İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Uber Kullanırken Ceza Yedim! Uber Cezaları Ödüyor mu?

ABD merkezli bir yolcu taşıma hizmeti olan Uber:

 • Uygulama mağazalarından indirilebilen ve mobil aplikasyon sayesinde sürücülerle yolcuları bir araya getirerek seyahat olanağı tanıyan bir servistir.
 • Kısa sürede 60’ın üzerinde ülkeye yayılması ve halihazırda bu ülkelerde süregelen taşımacılık hizmetlerine aniden rakip olması sebebiyle Uber’e ilişkin yasal düzenlemeler de pek çok ülkede bir türlü rayına oturamadı.
 • Ülkemizde; taksi sürücülerinin yoğun itirazları, devletin vergi talebi gibi detaylar yüzünden Uber kullanımına yasaklar getirilse de vatandaşların yoğun talebi ve bu yasaklara karşı itirazlar yüzünden konu üzerindeki görüşmeler sürüyor.
 • Sadece Türkiye’de değil, pek çok Avrupa ülkesinde de Uber hizmeti ile standart taksi hizmetinin aynı anda nasıl daha sorunsuz idare ettirilebileceği, devletin vergi gelirini nasıl güvence altına alabileceği gibi tartışmalar devam ediyor.

Bununla beraber:

 • Türkiye gibi pek çok ülkede ruhsatsız yolcu taşımak yasak olduğu için trafikte polis çevirmesi esnasında Uber hizmeti kullanıldığı tespit edilirse hem sürücülere hem de yolculara ceza yazılabiliyor.
 • Çevirme yapan trafik ekipleri Uber servisi kullanıldığını tespit ettiğinde “ilgili belediyeden izin ruhsatı alınmadan, söz konusu belediye sınırları içerisinde ticari amaçlı yolcu taşımacılığı yapmak” suçu gerekçesiyle ilk kez yakalanan Uber sürücülerine 3.000 TL ile 8.000 TL arasında para cezası kesiyor.
 • Bunun yanı sıra birden fazla kez aynı suçtan trafik polislerine yakalanan sürücüler ise 5.000 Türk Lirası ile 14.000 Türk Lirası arasında cezalar ile karşı karşıya kalıyor.
 • Sürücülerin yanı sıra yolcular da ceza yiyebiliyor. Trafik çevirmesi esnasında Uber ile seyahat ettiği tespit edilen yolculara “ayırıcı işareti olmayan ve ilgili belediyeden ruhsat ya da izin almadan faaliyet gösteren araçlardan taşımacılık hizmeti almak” suçu gerekçe gösterilerek 334 Türk Lirası tutarında para cezası kesiliyor.

Uber Cezalarını Kim Ödüyor?

Küreselleşen bir uygulama olarak dünyanın pek çok yerinde hizmetlerini sürdüren Uber, yasal kimliğini tam anlamıyla kazanamadığı için sürücüler ve yolcular mağdur olmasın diye cezaları ödeyeceğini belirtiyor. Uber sürücüleri, kendilerine kesilen binlerce liralık para cezalarının Uber avukatları aracılığıyla mahkeme sürecinde iptal edildiğini, iptal edilmeyen cezaların ise Uber tarafından karşılandığını belirtiyorlar.

Ayrıca:

 • Uber sürücüsü olmak sebebiyle ceza yiyen vatandaşların sürücü belgesi puanı da herhangi bir şekilde negatif etki görmüyor.
 • Birçok Uber sürücüsü birden fazla kez ceza yemelerine rağmen bu cezaları kendilerinin ödemediğini belirtiyorlar. Bu sayede kesilen cezalara aldırış etmelerine gerek kalmadan Uber için hizmet vermeye, şoförlük yapmaya devam ediyorlar.

Uber Kullanırken Ceza Yedim, Ne Yapmalıyım?

Tıpkı sürücülerde olduğu gibi yolcuların yemiş oldukları cezaları da ödediğini belirten Uber yolcuya ceza kesilmesi durumunda:

 • Yolcuların kendileriyle iletişime geçmelerini talep ediyor.
 • Uber şikayet hattı mevcut olmadığı için ceza ya da farklı bir konuyla alakalı herhangi bir telefon numarasını arayarak iletişime geçilemiyor. Ancak uygulamadaki destek bölümünden ya da internet sitesindeki yardım bölümünden kullanıcı girişi yaptıktan sonra konuyla ilgili yetkililerle iletişime geçmek mümkün.

Uber Cezaları Ödüyor mu?

Genelde Uber ceza makbuzunu talep eder ve yolcunun ceza makbuzunu Uber yetkilileri tarafından belirtilen bir yöntemle iletmesinin ardından cezanın ödemesini gerçekleştirir. Fakat yasal olarak Uber servisinin vatandaşların almış olduğu para cezalarını ödemek gibi bir yükümlülüğü yoktur. Dolayısıyla şimdiye kadar cezaların büyük bir çoğunluğu ödenmiş olsa da, ileride bunun aksi bir gelişmenin yaşanmayacağına yönelik kesin bir söz söylemek mümkün olmayacaktır.

Sosyal medyada ve çeşitli forumlarda vatandaşların Uber ceza bildirimi yaptıktan sonraki birkaç aylık süreç içerisinde ücretlerin ödendiğine ilişkin şikayetleri de mevcut. Dolayısıyla Uber’in ceza makbuzunda belirtilen tutarı geri ödeme hızı her zaman aynı olmuyor ve bu durum bazen birkaç gün içerisinde sonuçlanamayabiliyor.

Ayrıca bazı durumlarda:

 • Uber’in hakkında para cezası kesilen yolcuların mağduriyetlerini gidermek ve gönüllerini almak adına 20 Türk Lirası tutarında yolculuk kredisi armağan etmesi de söz konusu olabiliyor.

Özetlemek gerekirse:

 • Uber her seferinde yasal bir şirket olduğunu belirtmesine rağmen Türkiye ve birçok ülkede çeşitli yaptırımlarla karşı karşıya kalabiliyor ve bu yaptırımlar neticesinde sadece sürücüler değil, yolcular da para cezalarıyla karşı karşıya kalabiliyor.
 • Sonuç olarak genelde Uber ceza ödeme işlemini gerçekleştiriyor veya öyle ya da böyle bu cezaları iptal ettiriyor.

Bir önceki yazımız olan Ankara’da Uber Var mı? Ne Zaman Gelecek? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.