İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Tekel Bayi Açmak İçin Gerekenler ve Tekel Bayi Açma Maliyeti

21.07.2020

Günümüzde birçok kişi kendi işini kurmak ve kendi dükkanında çalışmak istiyor. Bu tür işlere girmek isteyen girişimcilerin çoğu da tekel açmak konusuna sıcak bakıyor. Siz de sğer sürekli olarak bir tekel bayiden alışveriş yapıyorsanız, dükkanın çoğu zaman hareketli olduğunu fark etmişsinizdir. Özellikle de işlek yerlerde olan tekel bayilerden müşteri eksik olmaz.

İşte bunun farkında olan birçok kişi tekel bayisi açmak ve bu dükkan sayesinde güzel kazançlar elde etmek istiyor. Tabii bu iş sanıldığı kadar kolay değil. Tekel shop açmak evrak ve ruhsat işlemleri açısından diğer tür dükkanlardan daha uğraşlı. Ayrıca bir de tekel dükkanı açmak tek başına yeterli olmuyor. Gece geç saatlerde de iş yapan bu dükkanı çekip çevirmek için biraz işi bilmek ve işin başında durmak gerekiyor. Ama tüm bu şartlar sağlandığında tekel büfe açmak oldukça karlı bir sonuca ulaşıyor. Eğer siz de “Tekel bayi açmak istiyorum, ne yapmam gerekiyor?” diye düşünüyorsanız, sizler için hazırladığımız bu rehberi inceleyebilirsiniz. 

Tekel Bayi Nasıl Açılır? Tekel Açmak İçin Neler Gerekli?

Tekel bayici olmak elbette kolay değil. Hem tütün ürünleri hem de alkollü içeceklerin satışını yapacağınızdan dolayı devletten bu yeri açmak için izin almanız gerekiyor. Yani ürünlerin satışını yapmaya yetkiniz olması lazım. Elbette sadece bununla bitmiyor. Dilerseniz tekel bayi açmak için gerekenler konusunun ayrıntılarına geçelim. Böylece tekel nasıl açılır sorusunu en ince ayrıntılarıyla cevaplamış oluruz. 

Tekel Bayi Ruhsatı Almak

Ruhsat, tekel bayi açma şartları listesinin ilk ve en önemli elemanı. Hatta işin en çetrefilli ve zor kısmı da diyebiliriz.

Tekel bayi açmak belki uzaktan kolay gibi görünebilir ancak resmi işlemler oldukça fazldır. Bu süreçte yapmanız gereken birçok özel sözleşme ve anlaşma var. Daha önce de belirttiğimiz gibi tütün ürünleri ve alkol satışı yapacağınız için T.C. Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumundan (TAPDK) yetki belgesini almanız gerekmektedir. İleride başınızın ağrımasını istemiyorsanız resmi ruhsat ve belgelerinizi temin etmenizde fayda var.

Tekel Bayi Ruhsatı Alma Şartları Neler?

Ruhsata başvurmadan önce tekel açma şartları konusunu iyice incelemelisiniz. Aksi halde tekel bayi açmak için gerekli evraklar tam olsa bile ruhsat alamazsınız. 

Tekel açmak için gerekenler ve kriterler şu şekilde sıralanabilir:

 • Yalnız sigara satışı en az 20 m2 kapalı alanı olmalı. Eğer sigara ile birlikte içki satışı da yapılacaksa en az 30 m2 olacak.
 • Buzdolabı ve meşrubat dolabı bulundurulacak.
 • Belediye encümen kararı gereği apartman altlarına büfe ruhsatı verilmez. Bu alanlarda tekel açmak isteyen kişilerin ruhsat başvurusu kabul edilmez.
 • Tekel bayinde satılacak ürünler: Tekel ürünleri, şişeli meşrubat, meyve suyu, su ile alkollü ve alkolsüz içecekler, kuru yemiş, ambalajlı çerez ve şekerleme türü yiyecekler, gazete, mecmua vs.
 • Teknik bir kişi tarafından alanın detaylı yerleşim krokisi çizdirilecek ve tekel malzemeleri kroki üzerinde gösterilecek.
 • Sunulacak yerleşim planı izinsiz bir şekilde değiştiremeyecek.

Tekel Ruhsatı İçin Gereken Belgeler Neler?

Tekel bayi açmak için ne gerekli konusunun ruhsat başvurusu öncesi kriterlerini inceledik. Şimdi de tekel büfe açmak için gerekli evraklar listesine bakalım:

 • Nüfus cüzdanı sureti ve ikametgah senedi
 • 2 adet fotoğraf
 • Tapu fotokopisi
 • Yapı kullanma izni kağıdı
 • Dükkan kiralıksa kira mukavelesinin aslı veya noter tasdikli sureti
  Vergi levhası fotokopisi
 • İlgili Esnaf Odası veya Ticaret Odası kaydı fotokopisi
 • Sigorta veya bağ kur belgesi ,yada emeklilik cüzdanı fotokopisi
 • Çöp konteynırının satın alındığı doğrulayan belge veya fatura
 • Eğer işletmeye su bağlantısı yapıldıysa su kartı veya sayaç bilgileri
 • İtfaiyeden yangın önlemi alınmıştır raporu.
 • Emniyete kimlik bildiriminde bulunduğuna dair kimlik bildirimi belgesi fotokopisi
 • İmza sirküleri, Şirket olması halinde Ticaret Sicil gazetesi fotokopisi.
 • Cumhuriyet Baş Savcılığından yeni tarihli sabıka kaydı. Sabıkası olan başvuru sahipleri için ilgili hükme dair mahkeme kararı

Yukarıda yer alan şartlar tekel bayi açacak olan kişiden istenen belgelerdir. Bu belgelerin eksiksiz bir biçimde temin edilmesi gerekmektedir. Bu noktada dikkat edilmesi gereken bir husus var. Başvuru sırasında eğer aynı adrese daha önce verilmiş açma ruhsatı varsa belediyeye geri iade etmeniz gerekiyor. Yani devren tekel bayi işlemlerinde ruhsat devretmiyor. Aynı şey satılık tekel bayi için de geçerli. Bu tarz durumlarda dükkanı hazır bir şekilde kiralayabilir veya satın alabilirsiniz. Ama ruhsat için şahsen başvuru yapmanız şart. 

Eğer evraklarınız tamamsa tekel bayi ruhsatı nasıl alınır sorusunun cevabı oldukça basit. Bağlı bulunulan belediyeye başvuru yapıp ruhsat veya tekel bayi devir işlemleri tamamlanabilir. 

Tekel Ruhsatı Kaç Para?

Tekel büfesi açma şartları tamamsa belediye sizden ruhsat ücreti ister. Ödemeyi yaptıktan sonra ruhsatı alabilirsiniz. Ruhsat ücreti belediyeden belediyeye değişir. 

Tekel ruhsatı ortalama olarak 1000 TL’den başlar. Toptan içki ve sigara satışı için verilecek ruhsat için gerekli ödeme 8.500 TL’ye kadar çıkabilir.

İş yeri Açma ve Çalışma Ruhsatı Nasıl Alınır? Belgeler Neler?

Tekel Bayi Dekorasyon ve Yerleşim

Tekel bayi açacakların merak ettiği bir diğer konu da ürünlerin bulunduğu raflar ve buzdolaplarının masrafları. Yani bunları satışı yapılacak olan ürünlerin firmaları mı veriyor ? Yoksa kendi cebinizden mi alıyorsunuz ? Hemen aktaralım. Hangi firma ile anlaşma sağlayacaksanız o firmanın distribütörleri ile iletişime geçmeniz gerekiyor. Dolaplar, raflar ve diğer süsleme ve ışıklandırma elemanlarını bu şekilde ilgili firmalardan temin edebilirsiniz. Bu aşamada işletmenize güzel bir isim seçmeyi de ihmal etmeyin. Tekel bayi isimleri kimi zaman çok yaratıcı olabiliyor. Bu müşterileri çekmekte oldukça önemli. 

En Modern İş Yeri ve Dükkan İsimleri

Firmalarla Anlaşma Sağlamak

Eğer tekel Bbayi açacaksanız ürünlerini satacağınız firmalarla anlaşma yapmanız gerekmektedir. Daha önce mutlaka görmüşsünüzdür. Sigara dağıtım şirketleri ve alkollü içecek dağıtım firmalarının araçları sürekli olarak tekel bayi önlerinde olur. Sizlerin de bu şekilde kendi bölgenize bakan bölge müdürlükleri ile iletişim kurmanız gerekiyor. Böylece satışını yapmak istediğiniz ürünlerle ilgili yetkilelerle görüşebilirsiniz.  

Tekel bayilik veren firmalar da var. Bunlarla da iletişime geçebilirsiniz. Bu durumda ruhsat süreci de biraz değişiyor. Ama bu yol özellikle ilk etapta tekel büfe açma maliyeti için yeterli sermayesi olmayan kişiler için tercih ediliyor. Bu aşamada en bilinen bayiliklerden biri Ekomini. Eğer siz de Ekonomi tekel bayisi nasıl açılır diye düşünüyorsanız bölüm sonunda verilen linki kullanarak markanın sitesini görüntüleyebilir ve başvuru yapabilirsiniz. 

Ekomini bayilik başvurusu için TIKLAYINIZ!

Ekomini Market Bayilik Alma Şartları

Güvenliğinizi Sağlayın

Tekel dükkan içerisine yüklü miktarda maddi değeri olan ürünler bulunur. Bunları da hırsızlara karşı korumalısınız. Ayrıca olası bir yangın ihtimaline karşı önlemlerinizi de almanız gerekmektedir. Bu güvenlik tedbirlerinin başında dükkanınızı ve içerisindeki ürünleri sigortalatmak gelsin. Tekel bayi açma maliyeti içerisinde yer alan bu sigorta işlemini gerçekleştirecek sermayeniz yoksa ve bu güvenliği sağlayamayacaksanız, bu işe girmenizi tavsiye etmiyoruz. Ayrıca dükkanınıza güvenlik kameraları ve alarm sistemleri de kurdurmanız gerekiyor.

Pos Makinesini Unutmayın

Tekel bayilerde olmazsa olmaz cihazlardan birisi de, pos cihazı. Kesinlikle bankalarla anlaşma sağlamanız gerekiyor. Yüklü miktarda ürün alacak kişiler karttan alışveriş yapacakları zaman sizin bu müşteriyi kaçırmamanız faydanıza olacaktır.

Tekel Bayi Açmak Ne Kadara Mal Olur? Bir Tekel Bayi Kaç Paraya Açılır?

Tekel bayi nasıl açılır, tekel sigara bayiliği nasıl alınır, içki ruhsatına nasıl başvurulur gibi önemli konuları konuştuk. Sıra bir diğer önemli mesela olan tekel bayi ne kadara açılır sorusuna geldi.

Şimdiye kadar söylediklerimize baktığınız zaman tekel bayi maliyeti hakkında kafanızda bir şeyler oluşmuştur. En azından bu işin çok ucuza halledilebilecek bir iş olmadığını gördüğünüzü düşünüyoruz. Çünkü tekel bayi açmak hem ruhsat ödemeleri hem de güvenlik ve koruma sistemleri açısından maliyetli bir iş.

Tekel açma maliyeti elbette mekanın büyüklüğü ve içerisinde satışı yapılacak olan ürünlerin çeşitliliğine göre değişiklik gösterir. Ortalama olarak bir rakam söylemek gerekiyorsa  da tekel bayi açmak için ne kadar sermaye gerekli sorusuna cevap olarak 50.000 – 100.000 TL arası diyebiliriz. 

Peki, Tekel Bayi Ne Kadar Kazandırır? 

Tekel bayi açmak için ne kadar para gerekli, gördünüz. Bu işe girmek sağlam olarak tabir edebileceğimiz miktarlarda sermaye gerektiriyor. Peki, bu kadar yatırım karşılığını veriyor mu? Tekel bayi açmak karlı mı?

Tekel bayi kar oranı yüksek olan bir işletme. Evet, ilk etapta masrafı da çok. Ama sürekli müşteri olduğunu ve satılan ürünlerin pahalılığını düşündüğümüzde bu işin karlı bir iş olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Tabii bu aşamada ürün yelpazenize ne kadar çok çeşit katarsanız karınızı da o kadar artıracağınızı söylememizde fayda var.

Market Ne Kadar Kazandırır?

Playstation Cafe Açmak Karlı mı? 

Bir önceki yazımız olan Seyahat Acentası Bilet Satış Ofisi Nasıl Açılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. tuncer dedi ki:

  Hocam ben hatay ucyol tarafinda tekel bayi acmayi dusunuyorum yeride satin almayi dusunuyorum dukkan 25m kare ve on kismi var abartman alti eczane borek dukkani ve sagimda manav kaliyor on kismi yaklasik bi 5 metreye sahip bu sartlar altinda ruhsat ala bilirmiyim alkol koymayi dusunuyorum