibi bir soruya cevap vermek mümkün değil. Ama bu ramazan davulcularının para kazanmadığı anlamına gelmiyor. Çünkü ramazan davulcu maaşı diye bir şey yok ama bahşiş diye bir kavram var. Yani aslında ramazan davulcuları ne kadar alıyor sorusunun cevabı o davulcuların ay boyunca topladığı bahşiş miktarında gizli.

Peki, Ramazan Davulcusu Kaç Para Alır?

Ramazanın ortasında ve bitişinde davul çaldıkları mahallenin sokaklarındaki tüm evlere gidip kapı kapı dolaşan ramazan davulcuları gelenek olarak bahşiş istemektedir. Davulcular ne kadar kazanır sorusunun cevabı da ramazan davulcusuna mahalleli tarafından verilen bahşiş miktarına göre değişir.

Kalabalık mahallelerde ay boyunca toplanan bahşiş miktarı 5.000 TL’den başlar 10.000 TL’ye kadar çıkabilir. Toplanan meblağ tamamen kişilerin ramazan davulcusuna vereceği paraya bağlıdır. Eğer az nüfuslu bir mahallede davulculuk yapıyorsanız geliriniz de o oranda azalabilir.

Tüm bunların yanı sıra korsan ramazan davulcuları da zaman zaman normal ramazan davulcusu gibi kendin tanıtarak bahşiş istemeye evlere gidebilmektedir. Bu konuda özenli olabilmek adına ramazan davulcularına belediye tarafından verilen evrak ya da yaka kartı gibi şeylerin davulcunun üstünde olup olmadığına dikkat edebilirsiniz. Böylece kimsenin hakkı yenmemiş olur ve dolandırıcıların haksız kazanç elde etmesini önleyebilirsiniz.

Zabıta Nasıl Olunur?

Ambulans Şoförü Nasıl Olunur?

Bir önceki yazımız olan Sağlık Fizikçisi Nedir, Nasıl Olunur? Sağlık Fizikçisi Maaşları başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.