İş İlanlarım.Net – Güncel İş İlanları

Yazlık Yerlerde İş İlanları Yapılacak İşler

13.03.2016

Yazlık Bölgelerde İş İlanları 2016 Yapılabilecek İşler

Merhaba Sayın Okurlarımız. Bildiğiniz üzere yaz aylarında yazlık yerlerde ve özellikle turistik yerlerde olan personel ihtiyacının çok fazla olduğu bilinmektedir. Bu işlerden büyük bir çoğunluğu dönemsel olmak ile birlikte bazı işlerin kalıcı olduğu da bilinmektedir. Bunun yanı sıra yazlık yerlerde çalışan olmak yerine yaz boyunca kendi yaptığınız işler ile de ek gelir elde etmeniz mümkündür. Yazlık yerlerde çalışabileceğiniz yerler arasında; otel, tatil köyleri, restoran, kafe ve bar tarzı yerler, gece kulüpleri, turizm acentaları, şehirler arası otobüs firmaları, sahil kenarındaki işletmeler, plajlar vb. çeşitli yerler yer almaktadır.

YAZLIK-YERLERDE-YAPILABILECEK-ISLER

İnsanlar kış aylarında iş bulmakta zorluk çekerken yaz aylarında çok daha kolay iş bulma imkanına sahip olabiliyorlar. Çünkü yazın bazıları kalıcı bazıları geçici süreliğine olmak üzere aktif olan bir sürü işletme oluyor ve dolayısıyla birçok şehirden genellikle öğrenciler olmak üzere kişilerin iş bulmasına imkan sağlıyorlar. Fakat elde edilebilecek kazanç işe yazın yaptığınız işten işe göre büyük farklılıklar göstermektedir.

Turizm işinde çalışmayı planlıyor iseniz yazın en çok kazandıran meslek gruplarından biri olduğunu belirtebiliriz. Özellikle turizm firmaları tarafından satılan tatil paketleri, ülke ve şehir turları, otel rezervasyonları gibi şeyler çok kazançlı olmaktadır. Bunun yanı sıra turist ulaşımı sektörünün de kazançlı olduğu bilinmektedir. Kısacası, turistlere hizmetin yoğun olduğu her sektörün kazançlı olduğunu söylemek mümkündür.

Restoran, kafe ve bar gibi işletmelerde kazancınız genellikle sabittir. Fakat sabit kazancın yanı sıra aldığınız bahşişler ise kazancınızı belirleyen ana etkenlerden birisidir. Özellikle gece kulüplerinde çalışanların çok düşük maaş aldığı bilinmektedir fakat kazandıkları bahşişlerin maaşlarından daha çok olduğu tahmin ediliyor. Büyük restoranlarda çalışan kişilerin ise maaşlarının iyi olduğu bilinmektedir. Bunun yanı sıra yaz aylarında fast-food zincirlerine olan ilginin de bir hayli fazla olduğu bilinmektedir. Bu yüzden McDonalds, Burger King, KFC, Subway gibi restoran zincirlerinde iş bulmanız pek zor olmayacaktır.

Yazın yapabileceğiniz işler arasında dönemsel olarak işletme açmak işi de gösterilebilir. Fakat bunun için belirli bir miktarda sermayeye sahip olmanız gerekiyor. Sadece yaz dönemi için market, kafe, aqua park, plaj, otel ve motel gibi yerleri işletmek kârlı olarak bilinse de bu işin başlangıcı olarak belirli bir sermayenin gerekmesi ise sermayesi olmayan insanların elini kolunu bağlamaktadır. Bundan dolayı çoğu insan part-time ya da full time çalışmak için yazlık işler bakmayı tercih etmektedir.

Yazın çalışabilecek yer bulmak için fikir alışverişinde bulunabilir bu yazımıza deneyim ve bilgi birikimlerinizi yorum yazar iseniz diğer herkesle bilgi paylaşımında bulunabilirsiniz. Böylelikle yazlık olarak işçi ya da personel arayan firmalarla ilgili daha çok bilgi edinebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Seyahat Acentası Bilet Satış Ofisi Nasıl Açılır? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 17 YORUM
 1. Ahmet Ayhan Isiner dedi ki:

  4 yabanci dil konusuyorum turizimde tecrubem cok ve karaibler dahil bir cok ukede calisitim.
  yasim 52 Turizm beldesinde calisacak yer ariyorum

 2. Gülşen Patlar dedi ki:

  Antalya muğla iş arıyorum 1 aylık. İngilizce öğretmeniyim. İngilizce pratik yapmak istyorum turistlerle.

 3. Furkan ATAN dedi ki:

  20 yaşındayım.İnglizce ve lehçe biliyorum.Balıkesir civarında otellerde iş arıyorum.Tecrübem vardır.
  Teşekkürler

 4. Selvet Ergün dedi ki:

  Akdeniz ve Ege bölgesinde tatil yerlerinde iş ariyorum

 5. Onur Tuncer dedi ki:

  20 yasındayım uni mezunuym manısada yasıyorm yazım hem tatıl hemde calısabılecegım bır iş arıyorm seyahat engelım yoktur.

 6. eren dedi ki:

  Eren
  Akdeniz ve Ege bölgesinde tatil bölgelerinde iş arıyorum…