İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Whatsapp Nereden, Nasıl Para Kazanıyor?

2009 yılında ücretli ve cebi oldukça yakan SMS’lere alternatif olarak, Brian Acton ve Jan Koum tarafından geliştirilen anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp, 1,5 milyar kullanıcısı ve günde yaklaşık 60 milyar mesaj gönderimiyle en çok etkileşime sahip mobil uygulama konumunda. Ancak hala cevaplanamayan ve pek çok kişinin aklını kurcalayan bir soru var: WhatsApp ve benzeri ücretsiz uygulamalar nasıl para kazanıyor?

Ücretsiz Uygulamalar Nasıl Para Kazanıyor?

WhatsApp’ın nasıl para kazandığına geçmeden önce, uygulamaların para kazanabilmek için hangi yöntemleri kullandığına bakmak gerekir. Aslında bir ürün, ister fiziksel olsun ister uygulamalar gibi dijital platformda yer alsın, para kazanma yöntemleri hemen hemen aynıdır.

1. Satın alma

Genel olarak çoğu uygulamanın tercihi ve en net şekilde gelir elde ettiği formül; uygulamalarını store’larda ücretli olarak listelemektir. Bir kereye mahsus ödenen bu ücretin ardından tıpkı fiziksel bir ürün alındığında olduğu gibi uygulama, kullanıcıya ait olur ve bir daha herhangi bir ücret ödemeden ömür boyu kullanılabilir.

Bazı uygulamaların fiyatları yüksek olsa da genel olarak geliştiriciler ürünlerini çok uygun fiyattan listeleyerek kullanıcılara cazip kılmayı tercih ediyor. İndirme başına 1 TL kulağa çok fazla gelmese de bu fiyatlandırmanın ülkeden ülkeye değiştiğini (Örneğin Türkiye’de 1 TL olarak listelenen uygulamalar Avrupa ve ABD’de 1 Euro ya da 1 Dolar’dan listelenebiliyor.) ve milyarlarca kullanıcının bir araya geldiğinde ortaya korkunç bir gelir çıktığını düşünmek gerek.

2. Uygulama içi satın alma

Özellikle “ücretsiz” uygulamaların en büyük gelir kaynaklarından birisi, uygulama içi satın alma özellikleridir. Bu modelde uygulamayı ücetsiz indirip kullanabiliyorsunuz ancak belli bir süre sonra dilerseniz uygulama içi satın alma gerçekleştirerek hızlandırma, güçlendirme, reklam engelleme gibi ücretsiz kullanıma kapalı özellikleri açabiliyorsunuz. Özellikle oyunlarda işçi, taş, fazladan can ya da süreç hızlandırma gibi özellikleri ücretli sunan geliştiriciler için uygulama içi satın alma, uygulamayı ücretli olarak listelemekten çok daha büyük gelir sağlıyor.

3. Reklamlar

Tıpkı televizyon yapımlarında olduğu gibi dijital ürünlerde de önemli gelir kaynaklarından birisi reklamlar. Ücretsiz indirip kullandığınız uygulamalar gelir elde edebilmek için uygulamanın çeşitli ekranları sırasında size farklı uygulama ve oyunların reklamlarını gösterir. Gösterdikleri reklam başına (ve süresine) göre reklamverenin bütçesinden pay alırlar. Bu şekilde yüksek kar elde eden uygulamaların başında ise WhatsApp benzeri bir anlık mesajlaşma uygulaması olan Çin menşeli WeChat yer alıyor.

4. Aylık abonelik

Spotify ve Netflix gibi platformların tercihi olan aylık abonelik sistemi de “indirmesi” ücretsiz uygulamaların bir diğer büyük gelir modelini oluşturuyor. Bu modelde uygulamayı indirmek ve hatta belli kısıtlamalar dahilinde kullanmak ücretsiz. Ancak uygulamanın tüm özelliklerine ve içeriğine erişebilmek için aylık abone olmanız gerekiyor.

WhatsApp Nasıl Para Kazanıyor?

Ücretsiz uygulamaların gelir elde etmek için uyguladıkları modelleri inceledikten sonra WhatsApp’ın nereden para kazandığıyla ilgili kafalardaki soru işaretleri azalacağına artmış olsa gerek. Zira bilindiği üzere WhatsApp saydığımız modellerin hiçbirini kullanmıyor. Peki kağıt üzerinde para kazanmayan bir uygulamayı, dünyanın sosyal medya devi Facebook neden 2014 yılında 19 milyar dolar vererek satın aldı? Whatsapp nereden para kazanıyor?

19 milyar doları söylemesi kolay geliyor olabilir ancak bu tutarın büyüklüğünü anlatabilmek için şöyle bir örnek verelim: Dünyanın en büyük kulüplerinden olan ve milyonlarca taraftarı bulunan, Şampiyonlar Ligi’ni defalarca kazanmış Real Madrid’in 2018 yılı değeri 4.09 milyar dolar. Bir diğer köklü ve büyük futbol kulübü olan Manchester United’ın 2018 yılı değeri ise 4.12 milyar dolar. Yani bu rakamlara göre Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, WhatsApp’ı satın almak yerine iki kulübü de sahiplenebilir bir de üstüne dünya yıldızlarını transfer edebilirdi.

Öncelikle WhatsApp ile ilgili özellikle ülkemizde yanlış bilinen bir durumu ortadan kaldırmak gerekiyor. WhatsApp geçmişte, çeşitli ülkelerde ücretli bir uygulamaydı. IPhone kullanıcıları için uygulanan bu sistemde 0,99 dolar ödeyerek uygulama satın alınıyor ve daha sonra herhangi bir ücret ödemeden uygulamanın kullanımı sürdürülüyordu. Bazı ülkelerde ise uygulama, aylık abonelik sistemini kullanıyordu. Kullanıcılar uygulamayı ücretsiz indiriyor, ilk yıl herhangi bir ücret ödemeden kullanıyor ancak sonraki yıllarda senelik 0,99 dolar ödeyerek uygulamayı kullanmayı sürdürebiliyordu.

Şu anda uygulama tüm dünyada ücretsiz olarak kullanılıyor. Bir dönem ücretli ya da aylık abonelik özelliğine sahip olması da uygulamanın kazancını 19 milyar dolara yükseltmiyor. Bu veriler de bizi şu sonuca götürüyor: WhatsApp para kazanmıyor. Facebook’un WhatsApp’ı satın aldığı 2014 yılında yayınladığı Q-10 formuna göre uygulama o yıl 1,28 milyon dolar gelir elde etmiş. Uygulamanın kazancıyla ilgili bunun haricinde herhangi bir veri bulunmuyor. Bununla birlikte Facebook kullacılarının  Facebook’tan para kazanma yolları aracılığıyla kazanç elde etmeleri mümkün.

Eder mi Değer mi?

Özellikle sektörün içerisinden yayılan spekülasyonlara göre Facebook’un WhatsApp’ı satın almasının arkasında yatan sebep, kullanıcı verileri. Halihazırda 2,27 milyar aktif kullanıcının bilgisine sahip olan Facebook’un, günde 60 milyar mesaj gönderilen, kullanıcının rehberine ve lokasyon bilgisine kadar erişebilen bir uygulamayı alarak bu bilgi ağını daha da genişletmek istediği öne sürülüyor. Burada da akıllara “Eğer bir şey ücretsiz ise ürün sizsinizdir.” önermesi geliyor. Enformasyon çağının yarattığı ve distopik bilim kurgu dizilerinden fırlamış gibi duran bu cümle, eğer bir şeyi ücret ödemeden kullanıyorsanız, ister kişisel verilerin paylaşımı olsun isterse reklam gösterimlerinin iyileştirmesi, satılan ürün temelde siz oluyorsunuz anlamına geliyor. WhatsApp’tan edinilen bilgilerin Facebook reklam gösterimlerinin geliştirilmesinde kullanılacağı iddia edilse de Zuckerberg böyle bir şeyin olmadığı ve olmayacağıyla ilgili oldukça kesin konuşmuştu.

Bunların tümü iddia olarak kalsa da gerçek olma ihtimalleri göz ardı edilemez. Çünkü yalnızca bir uygulamanın “potansiyelinin” 19 milyar dolar etmesi gibi bir durum kulağa çok da mantıklı gelmiyor.

Bir diğer popüler anlık mesajlaşma uygulaması olan WeChat de 2019 yılı itibarıyla 1 milyar kullanıcıya sahip. Ancak diğer dijital devler bu uygulamayı satın almak ve WhatsApp ile rekabete girmek için yarışmıyor. Çünkü bu yüksek kullanıcı sayısının yalnızca 70 milyonu Çin dışındaki ülkelerden. Bu da “kullanıcı verileri kullanımı” iddiasını güçlendiriyor çünkü WeChat’in aksine WhatsApp’ın kullanıcıları tüm dünyaya yayılmış vaziyetteyken WeChat’ten elde edilebilecek veri çok büyük oranda Çin halkına ait.

Bir önceki yazımız olan EGM Kiralık Araç Bildirim Sistemi KABİS Nedir? Nasıl Kullanılır? başlıklı makalemizde EGM KABİS Nedir ?, Emniyet Kiralık Araç Bildirme Sitesi ve KABİS Araç Kiralama Bildirim Sistemi hakkında bilgiler verilmektedir.

Harika bir çıkış yolu: Kendinize Pasif Gelir Kaynakları Yaratın!
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.